Autor Tema: Advaita Vedanta - The Pathway of Non-Duality  (Pročitano 43755 puta)

Vladimir Simović

  • Iskusni član
  • ****
  • Poruke: 257
  • Karma: +91/-1
Odg: Advaita Vedanta - The Pathway of Non-Duality
« Odgovor #30 poslato: Oktobar 19, 2011, 18:13:11 »
Napustite sva pitanja osim jednog: ko sam ja? Konacno, jedina cinjenica u koju ste sigurni jeste da vi jeste. Izvesno je da "ja jesam" - "ja sam ovo" nije. Tezite da spoznate sta ste vi u realnosti. Da biste saznali ko ste vi, morate najpre tragati i saznati sta vi niste. Otkrijte sve sto vi niste - telo, osecanja, misli, vreme, prostor, ovo ili ono - nista konkretno ili apstraktno sto vi opazate ne mozete biti vi. Sama akcija opazanja pokazuje da vi niste ono sto opazate. Sto jasnije shvatite da na nivou uma vi mozete biti opisani samo u negativnim pojavama, to cete brze doci do kraja vaseg traganja i shvatiti da ste vi bezgranicno bice.

Sri Nisargadatta Maharaj
Na kraju je samo tišina

kondanja

  • Član
  • *****
  • Poruke: 1086
  • Karma: +461/-1
Odg: Advaita Vedanta - The Pathway of Non-Duality
« Odgovor #31 poslato: Oktobar 20, 2011, 13:16:59 »
...ovakvu univerzalnu ideju Buddha (theravada) potpuno odbacuje (pa to razumije se uključuje i Sankarinu advaita vedantu, iako nastalu više od tisuću godina kasnije), u skladu s principom kosmičkog anihilizma (poništavanja, ne uništavanja, redukcije oblikovnih struktura svijesti (svih) koje su bez suštine...
 
pozdrav
 
 
Plemeniti hvali ubijanje bijesa - sa njegovim slatkim vrhom i otrovnim korijenom - jer ubivši ga u sebi kajanja nemamo. (Sn 1.71)

Vladimir Simović

  • Iskusni član
  • ****
  • Poruke: 257
  • Karma: +91/-1
Na kraju je samo tišina

Vladimir Simović

  • Iskusni član
  • ****
  • Poruke: 257
  • Karma: +91/-1
Odg: Advaita Vedanta - The Pathway of Non-Duality
« Odgovor #33 poslato: Oktobar 21, 2011, 21:05:34 »
Sve što postoji, postoji u meni samom (mom Sopstvu). Nema ničega, što je različito od mene. Nema dualnosti, a prema tome ni bola. Nema problema. To je sfera ljubavi u kojoj je sve savršeno. Šta se dešava, dešava se spontano, bez namere, kao starenje ili rast kose.

Mi znamo da spoljašnji svet možemo upoznati samo posredstvom telesnih čula i uma. Kako je po Kantovom gledištu to uzajamna veza ljudskog saznajnog subjekta, predstavlja temeljnu strukturu našeg načina saznavanja. Ovo znači da vreme, prostor i uzročnost nisu "objektivni", ili strani elementi, već mentalne kategorije u kojima je sve smešteno. Postojanje i oblik svih stvari zavise od uma. Poimanje je mentalni proizvod. Svet viđen umom je subjektivan i privatan svet koji se menja neprestano u saglasnosti sa nespokojstvom samoga uma.

Teozofski fakultet
Duove Tiemersma
Erazmus Univerzitet
Roterdam, Holandija
Juni, 1981.
Na kraju je samo tišina

Vladimir Simović

  • Iskusni član
  • ****
  • Poruke: 257
  • Karma: +91/-1
Odg: Advaita Vedanta - The Pathway of Non-Duality
« Odgovor #34 poslato: Oktobar 24, 2011, 16:22:23 »
"On se pojavljuje u mislima onih koji ga znaju izvan misli ali ne onih koji zamisljaju da je moguce dostici ga mislju"

Kena Upanisada


"Ne moze da se sagleda okom,
i reci ne mogu da ga opisu.
Ne moze da se dosegne culima,
ni pokorama ni svetim delima.
Miloscu mudrosti i cistotom uma,
moze biti vidjen nedeljiv u tisini kontemplacije"

Mundaka Upanisada
Na kraju je samo tišina

Vladimir Simović

  • Iskusni član
  • ****
  • Poruke: 257
  • Karma: +91/-1
Odg: Advaita Vedanta - The Pathway of Non-Duality
« Odgovor #35 poslato: Oktobar 29, 2011, 09:48:31 »
"To je to stanje koje je najstarije, stanje cistog potencijala, koje je izvor svega. "Ja sam" je najfiniji, najdirektniji odraz univerzuma u coveku. To je ono stanje koje je mudrac ostvario"

"Dok ne postanete samoostvareni, dok ne steknete znanje o samom sebi, dok ne prevazidjete sebe, sve dotle, sve ove "cock and bull" (izmisljotine) price su potrebne, svi ovi koncepti. Da, one su koncepti, cak je to i "ja sam", ali sigurno nema koncepta vrednijeg od toga. Tragalac treba da ih razmatra najozbiljnije, jer oni nagovestavaju Najvisu Stvarnost."

