Autor Tema: Logika, argument i teologija  (Pročitano 5751 puta)

Sati

  • Administrator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 4091
  • Karma: +546/-1
  • Pol: Muškarac
Logika, argument i teologija
« poslato: April 01, 2011, 13:38:21 »
Naiđoh na ovo danas, dopalo mi se, pa da podelim sa vama  :)


1. TRANSCENDENTALNI ARGUMENT, tj. PRESUPOZICIJA (1) Ako postoji razum, postoj i Bog. (2) Razum postoji. (3) Dakle, postoj i Bog.

2. KOSMOLOŠKI ARGUMENT, tj. ARGUMENT PRVOG UZROKA (1) Ako kažem da nešto mora imati uzrok, tada ga i ima. (2) Kažem d auniverzum mora imati uzrok. (3) Dakle, univerzum ima uzrok. (4) Dakle, Bog postoji.

3. ONTOLOŠKI ARGUMENT (I) (1) Boga definišem kao X. (2) Pošto sam u stanju da zamislim X, tada X mora da postoji. (3) Dakle, Bog postoji.

4. ONTOLOŠKI ARGUMENT (II) (1) Mogu da zamislim savršenog Boga. (2) Jedan od kvaliteta savršenosti jeste i postojanje. (3) Dakle, Bog postoji.

5. MODIFIKOVANI ONTOLOŠKI ARGUMENT (1) Bog je ili potreban ili nepotreban. (2) Bog nije nepotreban, otuda mora biti potreban. (3) Dakle, Bog postoji.

6.ARGUMENT STVARANJA, tj. TELEOLOŠKI ARGUMENT (I) 1) Pogledaj ovaj svet/univerzum/žirafu. Zar nisu kompleksni? (2) Samo vrhovno biće je moglo da ih napravo tako kompleksnim. (3) Dakle, Bog postoji.

7. ARGUMENT LEPOTE, tj. STVARANJE/TELEOLOŠKI ARGUMENT (II) 1) Nije li to dete/zalazak sunca/cvet/drvo prekrasno? (2) Samo tvorac pun ljubavi je mogao da ih napravi tako lepim. (3) Dakle, Bog postoji.

8. ARGUMENT ČUDA (I) (1) Moja tetka je imala rak. (2) Lekari su je samo mučili svim tim terapijama. (3) Moja tetka se molila Bogu i evo danas nema rak. (4) Dakle, Bog postoji.

9. MORALNI ARGUMENT (I) (1) Osoba X, dobro poznati ateista, bio je moralno inferioran u odnosi na nas. (2) Dakle, Bog postoji.

10. MORAL ARGUMENT (II) (1) kad sam bio mlad psovao sam,, pio, pušio, kockao se, zlostavljao decu, krao, ubijao. (2) Sve se to promenilo kad sam postao religiozan. (3) Dakle, Bog postoji.

11. ARGUMENT STRAHA, tj. TOMAS DE TORQUEMADIN ARGUMENT (1) Vidiš tu lomaču? (2) Dakle, Bog postoji.

12. ARGUMENT BROJEVA (1) Milijarde ljudi veruju u neku vrstu višeg bića. (2) Ne može biti da su svi oni u zabludi, zar ne? (3) Dakle, Bog postoji.

13. ARGUMENT NEPOTPUNOG RAZARANJA (1) Avion se srušio i poginulo je 143 putnika i članova posade. (2) Ali jedno dete je preživelo, sa svega nekoliko modrica. (3) Dakle, Bog postoji.

14. ARGUMENT MOGUĆIH SVETOVA (1) Da su stvari mogle da krenu drugačije, one bi i krenule. (2) I to na gore. (3) Dakle, Bog postoji.

15. ARGUMENT GRNČARA (1) Zemljani lonci ne idu unaokolo i izdaju naređenja grnčaru koji ih je napravio. (2) Dakle, Bog postoji.

16. ARGUMENT KREATIVNOG TUMAČENJA (1) Bog je: (a) Osećaj koji imaš kad pogledaš novorođenče. (b) Ljubav koju majka ima za svoje dete. (c) Taj tihi glas u tvom srcu. (d) Potencijal čovečanstva da prevaziđe sve poteškoće. (e) To kako se osećam kad posmatram zalazak sunca. (f) Ukus sladoleda u vreli dan. (2) Dakle, Bog postoji.

