Autor Tema: Moj duhovni put  (Pročitano 9455 puta)

Fazlija

  • Član
  • *****
  • Poruke: 805
  • Karma: +309/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Moj duhovni put
« Odgovor #15 poslato: Januar 29, 2011, 00:29:17 »
I izgleda da ja nemam baš velike veze sa njima.

Nedavno me jako nasmijao i ugodno iznenadio ona naslov jedne buddhisticke kjige... Ne dozivljavajte svoj zivot tako licno... ili tako nekako :ok

oblica

  • .
  • Član
  • ***
  • Poruke: 1158
  • Karma: +429/-1
Odg: Moj duhovni put
« Odgovor #16 poslato: Januar 29, 2011, 08:52:01 »
Obradovala me je ova tema, kao početnik imam i šta da pitam a i potrebu da sa
nekim podelim početničko iskustvo.
Kako sam napredovao u meditaciji i razvijanju svesnosti sve sam češće bio u situaciji da u osnovi nekih osećanja i reakcija na neka događanja prepoznam svoj ego. I pitanje je bilo - šta onda, prepoznao sam ga i šta treba dalje da radim. I dok sam se rešavao da postavim to pitanje nekom iskusnijem, ovih dana se dešava nešto što mi izgleda kao odgovor. Ja sam član planinarskog društva koje svake godine organizuje izložbu fotografija svojih članova. Više puta sam ranijih godina smatrao da je neka moja "dobra" fotografija nepravedno izostavljena i bio nezadovoljan zbog toga, a evo ove godine čak nisam ni pitao da li je neka moja fotka uopšte predložena za izložbu. I mislim da je to odgovor - na nekom podsvesnom nivou sam razumeo da su u pitanju neki trenutak koji više ne postoji a koji je pokušao da zadrži neki ja koji takođe više ne postoji, i neki sadašnji ja koji smatra da je jako važno da se ljudi tome dive. I izgleda da ja nemam baš velike veze sa njima . Zapravo mislim da i nije važno kako se to dogodilo, bito je da se dogodilo. E sad, šta bi bilo da je neka važnija stvar u pitanju...

Sada čekam ove ''starije'' da te ubiju u pojam sa nečim, kao.. ''pa i to što si zadovoljan tim 'uspehom'' je samo sujeta''... :kez:

Ex01

  • Punopravni član
  • ***
  • Poruke: 167
  • Karma: +79/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Moj duhovni put
« Odgovor #17 poslato: Januar 29, 2011, 14:12:22 »
 :ok kojica


no nadam se da nikome ovde nije cilj ubijat druge u pojam. Meni isto bude pre napeto kad promjenim neki aspekt zivota pa onda cili ponosan govorim ljudima do kojih mi je stalo kako sam uspio, ali neznan bas jeli dozivljavaju te moje promjene. Nevalja ni pre ponosan bit, al sve ce to doc na svoje, postepeno.

Sejmyo

  • Iskusni član
  • ****
  • Poruke: 325
  • Karma: +176/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Moj duhovni put
« Odgovor #18 poslato: Januar 29, 2011, 15:20:26 »
:ok kojica


no nadam se da nikome ovde nije cilj ubijat druge u pojam. Meni isto bude pre napeto kad promjenim neki aspekt zivota pa onda cili ponosan govorim ljudima do kojih mi je stalo kako sam uspio, ali neznan bas jeli dozivljavaju te moje promjene. Nevalja ni pre ponosan bit, al sve ce to doc na svoje, postepeno.

 :ok Sve u svoje vrjeme.
Veliko je pitanje života i smrti
Život brzo teče
Vrjeme nikog ne čeka
Budi se! Budi se!
Ne gubi ni moment!

Aparigraha

  • Iskusni član
  • ****
  • Poruke: 265
  • Karma: +173/-1
Odg: Moj duhovni put
« Odgovor #19 poslato: Januar 29, 2011, 16:03:32 »
Ex01, vazno je da si ti zadovoljan promenama, a ostali neka se sami snadju  tj. i ako im se ne svidi tvoja promena, morace je prihvatiti kad vide da si ozbiljan da u njoj istrajes  ;))
Ne, gospodine! Nisam prosvetljen. Ali sam prilično eliminisan! (Ananda Mangala Mahanayakathera)
ekaggata jit

Fazlija

  • Član
  • *****
  • Poruke: 805
  • Karma: +309/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Moj duhovni put
« Odgovor #20 poslato: Januar 29, 2011, 19:48:35 »

