Autor Tema: Budizam i seks  (Pročitano 18392 puta)

kondanja

  • Član
  • *****
  • Poruke: 1086
  • Karma: +461/-1
Budizam i seks
« poslato: Jun 29, 2010, 10:29:28 »
Narode, postoji li (koristi li se možda) neko drugosredstvo u buddhizmu (tradiciji buddhizma; za monahe recimo) za smirivanje napetosti koja proizlazi iz spolnog uzdržavanja ili je (kako pretpostavljam) jedino sredstvo meditacija, kao i uvid, da će (i) ta neugoda proći, pa, prema tome,treba samo čekati? Zna li netko nešto o tome?
Za mene je ovo najveći problem, kao i svi transformirani impulsi koji dolazi odatle (a koji impulsi ne dolaze odatle?!).Svako dobro svima!
(PS Ova poruka je od romeok koji je promijenio korisničko ime u kondanja.)
« Poslednja izmena: Jun 29, 2010, 21:22:20 Sati »
Plemeniti hvali ubijanje bijesa - sa njegovim slatkim vrhom i otrovnim korijenom - jer ubivši ga u sebi kajanja nemamo. (Sn 1.71)

Kela

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 7
  • Karma: +8/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Busizam i seks
« Odgovor #1 poslato: Jun 29, 2010, 15:41:59 »
Pozdrav svima.....drago mi je sad kad vidim da zaista ima mnogo ljudi na nashim prostorima koji se interesuju za Srednji Put......zovite me Kela  ;)) ....najvise me zanimaju Shingon budizam i Tibetanski budizam......
a za korisnika po imenu kondanja: po mom skromnom shvatanju mozda bi trebalo da sve impusle gledas kao prirodnu pojavu......kao i ego...ne mozes protiv njih..."don't go against,go with something" govorio je jedan ucitelj borilackih vestina.....prihvati ih,nemoj se "boriti" protiv njih(naravno da ne sugerishem da ne preduzimash nishta),kao ona Zen mudrost:"Kada potok naidje na prepreku on je jednostavno zaoibidje".....Go with the flow.....nadam se da sam imalo pomogao...
Poz svima  :andjali
« Poslednja izmena: Jun 29, 2010, 20:04:33 kojica »
namaḥ samanta vajrānāṃ caṇḍa mahāroṣaṇa sphoṭaya hūṃ traṭ hāṃ māṃ

kondanja

  • Član
  • *****
  • Poruke: 1086
  • Karma: +461/-1
Odg: Busizam i seks
« Odgovor #2 poslato: Jun 29, 2010, 20:08:20 »
Znači li prihvati - upražnjavaj!?
 
Pozdrav svima!
Plemeniti hvali ubijanje bijesa - sa njegovim slatkim vrhom i otrovnim korijenom - jer ubivši ga u sebi kajanja nemamo. (Sn 1.71)

Sati

  • Administrator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 4091
  • Karma: +546/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Budizam i seks
« Odgovor #3 poslato: Jun 29, 2010, 21:23:12 »
a što ne bi upražnjavao? pa nisi ti monah.  :zviz:

Kela

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 7
  • Karma: +8/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Budizam i seks
« Odgovor #4 poslato: Jun 29, 2010, 23:24:45 »
po meni trebalo bi da se drzis Sredine.....totalno se suzdrzi  i partner ili partnerka ce ti se smoriti  :kez: ,ako preteras....pa isto ne bi bilo lepo....... :D
mozda je to znak da trebas sa nekim da provedes lepe trenutke.....u svakom slucaju vrlo lepo sto tezis ka samokontroli.....prihvatiti moze a ne mora znaciti upraznjavati.....kao i kad zelis da zaustavis misli......moras ih prihvatiti prv,narocito one koje ti iznenada iskacu  a ne da namerno pokusavas da ne mislis ni na sta jer u protivnom postizes suprotni efekat......
i da po mom skromnom znanju ne dolaze svi impulsi odatle....mnogi dolaze od ega,ali to je jedna posebna prica o kojoj ne znam mnogo........
namaḥ samanta vajrānāṃ caṇḍa mahāroṣaṇa sphoṭaya hūṃ traṭ hāṃ māṃ


kondanja

  • Član
  • *****
  • Poruke: 1086
  • Karma: +461/-1
Odg: Budizam i seks
« Odgovor #6 poslato: Jun 30, 2010, 08:16:55 »
Fino, dhammadeep, fino.
 
