Autor Tema: Budizam i seks  (Pročitano 18388 puta)

kondanja

  • Član
  • *****
  • Poruke: 1086
  • Karma: +461/-1
Odg: Budizam i seks
« Odgovor #30 poslato: Januar 12, 2011, 22:14:44 »
Poštovani Sati,
 
Sve si pokrio Dobrom voljom, kao što i kršćani za sve imaju rješenje u Bogu, ako Bog tako hoće, itd...
 
Dobra volja i ovdje ima neki cilj (prema tome, ona ne može ne biti isključena iz stvaranja karme) - zadovoljstvo, a kao što i sam znaš, taj cilj je "prekratak", čak i za svakodnevni život (jer negdje ste, prepustivši se pretjeranom seksualnom uživanju, sigurno već nešto zbog toga važno zanemarili, rad, emotivne odnose, djecu (ako se imaju)..., bar za taj tjedan, kada ste dugotrajno puteno uživali) ali i uopće (u odnosu na neke vrijednosti), kao i posebno (kao stil življenja, recimo).
 
Zato i tvoji zaključni budistički stavovi otpadaju, ne stoje jer "vise u zraku", jer su previše odvojeni, odnosno nisu u vezi s "temom".
 
Pozdrav 
« Poslednja izmena: Januar 12, 2011, 22:16:48 kondanja »
Plemeniti hvali ubijanje bijesa - sa njegovim slatkim vrhom i otrovnim korijenom - jer ubivši ga u sebi kajanja nemamo. (Sn 1.71)

kondanja

  • Član
  • *****
  • Poruke: 1086
  • Karma: +461/-1
Odg: Budizam i seks
« Odgovor #31 poslato: Januar 13, 2011, 18:34:31 »
Poštovani Sati,
 
Mali ispravak. Naknadno sam primijetio, da sam u jednom dijelu govorio o istim stvarima o kojima i ti, što osjetno ublažava moj stav. 
To su:
 
(...)To što neće imati mnogo vremena za meditaciju, jogu, džoging, naučno-obrazovne serije na TV i bavljenje biodinamičkom poljoprivredom, što će imati manjak energije i biti stalno pospani ili već ne znam šta,(...)
 
i
 
(...)(jer negdje ste, prepustivši se pretjeranom seksualnom uživanju, sigurno već nešto zbog toga važno zanemarili, rad, emotivne odnose, djecu (ako se imaju)...,(...)
 
Pozdrav
Plemeniti hvali ubijanje bijesa - sa njegovim slatkim vrhom i otrovnim korijenom - jer ubivši ga u sebi kajanja nemamo. (Sn 1.71)

Ruh

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 6
  • Karma: +6/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Budizam i seks
« Odgovor #32 poslato: Januar 13, 2011, 19:27:04 »
Slažem se,naravno da nije dobro podrediti pre svega duhovne potrebe bilo kakvom preteranom uživanju.Ali umerenost ne podrazumeva nedelovanje ili celibat u životu?

Sati

  • Administrator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 4091
  • Karma: +546/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Budizam i seks
« Odgovor #33 poslato: Januar 13, 2011, 19:51:06 »
Po meni umerenost za nas obične smrtnike znači prvo osvešćivanje sebe, rada svog uma, i pronalaženje svoje mere, neke vrste naše polazne pozicije. A onda i nastojanje, uz pomoć usvojenih pravila kao nekakve demarkacione linije, da se ona ne prelazi, makar ne suviše često, tj. da ne nazadujemo u smislu sve veće obuzetosti strastima i žudnjama.

A ako smo malo i ambiciozni i želimo sebi dobroga, onda ona znači i usavršavanje, vežbanje, to jest pomeranje te granice ka mestu sa kojeg prvo samo nazremo sreću smirenja, a onda je možda jednoga dana i osvojimo za sebe.