17. POSTMODERNISTIČKI ARGUMENT (1) Sad ću ti dokazati da Bog postoji. (2) [Ovde ubaciti bilo koji od prethodnih argumenata.] (3) [Ateista pobija taj argument.] (4) Ja ti ne mogu dokazati da više biće postoji ni na koji opipljiviji način od onoga na koji bilo ko drugi od nas može da dokaže da mi zaista postojimo u jednom opipljivom svetu. (5) Dakle, Bog postoji.

18. ARGUMENT SREĆNE KOINCIDENCIJE (1) Koje su šanse da se to dogodi? (2) Siguran sam sasvim male. (3) Dakle, Bog postoji.

19. ARGUMENT TAJANSTVENE UPOTREBE PREDLOGA (1) Nemoguće je da pobiješ postojanje Boga svojim slabašnim ljudskim intelektom, sem ako nisi iznad Boga. (2) Jesi li ti iznad Boga? (3) Tvoj zbunjenu pogled razumeću kao "ne". (4) Dakle, Bog (budući da je nešto najviše) postoji.

20. ARGUMENT POVREĐENIH OSEĆANJA (1) Bog postoji. (2) [Ateista izlaže kontraargumente.] (3) Zaista me duboko povređuje to što ne veruješ u isto što i ja. (4) Dakle, Bog postoji. 


 :D

Ex01

  • Punopravni član
  • ***
  • Poruke: 167
  • Karma: +79/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Logika, argument i teologija
« Odgovor #1 poslato: April 01, 2011, 17:47:36 »
Ah ta kljucna pitanja  :kez2:
Argument ljepote mi je naj. Ovako bude subotom na LSD-u ekipa pa kad se krive od raznoraznih "pejzaza" govore o Bogu

fortytwo

  • Punopravni član
  • ***
  • Poruke: 213
  • Karma: +151/-0
  • Pol: Muškarac
  • paper is the new internet
Odg: Logika, argument i teologija
« Odgovor #2 poslato: April 01, 2011, 19:28:17 »
Autostoperski vodič kroz galaksiju ima dokaz koji se zasniva na postojanju vavilonske ribice (životinja pomoću koje, kada je nabijete u uvo, možete da razumete svakoga u galaksiji, koji god da jezik govori):
     
Citat
Dokaz ide otprilike ovako: 'Odbijam da dokažem da postojim', kaže Bog, 'jer dokazivanje pobija veru, a bez vere ja nisam ništa.' 
     'Ali', kaže čovek, 'vavilonska ribica je dokaz, zar ne? Ona nije mogla da nastane slučajno. Ona dokazuje da postojiš, dakle prema tvojim sopstvenim rečima, ti ne postojiš. QED.'
     'Uh', kaže Bog, 'na to nisam ni pomislio' i smesta nestaje u oblačku logike.

Autor vodiča je verovatno koristio sledeći vic o Dekartu (autor čuvenog "mislim, dakle postojim"), koji je najbolje napisati na engleskom zbog male igre reči:
Descartes comes into a bar and orders a beer. After a while, his glass is empty, and the bartender asks him: "Do you want another one?"
"I think not" - says Descartes and vanishes.
Death is as close as our breath. - Ajahn Chah

kondanja

  • Član
  • *****
  • Poruke: 1086
  • Karma: +461/-1
Odg: Logika, argument i teologija
« Odgovor #3 poslato: April 03, 2011, 10:15:35 »
Štand virtualni: Logika, argument i teologija
 
...Mislim, dakle nisam - odlična parafraza na Descartesa, ali ujedno i odlično iskazana misao o budizmu ili gdje ga (ili u kojem pravcu) treba tražiti. Ujedno je sve urnebesno smiješno jer je povezano s nečim tako banalnim i najvakodnevnijim iskustvom (i još zadovoljstva)...
 
... Pozdrav
 
PS: Ljudi, razmišljam o Vama, pokušavam zaista da vas rekonstruiram - otprilike isto onako koliko znam sve važne tačke vlastite biografije, a koje vi ne znate, kao što ni vi ne znate moje - ali razumije se ne uspijevam, iz razumljivih (virtualnih) razloga. Toliko je naša komunikacija na forumu oskudna, falična. (Po mom mišljenju - jasno). Mislim da je dobro biti svjestan toga. Što više i što češće to bolje.
 
