Autor Tema: Susret s drugim vjerama  (Pročitano 5657 puta)

Ex01

  • Punopravni član
  • ***
  • Poruke: 167
  • Karma: +79/-1
  • Pol: Muškarac
Susret s drugim vjerama
« poslato: Mart 24, 2011, 19:01:19 »


Taman krenem da cu sjest i prakticirat mettu, i kao, malo nabrijan na pozitivna razmisljanja i s osmjehom idem od dnevnog boravka do sobe, a zvone vrata.
Dvije dame, jedna u godinama druga u malo manjim godinama (trudna) da mi imaju nagovijestit radosnu vijest.

I sad, javi mi se u glavi odmah situacija kao "nemam ja sta tu s njima" ali eto ta metta krene i ja se nasmijem od srca i pustim ih unutra.
Na kraju mi se zene malo izjadale kako gube obraz i kako ih nitko ne dozivljava a sve sta zele je rec ljudima bez obzira tko su ti ljudi - da ih bog voli.
i na kraju popricali tu, procitali mi pasus iz evanđelja, ja ih saslusao sa postovanjem, rekao da ne idem u crkvu ali da vidim da su im namjere plemenite a one meni rekle da sam pristojan i dobar momak i da one ne zele nikoga silit na nista. Zakljucili smo zajedno da je prisila jedna od stvari koja gura ljude od crkve, pozdravili se i zatvorio vrata.


i kao pred kraj razgovora ona kaze "nismo mi tebi bez veze dosle doma bas u ovaj trenutak kada ti nema nikog kod kuce znas?" a ja se smijem u sebi jer nemaju pojma koliko su u pravu. Eh, dobronaklonost, pristojnost a i zanimljivo mi donekle bilo jer tu nije bilo nikakve polemike koju inace zelim imat s krscanima, samo mog ohrabrivanja istih dama da nastave siriti svoju ljubav prema svima koji ih zele cuti.


ono..  :srce
Samo sam htio podjelit iskustvo.

Sati

  • Administrator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 4091
  • Karma: +546/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Susret s drugim vjerama
« Odgovor #1 poslato: Mart 24, 2011, 20:52:48 »
Baš lepo napreduješ, prijatelju.   :bravo:

Još da si imao koju budističku knjigu pri sebi, pa da si se revanširao i ti jednom lepim pasusom, kao što je red.
Al dobro, navratiće one još koji put.
Nema smisla da im uskratiš da čuju Dhammu  :kez2:

oblica

  • .
  • Član
  • ***
  • Poruke: 1158
  • Karma: +429/-1
Odg: Susret s drugim vjerama
« Odgovor #2 poslato: Mart 25, 2011, 07:57:56 »
Da, to baš ne bi bilo fer.  :mislilac

Bravo za obojicu... :bravo:

Aparigraha

  • Iskusni član
  • ****
  • Poruke: 265
  • Karma: +173/-1
Odg: Susret s drugim vjerama
« Odgovor #3 poslato: Mart 25, 2011, 08:48:45 »
Imale su srece sto si bas tad radio metta bhavanu  :D
  :andjali
Ne, gospodine! Nisam prosvetljen. Ali sam prilično eliminisan! (Ananda Mangala Mahanayakathera)
ekaggata jit

