Autor Tema: Borilacke vjestine  (Pročitano 3022 puta)

Ex01

  • Punopravni član
  • ***
  • Poruke: 167
  • Karma: +79/-1
  • Pol: Muškarac
Borilacke vjestine
« poslato: April 05, 2011, 21:40:29 »
Kako gledate na cjelokupni sistem borbe ili opcenito fizickog konflikta u vasem zivotu?

Trenutno je u meni ideja da ljude koji traze problem - dobiju problem. Dok ljudi koji ne zele problem manje puta naiđu na neki problem.
S druge strane karma nije tako jednostavna, i npr, iako ne zelimo probleme i ne provociramo ih, mogu las lako docekati iza ugla.

Reagiranjem na fizicki kontakt (grubi) ili opcenito na nasilje - s jos nasilja i nije nacin.


Trenutno mi je na umu da ako imam popit batine da cu ih popit i ne radit nista. Ali to mi se cini nekako pogubno.

fortytwo

  • Punopravni član
  • ***
  • Poruke: 213
  • Karma: +151/-0
  • Pol: Muškarac
  • paper is the new internet
Odg: Borilacke vjestine
« Odgovor #1 poslato: April 05, 2011, 23:08:49 »
E ovo je jedna od onih stvari koja se nikako ne može preko foruma razrešiti (imam neki utisak da bi se kondanja složio sa mnom). Ima mnogo istine u tome da kavgu dobija onaj koji je traži, ali ipak i da je naše opšte samopouzdanje nekako vezano i za naš "fizički aspekt". Ali nekako mi ipak danas živimo u svetu u kome nas retko ko može sprečiti u nečemu toljagom (ako za to imamo pravo po svim društvenim normama), a svakako i dalje važi da ko od mača živi, od mača i umire, tj. imali smo mnogo mafije na ovim postorima podlednjih deceniju dve, ali, ako bolje pogledamo, većina njih nije doživela današnji dan.

Dakle, za samopouzdanje će verovatno biti bitan naš fizički aspekt tj. telo (visina, građa, snaga) sve dok ga imamo (a ne vidim kako možemo bez njega), ali danas mislim da je najbitniji "asset" - britak jezik. Mislim da društvo prelazi iz fizičkog u verbalno, sa toljage na jezik. Ko nasrne fizički na nekoga, može da očekuje solidnu osudu javnosti (iako to zavisi od sredine i tu sad dolazi do izražaja to što sam rekao da je forum ovde posebno ograničen), ali kada neko ima britak jezik da doskoči nekome, pa još uz dozu humora - dobio je duel.

Izuzeci ipak postoje i upravo sam se setio kako se jednom prilikom mladić od nepunih 30 iživljavao nad čovekom od oko 45 (unosio se u lice, vikao, vređao) a osim njih dvojice u busu još jedan putnik, šofer i ja. Niko nije smogao hrabrosti da se suprotstavi, samo sam čekao da dođe moja stanica i da živ izađem odatle. Odvratan osećaj nemoći, ali ni da znam nekakav džudo ne bi mi pomoglo protiv tog lika (mlad, nabildovan).

Uglavnom, kako sada vidim stvari, da mogu da biram da li bih imao snagu Aleksandra Kareljina ili jezik Saše Barona Koena (aka Ali G, Borat, Bruno), definitivno bih išao na "Jak się masz" opciju!
Death is as close as our breath. - Ajahn Chah

Ex01

  • Punopravni član
  • ***
  • Poruke: 167
  • Karma: +79/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Borilacke vjestine
« Odgovor #2 poslato: April 05, 2011, 23:21:27 »
Hm... Kuzim sta oces rec, uglavnom sam se i jezikom izvlacio iz situacija, ali npr evo ta situacija koju si ti opisao u busu. Zasto si se osjecao pozvanim reagirat npr, tj bili reagirao da si bio fizicki jaci od tipa?


Ja neznam bili reagirao na verbalni izljev nekog mladica na nekog drugog tipa jer neznam cijelu situaciju. Iskreno verbalni nastupi mi ne smetaju a i trudim se ne pokazat niti smjeh niti strah u toj situaciji vec ostat hladnokrvan. Doduse ne volim fizicke konflikte pa ih nisam ni imao mnogo.
Da se razumimo, da je mladic poceo gaziti tog starijeg svako bi se trebao osjecat pozvanim reagirat. Do tada i ne toliko.


Ali eto nudi mi se trenutno opcija da odem vjezbat systemu (recimo slicno aikidu) s jednim momkom koji sta je vise ukljucen u to - manje zeli nasilje tj manje misli da je nasilje nacin za rjesavanje problema. On voli imati to samopouzdanje koje mu znanje tih vjestina daje.




Ali opet nekako mi se cini da bi akumulacija ovakvog znanja jacala moj ego, sta bi bilo kontra produktivno budistickoj filozofiji?

fortytwo

  • Punopravni član
  • ***
  • Poruke: 213
  • Karma: +151/-0
  • Pol: Muškarac
  • paper is the new internet
Odg: Borilacke vjestine
« Odgovor #3 poslato: April 06, 2011, 01:05:51 »
Citat
Da se razumimo, da je mladic poceo gaziti tog starijeg svako bi se trebao osjecat pozvanim reagirat. Do tada i ne toliko.

