Autor Tema: Izlozba buddhistickih svetinja  (Pročitano 5340 puta)

Fazlija

  • Član
  • *****
  • Poruke: 805
  • Karma: +309/-0
  • Pol: Muškarac
Izlozba buddhistickih svetinja
« poslato: April 07, 2011, 00:39:07 »
Uskoro u Zagrebu izlozba buddhistickih relikvija:
 

 
Više o izložbi na stranicama drustva Padmasana: http://www.padmasana.hr/IzlozbaRelikvija2011.htm
 
Morate priznati da ovo covjek mora posjetiti. Ocekujem vas u Zagrebu i vodim vas sve na caj nakon izlozbe  :ok
« Poslednja izmena: April 07, 2011, 00:42:18 Fazlija »

unicus

  • Punopravni član
  • ***
  • Poruke: 115
  • Karma: +110/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Izlozba buddhistickih svetinja
« Odgovor #1 poslato: April 10, 2011, 17:53:36 »
hvala za informaciju..osmi mjesec će brzo doći..ove godine je recesija pa nema mora nama sa kontinenta. Znači da će biti dosta vremena za ovu izložbu. :bravo:

Fazlija

  • Član
  • *****
  • Poruke: 805
  • Karma: +309/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Izlozba buddhistickih svetinja
« Odgovor #2 poslato: April 10, 2011, 23:26:10 »
Mogli bi ste stvarno da dodjete organizirano (npr. vlakom, to je najjeftinije). Ja cu organizirati nocenje u jednostavnim uvjetima AM farme kod Zagreba (ponesite vrece, spavanje na podu seoskog yoga centra) i mogao bih da platim rucak/veceru dobrodoslice za cijelu grupu u jednom odlicnom kineskom restoran.

Sati

  • Administrator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 4092
  • Karma: +546/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Izlozba buddhistickih svetinja
« Odgovor #3 poslato: April 11, 2011, 20:27:55 »
Moram priznati da se ja nesto slabo palim na te relikvije.

Recimo, bila je ovde kod mene isto takva izlozba, ali nisam otisao ni da je vidim.
Pricala mi koleginica koja je bila koliko se neki oduseve, kako osecaju energiju koja zraci iz kojekakvih kamencica... Ne znam, mozda gresim, ali meni to deluje ili suvise spooky ili poput putujuceg cirkusa.
Jasno je da postoje mesta na ovoj zemlji koja imaju i posebna zracenja. Ali putujuce kamenje!?
Nein, danke.  :)

panonac

  • Iskusni član
  • ****
  • Poruke: 454
  • Karma: +270/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Izlozba buddhistickih svetinja
« Odgovor #4 poslato: April 11, 2011, 22:09:41 »
U divnoj knjizi Stevana Pešića KATMANDU (Fazlija ju je nudi na poklon) ima lepa prica o Tibetancu koji je cesto putovao u Lasu i majka ga je uvek molila da joj donese neku relikviju i on je to uvek zaboravljao. Jednom kada se opet vracao iz Lase bez relikvije ugleda na putu zub od psa, malo ga izglanca, uvije u lep papir i odnese majci i kaze joj da je to Budin zub. Majka je bila presrecna, stavila ga je na oltar, klanjala mu se tri puta dnevo, palila svece, tmjan i sl. i posle tri godine zub je poceo da svetli. Bitna je nasa vera!
put je dug, vremena je malo

Fazlija

  • Član
  • *****
  • Poruke: 805
  • Karma: +309/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Izlozba buddhistickih svetinja
« Odgovor #5 poslato: April 12, 2011, 01:10:21 »
Nadam se da to nisu neke lazne relikvije. Mislim da ostaci tih nekih svetaca, bodhisattvi i buddha imaju odredjenu enegriju i da bi to trebalo doista pogledati. Nikada ne znas kako moze povoljno utjecati.
 
Padmasana je prije nekoliko godina organizirala dolazak tibetskih monaha koji su u Zagrebu radili mandalu medicinskog Buddhe, bila je izlozena u istom prostoru gdje ce biti i ova izlozba, a nakon par dana su je razgradili i taj je prah trebalo opet negdje istresti u prirodu, najbolje u bistru tekucu vodu. Dosli su blizu mjesta gdje zivim pa sam nevoljko otisao na taj obred ne ocekujuci nikakava cuda.
 