unicus

  • Punopravni član
  • ***
  • Poruke: 115
  • Karma: +110/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Susret s drugim vjerama
« Odgovor #4 poslato: Mart 29, 2011, 10:31:17 »
Kod mene također ponekda navrate neki ljudi i hvale svoj odabrani put na sva usta. Mislim da bih i ja postupio kao Ex01. Nekako sam sretan kada su drugi ljudi toliko sretni u svojem odabiru. Jedino što postoje određene vjerske zajednice (da ih ne spominjem ovdje) koje znaju biti vrlo agresivne u svojem nastupu. Pa kada im izjavim da je sve to lijepo u što vjeruju, ali da se ja osjećam kao budista, e onda ih taknem u žicu. Pa oni meni "Ajme..ta depresivna religija" i sl.. A onda ja žalim jer vidim da ne poznaju srž stvari. Naravno, moj odgovor njima bude da je samo realna, provjerena, prirodna... ta religija kako je zovu, ili samo filozofija samospoznaje..što im je tada lakše prihvatiti. Tada vidim da bi lako došlo i do prepirke, no meni odjednom sve te njihove teorije počnu biti prozirne. Osjetim te riječi kao običan zrak koji prolazio kroz mene.. Prestanem se protiviti i uvjeravati ih..Osjetim da nisu plodno tlo i da je u njima ogroman zid i da nema svrhe više im bilo što o bilo čemu reći...  :) Takvi ljudi su došli sa direktnom namjerom širenja "radosne vijesti" i nema načina da saslušaju moju stranu. Ipak ih je lijepo gledati u njihovoj sreći, ali je žalosno osjetiti da citiraju naučeni tekst, a ne ono što su sami spoznali..

Sati

  • Administrator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 4091
  • Karma: +546/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Susret s drugim vjerama
« Odgovor #5 poslato: April 25, 2011, 12:36:43 »
Život posle smrti

Uskrs je vreme u godini kada hrišćani širom sveta slave vaskrsenje Isusovo. Vraćanje u život posle smrti, poneka čak i posle pokopa, je iznenađujuće često. Sem Isusa, Lazara i još nekolicine, Biblija kaže da su jednom mnogi ljudi koji su već bili umrli izašli iz svojih grobnica i hodali po Jerusalimu (Matej 27,52-3). Pedestih godina prošlog veka zapravo je u SAD postojalo udruženje ljudi koji su bili mrtvi nakratko pre nego što su se vratili u život. Okupljali su se jednom godišnje kako bi pozdravili nove članove i razmenjivali svoje priče.

S vremena na vreme priče o "prirodnom uskrsnuću" pojave s eu štampi. Jedan prime rje 61-godišnja žena iz Delavare, SAD, kojoj su bili davani "različiti medikamenti i sinhronizovani elektrošokovi", ali joj s epuls nije vraćao. Proglašena je mrtvom, ali je kasnije u mrtvačnici otkriveno da je ona još živa i da diše. Kasnije je tužila klinički centar zbog fizičkih i neuroloških problema nastalih usled ovog događaja. Drugi slučaj je jedan 66-godišnjak koji je patio navodno od abdominalne aneurizme. Tokom tretmana pacijentu je prestalo da radi srce, tako da su mu davani elektrošokovi tokom 17 minuta. Vitalne funkcije se nisu povratile, pacijent je proglašen mrtvin i pokušaji njegovog oživljavanja su prekinuti. Deset minuta kasnije jedn hirurg je osetio da mu se povratio puls. Aneurizma je bila otklonjena i pacijent s epotpuno oporavio bez ikakvih trajnih fizičkih i neuroloških problema. Jedna osamnaestogišnjakinja iz Misurija, Sad, pokušala je da izvrši samoubistvo pilulama za spavanje. Pokušali su da joj pomognu, ali bez uspeha i proglašena je mrtvom. Sedam minuta kasnije srce je počelo ponovo d akuca i počela je samostalno da diše, iako je i dalje bila u komi. Svesti je došla pet dana kasnije i nije se sećala događaja pre nego što je stigla u bolnicu. Jedna 45-godišnjakinja iz Kolumbije proglašena je mrtvom, jer nije bilo nikakvih znakova vitalnih funkcija kod nje. Kasnije, radnik iz pogrebnog preduzeća primetio je da s ežena pomera i prebacili su je natrag u bolnicu. Jedan malezijac od 65 godina povratio se u život dva i p osata pošto su ga lekari bolnice u Penangu proglasili mrtvim.

