Autor Tema: Odg: Budističke grupe na brdovitom Balkanu  (Pročitano 6133 puta)

Fazlija

  • Član
  • *****
  • Poruke: 805
  • Karma: +309/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Budističke grupe na brdovitom Balkanu
« poslato: Avgust 28, 2016, 11:17:46 »
Citam bas komentare u Blicu i ostaloj zutoj stampi po Balkanu u vezi Giletovog zamonasenja  :to i mogu da kazem da sam ugodno iznenadjen kako prevlavaju pozitivni komentari citatelja. Ima pokoji konzervativno-krscanski komentar tipa... zar ti nije dobro nase pravoslavlje... ali u osnovi, vecina ljudi brani i podrzava Gileta. Kao sto je napisao jedan od citatelja u svojem komentaru, ipak ti za bavljenje rockom treba malo visa razina inteligencije nego za turbo-folk, pa ne cudi da se Gile okrenuo budizmu :)


U osnovi je ovo i vrlo dobra propaganda za drustavance (o)Srednji put  :joga:
« Poslednja izmena: Avgust 29, 2016, 07:56:49 Sati »

Aleksandarr

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 12
  • Karma: +4/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Budističke grupe na brdovitom Balkanu
« Odgovor #1 poslato: Oktobar 01, 2016, 09:51:03 »
Gile je poznata licnost u pozitivnom smislu. Tako da ljudi uglavnom. Zauzimaju pozitivan stav. Medjutim nisam siguran da bi tvrdokorna pravoslavna javnost. Na svakog praktikanta budizma. Gledala blagonaklono. Da su ljudi na ovim prostorima puni ljubavi, tolerancije  i blagonaklonosti. Ne bi bilo rata posle raspada SFRJ. Budisticki centar u Ovcarsko-Kablarskoj (klisuri) visoravni u buducnosti? Zna li neko nesto vise o tome? Voleo bih da nadjem utociste u nekoj sangi.   :)

Fazlija

  • Član
  • *****
  • Poruke: 805
  • Karma: +309/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Budističke grupe na brdovitom Balkanu
« Odgovor #2 poslato: Oktobar 01, 2016, 10:31:15 »
Meni se cini da ovo novosadsko-beogradsko drustvance Osrednji put nudi sasvim pristojno utociste... Ponekad cak i mi iz 'Rvacke uteknemo do njih na kakav seminar.


A sto se Gileta tice, on je vrlo popularna javna licnost i svojim du'ovnim izborom daje dobar primjer... Ako je sredina ucmala i zatucana, onda sto vise javnih licnosti pokaze da su drugaciji, svoji, iskacu iz zadanih konzervativno-nacionalistickih obrazaca... to daje odlican primjer drugima da i oni mogu slobodno biti sto god zele, a ne sto im plemenska zajednica namece...

Aleksandarr

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 12
  • Karma: +4/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Budističke grupe na brdovitom Balkanu
« Odgovor #3 poslato: Oktobar 01, 2016, 10:41:08 »
Da. Nazalost meni nije bas tako jednostavno da dodjem do N. Sada ili Beograda. Iz vise razloga. I ako sam iz Srbije. Naravno da se sve moze kada se hoce. To je u planu.  :)

Fazlija

  • Član
  • *****
  • Poruke: 805
  • Karma: +309/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Budističke grupe na brdovitom Balkanu
« Odgovor #4 poslato: Oktobar 01, 2016, 10:48:42 »
Knjige su besplatne, u njima su dosta dobre upute za pocetne stupnjeve meditatcije. Kanal Srednjeg puta na Youtube-u je stvarno vrlo dobar. Dodatne upute za meditaciju uvijek lako mozes dobiti u prepisci s clanovima Srednjeg puta. Svakako bih preporucio 1 ili 2 puta godisnje odlazak na seminare kada dolaze redovnici iz Britanijie, Burme, Tajlanda... Mozda koji put do Beograda na jednodnevne sjedeljke... mislim da bas danas imaju cjelodnevno sjedenje u Beogradu. :to


Naravno, obavezno odlasci na koncerte El.orgazma...