Sri Nisargadata Maharadza

Na kraju je samo tišina

Vladimir Simović

  • Iskusni član
  • ****
  • Poruke: 257
  • Karma: +91/-1
Odg: Advaita Vedanta - The Pathway of Non-Duality
« Odgovor #36 poslato: Oktobar 31, 2011, 12:37:44 »
P:  Koje nas iskustvo najbliže približava Svevišnjem?
M:  Ogroman mir i neograničena ljubav. Spoznajte da je sve što postoji istinito, plemenito i lepo u Univerzumu, to sve dolazi od vas, da ste vi sebi izvor i na izvoru svega toga. Bogovi i Boginje koji nadgledaju svet mogu biti najdivnija i najslavnija bića; ipak su svi oni kao prelepo obučene sluge koje objavljuju moć i bogatstvo njihovog Gospodara.
P:  Kako čovek ostvaruje stanje Svevišnjega?
M:  Odricanjem od svih nižih želja. Sve dok ste zadovoljni sa nižim, ne možete imati više.


Sve što vas zadovoljava, vuče vas nazad. Dok ne ostvarite nezadovoljstvo sa svim, svesni njihove tendencije i ograničenosti, i ne sakupite više energije u jednu veliku težnju, čak ni prvi korak nije učinjen. S druge strane, sveukupnost želja za Svevišnjim je samo po sebi poziv od Svevišnjeg. Ništa fizičko ili mentalno ne može vam dati slobodu. Vi ste slobodni kada jednom spoznate da vaše ropstvo nastaje od vašeg sopstvenog delovanja, i kada prestanete da kujete lance koji vas zarobljavaju.
Na kraju je samo tišina

Sejmyo

  • Iskusni član
  • ****
  • Poruke: 325
  • Karma: +176/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Advaita Vedanta - The Pathway of Non-Duality
« Odgovor #37 poslato: Oktobar 31, 2011, 14:32:05 »
Veliko je pitanje života i smrti
Život brzo teče
Vrjeme nikog ne čeka
Budi se! Budi se!
Ne gubi ni moment!

Vladimir Simović

  • Iskusni član
  • ****
  • Poruke: 257
  • Karma: +91/-1
Odg: Advaita Vedanta - The Pathway of Non-Duality
« Odgovor #38 poslato: Novembar 03, 2011, 21:26:40 »
"Ne odbacujte pažnju. Nemojte se boriti sa njima. Samo nemojte činiti ništa u vezi njih, pustite ih da budu ma kakve da su. Sama vaša borba sa mislima daje im snagu, život! Samo ne odbacujte pažnju, ne obazirite se na njih. Gledajte kroz njih.Zapamtite da se sećate: što god da se desi - dešava se zato što "JA JESAM". Sve vas podseća da vi jeste. Izvucite punu korist iz toga, iz činjenice da morate postojati da biste imali iskustvo nečega(tako sećanje na Sebe postaje lako i trajno). Nemate potrebe da prestanete da mislite, samo prestanite da budete zainteresovani (za misli). Nevezanost, ravnodušnost je ono što oslobađa. Nemojte se vezivati, to je sve".[/size]Sri Nisargadatta Maharaj
Na kraju je samo tišina

Vladimir Simović

  • Iskusni član
  • ****
  • Poruke: 257
  • Karma: +91/-1
Odg: Advaita Vedanta - The Pathway of Non-Duality
« Odgovor #39 poslato: Novembar 08, 2011, 09:41:13 »
Meditacija