Krajem XIX i početkom VV veka bilo je dovoljno ovakvih i sličnih slučajeva da se smatra poželjnim gradnja grobnica koje je moguće otvoriti i iznutra, tako da pokojnik, ako se slučajno vrati u život, može sam da ih otvori (videti sliku). Postoji samo jedan slučaj uskrsnuća u Tipitaki, i to u Patika sutti, u okviru Zbirke dugih govora. Sutta izlaže priču u kojoj čovek umire, vraća s eu život i opisuje kakva je iskustva imao tokom smrti, da bi potoom ponovo umro (D.III,8). Rhys Davids je verovatno u pravu kada kaže da ova priča "bez sumnje ima nameru da bude humorna i poučna" i nije ju trebalo uzimati za ozbiljno.

Naravno, sve ovo pokreće pitanje: "Kada se događa smrt?" Nauka očigledno ima problem sa idejom da mrtav čovem može da uskrsne, te je pojam smrti redefinisala, kako bi u obzir uzela i takozvana iskustva bliske smrti i povremene slučajeve kada su ljudi umrli (ili nam se čini da su umrli) tokom više sati, nekad i dana, i potom se vratili u život. Tako se danas smrt definiše kao prestanak biloških funkcija koje održavaju žive organizme do mere u kojoj ih više nije moguće ponovo pokrenuti.

Š. Dhammika

Fazlija

  • Član
  • *****
  • Poruke: 805
  • Karma: +309/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Susret s drugim vjerama
« Odgovor #6 poslato: April 25, 2011, 14:22:35 »
Bas lijepo da si ugostio misionare, ja isto to cesto cinim sa Jehovim svjedocima i Hare Krshnama. Ugostim ih, popiju caj. Ne propovjedam im nista ako ne pitaju. Na sredisnjem mjestu dnevne sobe ionako stoji ogroman broncani odlijev Shive Nataraje pa ako ih bas zanima pitaju sami... Ne prepirem se sa gostima. Ako Hare Krshne kazu da je Shiva polu-bog, nasmijem se i kazem da je vjerovatno tako. Ako jehovci izraze brigu za moju dusu, ja im se toplo zahvalim...
 
 

dexlukic

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 46
  • Karma: +27/-0
  • Pol: Muškarac
  • Istina je skrivena u nama!
Odg: Susret s drugim vjerama
« Odgovor #7 poslato: April 30, 2011, 00:02:15 »
Ja ne volim ljude koji ismejavaju moju religiju (Budisticku)  zato sto nije ista kao njihova. Imao sam prilike u skorasnjem vremenu da me jedan Hriscanin ismeje pred drugim ljudima jer sam im objasnjavao da verujem u reinkarnaciju, a ne u Raj i Pakao. Njegove reci su bile jako provokativne i ponizavajuce. Nisam se raspravljao s njim vec sam mu rekao da kao sto on veruje u Hrista, tako i ja verujem u reinkarnaciju i jos neke stvari iz Budisticke religije. Ni ja, ni on, ne mozemo to da dokazemo. Niti on da je Hrist postojao, niti ja da je reinkarnacija stvarna. Zato se to i naziva VERA. Jer po nasem sopstvenom misljenju mislimo da su neke stvari logicnije od drugih. Zato i postoje razlicite religije. I jedini zakljucak koji sam izveo iz ovog neprijatnog dogadjaja je da osoba koja me je provocirala nije pravi Hriscanin. Jer da jeste, ne bi radio to sto je uradio.

Meni se cude ljudi jer govorim da mogu da se zakunem (polozim zakletvu ili kako vec) i na Bibliju, i na Kuranu i na Tipitaku i da bilo koja od tih svetih spisa za mene ima istu tezinu. Zasto? Jednostavno iz postovanja drugih religija. Tek posle smrti cu shvatiti da li je put koji sam izabrao pravi. Za sada mislim da jeste u ubedjen sam 100% da je ispravan. Nikada ne bih ismejavao ljude koji su odabrali drugaciji zivotni put od mog. Zato postujem i druge religije, trudim se da i iz njih nesto naucim i da obogatim svoje znanje.