 
Evo knjige ciji naslov me je nedavno vrlo ugodno dojmio. Nisam citao sadrzaj knjige, ali poruka je odlicna vec u naslovu!!! :ok

panonac

  • Iskusni član
  • ****
  • Poruke: 454
  • Karma: +270/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Moj duhovni put
« Odgovor #21 poslato: Januar 30, 2011, 12:15:47 »
Fazlija,
Ovo je jako dobro.
Nesto poluprivatno: kada stizes da sve to obavis, mislim na meditacije, asane, forumi..? Ako legnes u 3 po ponoci kako funkcionises u toku dana i sl.
Pri tome zaista mislim da je divno da postoje takvi ljudi koji sve stizu da porade i nikada (ili skoro nikad) nisu u minus fazi. Meni stalno nedostaju 2-3 sata u danu :)
put je dug, vremena je malo

Fazlija

  • Član
  • *****
  • Poruke: 805
  • Karma: +309/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Moj duhovni put
« Odgovor #22 poslato: Januar 30, 2011, 13:16:35 »
Pa ujutro malo stisnem meditaciju, na jedno 15-20 minuta i izletim na posao. Nije nuzno da doruckujem, to obavljam radije kasnije na poslu. Onda uvijek sam imao naviku da radim 6 h dnevno, od 9h do 3h. A kako sam uvijek bio sam sebi i drugima sef, onda sam tu blagotvornu du'ovnu i socijalisticku naviku uvijek prenosio na cijeli kolektiv. Tako da mi vec godinama radimo po jednom naprednom socijalistickom i anti-kapitalistickom sustavu po kojem se radi 6 sati dnavno. Naravno da se placa prima kao da se radi 8h, i da smo svi prijavljeni na 8h. Mislim da je to vrlo bitno, da se smanjenjem radnog vremena postize bolje zdravlje ljudi, veca motivacija i povecanje vremena za obitelj i djecu, prijatelje, samorazvoj, du'ovnost, sport ili jednostavno za prodavanje zjaka... To je vrlo bitno za razvoj svijesti u ljudi.
 
Naravno, pri tome, nekada se ostaje na sastancima popodne i navecer. Nekada se, kada je stiska, radi i preko vikenda... ali to je ponekad i okvirno gledajuci uvodjenjem 6-satnog radnog vremena se puno dobiva. Kada treba zapet ce jace i duze, kada treba radit ce par dana godisnje ili mjesecno i od kuce jos sat-dva (tada ce si sami odrediti kada i kako), ali okvirno njihovi su umovi nauceni na 6-satno radno vrijeme. I tako se provodi u preduzecu jedna prosvjecena, blagotvorna i dobronamjerna diktatura kao sto i Tao Te King kaze... Kada mudar covjek vlada ljudima, oni postaju toliko sretni da zaboravljaju da jednog dana trebaju umrijeti. Mozda je tu tajna uspjeha?

panonac

  • Iskusni član
  • ****
  • Poruke: 454
  • Karma: +270/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Moj duhovni put
« Odgovor #23 poslato: Januar 30, 2011, 15:13:08 »
Nemam reči! Ovo mi je zaista osunčalo ovaj magloviti i ledeni dan!
 :sesir
put je dug, vremena je malo

Fazlija

  • Član
  • *****
  • Poruke: 805
  • Karma: +309/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Moj duhovni put
« Odgovor #24 poslato: Januar 30, 2011, 22:50:19 »
Usprkos socijalistickom radnom vremenu, navratim, pogledam i pridopisem pokoju brzopoteznu. Ali neki suvisao odgovor ne mogu bas tako brzo smisliti. Evo, recimo, Panda je nesto vrlo zanimljivo napisao na Tantri, ali nemam vremena da ozbiljno odgovorim, jer bi trebalo uzeti jednu buddhisticku knjigu i jednu tantricku (vec znam i koje) i navesti ili barem provjeriti 2-3 stvari... Vec u glavi imam odgovor, ali za to nikako uhvatitit vremena. Pola godine se spremam citati onaj clanak sa Theravadin bloga o Patanjalijevim Yoga-sutrama i buddhizmu, a i pali-kanon grupa ide vrlo polako... Tako da je moje bavljenje forumom ustvari samo... obmana  :kez2:
 
Za prave stvari uglavnom nemam vremena. Imam jos jedan obicaj. Ne radim nista subotom (kao da sam subotar  :smeh ). Odmaram se, obitelj i du'ovnost. Ovu subotu sam ponovno procitao zadnje predavanje na pali-grupi jer mi nesto nije bilo jasno. Sada mi je sve sjelo. Ali novo predavanje jos nisam niti otvorio. Tako da... laprdanje ide, ali prave vrijednosti ovog foruma vrlo polako...

