Autor Tema: Vesti sa raznih strana  (Pročitano 23447 puta)

Sati

  • Administrator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 4091
  • Karma: +546/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Vesti sa raznih strana
« Odgovor #15 poslato: Oktobar 13, 2011, 21:58:02 »

Sati

  • Administrator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 4091
  • Karma: +546/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Vesti sa raznih strana
« Odgovor #16 poslato: Oktobar 16, 2011, 14:40:42 »

Sati

  • Administrator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 4091
  • Karma: +546/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Vesti sa raznih strana
« Odgovor #17 poslato: Oktobar 26, 2011, 18:53:21 »
Tajland je još u vodi. Ovo su slike iz Bangkoka  :tuga

potop

fortytwo

  • Punopravni član
  • ***
  • Poruke: 213
  • Karma: +151/-0
  • Pol: Muškarac
  • paper is the new internet
Odg: Vesti sa raznih strana
« Odgovor #18 poslato: Decembar 05, 2011, 19:55:10 »
Death is as close as our breath. - Ajahn Chah

Sati

  • Administrator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 4091
  • Karma: +546/-1
  • Pol: Muškarac

milan_kenshi

  • Punopravni član
  • ***
  • Poruke: 114
  • Karma: +56/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Vesti sa raznih strana
« Odgovor #20 poslato: Januar 01, 2012, 20:47:07 »
OK

Sati

  • Administrator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 4091
  • Karma: +546/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Vesti sa raznih strana
« Odgovor #21 poslato: Mart 02, 2012, 12:45:02 »
Prvi budistički manastir u Istočnoj Evropi otvoren u Češkoj, vijetnamska tradicija   :ok

http://www.buddhistchannel.tv/index.php?id=3,10756,0,0,1,0

Sati

  • Administrator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 4091
  • Karma: +546/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Vesti sa raznih strana
« Odgovor #22 poslato: Maj 15, 2012, 19:15:32 »

Sati

  • Administrator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 4091
  • Karma: +546/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Vesti sa raznih strana
« Odgovor #23 poslato: Maj 28, 2012, 10:23:30 »
Novo samospaljivanje na Tibetu

"Više od 30 ljudi, mnogi od njih budistički monasi, zapalili su se na Tibetu od početka marta 2011.
u znak protesta zbog "verske i kulturne represije Kine"."

kondanja

  • Član
  • *****
  • Poruke: 1086
  • Karma: +461/-1
Odg: Vesti sa raznih strana
« Odgovor #24 poslato: Maj 28, 2012, 14:08:11 »
je li ispravno to?
Plemeniti hvali ubijanje bijesa - sa njegovim slatkim vrhom i otrovnim korijenom - jer ubivši ga u sebi kajanja nemamo. (Sn 1.71)

Sati

  • Administrator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 4091
  • Karma: +546/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Vesti sa raznih strana
« Odgovor #25 poslato: Maj 28, 2012, 15:40:25 »
je li ispravno to?

Ispravno u odnosu na šta? :)

Ako pitaš kako se ovo slaže sa budizmom, odmah dolazi pitanje, na koju od budističkoh škola misliš. Jer je svaka od njih na svom istorijskom pohodu usvojila i mnoge lokalne običaje i verovanja, za koja Buda verovatno nije ni znao.

Tako je samospaljivanje pojava koja ima dugu tradiciju među sledbenicima mahayana škole. Takvi aktovi imaju i svoju tekstualnu potporu, jer neki tekstovi mahayanskog kanona, kao recimo čuvena Saddharmapundrika sutra (Lotus sutra) hvale čin samoubistva, obično samospaljivanjem, kao dokaz predanosti učenika. U kineskoj istoriji bilo je perioda kada je ovakav način okončavanja života u tolikoj meri ulazio da tako kažem "u modu" među monasima i monahinjama, pa i nezaređenima, da je nekoliko kineskih careva moralo da ga zabrani zakonom (baš me zanima koja je bila kazna za počinioca :) ) i pripreti strogim kaznama svakome ko bi takvom činu prisustvovao.

