Autor Tema: Polozaj u meditaciji  (Pročitano 2619 puta)

Ex01

  • Punopravni član
  • ***
  • Poruke: 167
  • Karma: +79/-1
  • Pol: Muškarac
Polozaj u meditaciji
« poslato: Jul 03, 2011, 18:45:36 »
Polozaja u meditaciji ima 4, ali zapravo se pitan sljedece.


ako je cilj da smo svjesni bas svakog trenutka, tada bi meditaciju mogli (kao i sta nazivaju) nazvat jednim stanjem u kojem se "vježba" ta svjest. Ako se tada uspori tok misli i ako se tada hvataju lakse tj primjecuju lakse sve situacije koje iskusimo to nas u neku ruku vjezba da te stvari lakse primjetimo i dok zivimo nas svakodnevni zivot.


takodjer znam da je vazno da je kraljesnica (kicma) uspravna jer je tako tjelo energicnije i disanje ispravnije. Ali zapravo ne postoji "ispravno disanje" samo kontrolirano ili promatrano jer svaki dah (ili ako cemo u preciznost) svaki trenutah daha je razlicit, a ako zelimo postic neko "savrseno disanje" samo cemo stvorit patnju ocekujuci to jer se vezemo za odredjeni pojam.


e sad kad smo sve ovo nekako rekli, ja se pitam koliki je problem ako sam ja upravo plivao / trenirao / radio / blabla / i umorniji sam, da se ja izvalim na stolicu, dignem noge na tronozac ili zid i tad meditiram, tj promatram abdomen ili sam dah i malo sve usporim.


znam da je jedan aspekt gledanja toga da jednostavno imam neku averziju prema sjedecem polozaju u lotus stavu ili polu lotus ili po turski, i da bi trebao promatrat taj umor ili tu zelju da se opustim (ili averziju prema sjedenju ispravnom) ali ako jos uvjek mogu promatrat abdomen i ne spava mi se od tog polozaja, jeli to problem od velike vaznosti ili jedan koji ce se rjesit sam vremenom ako ustrajem u meditaciji.


Hvala :srce
« Poslednja izmena: Jul 03, 2011, 18:47:28 Ex01 »

Fazlija

  • Član
  • *****
  • Poruke: 805
  • Karma: +309/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Polozaj u meditaciji
« Odgovor #1 poslato: Jul 03, 2011, 20:02:45 »
Najbolji ti je ovaj moj polozaj sto imam na slici za forum, gdje sam se slikao dok meditiram ujutro na plazi u Njivicama dok jos nema drugih turista...

Ex01

  • Punopravni član
  • ***
  • Poruke: 167
  • Karma: +79/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Polozaj u meditaciji
« Odgovor #2 poslato: Jul 03, 2011, 20:07:52 »
daleko bi tako :D
Dobro, znam da je promisljat puno oko toga greska, al' polozaj tjela se spominje skoro svugdje

Sati

  • Administrator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 4092
  • Karma: +546/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Polozaj u meditaciji
« Odgovor #3 poslato: Jul 03, 2011, 20:26:21 »
Prvo, ne znam gde si našao to o nekakvom "savršenom disanju".
Posmatraš disanje kakvo god da je i to je to. Nema savršenog i nesavršenog disanja.
Postoji položaj sa uspravnom kičmom u kojem je to disanje lakše, jer su disajni putevi prohodni, dijafrgma se laše spušta i diže i zato se i insistira na uspravnom telu. Jer se tada ne boriš sa dahom, već je on sasvim prirodan.

E sad je problem što ti imaš averziju prema sedećem položaju na podu.
A ti onda probaj sedeći položaj na stolici ili meditaciju u hodu.
A ovo zavaljivanje u stolicu sa dignutim nogama, možeš i to da probaš, al mislim da ćeš brzo utonuti u san.

No ništa te ne košta da sam eksperimentišeš, pa ako ti je pažnja neprekinuta i izoštrena u tom zavaljenom položaju, a ti onda vežbaj tako. Sve od tebe zavisi i od tvog eksperimentisanja. Nemoj se oslanjati samo na tuđe savete i pravila. Isprobavaj ih na sebi i donesi zaključak za sebe. Niko ne može znati šta je najbolje za tebe od tebe samog. Vežbaj i prati jel ti um postaje bistriji ili je isti kakav je i bio. I to ti je najbolji putokaz.

 :)

Ex01

  • Punopravni član
  • ***
  • Poruke: 167
  • Karma: +79/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Polozaj u meditaciji
« Odgovor #4 poslato: Jul 03, 2011, 20:33:49 »
Hvala na potpori i objasnjenju, iako samo da napomenen, napisa san da ne postoji savrseno ili ispravno disanje, a ne da postoji ;)

Sati

  • Administrator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 4092
  • Karma: +546/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Polozaj u meditaciji
« Odgovor #5 poslato: Jul 03, 2011, 20:59:22 »
a izvini.
ja sam pročitao ono "ako zelimo postic neko "savrseno disanje""
pa sam to komentarisao. Jer mi ne želimo postići nikakvo savršeno disanje,
baš kao što kažeš  :ok