Možda da ponovim da mu se mladić unosio u lice, vređao ga, psovao, jednom rečju iživljavao se, dok je ovaj stariji sve to samo trpeo. Ovo pišem zbog komentara "Do tada i ne toliko", jer je scena bila takva da nikad pre ni posle tako nešto nisam video. Pazi kad sam to sve gledao ne okrećući se, da ne dođe i do mene. Mislim da, da je bilo više ljudi u autobusu, taj nasilnik to ne bi smeo ni uraditi.

Citat
Zasto si se osjecao pozvanim reagirat npr, tj bili reagirao da si bio fizicki jaci od tipa?

Od tog tipa, onako nabildovanog kakav je bio, malo ko je jači, ali ajde probaću da zamislim to. Da, reagovao bih u bilo kojoj situaciji kad god bi mislio da to ne bi imalo posledica po mene - jer to je jedino što me sprečava. Ovo sad zvuči više nego očigledno što sam napisao, ali pod posledicama ne mislim samo na fizičke (prebiće me ili čak potegnuti oružje), već i na društvene - na primer, procena je bila pogrešna, nisam znao šta se zaista dešava pa zaradim osudu društva, ili posle imam posla sa nekim na nekom drugom planu zbog svoje reakcije, itd, itd...
Citat
Ali eto nudi mi se trenutno opcija da odem vjezbat systemu (recimo slicno aikidu) s jednim momkom koji sta je vise ukljucen u to - manje zeli nasilje

Da li možda znaš koji je bio njegov motiv kad je otišao prvi put na trening?
Death is as close as our breath. - Ajahn Chah

Ex01

  • Punopravni član
  • ***
  • Poruke: 167
  • Karma: +79/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Borilacke vjestine
« Odgovor #4 poslato: April 06, 2011, 07:38:14 »
njegov motiv je dosta povezan s njegovim egom on je bio dosta povucen i zatvoren mladic sa raznim upalama. poceo je istrazivati slavensku mitologiju, naisao na kaljenje hladnom vodom i uzivljen u rusiju upisao je i systemu. svoje tjelo sad zove stroj i sve u svemu nasao je jednu vrstu mira u svemu tome. covjek bi pomislio da ce bit agresivan ali toga nema.


jucer sam vidio da u splitu ima i tai chi..
jasno krivo sam te shvatio oko unosenja u lice ali opet neznam sta bi se dogodilo da imam snage za suprostavit se bilo kome. mozda bi me ta moc opila i nebi imao mudrosti za znati kad se umjesat a kad ne.


zar u neku ruku to nije bila kamma tog starijeg covjeka?
hm. eto mozda bi znajuci da sam jak mogao pricati s nabildanim poslje ali neznam jeli odgovarajuca lekcija batine ili mozda razumjevanje. uf previse hipotetski :)

fortytwo

  • Punopravni član
  • ***
  • Poruke: 213
  • Karma: +151/-0
  • Pol: Muškarac
  • paper is the new internet
Odg: Borilacke vjestine
« Odgovor #5 poslato: April 06, 2011, 08:07:12 »
Citat
neznam sta bi se dogodilo da imam snage za suprostavit se bilo kome. mozda bi me ta moc opila i nebi imao mudrosti za znati kad se umjesat a kad ne.

Mislim da se to dosta često dešava ljudima. Čak neki ljudi samo traže izgovor i relativno uspešno sebe (i druge) obmanjuju da to rade iz plemenitih pobuda i tome slično.

Citat
zar u neku ruku to nije bila kamma tog starijeg covjeka?

Da, Buda bi nam rekao da se sve dešava s razlogom, ali to se može primeniti na praktično sve loše (kao uostalom i dobre) stvari koje nam se dešavaju - karma iz ovog ili prošlog života. Ali tu na scenu stupa budističko saosećanje, što je nekakav budistički motiv za činjenje dobra u svetu, ma koliko da je svako sam zaslužio sve što mu se dešava.

Citat
previse hipotetski

Pa da, takva je mislim cela tema, rekoh u prvom postu da je forum jako ograničen za ovu vrstu diskusije...
Death is as close as our breath. - Ajahn Chah

Ex01

  • Punopravni član
  • ***
  • Poruke: 167
  • Karma: +79/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Borilacke vjestine
« Odgovor #6 poslato: April 06, 2011, 08:27:56 »
 :andjali


hvala na razgovoru =)
poslao sam i upit kendo klubu split. Samo da se sve to ne pretvori u komercijalnu organizaciju jer mi je cilj vjezbati i svjesnost u isto vrijeme.

Sati

  • Administrator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 4091
  • Karma: +546/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Borilacke vjestine
« Odgovor #7 poslato: April 06, 2011, 09:41:43 »
ako smem, preporučujem tai chi, meditaciju u pokretu
meni je jako prijalo :)