 :)

panonac

  • Iskusni član
  • ****
  • Poruke: 454
  • Karma: +270/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Budizam i seks
« Odgovor #34 poslato: Januar 13, 2011, 22:21:38 »
Covek kao i druga ziva bica ima tri osnovna nagona a to su jelo, spavanje i seks. Svrha je opstanak i produzenje vrste.
Interesntno da nezadovoljavanje seksualnog nagona ne dovodi do bitnijih fizickih poremecaja dok nezadovoljavanje ostala dva na duzi period izaziva teske i smrtonosne poremecaje.
Poznata ja ona definicija zena: kad sam gladan jedem, kad sam umoran spavam. Seks se ne spominje :)
Mozda nisam bas prvilno shvatio, ali veliki deo budisticke literature se odnosi na prevazilazenju vezanosti (ne odbacivanje ili potiskivanje) za telesna uzivanja. Normalno je to zahteva napor ali ako ulazemo napor kada je u pitanju jelo i spavanje onda je u redu da ulozimo napor i kada je u pitanju seks. Ne mislim na potiskivanje seksualne zelje kada se ona vec javi nego  na ponasanje koje nas ne navodi i ne dovodi u situacju koja ce je potsticati. Ovako napisano i meno ovo deluje strasno puritanski ali nekako mislim da ako jednom nedeljno mogu da prevazidjem zelju za jelom i legnem bez vecere jer to zelim, onda nekad mogu da odbijem da prihvatim i razvijam neke signale i igre koje dovode do seksa.
put je dug, vremena je malo

Ruh

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 6
  • Karma: +6/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Budizam i seks
« Odgovor #35 poslato: Januar 14, 2011, 10:30:23 »
Covek kao i druga ziva bica ima tri osnovna nagona a to su jelo, spavanje i seks. Svrha je opstanak i produzenje vrste.
Interesntno da nezadovoljavanje seksualnog nagona ne dovodi do bitnijih fizickih poremecaja dok nezadovoljavanje ostala dva na duzi period izaziva teske i smrtonosne poremecaje.
Poznata ja ona definicija zena: kad sam gladan jedem, kad sam umoran spavam. Seks se ne spominje :)
Mozda nisam bas prvilno shvatio, ali veliki deo budisticke literature se odnosi na prevazilazenju vezanosti (ne odbacivanje ili potiskivanje) za telesna uzivanja. Normalno je to zahteva napor ali ako ulazemo napor kada je u pitanju jelo i spavanje onda je u redu da ulozimo napor i kada je u pitanju seks. Ne mislim na potiskivanje seksualne zelje kada se ona vec javi nego  na ponasanje koje nas ne navodi i ne dovodi u situacju koja ce je potsticati. Ovako napisano i meno ovo deluje strasno puritanski ali nekako mislim da ako jednom nedeljno mogu da prevazidjem zelju za jelom i legnem bez vecere jer to zelim, onda nekad mogu da odbijem da prihvatim i razvijam neke signale i igre koje dovode do seksa.
Poštovani panonac,
Da,poznata mi je ta definicija žena.Ali ti je definicija žena,ja sam muškarac  :)
Možda nisam dovoljno napredovao duhovno,ako mi nezadovoljavanje seksualnog nagona dovodi do istina ne fizičkih poremećaja,ali utiče na emotivnu stabilnost.
I da se razumemo govorim o umerenom zadovoljenju.I to,stepenu višem od celibata  :)

Sati

  • Administrator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 4091
  • Karma: +546/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Budizam i seks
« Odgovor #36 poslato: Januar 14, 2011, 13:02:34 »
Možda nisam dovoljno napredovao duhovno,ako mi nezadovoljavanje seksualnog nagona dovodi do istina ne fizičkih poremećaja,ali utiče na emotivnu stabilnost.
I da se razumemo govorim o umerenom zadovoljenju.I to,stepenu višem od celibata  :)

Svi smo tu gde si i ti, dakle nismo potpuno prevazišli seksualnu želju. Tako da nema šta da brineš, u dobrom si društvu  ;))

Što se tiče situacije u kojoj si, koliko ja razumem, ti jednostavno osećaš snažniju seksualnu želju od svoje žene i neophodno je da je ćešće zadovoljavaš. Odatle vode dva puta:

1. da je tajno zadovoljiš sa nekom drugom osobom. što ako se držiš Budinih saveta, a i malo bolje razmisliš, donosi na kraju više patnje i za tebe i za druge nego koristi.

