Autor Tema: Dhamma - Stvarnost  (Pročitano 12833 puta)

Ex01

  • Punopravni član
  • ***
  • Poruke: 167
  • Karma: +79/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Dhamma - Stvarnost
« Odgovor #45 poslato: Mart 02, 2011, 09:41:25 »
Imaj na umu Vladimire da ja koristim rijeci koje su mi trenutno bliske i koje su tu radi boljeg razumjevanja necega. Npr ti znas da poslje svega toga (i teorije i prakse) dolazi jedno nistavilo, ja neznam. Ne zelim uzimat to kao cinjenicu dok sam ne dodjem do tog stanja jer mi u sustini tudja iskustva ne mogu pomoc.

istina je da rjetko ko moze nesto objektivno sagledat, ali npr jednu argumentiranu raspravu izmedju tebe i fazlije sigurno mogu objektivnije sagledat ja, nego da sam ja aktivno sudjelovao u raspravi

oblica

  • .
  • Član
  • ***
  • Poruke: 1158
  • Karma: +429/-1
Odg: Dhamma - Stvarnost
« Odgovor #46 poslato: Mart 02, 2011, 11:02:42 »
Ni na šta ja nisam pozvala, mada bih mogla da pozovem na ozbiljnost i odmeravanje reči.
Ovo su dezinformacije i za očekivati je da će neko na njih da odreaguje.
U vreme Bude je bilo po 1200 arahanata. Prosvetljavali su se jednim osmehom  :) Gde su danas arahanti???? Kada pogledam danasnje ucitelje, Ajahne, vidim da nisu odmakli ni u cemu u odnosu na sve nas. Nazivaju se uciteljima jer po 20 godina proucavaju spise i sede u polozaju za meditaciju....ali oni jos uvek nisu stigli nigde. Buda je bio prosvetljen posle 6 godina bez ikakvih spisa....covek da se zamisli, zar ne. I dalje pipkaju, citaju, meditiraju, uce, pokusavaju, istrazuju.....drugim recima, pipkaju u mraku. Vrte se u samsari. Sve su to imaginacije uma nastale citanjem razlicitih religijskih spisa. Jednom kada ostavis sve te spise i stanes i pogledas sadasnji trenutak i ono sto ga cini u apsolutnoj stvarnosti.....shvatis da nemas gde ici. Stvari teku svojim tokom....i BOOOOM. Na kraju je samo tisina. Tu si gde si. Stvari su takve kakve jesu. Budjenje, prosvetljenje.
Kada neko da ovakvu izjavu, mora je potkrepiti dokazima ili se izviniti za izrečene neistine.

Pipkanje, čitanje, meditiranje, učenje, pokušaji i istraživanje se drugim rečima naziva pipkanjem u mraku?
Ovo je uvreda.
 
A tu je i kontradiktornost. Prvo je rečeno da sede u položaju za meditaciju, što bi značilo da onaj
ko je to izjavio tačno zna da oni zapravo ne meditiraju, već samo tako sede u tom položaju, valjda
da im vreme mine. A zatim izjavljuje da ipak meditiraju. Pa jel meditiraju ili ne i na koji način je to
utvrđeno? I čemu uopšte priča o tome šta rade drugi? To je jednako kao da za vreme ručka piljimo
u tuđi tanjir.

Dakle, može li to predstavljanje svojih ’’nasumičnih misli’’ da se nekako izvede, bez da
se pri tom iznose neistine i bez da se bilo ko vređa?  :srce
 
 

Ex01

  • Punopravni član
  • ***
  • Poruke: 167
  • Karma: +79/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Dhamma - Stvarnost
« Odgovor #47 poslato: Mart 02, 2011, 11:44:08 »
 
I čemu uopšte priča o tome šta rade drugi? To je jednako kao da za vreme ručka piljimo
u tuđi tanjir.