Pozdrav!
Plemeniti hvali ubijanje bijesa - sa njegovim slatkim vrhom i otrovnim korijenom - jer ubivši ga u sebi kajanja nemamo. (Sn 1.71)

kondanja

  • Član
  • *****
  • Poruke: 1086
  • Karma: +461/-1
Odg: Budizam i seks
« Odgovor #7 poslato: Jun 30, 2010, 15:38:15 »
Za poštovanog Satija,
 
Nisam monah, ali nisam ni svjetovnjak, već upasako!
 
Pozdrav
Plemeniti hvali ubijanje bijesa - sa njegovim slatkim vrhom i otrovnim korijenom - jer ubivši ga u sebi kajanja nemamo. (Sn 1.71)

uneasy

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 41
  • Karma: +40/-0
Odg: Budizam i seks
« Odgovor #8 poslato: Jun 30, 2010, 15:51:56 »
Nešto mi govori da bi ovo bi mogla postati najčitanija tema na forumu.  :zeleni:
Sjedeći mirno ništa ne čineći proljeće dolazi i trava raste....

Sati

  • Administrator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 4091
  • Karma: +546/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Budizam i seks
« Odgovor #9 poslato: Jun 30, 2010, 22:05:16 »
Za poštovanog Satija,
 
Nisam monah, ali nisam ni svjetovnjak, već upasako!
 
Pozdrav

Poštovani Kondanja,
u mom vokabularu upasaka znači "nezaređeni sledbenik" Budin.
Ako je to značenje na koje i ti misliš, onda znamo da se oni pridržavaju 5 pravila morala (a na dane 4 mesečeve mene 8 pravila).

U ovom kontekstu je bitno ono treće pravilo:
"Zavetujem se da ću se vežbati u odustajanju od zloupotrebe seksa."

Pri čemu se zloupotreba obično tumači kao izbegavanje odnosa izvan braka, ako je upasaka u braku ili ako nije, onda sa osobom koja je već u vezi sa nekom trećom osobom ili iz puke zabave.
Očigledno, upasaka može da ima seks sa "košer" osobom.

Naravno, moguće je da si ti uzeo i još neki dodatni zavet, što bi objasnilo čitavu situaciju. Ali uzimanje takvog zaveta oslanjajući se samo na snagu volje da se seksualni nagon potisne mislim da je više opasno, nego korisno. Ako je to slučaj, pod hitno moraš naći nekog iskusnog učitelja koji će ti u tom plemenitom nastojanju pomoći.

 :)

Sati

  • Administrator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 4091
  • Karma: +546/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Budizam i seks
« Odgovor #10 poslato: Jun 30, 2010, 22:06:35 »
Nešto mi govori da bi ovo bi mogla postati najčitanija tema na forumu.  :zeleni:

To sam ja najavio već pri otvaranju teme.
Pa dobro, ljudi smo od krvi i mesa  :andjeo:
« Poslednja izmena: Jul 01, 2010, 12:18:44 Sati »

kondanja

  • Član
  • *****
  • Poruke: 1086
  • Karma: +461/-1
Odg: Budizam i seks
« Odgovor #11 poslato: Jul 01, 2010, 11:52:52 »
Sati,
 
previše si se zabrinuo za mene, suviše me čitaš između redova ili iz drugih svojih motiva.
 
Smatram da su svi na ovom forumu upasake ili se bar takvima smatraju. Sex iz zabave nije
dopušten ni neoženjenim sljedbenicima, prema tome, nema nikakve prepreke, da to jednako vrijedi i za oženjene.
Slažem se i nemam ništa protiv.
Ali šta se konkretno podrazumijeva pod "sexom iz zabave"? Ili, drugim riječima, šta konkretno znači biti umjeren/odmjeren u sexu? Pa, svako je milovanje uvijek već pomalo igra, zabava...?
 
Ako monasi trebaju "rušiti most", šta onda mi treba da radimo: da ga što više zaobilazimo!?..., prelazimo njime što opreznije!?..., ili, da ga transformiramo (ako je ikako moguće) u oblik mentalne komunikacije, pažnje, ljubaznosti, dobronamjernosti, saučešća (empatije), suradosti!?... - ali hoće li nas to onda riješiti i tereta spolne napetosti ? ("sperma mu udarila u glavu!", kažu) - i opet se vraćam na početak svog pitanja.
 
Ili - ovako: hoću da znam, zna li netko: Da li meditacija uspješno transformira i spolnu napetost kao i mnoge druge stvari, pa onda i čitavo to pitanje "spolne napetosti" čini i potpuno nevažnim i pretencioznim? A ako to nije tako, koja su, ima li drugih rješenja?
 