2. da pokušaš da smanjiš svoj seksualnu želju raznim tehnikama. Jedna je da sebe što više izoluješ od spoljašnjih stimulansa koji bi je veštaški povećavali. Druga je redovno praktikovanje meditacije smirenja, recimo fokusiranja na dah, koja našem umu daje više stabilnosti i olakšava uvid. Treća je ona koju sam opisao u prethodnom postu,  a to je kontemplacija tela i njegovih delova, čime smanjujemo svoju opčinjenost telesnim. Četvrta je razvijanje stalne svesnosti u svakodnevnom životu, tako da i kada se želja javi, primećuješ je na dovoljno niskom nivou ili u početnoj fazi, kada ona još nije razbuktana dodatnim maštanjima i spoljašnjim podražajima i tada ju je lakše pustiti da dođe i prođe, ne postaje poplavom koja nas ponese sa sobom. Na taj način je, nadajmo se, nivo seksualne želje između vas dvoje doveden u ravnotežu. Ako nije, opcija koja je preostala je povremeno samozadovoljavanje, koje u budizmu nije stigmatizovano, kako bi se oslobodio pritiska nezadovoljene želje i dočekao efekte prethodnih vežbi.

Sve ovo je pod pretpostavkom da se radi o inače skladnom braku. Ali postoji mogućnost i da zapravo ne psotoji više emocionalna veza među suprožnicima i da su oni u braku samo recimo zbog dece. Tada ne vidim problem ni u tome da se dogovore da imaju vanbračne veze. Ako su one uz saglasnost partnera, a ne tajne, čini mi se da tada ne nose ni teret loše kamme.

Eto moje dodatno razmišljanje, Nadam se da je barem malo od pomoći  :)

fortytwo

  • Punopravni član
  • ***
  • Poruke: 213
  • Karma: +151/-0
  • Pol: Muškarac
  • paper is the new internet
Odg: Budizam i seks
« Odgovor #37 poslato: Januar 14, 2011, 17:56:34 »
Poznata ja ona definicija zena: kad sam gladan jedem, kad sam umoran spavam. Seks se ne spominje :)
Poštovani panonac,
Da,poznata mi je ta definicija žena.Ali ti je definicija žena,ja sam muškarac  :)
Мислим да је панонац мислио на дефиницију зена, не жена. Бар мене подсећа на један од коана на који сам наишао својевремено...
Death is as close as our breath. - Ajahn Chah

Ruh

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 6
  • Karma: +6/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Budizam i seks
« Odgovor #38 poslato: Januar 14, 2011, 19:56:50 »
Poznata ja ona definicija zena: kad sam gladan jedem, kad sam umoran spavam. Seks se ne spominje :)
Poštovani panonac,
Da,poznata mi je ta definicija žena.Ali ti je definicija žena,ja sam muškarac  :)
Мислим да је панонац мислио на дефиницију зена, не жена. Бар мене подсећа на један од коана на који сам наишао својевремено...
Jao  :stid
Ja na budističkom forumu razmišljam o ženama a ne o zenu...
Izvinjavam se,jel vidite kako sam zbunjen  :tuga

Sati

  • Administrator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 4091
  • Karma: +546/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Budizam i seks
« Odgovor #39 poslato: Januar 14, 2011, 23:00:48 »
Sve je to materijal za posmatranje i time učenje.
U budizmu nema đubreta :D

Ex01

  • Punopravni član
  • ***
  • Poruke: 167
  • Karma: +79/-1
  • Pol: Muškarac
Budizam i seks
« Odgovor #40 poslato: Mart 02, 2011, 09:38:03 »
Znate sta mi nije jasno. U jednoj prici o ađanu ča pricalo se o tome kako se tip super prilagodio kad je izlazio iz aviona i kao takla ga je stjuardesa a njima je zabranjeno dirat zene.

ok, jasno mi je. a sam Ča je mnogo puta reka da je ima mnogo problema sa strasti, i kuzim zasto kao zaredjeni budisti nebi trebali dirat zene. al sta je u ovom slucaju s homoseksualcima?

Eto amo cisto pretpostavke radi uzet da postoji homoseksualni monah i on nema nikakvih problema sa zenama. ali muskarci ga privlace. bili oni u tom slucaju njega stavili sa zenama ili bi se to sve skupa njekalo?