Medjutim tamo dok su ti monasi pjevali mene je u jednom trenutku pogodilo jedno takvo oslobadjajuce zadovoljstvo, kao da se nesto otkocilo i otpustilo u mojem trbuhu. Bilo mi je to vrlo ugodno i oslobadjajuce iskustvo. Tako da sam pozalio sto nisam bio na otvaranju i na pocetnoj inicijaciji mandale kada su je postavili u Zagrebu.
 
Nisam od onih new agera koji sami sebe ubjedjuju i samo-hiptnotiziraju svakakvim mastarijama o cudesima, ali cijenim svako okupljanje du'ovnih ljudi. Mislim da ono ima povoljan ucinak cak i ako mi ne razumijemo sve detalje i sadrzaje neke mantre, nekog obreda. Tako da svakako mislim da je povoljno otici na izlozbu Buddhinih zubiju, pepela Atishe, kamenja po kojem je hodao Nagarjuna, gume od bicikla od Vasubandhua i sl.
 
Tu treba zadrzati razuman stav da to ne predje sve u new age mastarenje i praznovjerje. To pogledati otvorena uma kao du'ovnu priredbu i kulturani dogadjaj, izraziti svoje postovanje svecima i velikanima svjetske du'ovne prakse i... zadrzati otvoren i blagonaklon stav.

Sati

  • Administrator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 4092
  • Karma: +546/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Izlozba buddhistickih svetinja
« Odgovor #6 poslato: April 12, 2011, 17:34:41 »
Da dodatno razjasnim. Nisam imao nameru da bilo koga odgovaram od bilo čega,
samo sam izneo kako ja te priredbe vidim. Ne podstiču me na delanje, tj. posetu.
Što može biti moj feler, ali valjda ima drugih stvari koje me dovoljno inspirišu, pa nemam potrebu za dodatnom inspiracijom. Il sam jednostavno zatucan po pitanju turneje relikvija  :D

Fazlija

  • Član
  • *****
  • Poruke: 805
  • Karma: +309/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Izlozba buddhistickih svetinja
« Odgovor #7 poslato: April 12, 2011, 22:56:25 »
Tako sam i ja bio, tvrdi racionalista. Dobro je da theravada njeguje takav stav koji cuva od praznovjerja. Ali onda sam shvatio da je Shiva (u vasem slucaju valjda Buddha :ok ) u svemu. I da su sve (s)tvari ispoljenje Shivine svijesti. I nerazlicite su od Shivine prirode. I da su one zemne (s)tvari u kojima se ta Svijest ocitovala, oslobodila, ispoljila u cistom obliku malo drugacije od onih u kojima to (jos) nije. Tako u nedostatku vlastitog prosvjetljenja radije bih sreo Siddhartha Buddhu, nego nekog pijanca. Mada su obojica ispoljenja konacne stvarnosti, Siddhartha nosi vibraciju oslobodjenja. Radije bi sjedio i meditirao na prostirci na kojoj je Nagarjuna postao arahant, nego na lezaju na kojem je spavao neki lopov. Radije bih posjetio neki manastri, nego turbo-folk koncert itd.
Takve stvari ne mogu zamijeniti duhovnu praksu, ali je mogunadah nuti. Ljudi zarobljeni neznanjem smatraju da ce hodocascima, obredima i svetim pranjima dostici oslobodjenje. Naravno da takvim beskorisnim praksama (bez, umjesto meditacije) samo uvecavaju svoje neznanje i vezanost. Ali ako du'ovan co'ek kad-kada ode pun postovanja u Sarnath ili Bodhi Gayu da tamo malo meditira... siguran sam da ce mu to biti veliko du'ovnu nadahnuce.
Tako i to, da dodatno razjasnim...  :kez: ne nagovaram nikoga niti na sta, ali cu s velikim postovanjem posjetiti tu du'ovnu izlozbu buddhistickih kostiju, zubiju i pepela. Vidjeti zemne ostatke duhovnih velikana covjecanstva koji su svima veliki uzor i nadahnuce u du'ovnom radu.