Aleksandarr

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 12
  • Karma: +4/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Budističke grupe na brdovitom Balkanu
« Odgovor #5 poslato: Oktobar 01, 2016, 11:11:27 »
Da. Podrska preko neta je odlicna. Medjutim ziv covek je ziv covek. Susret uzivo ne moze nista da zameni. Imam neke probleme sa zdravljem. Tako da nisam u nekoj kondiciji. Meditacijom se dovodim u red polako. Tako da cim osetim da sam spreman za taj put dolazim. Mada me vise privlaci divljina od urbanih predela. A koncerti me vise ne interesuju. I ako sam roker bio. To je proslo. Samo sto veca divljina to bolje.  :to

Fazlija

  • Član
  • *****
  • Poruke: 805
  • Karma: +309/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Budističke grupe na brdovitom Balkanu
« Odgovor #6 poslato: Oktobar 01, 2016, 11:16:03 »
U tom pogledu su meni najbolja iskustva pri odlascima na visednevne seminare. Tada mozes pricati s iskusnim redovnicima koji godinama vec rade meditaciju. A nakon seminara opet povratak u divljinu. Evo, ja bas odoh na planinu... pa se citamo drugom prilikom :)

Aleksandarr

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 12
  • Karma: +4/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Budističke grupe na brdovitom Balkanu
« Odgovor #7 poslato: Oktobar 01, 2016, 11:21:20 »
Visednevni seminar mi je ideal kome treba teziti. Nego to mora da sazri u meni. Odlucnost da odem na seminar. Da se malo saberem i nadam se da cu biti spreman! Planina je uvek dobra stvar.  :to

Fazlija

  • Član
  • *****
  • Poruke: 805
  • Karma: +309/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Budističke grupe na brdovitom Balkanu
« Odgovor #8 poslato: Oktobar 01, 2016, 12:19:45 »
Nemoj cekati da ista sazrije, niti da se saberes... kad objave da je seminar, odmah se ubaci na listu sudionika. Nema druge. To je kao kada bi bolestan covjek rekao, lose mi je, posjetit cu ljekara kada mi bude malo bolje, ne mogu ovakav doktoru na oci...


Na seminaru je potpuna sloboda narodu... nista ne moras, mozes cijeli dan da spavas u sobi. Ako dodjes na meditaciju, vrlo si dobrodosao, ako se ne pojavis, nitko te nista ne pita. Uostalom ionako svi sute :) Prikljcujes se ritmom koji tebi odgovara... Meni su osobno na seminarima dvije stvari najudarnije: prilika da se dugo sjedi i meditira, i prilika da razgovaras sa uciteljima ako ti nesto nije jasno.
 :joga:

Fazlija

  • Član
  • *****
  • Poruke: 805
  • Karma: +309/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Budističke grupe na brdovitom Balkanu
« Odgovor #9 poslato: Oktobar 09, 2016, 20:26:38 »
Aha, vidi ovo:


https://www.youtube.com/watch?v=6HsWZkzMYNE


Izgleda da zenovcima ide sasvim dobro. Vec 2 monaha djeluju u Srbiji. Znate li nesto vise o tome, druzite li se kada s njima?


 :joga:

Sati

  • Administrator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 4091
  • Karma: +546/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Budističke grupe na brdovitom Balkanu
« Odgovor #10 poslato: Oktobar 10, 2016, 02:02:58 »
Nisu dva, samo jedan. Ovaj drugi je bio na kratkom gostovanju.
U svakom slučaju, dobro je da se Vladan više aktivirao u Srbiji i čini se zainteresovao jedan broj ljudi za budističku praksu  :to

Fazlija

  • Član
  • *****
  • Poruke: 805
  • Karma: +309/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Budističke grupe na brdovitom Balkanu
« Odgovor #11 poslato: Oktobar 18, 2016, 00:11:15 »



Vijedi pogledati slike s prvog slovenskog theravadskog samostana Samanadipa u Goljaku kod Trebnja... iako sam tamo bio ove godine 2 x i sam sam se ugodno iznenadio napretkom koji je napravljen...


FOTO

Sati

  • Administrator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 4091
  • Karma: +546/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Budističke grupe na brdovitom Balkanu
« Odgovor #12 poslato: Oktobar 18, 2016, 12:54:20 »
Da, vrlo impresivno  :ok
Koliko vidim, čini se da u sloveniji postoji zajednica Tajlanđana i onda sve lakše ide, jer postoji ozbiljna podrška.

Fazlija

  • Član
  • *****
  • Poruke: 805
  • Karma: +309/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Budističke grupe na brdovitom Balkanu
« Odgovor #13 poslato: Oktobar 18, 2016, 16:33:48 »
Zato mi vama saljemo pare ih Hrvatske  :kez: da se nadoknadi manjak Tajlandjana... :dsmeh

Sati

  • Administrator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 4091
  • Karma: +546/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Budističke grupe na brdovitom Balkanu
« Odgovor #14 poslato: Oktobar 19, 2016, 07:32:08 »
 :to :andjali