Sejmyo

  • Iskusni član
  • ****
  • Poruke: 325
  • Karma: +176/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Moj duhovni put
« Odgovor #25 poslato: Januar 31, 2011, 04:27:14 »
Ja sam ti isto svoj šef. Radim sve od kamenih staza i zidova do drvenih ograda i stolarije od punog drveta po naručbi (i sve ostalo između  ;)) ). Tako kad mi treba više para više radim, kad mi treba više meditacije idem na sesshin  :) . Srećom moja žena zarađuje više od mene pa se mogu malo opustiti i posvetiti se porodici i svojoj praksi. A nije njoj do para i imanja, više je sretna da imam vremena da dođem kući i skuham finu večeru i da se igram sa kćerkom. A ona mi je motivacija i tjera me da meditiram kad popustim, a ona nit je budista nit meditira, ali vidi da je dobar uticaj i da sam i ja sretniji a po tom i ona.  :cmok
Veliko je pitanje života i smrti
Život brzo teče
Vrjeme nikog ne čeka
Budi se! Budi se!
Ne gubi ni moment!

Ex01

  • Punopravni član
  • ***
  • Poruke: 167
  • Karma: +79/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Moj duhovni put
« Odgovor #26 poslato: Januar 31, 2011, 12:36:05 »
jao zena, djete, firma... javlja mi se zavist, pa strah.

zavist jer imam neki osjecaj da su to prioriteti u zivotu kada drugi ljudi gledaju zivot. Tj da se takav put od mene ocekuje.
Javlja se strah jer i prije upoznavanja s budinim ucenjima ja nisam tio imati zenu i dijete dok ne postignem sredjenu zivotnu situaciju, a radje sam pomagao ocu u obiteljskom biznisu nego krenuo svojim putem samostalne zarade. Neznam.. tu sam se razocarao ali oopet mi novac nije prioritet. Ima dosta primjera u drustvu u kojem se ja krecem di su momci posvetili mladost diplomi i sad je taj novac koji imaju samo rasplamsao njihovu zudnju za stvarima koje su propustili (pice, droge, zene) pa se dolazi do pretjerivanja a i ne izgledaju mi narocito sretni.


kakav je vas "mindset" bio s 24 godine ako smijem pitat.




Sejmyo

  • Iskusni član
  • ****
  • Poruke: 325
  • Karma: +176/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Moj duhovni put
« Odgovor #27 poslato: Januar 31, 2011, 14:06:48 »
jao zena, djete, firma... javlja mi se zavist, pa strah.

zavist jer imam neki osjecaj da su to prioriteti u zivotu kada drugi ljudi gledaju zivot. Tj da se takav put od mene ocekuje.
Javlja se strah jer i prije upoznavanja s budinim ucenjima ja nisam tio imati zenu i dijete dok ne postignem sredjenu zivotnu situaciju, a radje sam pomagao ocu u obiteljskom biznisu nego krenuo svojim putem samostalne zarade. Neznam.. tu sam se razocarao ali oopet mi novac nije prioritet. Ima dosta primjera u drustvu u kojem se ja krecem di su momci posvetili mladost diplomi i sad je taj novac koji imaju samo rasplamsao njihovu zudnju za stvarima koje su propustili (pice, droge, zene) pa se dolazi do pretjerivanja a i ne izgledaju mi narocito sretni.


kakav je vas "mindset" bio s 24 godine ako smijem pitat.

Ohh sa 24 sam ti ja bio u Njemačkoj i pripremao se na novo seljenje u Kanadu. To konstantno seljenje te istrese iz gaća pa stvarno možeš vidjeti kako su stvari prolazne. Jedno godinu dana prije sam imao priliku da prisustvujem jednom Karma Kagyu povlačenju koje je na mene ostavila veliki utisak. Poslje tog iskustva sam bio siguran da je Budizam put za mene. Ali u isto vrjeme sam radio i zaradu trošio na kompjuterske igrice, travu i zajebanciju sa rajom. Mladost ludost  :) .