I u naše vreme bilo je više slučajeva samospaljivanja mahayanskih monaha. Najčuveniji je svakako Thich Quang Duc, koji se spalio juna 1963. u Sajgonu. Njegova slika u plamenu je jedna od najupečatljivijih fotografija XX veka (ovde). Ali suprotno široko raširenom uverenju da se on spalio u znak protesta protiv rata u Vijetnamu, razlog je bila ugroženost budizma kao religije i zahtev južnovijetnamskom predsedniku da ispuni obećanje o uvođenju religijske jednakosti.

Ovu liniju političkih spaljivanja prošle godine je nastavio jedan korejski monah, koji je to učinio revoltiran vladinom politikom. Ali uzrok za ovakav njegov gest po meni pre treba tražiti u njegovoj neuračunljivosti, nego u tome da je budistički monah. Za spaljivanje tibetanskih monaha, pak, imam mnogo više razumevanja, jer kineska vlast je od Tibeta napravila jedan veliki Gvantanamo. Ali biznis interesi tu činjenicu drže podalje od udarnih stranica svetskih medija. Zato su očajnički činovi poput ovih možda jedini način da se skrene pažnja sveta na uništenje koje predstoji tibetanskom narodu ako se ništa ne preduzme.

kondanja

  • Član
  • *****
  • Poruke: 1086
  • Karma: +461/-1
Odg: Vesti sa raznih strana
« Odgovor #26 poslato: Maj 28, 2012, 18:28:16 »
mislim na teravadu i ne sumnjam da nije u skladu s njom;
razumijem taj potresan i tragičan politički ljudski aspekt ali mi se ne sviđa njegovo vezivanje za budizam ni u kojem njegovom obliku;
samoubojstvo je samoubojstvo, neka vrsta anti-događaja u koji se miješati na tako direktan način nije prihvatljivo, nije primjereno, nije ispravno (to je jedno) i krši princip nenasilja, ne poštuje život (to je drugo)
 :bye
Plemeniti hvali ubijanje bijesa - sa njegovim slatkim vrhom i otrovnim korijenom - jer ubivši ga u sebi kajanja nemamo. (Sn 1.71)

Sati

  • Administrator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 4091
  • Karma: +546/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Vesti sa raznih strana
« Odgovor #27 poslato: Maj 28, 2012, 20:03:39 »
Da, prema theravada učenju, nama lično samoubistvo ništa ne rešava.
Ali kao politički čin, moguće je da ima efekat. Istorija će pokazati.

Acko

  • Punopravni član
  • ***
  • Poruke: 125
  • Karma: +69/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Vesti sa raznih strana
« Odgovor #28 poslato: Jun 13, 2012, 16:07:57 »
Saosjećam sa tibetanskim narodom u Kini, ali mi se nekako od početka ne dopadaju ta samospaljivanja.

Da li će ona ispuniti svoj cilj te raznježiti srce KP Kine? Čak i da hoće, da li je plaćena cijena možda prevelika? S obzirom da se u većini slučajeva radi o mladim monasima, da li njihovi roditelji, braća, sestre... pate zbog gubitka nakon što se njihov voljeni samospali?

Ne kažem da sam u pravu, ali ipak mislim da bi svi ti monasi koji su, nažalost, odlučili da izvrše samoubistvo, bili svom narodu daleko korisniji živi nego mrtvi.

kondanja

  • Član
  • *****
  • Poruke: 1086
  • Karma: +461/-1
Odg: Vesti sa raznih strana
« Odgovor #29 poslato: Jun 13, 2012, 16:39:39 »
...upravo malo prije sam slušao vijesti o sukobu budista i muslimana u Mianmaru, i muslimane koji bježe u Bangladeš tamo ne primaju/ne prihvataju!?... (Al Jazeera Balkans)
« Poslednja izmena: Jun 13, 2012, 16:41:48 kondanja »
Plemeniti hvali ubijanje bijesa - sa njegovim slatkim vrhom i otrovnim korijenom - jer ubivši ga u sebi kajanja nemamo. (Sn 1.71)