 
Plemeniti hvali ubijanje bijesa - sa njegovim slatkim vrhom i otrovnim korijenom - jer ubivši ga u sebi kajanja nemamo. (Sn 1.71)

Sati

  • Administrator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 4091
  • Karma: +546/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Logika, argument i teologija
« Odgovor #4 poslato: April 03, 2011, 16:06:36 »
Ako dođeš na leto na naš seminar, biće nam mnogo bolja komunikacija, uživo  :D
Sedimo, žmurimo i ćutimo. Al se vidimo  :kez:

 :andjali

panonac

  • Iskusni član
  • ****
  • Poruke: 454
  • Karma: +270/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Logika, argument i teologija
« Odgovor #5 poslato: April 03, 2011, 21:32:30 »
Da li se zna termin seminara?
put je dug, vremena je malo

Sati

  • Administrator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 4091
  • Karma: +546/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Logika, argument i teologija
« Odgovor #6 poslato: April 03, 2011, 21:50:16 »
Za sada bih rekao druga nedelja avgusta, ali ne znam tačno datume.
Čim saznam, javljam i ovde i preko CNN-a  :D

Fazlija

  • Član
  • *****
  • Poruke: 805
  • Karma: +309/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Logika, argument i teologija
« Odgovor #7 poslato: April 08, 2011, 00:27:15 »
Riječnik stranih riječi:  :bravo: :ok

Austrija
- žena koja se čudi strijama
aerobik
-leteći bik
aloja
- kreten koji sam sebe zove na telefon

Bermuda
- medvjeđa jaja
bezbolan
- zabranjeno govoriti bosanskim naglaskom
bosti
- imenovanje šefa
Bremen
- Srbin 

čizmica- mala mačka koja jede sir

donacija - sjediti u društvu nacista

fukara - seksualno ugrožena papiga

gorila - Los Angeles u plamenu

herpes - gospodin pas

Kabul - Dalmatinac koji liči na bika
karanfil
- ljubitelj Gorana Karana
katran
- mačka u bijegu
kreten
- skup od deset žaba

licemjer - estetski kirurg

Meksiko - reći nekome da je mekušac

Nagasaki - egzibicionistica po imenu Saki
nemati
- otac

obala - la i la

pesimistični - tajanstveni zagorski psi
petak
- ak ak ak ak ak
pigment
- svinja s ukusom mentola
poniženi
- darovati supruzi malog konja

repatica - ptica koja «repa»
romantičar
- pripadnik romskog naroda koji proučava antiku

Somalija - 1000 lisica

transparent - firma za prijevoz roditelja
trijumf
- tri djevice

ustanova - silikonske usne


zelenisok

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 29
  • Karma: +4/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Logika, argument i teologija
« Odgovor #8 poslato: Septembar 12, 2013, 19:51:15 »
Najbolji argumenti za postojanje Boga su oni koji se temelje na onome sto ljudi vec prihvataju.

Npr. transcendentalni argument kaze da ako verujes da postoji dusa i(li) slobodna volja, onda moras da prihvatis postojanje Boga, jer tako nesto ne moze da postoji "prirodno", to su natprirodne stvari.

Takodje, Adi Shankara kaze da ako neko prihvata zakon karme mora da prihvati postojanje Boga, jer tako nesto ne postoji "prirodno", posto je to natprirodna stvar.

Naravno, ako neko ne prihvata takve stvari, onda ni ne mora da prihvati postojanje Boga, ali ako prihvata, srecno mu bilo da argumentuje svoje prihvatanje tih stvari, ako ne prihvata Boga jer "nema dokaza" o bogu, zasto onda prihvata da postoji slobodna volja, ili dusa, ili karma, jer ni za to "nema dokaza" - u nauci nema mesta za takve stvari. Jednostavno je nedosledno da neko prihvata takve naprirodne stvari a odbacuje postojanje Boga.
« Poslednja izmena: Septembar 12, 2013, 19:53:51 zelenisok »

Fazlija

  • Član
  • *****
  • Poruke: 805
  • Karma: +309/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Logika, argument i teologija
« Odgovor #9 poslato: Jul 06, 2015, 20:54:37 »
Ako imate zivaca slusati Slavoja Zizeka  :dsmeh  kako laprda o buddhizmu, posluzite se  :sesir :


https://www.youtube.com/watch?v=s3DAMI_WeM4


- Zizek inace malo previse vrluda (i pipka se po nosu) za moj ukus, ali ima par dobrih izjava o buddhizmu
- tamo negdje iza prvog sata predavanja (ako izdrzite) kada izreda sve sto mu prije buddhizma padne na pamet
- jeste da na koncu dokaze da potpuno krivo shvaca buddhisticku etiku, a praksu da i ne govorim...
- uglavnom, eto sta biva kada netko prica o stvarima o kojima ocito nema puno pojma

 :kafa:
« Poslednja izmena: Jul 06, 2015, 21:47:07 Fazlija »