Autor Tema: Molim vas komentar na razmisljanje  (Pročitano 5141 puta)

Vladimir Simović

  • Iskusni član
  • ****
  • Poruke: 257
  • Karma: +91/-1
Odg: Molim vas komentar na razmisljanje
« Odgovor #15 poslato: Maj 30, 2011, 20:16:31 »
Ne mozes reci da nisi telo, ali ne mozes reci ni da jesi telo. Ostaviti po strani bilo kakav sud, bilo kakav stav na tu temu je dosta dobar potez. Ne zauzimanje stava i vidjenja tela kao tela...niti moje, niti tvoje...to je telo - jos jedna prolazna manifestacija koju svest spoznaje.
Na kraju je samo tišina

Sati

  • Administrator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 4091
  • Karma: +546/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Molim vas komentar na razmisljanje
« Odgovor #16 poslato: Maj 31, 2011, 09:41:34 »
Hm, zapravo sve cega smo svjesni nije dio nas. Ovo sam i procitao ima par tjedana, i kad sam legao malo sam razmisljao o tome. uhvatio me nekontroliran smjeh par sekunda ali onda sam se zanio s tim.




doduse javlja mi se dilema. npr, tjelo nije ja. ali bol u tjelu otezava svakodnevni zivot. nemogu je jednostavno ignorirat. doduse ne zalim se zbog nje, ali isto tako promatram sta radi i radi frustraciju jer nemogu odraditi posao kako bi mogao da nema boli.
postoji li neki savjet u vezi stvari koje su dio tjela i prolazni ali utjecu na nas.
npr slicna stvar je kada me nesto svrbi, ako imam vremena za stat i promatrat - ode.


ali ako nemam vremena tj moram nesto drugo radit, situacija postane nepodnosljiva

Nije mi baš jasan tvoj problem.
Boli te nešto i šta? Dokle god imaš telo nešto će te boleti. To je deo naše ljudske egzistencije, to jeste dukkha.
Ako možeš da ne reaguješ na taj bol, ako ga vidiš tek kao prolazno stanje nastalo usled nekog uzroka, ako možeš samo da ga posmatraš i ne izgubiš balan uma, odlično, pre ili kasnije će proći.
Ako ne možeš. uzmi nešto protiv bolova. Nije ni to neki problem. Jednostavno tolika je u ovom trenutku tvoja sposobnost mudrosti i spokojstva.

Isto i sa svrabom. Vežbaš svesnost sa onim što je u ovom trenutku tvoj maksimum.
Sa onim što je preko tog maksimuma - pa počešeš se, šta drugo  :)
Ali i to češanje uradiš sa svesnošću. Tako je i problem postao prilika za vežbanje... i onda nema problema :ok

Ex01

  • Punopravni član
  • ***
  • Poruke: 167
  • Karma: +79/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Molim vas komentar na razmisljanje
« Odgovor #17 poslato: Jun 04, 2011, 13:47:46 »
Ide polako.  :med




Sati

  • Administrator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 4091
  • Karma: +546/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Molim vas komentar na razmisljanje
« Odgovor #18 poslato: Jun 04, 2011, 15:43:24 »
Jedino tako i može.
I ne veruj umu baš svaku bajku što ti ispriča,
nešto i proveri kroz kontemplaciju  :)