Dakle, može li to predstavljanje svojih ’’nasumičnih misli’’ da se nekako izvede, bez da
se pri tom iznose neistine i bez da se bilo ko vređa?  :srce

 :andjali


Vladimir Simović

  • Iskusni član
  • ****
  • Poruke: 257
  • Karma: +91/-1
Odg: Dhamma - Stvarnost
« Odgovor #48 poslato: Mart 02, 2011, 12:10:29 »
Ni na šta ja nisam pozvala, mada bih mogla da pozovem na ozbiljnost i odmeravanje reči.
Ovo su dezinformacije i za očekivati je da će neko na njih da odreaguje.
U vreme Bude je bilo po 1200 arahanata. Prosvetljavali su se jednim osmehom  :) Gde su danas arahanti???? Kada pogledam danasnje ucitelje, Ajahne, vidim da nisu odmakli ni u cemu u odnosu na sve nas. Nazivaju se uciteljima jer po 20 godina proucavaju spise i sede u polozaju za meditaciju....ali oni jos uvek nisu stigli nigde. Buda je bio prosvetljen posle 6 godina bez ikakvih spisa....covek da se zamisli, zar ne. I dalje pipkaju, citaju, meditiraju, uce, pokusavaju, istrazuju.....drugim recima, pipkaju u mraku. Vrte se u samsari. Sve su to imaginacije uma nastale citanjem razlicitih religijskih spisa. Jednom kada ostavis sve te spise i stanes i pogledas sadasnji trenutak i ono sto ga cini u apsolutnoj stvarnosti.....shvatis da nemas gde ici. Stvari teku svojim tokom....i BOOOOM. Na kraju je samo tisina. Tu si gde si. Stvari su takve kakve jesu. Budjenje, prosvetljenje.
Kada neko da ovakvu izjavu, mora je potkrepiti dokazima ili se izviniti za izrečene neistine.

Pipkanje, čitanje, meditiranje, učenje, pokušaji i istraživanje se drugim rečima naziva pipkanjem u mraku?
Ovo je uvreda.
 
A tu je i kontradiktornost. Prvo je rečeno da sede u položaju za meditaciju, što bi značilo da onaj
ko je to izjavio tačno zna da oni zapravo ne meditiraju, već samo tako sede u tom položaju, valjda
da im vreme mine. A zatim izjavljuje da ipak meditiraju. Pa jel meditiraju ili ne i na koji način je to
utvrđeno? I čemu uopšte priča o tome šta rade drugi? To je jednako kao da za vreme ručka piljimo
u tuđi tanjir.

Dakle, može li to predstavljanje svojih ’’nasumičnih misli’’ da se nekako izvede, bez da
se pri tom iznose neistine i bez da se bilo ko vređa?  :srce

Nema razloga za vredjanjem. Iznosim istinu. Nisam nista nasumicno nagadjao. Posto nisam znao, ja sam postavio pitanje samim monasima. I sami monasi su mi potvrdili da se spekulise o nekolicini da li su arahanti ili nisu ali zapravo su svi oni i dalje u nekoj potrazi. Znaci, nije to moje misljenje nego potvrda samog monaha - ako me je lagao, izvinjavam se ali sada i sam mogu da vidim da je to istina jer ne mozes prepoznati to unutrasnje dokle god se vodis duhovnim putem nekog drugog, putem koji je pomogao nekom drugom ali takav put opisan recima za druge moze biti samo dogma. Svako mora pronaci svoje resenje. Resenje je iza reci koje upravo citirate u svim vasim pisanijama. Transcendentiraj reci i videces ali nemoj se vredjati. Budi svesna da se javlja uvreda ali se nemoj lepiti za nju jer uvreda dolazi kao tvoja uslovljenost a ne kao deo tvoje stvarnosti. Cak sta vise, ako znas da je to sve neistina, onda ima jos manje razloga da se vredjas....neka budala lupa neke gluposti....sto bi se onda vredjala?!!!

Sto se tice meditacije, posto znam da meditiras, trebalo bi da znas da je meditacija u formalnom obliku sedenje. Ako mislis da treba nesto posebno da radis dok meditiras sem da jednostavno sedis tu gde jesi i da budes svesna - onda negde gresis. Zato, kada posmatram drugog, mogu slobodno reci da on sedi u polozaju za meditaciju sto bi se drugacijim recima nazvalo meditiranje.