Isto tako gledam sutte, i sad ona sutta gdje buddha objasnjava kako pomocu hrane se mi borimo protiv hrane i kako pomocu oholosti dolazimo do stanja di se rjesavamo oholosti, a onda je dole ispod toga umetnuto i da "buddha ne podrzava sex jer je sex rusenje mosta"

onda vidim kako je napisano ovo o oholosti i gledam kako je napisan ovo o hrani, i kako je napisano o bjesu, a o sexu je napisano jako šturo, suho i nekako kao da je to neko umetnuo tu. To me malo uvalilo u sumlju sve skupa jer mi se cini da se dosta toga nadodavalo kako je u tom trenutku bilo potrebno mozda za zajednicu Sanghe.

unicus

  • Punopravni član
  • ***
  • Poruke: 115
  • Karma: +110/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Budizam i seks
« Odgovor #41 poslato: Mart 03, 2011, 08:22:09 »
Kao i svaka druga normalna prirodna pojava i potreba, tako postoji i potreba za sjedinjavanjem, pripadanjem, davanjem, stapanjem. Riječ seks mi zvuči baš onako-nikako. Kao što za svaku drugu potrebu vrijedi pravilo da je srednji put najbolji, tako je to i prirodnoj potrebi za sjedinjavanjem i produživanjem vrste. Svatko zna za sebe kada mu je dosta hrane a da to nije prejedanje..koliko sna a da to nije lijenost..Mislim da to isto treba primijeniti i kod privlačenja sa suprotnim spolom. Isto tako, sve ima svoje vrijeme i mjesto. To znači da je prirodno jesti kada osjetimo glad i spavati kada padne noć. Pa tako i "spavati" sa osobom koju volimo, koja nas privlači pod predpostavkom da to želi i ta druga osoba i da time ne povređujemo nekog drugog (npr. ako bih djetetu potajno pojeo čokoladu koja je "njegova", to bi ga boljelo). U redu je usmjeriti "seksualnu energiju"..pokušati od nje stvoriti neku drugu vrstu energije..ako sam ovo dobro objasnio..ali ukoliko je to nekom silom, prisiljavanjem, prevelikim odricanjem koja stvara napetost, nezadovoljstvo i slične reakcije, tada to ne može biti dobra karma i prije ili kasnije dovest će do oprečnih rezultata a ne do onih koje smo možda željeli stvoriti ovakvim "usmjeravanjem".... Smatram da redovita vježba (meditacija), gledanje na stari kakve jesu, promatranjem i uočavanjem svega oko sebe pa tako i  želje za fizičkim zadovoljstvima daje svakom posebno odgovor na pitanje vezano uz ovu temu. Jedina bit je da ne povredim drugo biće, pa tako niti sebe i da mi to ne bude toliko važno, da se radi toga ne mogu maknuti sa mrtve točke u mojem putu prema prosvjetljenju.

Ex01

  • Punopravni član
  • ***
  • Poruke: 167
  • Karma: +79/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Budizam i seks
« Odgovor #42 poslato: Mart 03, 2011, 10:42:58 »
Sad san tija napisat kako je sex samo radi sexa los a sex kad su tu osjecaji je dobar. ali jesu li osjecaji dobri? Jeli to svjesnost ako se povodimo osjecajima?
Vjerovatno je tanka linija, i vjerovatno se monasima zabranjuje uzivanje u suprotnom spolu iz nekog razloga. Da nebi postali nezasitni. Eto opet dase uzme Ađana Ča u obzir koji kaze da je ima velikih problema sa zenama i jednostavno se povukao u samostan da bi to rjesio, ali nije rjesija problem, samo je maka simptome od sebe.

po ovome se moze izvuc zakljucak da nije bitno ima li zena oko tebe, nego kako tvoj um poima te osobe. kao kombinaciju 4 elementa ili ipak prijanja um za njih pa ima razlike u svakoj.

Acko

  • Punopravni član
  • ***
  • Poruke: 125
  • Karma: +69/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Budizam i seks
« Odgovor #43 poslato: Decembar 27, 2011, 16:27:42 »
Jeste se ođe davno poslednji put pisalo, ali bih ipak nešto dodao tj. pitao:

da li je, naime, neko od vas radio vježbu pod nazivom ''šesti tibetanac'', ona se bavi problemom preusmjerenja seksualne energije...?

Ja jesam, i moram da priznam da je, makar mi se čini, izuzetno djelotvorna.

Vrlo je jednostavna za izvesti, i najprije je nisam ni pokušavao upravo jer sam mislio da nema od toga vajde, no ispostavilo se suprotno.

E sad, moguće je da sam ja samo umislio, ili prosto imam pozitivan stav dok je radim, ali ponavljam da je imalo efekta.

Ima li neko komentar, unaprijed veoma zahvalan?  :deda 2

Sati

  • Administrator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 4091
  • Karma: +546/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Budizam i seks
« Odgovor #44 poslato: Decembar 30, 2011, 23:31:13 »
nisam vežbao  :sesir