Je li rješenje, možda u postizanju optimalne mjere, najboljeg omjera (i po količini i po kvalitetu) između, ipak, nužnog "prelaženja mosta" i razvijanja "mentalne komunikacije"?
 
Svako dobro i pozdrav
 
 
Plemeniti hvali ubijanje bijesa - sa njegovim slatkim vrhom i otrovnim korijenom - jer ubivši ga u sebi kajanja nemamo. (Sn 1.71)

Sati

  • Administrator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 4091
  • Karma: +546/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Budizam i seks
« Odgovor #12 poslato: Jul 01, 2010, 12:16:52 »
Sati,
 
previše si se zabrinuo za mene, suviše me čitaš između redova ili iz drugih svojih motiva.
 
Smatram da su svi na ovom forumu upasake ili se bar takvima smatraju. Sex iz zabave nije
dopušten ni neoženjenim sljedbenicima, prema tome, nema nikakve prepreke, da to jednako vrijedi i za oženjene.
Slažem se i nemam ništa protiv.
Ali šta se konkretno podrazumijeva pod "sexom iz zabave"? Ili, drugim riječima, šta konkretno znači biti umjeren/odmjeren u sexu? Pa, svako je milovanje uvijek već pomalo igra, zabava...?
 
Ako monasi trebaju "rušiti most", šta onda mi treba da radimo: da ga što više zaobilazimo!?..., prelazimo njime što opreznije!?..., ili, da ga transformiramo (ako je ikako moguće) u oblik mentalne komunikacije, pažnje, ljubaznosti, dobronamjernosti, saučešća (empatije), suradosti!?... - ali hoće li nas to onda riješiti i tereta spolne napetosti ? ("sperma mu udarila u glavu!", kažu) - i opet se vraćam na početak svog pitanja.
 
Ili - ovako: hoću da znam, zna li netko: Da li meditacija uspješno transformira i spolnu napetost kao i mnoge druge stvari, pa onda i čitavo to pitanje "spolne napetosti" čini i potpuno nevažnim i pretencioznim? A ako to nije tako, koja su, ima li drugih rješenja?
 
Je li rješenje, možda u postizanju optimalne mjere, najboljeg omjera (i po količini i po kvalitetu) između, ipak, nužnog "prelaženja mosta" i razvijanja "mentalne komunikacije"?
 
Svako dobro i pozdrav

Dragi Kondanja,
nisam se uopšte zabrinuo za tebe, veruj mi. Nemam razloga  :)
Jedino što pokušavam u skladu sa naslovom teme da barem zajednički razjasnimo kakav je odnos nezaređenih Budinh sledbenika prema seksu. I o tome sam govorio u prethodnoj poruci, nikakvo čitanje između redova.

Kad sam pomenuo seks iz zabave, to je bilo u konteksu upasaka koji nisu u braku. Oni bi trebalo da stupaju u seksualne odnose sa osobom sa kojom postoji i dublja emocionalna veza, a ne samo fizička privlačnost koja potraje jednu noć. Na to sam mislio. A čitav smisao ovog trećeg pravila je upravo isti kao i kod ostalih pravila: nepovređivanje ni sebe ni drugih.

 :D

oblica

  • .
  • Član
  • ***
  • Poruke: 1158
  • Karma: +429/-1
Odg: Budizam i seks
« Odgovor #13 poslato: Jul 11, 2010, 12:14:38 »
Sad sam se ja zbunila.
Šta nije u redu sa fizičkom privlačnošću koja potraje jednu noć?
Ukoliko je obostrana, javi se između dve odrasle osobe koje
znaju šta hoće, ko tu može biti povređen?
Može biti povređen onaj ko bi da zloupotrebi seks i osobu
zadrži za sebe? Pa neka se povredi, kad je baš navalio... :kez:
 
Dublje emocionalne veze, stvaraju dublje ''rane''.

oblica

  • .
  • Član
  • ***
  • Poruke: 1158
  • Karma: +429/-1
Odg: Budizam i seks
« Odgovor #14 poslato: Jul 11, 2010, 12:18:04 »
Kondanja,
 
Meni se odgovor na tvoj problem čini sasvim jednostavnim.
Kao odraslo i svesno biće možeš da biraš.
Živi prema Budinim pravilima za nezaređene ili idi u manastir
i živi prema pravilima koje je dao za zaređene.
Kao treću opciju imaš razgovor sa monasima i uz njihovu
saglasnost uzimanje još nekog zaveta.