Autor Tema: Tumo meditacija  (Pročitano 9509 puta)

radoznao

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 6
  • Karma: +6/-0
  • Pol: Muškarac
Tumo meditacija
« poslato: Jun 24, 2011, 07:56:27 »
Pozdrav, citao sam i cuo da postoji vrsta meditacije koju praktikuju monasi sa tibeta. Izmedju ostalog moguce je kontrolisati telesnu temperaturu, srce...Da li mi neko moze pomoci da saznam nesto vise o ovome nacinu meditiranja..ili ako neko zna nesto slicno neka kaze ;)
Konkretno zelim da naucim da kontrolisem svoju telesnu temperaturu..

panda

  • Punopravni član
  • ***
  • Poruke: 132
  • Karma: +43/-0
Odg: Tumo meditacija
« Odgovor #1 poslato: Jun 26, 2011, 17:36:53 »
Koliko znam praksa je jako slicna razvijanju kudnalini u yogi, uglavnom se zasniva na vezbama disanja.


radoznao

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 6
  • Karma: +6/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Tumo meditacija
« Odgovor #2 poslato: Jun 26, 2011, 22:23:53 »
A da li me neko moze uputiti na te vezbe, kako se se izvode i kako doci do ovih efekata, koje ja zelim (tj. kontrole tog nesvesnog dela)?

Sati

  • Administrator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 4092
  • Karma: +546/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Tumo meditacija
« Odgovor #3 poslato: Jun 26, 2011, 22:50:27 »
Mislim da ne bi bilo loše krenuti postupno, prvo se baciti na kontrolu svesnog dela. Recimo, onoga što u svakodnevnom životu izgovorimo ili uradimo. Pa onda polako dalje...

panda

  • Punopravni član
  • ***
  • Poruke: 132
  • Karma: +43/-0
Odg: Tumo meditacija
« Odgovor #4 poslato: Jun 27, 2011, 00:16:29 »
Postoji vise metoda, tehnicki elegantan i jednostavan je kroz anapanasati.
Kad dodjes do trenutka da dah postane toliko lagan da prosto stane, vatra ce se sama aktivirati, ishrana treba da bude umerena i potrebno je da apstiniras.

Vreme potrebno da ovo postignes je individualno za svakoga, ali verovatno ne manje od 3 godine.

radoznao

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 6
  • Karma: +6/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Tumo meditacija
« Odgovor #5 poslato: Jun 27, 2011, 20:57:50 »
Ja jos uvek citam o meditaciji i ne znam bas mnogo (ali cu iz tema sa ovog foruma saznati dosta), sta je Vas predlog posto je "rano" za ono sto bih ja voleo da naucim i ovladam ovom tehnikom meditiranja?

Sati

  • Administrator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 4092
  • Karma: +546/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Tumo meditacija
« Odgovor #6 poslato: Jun 27, 2011, 21:03:49 »
Probaj odavde da kreneš, ako već nisi

Uvod u meditaciju

Srećno  :)


« Poslednja izmena: Jun 28, 2011, 19:19:49 Sati »

fortytwo

  • Punopravni član
  • ***
  • Poruke: 213
  • Karma: +151/-0
  • Pol: Muškarac
  • paper is the new internet
Odg: Tumo meditacija
« Odgovor #7 poslato: Jun 28, 2011, 03:27:23 »
« Poslednja izmena: Jun 28, 2011, 19:20:26 Sati »
Death is as close as our breath. - Ajahn Chah

Sati

  • Administrator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 4092
  • Karma: +546/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Tumo meditacija
« Odgovor #8 poslato: Jun 28, 2011, 09:34:20 »
Hvala za intervenciju  :ok
sad sam popravio i gornji link...

radoznao

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 6
  • Karma: +6/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Tumo meditacija
« Odgovor #9 poslato: Jun 28, 2011, 10:37:29 »
Ja sam poceo da citam nesto po forumu...ali i ovo ce mi dobro doci HVALA

Sati

  • Administrator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 4092
  • Karma: +546/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Tumo meditacija
« Odgovor #10 poslato: Jul 01, 2011, 22:00:14 »
Evo danas na netu natrčim na ovu knjigu, pa sam te se setio.  :)
Ako čitaš engleski, pogledaj

Psychic Energy & Transpersonal Experience - Dumo Yoga Practice

panda

  • Punopravni član
  • ***
  • Poruke: 132
  • Karma: +43/-0
Odg: Tumo meditacija
« Odgovor #11 poslato: Jul 07, 2011, 01:44:53 »
Tibetan Guru teaches Tummo Practice

U zadnjih 20 sekundi monah opisuje tehniku.

PalkeAAPL

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 1
  • Karma: +1/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Tumo meditacija
« Odgovor #12 poslato: Februar 24, 2012, 04:19:19 »
Nisam siguran da ono što ja radim spada pod ovu vrstu meditacije ali postoji jedna stvar koju sam naučio (Iz BLEACH anime) koja mi je na početku dozvoljavala da pravim toplotu samo u rukama a kasnije sam praksom i vežbom uspeo da proširim toplotu kroz celo telo. Moj rekord koji sam izmerio toplomerom je bio 38,5 C i narednih nedelju dana sam proveo u bolnici pod sumnjom da imam ptičiji grip.
Da ne širim priču dalje sve što je problem kod ovog tipa meditacije a i kod mnogih drugih je pročišćenje uma kada to postignete onda ste već na pola puta.

Uputstva (ko hoće neka pokuša i neka mi javi dali je i kod njega došlo do rezultata sličnih ili istih):

Korak 1 isprazniti svoj um: Jednostavno netreba misliti ninašta što je upočtku prilično teško. Preporučujem ležeći položaj, i što veće udaljenje od svih objekata koji prave zvuk. Ono što ovde treba postići je potpuna praznina u umu tj. nerazmišljati niočemu ni svesni i nesvesno.

Korak 2 Vizualizacija: Kada ste postigli ono što se objašnjava u prvom koraku, sad treba da zamislite svetlo plavu pozadinu (poput one kada pogledate u nebo bez ijednog oblaka). Na pozadini zamislite crni krug (sad ide teži deo) krugu treba dati težinu što teži krug zamislite to ćete veći uspeh imati.

Korak 3 kraj: Zamislite sebe kako upadate u crni krug i on obuzima sve oko vas, kada je cela pozadina oko vas crna postigli ste uspeh.

Ovo bi trebalo da pomogne da postignete veću temperaturu u rukama nego u ostatku tela što možete proveriti dodirom ili približavanjema jednog dlana drugom u tom trenutku treba da osetite još veću toplotu na oba dlana. Poslednja stvar koja se kasnije postiže vežbom je propuštanje toplote kroz celo telo, krajnje jednostavno samo zamislite kako vam toplota prolazi kroz celo telo i ona će ići tamo gde joj vi kažete.

Upozorenje: prekomerno korišćenje ove tehnike dovodi do udara toplote koji nemogu da naude vašem telu ali takođe nećete moći da zaspite dok oni traju. Po mom iskustvu traju oko 30-60 minuta.
« Poslednja izmena: Februar 24, 2012, 04:22:16 PalkeAAPL »