Autor Tema: Problem  (Pročitano 2467 puta)

Ex01

  • Punopravni član
  • ***
  • Poruke: 167
  • Karma: +79/-1
  • Pol: Muškarac
Problem
« poslato: Januar 28, 2011, 16:12:29 »
Imam problem, vjerovatno su se svi susretali sa slicnim stvarima kroz zivot, a evo ja sam trenutno dosta zbunjen jer je moje ego jako lako rjesavao ovaj problem prije i to mrznjom ili nekom drugom emocijom koja iako trenutno rijesi situaciju zapravo nadoljeva ulje na vatru.




moj brat je osoba puna ljubavi i osjecaja povezanosti ali ima dosta problema kada se dođe do lijenosti. zapravo on i nije toliko ljen koliko
voli prebacivat svoje dileme na druge ljude. Tada se ja nadjem u situaciji di on mene pita za pomoc u nekoj situaciji koju moze sam rijesit bez problema
ali ili nije raspolozen dovoljno ili jednostavno oce drugo misljenje odmah, bez svog misljenja.



Prije bi ovo rjesio jednostavno nazivajuci ga smotanim ili nesposobnim, pokazao mu kako moze rijesit problem i onda ga tjerao da ga sam rijesi.
Danas nisan tija to napravit, niti sam se tija svadjat s njim tako da san na njegova pitanja odgovarao iskreno.
odgovor mu se nije svidio, postao je ljut i razdrazen i duri se u sobi. Sve me to potaklo na razmisljanje i neznam sta napraviti u momentu kada osoba od tebe trazi pomoc, ocekuje pomoc a moze situaciju obaviti sama.

Mozemo povuc neku morbidnu paralelu izmedju mog primjera i ovisnika o nekoj snaznoj drogi kojemu je najjednostavnije pomoc sa novim šutem heroina, ali to nije pomoc to je samo hranjenje njegovih zelja. Stvarna pomoc bi bila nekakva rehabilitacija, tj napadanjem pravog problema.


Sta cinite u situaciji di vas neko pita za pomoc a vi vidite da ce to samo pruziti covjeku zelju da vas i sljedeci put za istu stvar zove / pita umjesto da to obavi sam.

oblica

  • .
  • Član
  • ***
  • Poruke: 1158
  • Karma: +429/-1
Odg: Problem
« Odgovor #1 poslato: Januar 28, 2011, 21:49:28 »
Mlađi bata?  :D
 
Ti ga svakako najbolje poznaješ, ali ne znam da li si sasvim siguran da je lenjost u pitanju.
Možda mu je to način da ti se približi, da zadobije tvoju pažnju. Nemoj biti tako strog,
ako te već samo pita za savet, pokušaj ga kroz razgovor navesti da sam dođe do rešenja.
I mene deca često zovu da uradim za njih nešto, što već odavno sami znaju, i ja tada
znam da je vreme da sednem da porazgovaram sa njima. Nebitno o čemu.. možda samo
da odigramo neku partiju ''ne ljuti se čoveče''.  :D

Ex01

  • Punopravni član
  • ***
  • Poruke: 167
  • Karma: +79/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Problem
« Odgovor #2 poslato: Januar 29, 2011, 14:13:58 »
9 godina mlađi =)

ma zapravo vise me zanimalo kako odgovarate kada vas netko pita za pomoc, a vi vidite da cete mu vise odmoci pomaganjem nego sta cete mu pomoci.
Imam problem sa izrazavanjem ili idem na predugo i preširoko pa ljudi ni ne skuze poantu pitanja :D

Sejmyo

  • Iskusni član
  • ****
  • Poruke: 325
  • Karma: +176/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Problem
« Odgovor #3 poslato: Januar 29, 2011, 14:51:01 »
9 godina mlađi =)

ma zapravo vise me zanimalo kako odgovarate kada vas netko pita za pomoc, a vi vidite da cete mu vise odmoci pomaganjem nego sta cete mu pomoci.
Imam problem sa izrazavanjem ili idem na predugo i preširoko pa ljudi ni ne skuze poantu pitanja :D

Njemu je tek 16 godina tako da nemožeš da očekuješ da je baš previše odgovoran  :) . Što se tiče pomaganja drugima to je jedna od onih stvari za koje nema jednostavnog odgovora. U Zenu postoji termin Upaja što ovako grubo prevedeno bi značilo "sposobnost da se prilagodiš svoje poruke publici". Znači biti sposoban da prilagodiš poruku svakoj situaciji da bi pomogao drugima ili davati baš ono što mu trba. Ali i ta vještina potiče iz meditacije i mudrosti. Ja mislim da je najbitnija tvoja motivacija kad dođe do takvih situacija. Da li ćeš praviti greške? Naravno, to moraš da očekuješ ali dok god naučiš nešto iz njih i više ih ne ponavljaš onda je to uredu.
Veliko je pitanje života i smrti
Život brzo teče
Vrjeme nikog ne čeka
Budi se! Budi se!
Ne gubi ni moment!

oblica

  • .
  • Član
  • ***
  • Poruke: 1158
  • Karma: +429/-1
Odg: Problem
« Odgovor #4 poslato: Januar 30, 2011, 14:08:30 »
9 godina mlađi =)

ma zapravo vise me zanimalo kako odgovarate kada vas netko pita za pomoc, a vi vidite da cete mu vise odmoci pomaganjem nego sta cete mu pomoci.
Imam problem sa izrazavanjem ili idem na predugo i preširoko pa ljudi ni ne skuze poantu pitanja :D

O, ne. Nemaš problem sa izražavanjem. Ja sam pogrešila što sam temu totalno skrenula na tvoj lični problem,
umesto da odgovorim uopšteno. Sejmyo, je lepo odgovorio. Univerzalnog rešenja nema, ali smo zato pažljivi
i vođeni dobrom namerom, pa koliko možemo da pomognemo. Jedan od zadataka onih koje drugi smatraju
autoritetom jeste i to da te ''mlađe'' osamostale.