Fazlija

  • Član
  • *****
  • Poruke: 805
  • Karma: +309/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Izlozba buddhistickih svetinja
« Odgovor #8 poslato: Jul 17, 2011, 00:43:47 »
P O Z I V N I C A
NA  CEREMONIJU  OTVARANJA  MEĐUNARODNE IZLOŽBE U ZAGREBU 12. KOLOVOZA/AUGUSTA 2011.
POSVEĆENO SVJETSKOM MIRU I KULTURI NENASILJA
Dom Hrvatskih likovnih umjetnika (HDLU)-Meštrovićev paviljon, Trg žrtava fašizma bb.,Zagreb


Početak u 18 sati


Poštovani,


Sa uvažavanjem Vas pozivamo da svojom posjetom uveličate ceremoniju otvaranja jedinstvene izložbe 2600 godina starih relikvija budističkih svetaca kao značajne stečevine svjetske duhovne baštine. Vaše sudjelovannje doprinijet će vrijednosti njegovanja tolerancije i nenasilja i važnosti oplemenjivanja  djelatne dobrote  srca  i mira u svijetu.  Izložba relikvija širi univerzalnu poruku nutarnjeg mira i ljubavi.


Na otvaranje izložbe pozvali smo predstavnike institucija kulture Grada Zagreba i Vlade Republike Hrvatske, djelatnike nevladinih udruga, akademije, predstavnike duhovnih zajednica kao i pojedince iz sporta i umjetnosti.


Ljubazno Vas molimo da potvrdite vaš osobni dolazak najkasnije do 25-og  u tekućem mjesecu na e-mail adresu: padmasana@live.in  , zbog ograničenog broja mjesta.

Fazlija

  • Član
  • *****
  • Poruke: 805
  • Karma: +309/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Izlozba buddhistickih svetinja
« Odgovor #9 poslato: Jul 18, 2011, 17:21:16 »
Sati, samo da ti javim da sam te prijavio na ovo  :ok  Planiraj 12. augusta da se pojavis na sluzbenom otvorenju kao predstavnik Srednjeg puta  :smeh

Sati

  • Administrator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 4092
  • Karma: +546/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Izlozba buddhistickih svetinja
« Odgovor #10 poslato: Jul 19, 2011, 09:07:45 »
Juce sam video plakate, bice to i ovde kod mene, pa da ustedim trosak za kartu, lokalno sam se prijavio.
Organizatori pali na teme. Kazu, prvi theravadin koji se registrovao  :kez2:

Al kad sam rekao ko me salje, odusevili se  :andjali

Fazlija

  • Član
  • *****
  • Poruke: 805
  • Karma: +309/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Izlozba buddhistickih svetinja
« Odgovor #11 poslato: Jul 19, 2011, 18:00:19 »
A jesi li se prijavio da nesto otpjevas u ime Srednjeg puta? U nas moze i to da najavis, neku molitvu, pjesmicu za svjetski mir po zelji... Ja nastupam u ime Ananda Marge na zagrebackoj izlozbi s pjesmom Anarhija all over Bascarsija od Zabranjenog pusenja...  :medit

Fazlija

  • Član
  • *****
  • Poruke: 805
  • Karma: +309/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Izlozba buddhistickih svetinja
« Odgovor #12 poslato: Avgust 13, 2011, 00:51:04 »
Evo, bas sam se vratio s otvorenja izlozbe. Bilo je vrlo dobro. Ljudi iz Padmasane su to stvarno vrlo lijepo organizirali. Sreo sam mnogo dragih ljudi, medju kojima blogera Vajrapanija, profesora Jezica i jos mnoge druge drage ljude. Bilo je nekoliko vjerskih zajednica koje su gostovale i izvodile svaka svoje molitve i mantre za mir. Osim rabina, hodze i pravoslavnog prote, bili su tu Zarko Andricevic iz Chan centra, Sai Baba grupa, Joga u svakodnevnom zivotu, Hare Krshna i Ananda Marga. Upadljivo su nedostajali predstavnici drugih buddhistickih skola s tibeta, kao i predstavnici Katolicke crke i hrvatskih drzavnih ministarstava. To je vrlo cudno jer je RKC prije nekoliko godina organizirala dolazak Dalai lame u Hrvatsku, a ovaj puta nisu poslali niti lokalnog zupnika iz susjedstva. Takodjer, podbacaj predstavnika drzavnih vlasti je bio vrlo razocaravajuci, jer se na izlozbi pojavio indijski ambasador sa zenom. Ministarstvo kulure je trebalo poslati barem sluzbenika zaduzenog za nabavku papira i olovaka...
 