A ženidbu ni taj samostalni rad ni u snu nisam mogo predviditi niti sam to očekivao. Ali isto tako nikad nisam bio tip koji prati očekivanje drugih ljudi ili društva i idem svojim putem.
Veliko je pitanje života i smrti
Život brzo teče
Vrjeme nikog ne čeka
Budi se! Budi se!
Ne gubi ni moment!

Ex01

  • Punopravni član
  • ***
  • Poruke: 167
  • Karma: +79/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Moj duhovni put
« Odgovor #28 poslato: Januar 31, 2011, 16:40:42 »
Ajd zakon!

'vako, sta na ovo reci. Imam super posao ovo ljeto vec sredjen. Trebao bi pomagat pri vođenju jednog Hostela u podrucju makarske. To ukljucuje i razvozivanje gostiju po stvari koje im trebaju uz alkohol kao i prodavanje alkohola drugima. Nikako nacin na koji bi trebao profitirat. Ali... :/
Mislim nema ali, znam da nije u djelu nego mentalno stanje dok izvodis djelo ali nekako mi se cini da cu dosta lose kamme nagomilat ovo ljeto.
S novcem planiram na duzi put, recimo u samostalniju i nadam se bolju buducnost

Sejmyo

  • Iskusni član
  • ****
  • Poruke: 325
  • Karma: +176/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Moj duhovni put
« Odgovor #29 poslato: Februar 01, 2011, 15:21:48 »
Ajd zakon!

'vako, sta na ovo reci. Imam super posao ovo ljeto vec sredjen. Trebao bi pomagat pri vođenju jednog Hostela u podrucju makarske. To ukljucuje i razvozivanje gostiju po stvari koje im trebaju uz alkohol kao i prodavanje alkohola drugima. Nikako nacin na koji bi trebao profitirat. Ali... :/
Mislim nema ali, znam da nije u djelu nego mentalno stanje dok izvodis djelo ali nekako mi se cini da cu dosta lose kamme nagomilat ovo ljeto.
S novcem planiram na duzi put, recimo u samostalniju i nadam se bolju buducnost

Ja to vidim sa više strana pošto ne volim sve da gledam kao crno i bjelo nego neke stepene sive  ;)) . Na jednu ruku kao što kažeš moraćeš da prodaješ alkohol i tebi to smeta, jer se očigledno sa tim ne slažeš. Sa druge strane nisi vlasnik tog hostela pa prema tome bilo kakav profit od tog alkohola ide njemu. Ti si plaćen da radiš puno drugih stvari a jedna od njih je prodaja alkohola. Da si ti rekao "E ode ja da otvorim kafanu da prodajem alkohol" to bi ja smatrao kršenjem tog pravila što se tiče opojnih sredstava.

Nema tu nekog lakog odgovora. Možeš da porazgovaraš sa nekim saradnikom i da probaš da zamjeniš tu odgovornost sa nekom njegovom. Možda da probaš da popričaš sa vlasnikom ili menadžerom i da vidiš da li ima neka alternativa po tom pitanju. Ja bi tu bio iskren oko tvoje motivacije da se ne osjećaš udobno sa prodajom alkohola. Ne moraš da odma ideš u previše detalja, da si budista ili tako nešto. Budi kreativan. Možda imaš neko loše iskustvo sa alkoholom, ili neko koga znaš, pa možeš da navedeš to kao razlog. Ja sam siguran da tu vjerovatno ima još par alternativa koje ne mogu da predvidim.

Ako na kraju krajeva dođe do toga da moraš to da radiš onda prihvati bilo kakvu karmu koja od toga nastaje i sljedeći put kad budeš tražio posao budi siguran da to nije dio tvojih obaveza. I tu ima mjesta za kreativnost. Ne prodaj alkohol nekom ko je već pijan, nadaj im da voze auto, pazi na njih i reci im da ne pretjeruju itd. Napravi najbolje od loše situacije.

Kao što sam rekao ranije nema tu nekok "pravog" odgovora, pogotovo na hipotetična pitanja. Moraš sam da donosiš odluke na bazi situacije u kojoj se zatekneš. Ako napraviš grešku prihvati rezultate i budi pametniji sljedeći put.

Veliko je pitanje života i smrti
Život brzo teče
Vrjeme nikog ne čeka
Budi se! Budi se!
Ne gubi ni moment!