Nisam ja taj koji treba nekome da kaze: Tvoj zivotni put, religija kojoj pripadas, su pogresni. Na pogresnom si putu. Dodji na moj put, to je jedini ispravni put.

Tako da, ja mislim da jesam na pravom putu. A koji cete Vi put izabrati, na Vama je da odlucite.  :sesir

Po svojim shvatanjima sam bio Budista od rodjenja. Ali od malih nogu sam to nazivao "mojim misljenjem". Tek kasnije sam shvatio, da sve to sto sam nazivao mojim misljenjem o svetu i zivotu se vec nalazilo u jednoj religiji - Budistickoj. Od tada sam i zvanicno budista.  :b


 
« Poslednja izmena: April 30, 2011, 00:09:17 dexlukic »

fortytwo

  • Punopravni član
  • ***
  • Poruke: 213
  • Karma: +151/-0
  • Pol: Muškarac
  • paper is the new internet
Odg: Susret s drugim vjerama
« Odgovor #8 poslato: April 30, 2011, 04:21:44 »
Citat
Ni ja, ni on, ne mozemo to da dokazemo. Niti on da je Hrist postojao, niti ja da je reinkarnacija stvarna. Zato se to i naziva VERA.

Uvek se u budizmu (i inače na Istoku) kaže da ako ne veruješ - možeš da proveriš (pa čak i reinkarnaciju - Buda je znao prošle živote, a uvek je govorio da sve što je on postigao može svako da postigne). U hrišćanstvu se od vernika traži da "veruje jer je apsurdno" (credo quia absurdum). To me podseća na opservaciju da učenik može da postane učitelj, ali ovca nikad ne može postati pastir.
Citat
Zato postujem i druge religije.

Ja ne, ja ih samo tolerišem, i kad god mogu ignorišem.

Citat
Tek posle smrti cu shvatiti da li je put koji sam izabrao pravi.

Mani zagrobni život - vidi kako i šta sad i ovde. Ako ti budizam već u ovom životu daje bolje rezultate od hrišćanstva ili nečeg trećeg, onda bi to trebao da je dovoljan razlog da ga praktikuješ.
Death is as close as our breath. - Ajahn Chah

panonac

  • Iskusni član
  • ****
  • Poruke: 454
  • Karma: +270/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Susret s drugim vjerama
« Odgovor #9 poslato: April 30, 2011, 15:41:10 »
Negde na sajtu sam procitao da je se jedna od zabrana u budizmu odnosi na preobracanje pripadnika drugih verskih zajednica, odnosno misionarenje. To mi je bilo vrlo interesantno i podsetilo me je da u budistickim tekstovima nigde nema (bar ja nisam procitao) opisa nekog Budinog govora na javnom mestu, nesto kao propoved nevernicima i pozivanje da mu se pridruže, uvek se obracao monasima i odgovarao kada bi neko dosao sa pitanjem.
Mislim da ne treba kriti svoje prihvatanje Budinog ucenja ali ne treba o tome pricati ako te neko baš direkto ne upita a pogotovo ne treba raspravljati o tome koja je vera ona "prava". Čini mi se da sa negovanjem pažnje razvijamo i veštinu da jasnije vidimo ljude sa kojima razgovaramo i da na neki način osetimo koliko možemo da im kažemo i da li će to biti razgovor koji će i nama doneti neku korist ili samo nadmudrivanje u cilju hranjenja svog "ega".
put je dug, vremena je malo