Pitalac: Svi duhovni ucitelji savetuju da se meditira. Kakva je svrha i cilj meditacije?
Maharadz: Mi znamo spoljasnji svet osecaja (opazaja, oseta) i delovanja (akcija), ali o nasem unutrasnjem svetu misli i osecanja znamo vrlo malo. Glavni cilj meditacije da postanemo svesni i bliski s nasim unutarnjim zivotom. Konacni cilj je dosegnuti izvor zivota i svesti. Povremeneno praktikovanje meditacije deluje duboko na nas karakter. Mi smo robovi onoga sto ne znamo; ono sto znamo mi smo tu gospodari. Sta god da otkrijemo u sebi porocno ili slabo i razumemo njegove uzroke i njegovo delovanje, mi to prevazilazimo sa samim saznanjem; nesvesno se rastvara (nestaje) kada se dovede u svesnost. Rastapanje nesvesnog oslobadja (vezanu) energiju; um se oseca zadovoljno i postaje smiren.
Pitalac: Kakva je korist od smirenog uma?
Maharadz: Kada je um miran, mi spoznajemo sami sebe kao cistog (potpunog) svedoka. Mi se povlacimo (izdvajamo) iz iskustva i onoga ko iskusava i stojimo odvojeno, u cistoj svesti, koja je izmedju i iznad oba. Individualnost zasnovana na odvojenoj samoindentifikaciji koja zamislja sebe da je nesto, "ja sam ovo", "ja sam ono", se nastavlja ali samo kao deo objektivnog (predmetnog) sveta. Njegova identifikacija sa svedokom (Sopstvom) prestaje.


(Iz svog skromnog ali visegodisnjeg iskustva probudjenja mogu reci samo da je u pocetku potrebno svu volju i energiju uloziti u stalnu svest o sebi koja je po svojoj prirodi nezavisnost od tela, osecaja i uma i svega sto se s njima zbiva. Kada ta paznja postane ispravna, uvidja se najpre da nije potrebno ulagati napor i energiju u njeno odrzanje jer se svest o sebi ne razlikuje od samog postojanja; mi uvek postojimo i samo postojanje je svest. Bice se pokazuje kao svesno. Svi dogadjaji i oblici zivota se pokazuju kao jedno svesno zivo bice. A zatim, kada to postane jasno, vreme nestaje, kao i razlike izmedju spoljnjeg sveta i unutarnjeg bica. U stvarnosti bivstva nema vremena. I na kraju, trajna budnost se ostvaruje istog trena kada nestaje vremenost zbivanja i postaje konacno jasno da nije potrebno nikakvo vreme da bi postali trajno budni, jer to je nasa prava priroda. Dovoljno je samo biti nezavistan od vremena. A to cemo biti onda kada osvestimo svoju nezavisnost od tela, osecaja i uma. Nezavisnost od individualnog tela-uma, nestanak vremena i trajno budnost jedno su isto. Jedina osobina svega toga je blazenstvo i potpuna ispunjenost smislom postojanja)



Sri Nisargadata Maharadz
Na kraju je samo tišina

Vladimir Simović

  • Iskusni član
  • ****
  • Poruke: 257
  • Karma: +91/-1
Odg: Advaita Vedanta - The Pathway of Non-Duality
« Odgovor #40 poslato: Novembar 15, 2011, 12:53:32 »
« Poslednja izmena: Novembar 15, 2011, 15:55:23 Živa »
Na kraju je samo tišina

Vladimir Simović

  • Iskusni član
  • ****
  • Poruke: 257
  • Karma: +91/-1
Na kraju je samo tišina

Vladimir Simović

  • Iskusni član
  • ****
  • Poruke: 257
  • Karma: +91/-1
Odg: Advaita Vedanta - The Pathway of Non-Duality
« Odgovor #42 poslato: Mart 13, 2012, 10:33:59 »
Na kraju je samo tišina

Vladimir Simović

  • Iskusni član
  • ****
  • Poruke: 257
  • Karma: +91/-1
Odg: Advaita Vedanta - The Pathway of Non-Duality
« Odgovor #43 poslato: Mart 20, 2012, 09:40:17 »
"Zapamtite, ovo nije put meditacije, ovo nije put koncentracije; ovo je put trenutnog prepoznavanja"


"Kada je gospel samo-realizacije jednom cut, on ne biva zaboravljen. Kao sto seme ostavljeno u zemlji ceka pravu sezonu da proklija u veliko i mocno drvo"



Sri Nisargadatta Maharaj
Na kraju je samo tišina

Vladimir Simović

  • Iskusni član
  • ****
  • Poruke: 257
  • Karma: +91/-1
Odg: Advaita Vedanta - The Pathway of Non-Duality
« Odgovor #44 poslato: April 06, 2012, 08:55:06 »
"Kada neko radi za dobrobit svih, cini stvari jos gorim jer ne moze se rukovoditi sopstvenim idejama sta je dobro za druge. Covek koji tvrdi da zna sta je dobro za druge je zaveden egom, opasan"


Sri Nisargadatta Maharaj



« Poslednja izmena: April 06, 2012, 08:58:47 Vladimir Simović »
Na kraju je samo tišina