Autor Tema: Na samom izvoru  (Pročitano 13674 puta)

Aparigraha

  • Iskusni član
  • ****
  • Poruke: 265
  • Karma: +173/-1
Odg: Na samom izvoru
« Odgovor #15 poslato: April 07, 2011, 10:35:07 »
Spisak slovenskih mitoloskih bica:

http://sr.wikipedia.org/wiki/Списак_словенских_митолошких_бића
usoPreviewPopup
[/size]usoPreviewPopup
Ne, gospodine! Nisam prosvetljen. Ali sam prilično eliminisan! (Ananda Mangala Mahanayakathera)
ekaggata jit

Ex01

  • Punopravni član
  • ***
  • Poruke: 167
  • Karma: +79/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Na samom izvoru
« Odgovor #16 poslato: April 07, 2011, 15:12:38 »
Jao jos da je prjevod.


Jako su mi drage prave stare price, iako sam morao dosta tragati za njima, ali slaveni imaju i svoju "atlantidu" Palegrin ili Pelegrin

fortytwo

  • Punopravni član
  • ***
  • Poruke: 213
  • Karma: +151/-0
  • Pol: Muškarac
  • paper is the new internet
Odg: Na samom izvoru
« Odgovor #17 poslato: April 07, 2011, 22:59:15 »
http://translate.google.com/
Ili, ako koristiš Firefox, možeš probati https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/quick-translator/ - to ja koristim, tako prevodim elegantnije i sa manje klikova.
Death is as close as our breath. - Ajahn Chah

Aparigraha

  • Iskusni član
  • ****
  • Poruke: 265
  • Karma: +173/-1
Odg: Na samom izvoru
« Odgovor #18 poslato: Maj 31, 2011, 15:08:35 »
Koliko je hriscanstvo zatrovano - pale badnjak, hrast kao sveto drvo boginje Dijane (starorimsko bozanstvo) , koja je simbol uravnotezene zenske energije, tj. intuicije i ponovnog povezivanja! Sasvim drakonski (ne zamerite mi, slucajno stalno nailazim na ovakve zakljucke, a tek ce ih biti) ! Van pameti!
 P.S. Hrast je bio sveto drvo Perunovo! I zato je kult unistenja Perunovog bio jak, jer je jak bio i kult njegovog slavljenja.

http://www.starisloveni.com/Perun.html
« Poslednja izmena: Maj 31, 2011, 15:23:19 Aparigraha »
Ne, gospodine! Nisam prosvetljen. Ali sam prilično eliminisan! (Ananda Mangala Mahanayakathera)
ekaggata jit

fortytwo

  • Punopravni član
  • ***
  • Poruke: 213
  • Karma: +151/-0
  • Pol: Muškarac
  • paper is the new internet
Odg: Na samom izvoru
« Odgovor #19 poslato: Maj 31, 2011, 15:39:53 »
Pa... narodna religija je samo preimenovala staru, a i to ne potpuno - i dalje imamo Vidovdan i slične nazive. Badnjak ne služi samo da se pali, već i da se drži u svakoj kući oko Božića. Sam Božić je možda nastavak slavljenja prolaska kratkodnevnice (u celom hrišćanstvu, ne samo kod Slovena), a Uskrs dolazak proleća. Primera je mnogo, ovo je samo par primera koji mi prvi padaju na pamet. Uglavnom, ne vidim da je mnogo šta izgubljeno, pogotovo s obzirom da ni tada 90% ljudi nije znalo ništa o teoriji "uravnotežene muško-ženske energije", kao što ni sada 90% ne zna skoro ništa o teologiji - ljudi su tada slavili, pevali i igrali, to i sada rade.

Što se tiče "viših slojeva društva", hrišćanstvo je delovalo politički, kao deo vezivanja za Vizantiju, i kao krupan deo spoljno-političkih odnosa u Evropi. Koliko je tu religioznosti, to je već posebno pitanje.

Ne znam, nekako ne vidim neki tragičan gubitak u gubljenju stare religije, osim folklora naravno, iako me sam folklor zanima dovoljno da slušam mp3-eve koje je Fazlija kačio.
Death is as close as our breath. - Ajahn Chah

Aparigraha

  • Iskusni član
  • ****
  • Poruke: 265
  • Karma: +173/-1
Odg: Na samom izvoru
« Odgovor #20 poslato: Maj 31, 2011, 15:49:35 »
 Gubitak bilo cega nikada nije toliko tragican, jer ni ne znamo u potpunosti sta smo zapravo i koliko izgubili. Navodno je u folkloru sadrzana maternja melodija o kojoj je govorio Momcilo Nastasijevic. Andric tvrdi u Razgovoru sa Gojom da se u bajkama nalazi prava istorija covecanstva i njen smisao, a one su deo folklora, deo naroda, deo nasih predaka, pa otud i jedan deo nas samih. To su neotkrivene tajne.
Ne, gospodine! Nisam prosvetljen. Ali sam prilično eliminisan! (Ananda Mangala Mahanayakathera)
ekaggata jit

Ivan

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 14
  • Karma: +9/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Na samom izvoru
« Odgovor #21 poslato: Jul 22, 2011, 17:26:51 »
Nisam nešto impresioniran starom slavenskom religijom, ali ovo je zanimljivo štivo za sve koje zanima vjera starih Slavena, sveta knjiga slavenskih neopoganskih sljedbi, iako neki istraživači misle da se radi o krivotvorini:

http://www.tolkien.rs/publikacije/VelesovaKnjiga.pdf

Tada nas je otac Or predvodio, Kij je vodio Ruse, Šćek je vodio svoje pleme a Hrvat svoje Hrvate ... A pošto smo mi unuci bogova odvojiše se Hrvat i Šćek od drugih, a mi naselismo karpatske gore. Tamo bejahu drugi gradovi izgrađeni i imasmo saplemenike druge i bogatstvo veliko. Tada nas neprijatelji napadoše i mi se sklonismo do grada Kijeva i Golunja i tamo se naselismo. Ognje svoje palismo do Svarge i žrtve prinosismo za blagodarnost bogovima.

Fazlija

  • Član
  • *****
  • Poruke: 805
  • Karma: +309/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Na samom izvoru
« Odgovor #22 poslato: Decembar 30, 2011, 09:34:11 »
Pronadjene staroslavenske vile u karpatskim sumama...
Даха-Браха - Karpatskyi rap