Izlosci su strasni! Najvise su me odusevili izvorna Buddhina brojanica s kojom je svaki dan meditirao i Sariputtin molitveni mlin. Nevjerovatno da su te stvari tako dobro sacuvane... :kez:
 
Salim se, naravno, ali sada za pravo. Malo me zapanjilo da sva ta izlozba stane na jedan poveci stol. Ocekivao sam koske, pokoji zub, dio necije podkoljenice... a ustvari to su neke kuglice koje nastaju prilikom spaljivanja. Izlozba pocinje od ostataka Buddhe Sakyamunija. Njegove kuglice su nekako najmanje. Mora da se on posve realizirao bez povratka nazad, pa su njegove relikvije ili najmanje ili ovdje nisu bas naveci ostaci izlozeni. Razmisljao sam otkuda Tibetancima ostaci Buddhe Sakyamunija? Mozda su to cuvali mahayanski samostani u Bengalu ili gdje drugdje u Indiji, pa su im donijeli ucitelji poput Padmasambhave i Atishe?!
 
Malo me je zacudilo sto su uz Buddhine ostatke izlozeni i ostaci buddhe Kasyape  :ces On je mitska licnost i navodni prethodnih Buddhe Sakyamunija, pa si sve nesto mislim od kuda im njegove kuglice?!
 
Onda slijede ostaci izravnih Buddhinih ucenika, Sariputte, Mahamoggallana, Anande i zbirni ostaci 50 arhanata. Prije otvaranja izlozbe uvodno je predavanje drzala jedna gelugpa redovnica koja je objasnila da sa gledanjem o te zemne ostatke velikih prosjvjetljenih bica mi ostvarujemo vezu sa duhovnim titrajima tih velikih bica. Ta veza je veliki blagoslov. Moram priznati da sam kod promatranja ostataka Anande osjetio jednu veliku ljubav i postovanje prema Njemu. Tako da sam dugo zagledao Njegove ostatke i jos se mnogo puta vracao. Uvijek sam osjecao nesto toplo oko srca kada sam promatrao Anandine ostatke. Mozda placebo, mozda umisljanje, ali meni je stvorilo jedan jako ugodan i nadahnjujuci ugodjaj. Od svih tih kuglica, najbolju sam vezu ostvario sa Anandinim kuglicama. One su mi nekako najbolje sjele.
 
Nakon toga slijede ostaci Nagarjune, Milarepe, Atishe i mnogih velikih tibetskih ucitelja sve do 19. i 20. stoljeca. Moj kriticki um je nekako lakse prihvatio da su njihove ostatke Tibetanci mogli sacuvati, ali nekako mi jos uvijek crv sumnje potkopava vjerovanje da su Sariputtine, Magamoggllanine i Anandine ostatke mogli doista ocuvati? A opet, s druge strane, ako su theravada buddhisti cuvali ostatke Buddhe i slali ih okolo po zemljama sirenja, zar to nisu mogli uciniti i sa znamenjima ranih buddhistickih svetaca? Mahasamghike (sarvastivada, sautrantike, lokayate i druge skole) su lako mogle preuzeti manastire u kojima su se neke od tih relikvija cuvale i prenijeti ih kasnije u mahayansku i vajrayansku tradiciju.
 
Kako god okrenes, vrlo lijepo du'ovno druzenje...

Fazlija

  • Član
  • *****
  • Poruke: 805
  • Karma: +309/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Izlozba buddhistickih svetinja
« Odgovor #13 poslato: Avgust 13, 2011, 10:21:53 »
Steta sto se ne da staviti TV prilog o tome, ne znam zasto. Pokusat cu staviti video na youtube (zaboravio sam svoju pristupnu sifru) i nekako ga postirati, ali HTV link nece da radi na forumu. Poslat tu vam ga na mailing listu, ako koga zanima da pogleda kuglice.
« Poslednja izmena: Avgust 13, 2011, 10:56:07 Fazlija »

Fazlija

  • Član
  • *****
  • Poruke: 805
  • Karma: +309/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Izlozba buddhistickih svetinja
« Odgovor #14 poslato: Avgust 13, 2011, 12:20:12 »