Autor Tema: Shaolin i Chan - Pomoc za istrazivacki rad  (Pročitano 4105 puta)

samsara

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 3
  • Karma: +0/-0
  • Pol: Žena
Shaolin i Chan - Pomoc za istrazivacki rad
« poslato: Jul 08, 2013, 21:12:37 »
Pozdrav svima,

Nova sam na forumu i puna pozitivnih utisaka !

Naime - radim istrazivacki rad za skolu na temu Chan/Zen Budizma (zanemarujuci razlike koje su nastale vremenom) .
Pitanje istrazivanja je "Da li se se treniranje borilackih vestina Shaolin monaha kosi sa Budistickom etikom o nenasilju" ? Treba da napisem u 4000 reci najvise, i zanima me da li bilo ko ima predlog, sugestiju, ideju na sta da obratim paznju ? 

 Treba da diskutujem i za i protiv, a razmisljala sam da pocnem sa principma Zena i pravilima za monahe - to sam pronasla u Brahma Net Sutra - i sa osmostranim putem a nastavim sa pricom o Shaolinu, stvarima koje se tamo uce i pravilima !

Srdacan pozdrav svima :) !


Vladimir Simović

  • Iskusni član
  • ****
  • Poruke: 257
  • Karma: +91/-1
Odg: Shaolin i Chan - Pomoc za istrazivacki rad
« Odgovor #1 poslato: Jul 09, 2013, 23:43:32 »
Pozdrav i dobrodosla na forum  :bye


Ja ne mogu pomoci puno u tvom istrazivackom radu ali bih te zamolio, ako je ikako moguce, da kada zavrsis istrazivanje i napises rad, postavis tekst ovde; voleo bih da ga procitam. Hvala  :andjali


Sta je nasilje?! Da li je nasilje kada vulkan proradi ili kada se izlije neka velika reka i unisti citav grad?! Ono na sta treba obratiti paznju jeste ono sto se desava "unutar" Shaolin praktikanata ili bilo kog drugog budistickog praktikanta; ali je nemoguce to "videti" dok sam covek ne udje dublje u samu praksu.


Puno srece sa istrazivanjem!!!
Na kraju je samo tišina

samsara

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 3
  • Karma: +0/-0
  • Pol: Žena
Odg: Shaolin i Chan - Pomoc za istrazivacki rad
« Odgovor #2 poslato: Jul 10, 2013, 00:47:14 »
Hvala na Vasem odgovoru !

Rad koji radim ce nazalost biti veoma skolski, zato sto su kriterijumi za taj deo course-work-a striktno definisani o cemu god da pisem. :kez2:
 Licno mislim da se o Budizmu ne moze pisati na takav nacin bez gresaka, ali sam to odabrala zato sto volim, tako da kada budem budem postavila rad sto ce biti krajem septembra, molim Vas da to uzmete u obzir ! :)

Jos jedno pitanje - da li poznajete nekog Zen monaha iz Srbije koji bi mi mogao dati intervju?

Srdacni pozdravi !

Vladimir Simović

  • Iskusni član
  • ****
  • Poruke: 257
  • Karma: +91/-1
Odg: Shaolin i Chan - Pomoc za istrazivacki rad
« Odgovor #3 poslato: Jul 12, 2013, 10:42:09 »
Necu ja ocenjivati taj rad, samo cu ga procitati. Uvek je zanimljivo videti neko drugacije glediste na datu problematiku  :)


Mozda mozes poceti sa necim osnovnim. Budisticka praksa se zasniva na disciplinovanju uma i razvijanju pozitivnih emocija. Ako se to dobro razume tj. objasni, nije tesko ni objasniti shaolin praksu kao praksu usavrsavanja uma i srca te kao takva ona ne gaji nasilje sto bi svakako bilo suprotno budistickim principima.


Poznajem jednog zen monaha. Kontaktiracu ga i videti da li je u mogucnosti makar putem mejla da obavis taj intervju sa njim  :ok [size=78%] [/size]
Na kraju je samo tišina

oblica

  • .
  • Član
  • ***
  • Poruke: 1158
  • Karma: +429/-1
Odg: Shaolin i Chan - Pomoc za istrazivacki rad
« Odgovor #4 poslato: Jul 13, 2013, 12:08:15 »
Možda možete da potražite i Veroljuba Milanovića.
 
Evo nešto iz novina o njemu:
 
Život sa monasima Šaolina
 
http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/aktuelno.293.html:393485-Zivot-sa-monasima-Saolina

samsara

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 3
  • Karma: +0/-0
  • Pol: Žena
Odg: Shaolin i Chan - Pomoc za istrazivacki rad
« Odgovor #5 poslato: Jul 13, 2013, 13:58:47 »
Vladimire, hvala unapred, to bi mi znacilo !


Oblice, hvala i na Vasem postu, poznajem Veroljuba, ali on nije trenutno u "dobrim vibracijama" da mi odgovori na pitanja !  :bb

 

Sati

  • Administrator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 4091
  • Karma: +546/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Shaolin i Chan - Pomoc za istrazivacki rad
« Odgovor #6 poslato: Jul 21, 2013, 20:50:09 »
"Da li se se treniranje borilackih vestina Shaolin monaha kosi sa Budistickom etikom o nenasilju?"

Ako na pitanje treba odgovoriti na osnovu Pali kanona, onda se kosi sa budističkom etikom.
Ne sumnjam da je kasnijim doradama i preradama monaških pravila ovo možda izbegnuto, ali onda bi trebalo pronaći ta pravila i to i dokazati.
Ono što hoću da kažem je da prvo morate raščistiti o kojoj budističkoj etici je reč. Jer ideje, pa i budističke, evoluiraju kroz vreme i prostor.