Autor Tema: Budizam i vegetarijanstvo  (Pročitano 3941 puta)

Sati

  • Administrator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 4092
  • Karma: +546/-1
  • Pol: Muškarac
Budizam i vegetarijanstvo
« poslato: Januar 07, 2011, 00:01:09 »
Upravo su objavljena razmišljanja našeg starog znanca pošt. Dhammike o ovoj temi, koja često intrigira i druge, pa samo da skrenem pažnju na link:

Jesti ili ne jesti meso: Razmišljanja iz budističkog ugla
« Poslednja izmena: Januar 07, 2011, 09:46:16 Sati »

Fazlija

  • Član
  • *****
  • Poruke: 805
  • Karma: +309/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Budizam i vegetarijanstvo
« Odgovor #1 poslato: Januar 08, 2011, 00:01:09 »
Trebalo je na naslovnu stranu staviti kako Dhammika hamletovski stoji s govedjom lubanjom u ruci i razmislja...

fortytwo

  • Punopravni član
  • ***
  • Poruke: 213
  • Karma: +151/-0
  • Pol: Muškarac
  • paper is the new internet
Odg: Budizam i vegetarijanstvo
« Odgovor #2 poslato: Januar 11, 2011, 00:46:18 »
E stvarno taj Branko, koliko toga prevodi, pa to je neverovatno! Koliki je to posao to zna samo onaj ko je nešto prevodio, a nije na pola puta odustao....

Što se tiče vegetarijanstva - meni nekako to ide uz budizam (priča o saosećanju), ali kao što je konstatovano u mailing listi - svako prema mogućnostima: od holesterolskog roštilja do fundamentalističkog oblika veganstva.
« Poslednja izmena: Januar 11, 2011, 13:52:46 Sati »
Death is as close as our breath. - Ajahn Chah

Sati

  • Administrator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 4092
  • Karma: +546/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Budizam i vegetarijanstvo
« Odgovor #3 poslato: Januar 11, 2011, 09:22:25 »
Ma mani ga, ludak, nema pametnijeg posla da radi  :zviz:

A zanimljivo mi je da ni Dhammika nema konkretan odgovor zasto Buda nije uveo vegetarijanstvo kao obavezu. Ili mozda i jeste, pa su kasniji redaktori izbaciji, kao sto pominje Kaplo. Mada mi se to cini vise kao anegdota  :D

Aparigraha

  • Iskusni član
  • ****
  • Poruke: 265
  • Karma: +173/-1
Odg: Budizam i vegetarijanstvo
« Odgovor #4 poslato: Januar 12, 2011, 13:23:15 »
Ljudi bi mnogo vise postovali zivotinje kada bi se nasli u situaciji da moraju da ih ubiju za jelo. E tu tek sevne prava misao o saosecanju - da ce to bice biti ubijeno za potrebu naseg opstanka, na nasu odgovornost. Kada mora sam da ubije zivotinju, kada su suoceni sa njom, vecina ljudi odustaje od klanja. Vise je postujes u tom trenutku, tek tada razmislis o tome da je i zivot te zivotinje vazan i zato odustanes. Zato su klanice pakao covecanstva. Klanice odrade posao umesto tebe, a ti mislis da si cist, jer nisu tvoje ruke krvave. I jedes parce mesa koje nisi video kako je izgledalo u trenutku smrti. I zato ti je lakse da takvo truplo uneses u sebe. To sto pojedes, to je zrtva. To bice je zrtva, ali i dzelat treba da je svestan toga da postaje zrtva, jer doprinosi opadanju "kvaliteta" sopstvene kamme. Klanice su napravile citavo covecanstvo kukavickim. Volis da jedes meso, a nisi u stanju da licno ubijes zivotinju za jelo i time primis na sebe odgovornost za oduzimanje tudjeg zivota zarad sopstvenog opstanka. Licemerno.
Ne, gospodine! Nisam prosvetljen. Ali sam prilično eliminisan! (Ananda Mangala Mahanayakathera)
ekaggata jit

Sati

  • Administrator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 4092
  • Karma: +546/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Budizam i vegetarijanstvo
« Odgovor #5 poslato: Januar 12, 2011, 13:38:59 »
Da, trebalo bi organizovati edukativne posete klanicama, odmah bi drasticno opala potrosnja mesa :)

Mada je verujem dovoljno i da, kad zineš da pojedeš parče mesa, samo pomisliš da bi to meso moglo biti i ljudsko i odmah apetit nestane. Ko rukom odnet.

Sejmyo

  • Iskusni član
  • ****
  • Poruke: 325
  • Karma: +176/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Budizam i vegetarijanstvo
« Odgovor #6 poslato: Januar 16, 2011, 19:58:32 »
Znaš I ja sam se to pito i potpuno se slažem sa tvojom analizom da iako nije specifično rekao da treba biti vegeterijanac ako pratiš njegovo učenje šanse su da ćeš na taj zaključak sam da dođeš. Možda nije bio specifičan na temu da ne bi postavljao prepreke ljudima koji su zainteresovani. Moj učitelj mi kaže da u Kini biti monah znači biti vegetarijanac. Nekima to zna biti prepreka da se posvete Dharmi pa odustanu prije nego što pokušaju. Kod nas ovdje ti je što kažu "don't ask, don't tell".

U to doba kad sam ja počeo da dolazim u centar bio sam pravo zapušten. Volio i cigaru i travu, nešto ne alkohol. I daj mi vedo igricu pa do odplovim u svjet mašte pa se izgubim. A odraso u Jugi tadašnjoj na djeti mesa i krompira. Ali nemožeš ostat u tom svjetu, karta ima rok trajanja pa te bace na ulicu u blato poslje toga.

Malo po malo, meditiraš, radiš i čistiš kuću, i rješavaš se smeća polako. Nije lako, borba je, ali znam dog god se borim nisam odustao.
Veliko je pitanje života i smrti
Život brzo teče
Vrjeme nikog ne čeka
Budi se! Budi se!
Ne gubi ni moment!

Sati

  • Administrator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 4092
  • Karma: +546/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Budizam i vegetarijanstvo
« Odgovor #7 poslato: Januar 16, 2011, 20:03:00 »
Kod nas ovdje ti je što kažu "don't ask, don't tell".

ovo policy ko sa homoseksualcima u US vojci što sam nedavno čitao  :zeleni:

Sejmyo

  • Iskusni član
  • ****
  • Poruke: 325
  • Karma: +176/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Budizam i vegetarijanstvo
« Odgovor #8 poslato: Januar 16, 2011, 20:17:00 »
Kod nas ovdje ti je što kažu "don't ask, don't tell".

ovo policy ko sa homoseksualcima u US vojci što sam nedavno čitao  :zeleni:

Nije više, promjenili nedavo.
Veliko je pitanje života i smrti
Život brzo teče
Vrjeme nikog ne čeka
Budi se! Budi se!
Ne gubi ni moment!