dexlukic

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 46
  • Karma: +27/-0
  • Pol: Muškarac
  • Istina je skrivena u nama!
Odg: Susret s drugim vjerama
« Odgovor #10 poslato: April 30, 2011, 19:53:11 »
Negde na sajtu sam procitao da je se jedna od zabrana u budizmu odnosi na preobracanje pripadnika drugih verskih zajednica, odnosno misionarenje. To mi je bilo vrlo interesantno i podsetilo me je da u budistickim tekstovima nigde nema (bar ja nisam procitao) opisa nekog Budinog govora na javnom mestu, nesto kao propoved nevernicima i pozivanje da mu se pridruže, uvek se obracao monasima i odgovarao kada bi neko dosao sa pitanjem.
Mislim da ne treba kriti svoje prihvatanje Budinog ucenja ali ne treba o tome pricati ako te neko baš direkto ne upita a pogotovo ne treba raspravljati o tome koja je vera ona "prava". Čini mi se da sa negovanjem pažnje razvijamo i veštinu da jasnije vidimo ljude sa kojima razgovaramo i da na neki način osetimo koliko možemo da im kažemo i da li će to biti razgovor koji će i nama doneti neku korist ili samo nadmudrivanje u cilju hranjenja svog "ega".
:bravo: :bravo: :bravo:
Apsolutno se slazem. I mene je zadivilo to sto Buda nije ima govore koje ste gore naveli. Jako je lose raspravljati se koja je vera prava, kao sto sam rekao u mom prethodnom postu.

miki

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 32
  • Karma: +32/-0
Odg: Susret s drugim vjerama
« Odgovor #11 poslato: April 30, 2011, 23:43:17 »
Samo jednoga trazim
 
Sto cu, o muslimani? Vise sam sebe ne prepoznajem.
Nisam mi krscanin, ni Zidov, ni pars, ni musliman,
nisam ni sa Istoka ni sa Zapada, ni s kopna ni s mora;
ne potjecem ni od prirode, ni od nebesa u njihovu kretanju.
Nisam ni od zemlje, ni od vode, ni od zraka ni od vatre;
nisam ni od neba, ni od prasine; nemam
ni postojanja ni bica;
Nisam ni iz Indije, ni iz Kine, ni iz Bulghara, i iz Saqsina,
nisam ni iz kraljevstva Iraka ni iz zemlje Korasan.
Nisam ni s ovoga ni s onoga sveta, ni iz raja ni iz pakla,
nisam ni od Adama ni od Eve, ni iz edema ni iz rizvana.
Moje je mjesto da budem bez mjesta, moj trag da budem bez traga;
ni tijelo ni dusa, jer pripadam dusi Voljenog.
Odbacio sam dvojnost, vidjeh da su dva sveta jedno:
Samo Jednoga trazim, samo Jednoga znam, samo Jednoga
vidim, samo Jednoga zovem.
On je Prvi i Poslednji, i Vidljivi i Nevidljivi,
...
 
Jalāl ad-Dīn Rumi
Antologija sufijskih tekstova
Naprijed Zagreb 1988
Prevod Mirjana Dobrovic

kondanja

  • Član
  • *****
  • Poruke: 1086
  • Karma: +461/-1
Odg: Susret s drugim vjerama
« Odgovor #12 poslato: Maj 01, 2011, 08:26:13 »
...pitanje javnosti nekih 'unutarnjih' uvjerenja je uvijek problem, i za mene je problem - ali Buddha nikada ne bi postavljao ovakva pitanja na takav način, jer su ona , racionalizacija papannca koja stvara podjele, prije svega unutarnje u našem mišljenju, a onda i u svemu drugom, a u ovom slučaju posebno ograničene podjele, jer se zapravo radi o običajnoj životnopragmatičnoj politici a ne religiji (kod nas se religija najčešće javlja u sasvim vulgarnom, javnom pragmatičnom, političkoreligijskom smislu)... 
 