 :andjali
Na kraju je samo tišina

Vladimir Simović

  • Iskusni član
  • ****
  • Poruke: 257
  • Karma: +91/-1
Odg: Dhamma - Stvarnost
« Odgovor #49 poslato: Mart 02, 2011, 12:10:38 »
Imaj na umu Vladimire da ja koristim rijeci koje su mi trenutno bliske i koje su tu radi boljeg razumjevanja necega. Npr ti znas da poslje svega toga (i teorije i prakse) dolazi jedno nistavilo, ja neznam. Ne zelim uzimat to kao cinjenicu dok sam ne dodjem do tog stanja jer mi u sustini tudja iskustva ne mogu pomoc.

istina je da rjetko ko moze nesto objektivno sagledat, ali npr jednu argumentiranu raspravu izmedju tebe i fazlije sigurno mogu objektivnije sagledat ja, nego da sam ja aktivno sudjelovao u raspravi

Ne dolazi posle toga nistavilo. Eto, cak i ako kazes da si razumeo, izgleda da nisi (nemoj me pogresno razumeti sto ti to kazem). Rekao sam da dolazi duhovna ispunjenost ili ostvarenost, kako god....rekao sam da dolazi zivot u sadasnjem momentu. A to je sve samo ne nistavilo. To je osecaj beskrajne srece i zadovoljstva, saosecanja i razumevanja za stvari kakve jesu. Nakon toga zivis zivot svestan svih uslovljenosti u toj sreci bez potrebe da se vezes za bilo sta. Ne kazem da si nakon toga distanciran od ega, distanciran od bola itd. Sve je isto kao i pre - ama bas nema nikakve razlike. I dalje dobijas neke spoznaje, stices iskustva, ucestvujes u svemu....ali unutar sebe vidis prolaznost svih tih iskustva i samo uzivas u njima bez da se vezes.
Ja ne vodim argumentovanu raspravu. Argumentovanu raspravu vodi Fazli i svi ostali. Argumenti pripadaju materijalnoj stvarnosti i njima se mogu sluziti da bih dokazao da je sva materija nestalna ili slicno....ali spoznaja apsolutne stvarnosti ili duhovnog ostvarenja, dolazi iz "srca". Za to ne postoje argumenti. To jedino mozes spoznati kada ostavis sve argumente, otvoris svoje "srce" i pustis se od svega onoga sto cini tvoj um....od svega onoga sto cini JA i MOJE. Sta ces spoznati, ne znam. Ono je u tebi. Zato i jesi sam sebi najbolji ucitelj a drugi mogu samo da upiru prstom. Medjutim, koliko god drugi upirali prstom, ti ces videti samo ono sto tvoj um moze prihvatiti.

Kada me je kojica pozvala da dodjem na forum (posto dugo vremena nisam pisao ovde) i okacim poziv za kurs, rekao sam da forum nije dobro mesto za razvijanje duhovnosti jer je forum mesto za raspravu, razmenu misljenja a kada je u pitanju razvoj duhovnosti, misljenje ne igra nikakvu ulogu. Misljenje dolazi iz uslovljenog uma, duhovnost iz "srca". Argumenti koji se iznose ovde pripadaju uglavnom dogmi koja ukazuje na stvarnost ali nije stvarnost - s tim da ako si vezan za nju, to ne mozes videti. Izgleda da sam tada bio upravu pa cu vas sve pozdraviti i pozeleti vam sve najbolje u daljem duhovnom razvoju.

 :andjali
Na kraju je samo tišina

Živa

  • Administrator
  • Stariji član
  • *****
  • Poruke: 70
  • Karma: +21/-0
  • Pol: Žena
Odg: Dhamma - Stvarnost
« Odgovor #50 poslato: Mart 02, 2011, 13:37:29 »
Tema zatvorena na zahtev postavljača.