sve najljepše
« Poslednja izmena: Maj 01, 2011, 08:28:00 kondanja »
Plemeniti hvali ubijanje bijesa - sa njegovim slatkim vrhom i otrovnim korijenom - jer ubivši ga u sebi kajanja nemamo. (Sn 1.71)

fortytwo

  • Punopravni član
  • ***
  • Poruke: 213
  • Karma: +151/-0
  • Pol: Muškarac
  • paper is the new internet
Odg: Susret s drugim vjerama
« Odgovor #13 poslato: Maj 01, 2011, 22:47:20 »
...pitanje javnosti nekih 'unutarnjih' uvjerenja je uvijek problem, i za mene je problem - ali Buddha nikada ne bi postavljao ovakva pitanja na takav način, jer su ona , racionalizacija papannca koja stvara podjele, prije svega unutarnje u našem mišljenju, a onda i u svemu drugom, a u ovom slučaju posebno ograničene podjele, jer se zapravo radi o običajnoj životnopragmatičnoj politici a ne religiji (kod nas se religija najčešće javlja u sasvim vulgarnom, javnom pragmatičnom, političkoreligijskom smislu)... 
 
sve najljepše
kondanja ga pogodi u centar!

Dakle, kod nas je pitanje religije zapravo pitanje nekakve plemenske pripadnosti, tj. kad te neko pita za tvoja verovanja, zapravo te pita "čiji si ti mali" - pokušava da te svrsta u "naše" ili "njihove", to je svojevrsno pitanje lojalnosti i tome slično. A baviti se budizmom je za mene čista stvar praktičnosti i kao što mnogi ljudi ne govore o svojoj plati, ušteđevini, imovini koju su nasledili i sl, i smatra se nekulturnim da se to pita, za mene je slično i sa duhovnošću - i to je neki rad na sebi i sebi u korist, kao i ganjanje neke karijere (samo korisnije, naravno).

U krajnjoj instanci, poenta je u tome da ljudi misle da znaju šta je budizam kad im kažeš, jer imaju neke iskrivljene slike o tome ili na osnovu nekih filmova koje su gledali (pa ako nemaš crvenu togu i ne živiš na Tibetu - nisi budista), ili na osnovu pravoslavnih tekstova o budizmu (još gore). Postavlja se pitanje da li se može uopšte govoriti o budizmu sa nekim ko nema pojma o tome? Oko reči "kašika" se svi prilično slažemo - iako ima manjih i većih kašika, od različitog materijala itd, ipak se ne može desiti preveliko iznenađenje kad od nekog tražiš kašiku: možda si dobio preveliku ili premalu, ili plastičnu, a ne metalnu, ali sigurno nisi dobio karburator. Dakle, reč kašika svima nama u glavi projektuje prilično sličnu ideju, dok reč budizam dovodi do potpuno drugačijih predstava u glavi - pa o čemu onda ja govorim sa nekim ko je o toj tematici informisan isključivo iz holivuda i crkve?

Što dovodi do genijalnog citata Džordža Bernarda Šoa: "The single biggest problem in communication is the illusion that it has taken place".
Death is as close as our breath. - Ajahn Chah

kondanja

  • Član
  • *****
  • Poruke: 1086
  • Karma: +461/-1
Odg: Susret s drugim vjerama
« Odgovor #14 poslato: Maj 02, 2011, 08:13:58 »
tko uopće ima(?) i kada(?) potrebu i kao najvažnije zašto(?) da govori o najunutarnjijim i najvažnijim stvarima o sebi/Drugom ili o (svom) životu/nečemu
 
pozdrav - osjećao sam čitajući tvoju primjedbu, 'preklapajuće naših mišljenja zadovoljstvo' (šta kažeš na ovaj mentalno napregnuti iskaz - smijuljim se)
« Poslednja izmena: Maj 02, 2011, 08:23:34 kondanja »
Plemeniti hvali ubijanje bijesa - sa njegovim slatkim vrhom i otrovnim korijenom - jer ubivši ga u sebi kajanja nemamo. (Sn 1.71)