Autor Tema: Đainizam, osnovne postavke  (Pročitano 25213 puta)

Sati

  • Administrator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 4092
  • Karma: +546/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Đainizam, osnovne postavke
« Odgovor #30 poslato: Novembar 25, 2010, 21:47:23 »
Nema Satye. Valjda navrati kad postigne  :kez:

Drukpa Kunley

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 32
  • Karma: +21/-2
  • Pol: Muškarac
Odg: Đainizam, osnovne postavke
« Odgovor #31 poslato: Decembar 10, 2010, 14:10:11 »
Koliko kapiram o djainizmu, on je nastao otprilike u isto vreme kada i budizam, s tim sto se vremenom nije tako i rasirio kao budizam.

A oba nastaju u neku ruku kao odgovor na ortodoksni hinduizam i sve sto je (bilo) lose u njemu.

Sati

  • Administrator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 4092
  • Karma: +546/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Đainizam, osnovne postavke
« Odgovor #32 poslato: Decembar 10, 2010, 15:18:32 »
Ne, đainizam je mnogo stariji od budizma, to je verovatno najstarija religija koja se održala do danas.
Na ovom linku
http://raider.mountunion.edu/re/worldreligions/jainsite1.htm
kažu da mu istorija počinje nekih 3000 godine pre naše ere, dakle mnogo pre pojave Indo-Arijaca i vedske kulture na indijskom potkontinentu. To je autohtona religija Indije, koju je posle potisnuo bramanizam.

Drukpa Kunley

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 32
  • Karma: +21/-2
  • Pol: Muškarac
Odg: Đainizam, osnovne postavke
« Odgovor #33 poslato: Decembar 10, 2010, 15:22:17 »
Da gledam sada wikipediju, moja greska, izvinite...

Sati

  • Administrator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 4092
  • Karma: +546/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Đainizam, osnovne postavke
« Odgovor #34 poslato: Decembar 10, 2010, 15:30:30 »
Ma šta se izvinjavaš, samo ćaskamo i utvrđujemo gradivo.
I ja sam pogledao Wiki pre nego što sam odgovorio, da baš nešto ne lupim  :kez:

Drukpa Kunley

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 32
  • Karma: +21/-2
  • Pol: Muškarac
Odg: Đainizam, osnovne postavke
« Odgovor #35 poslato: Decembar 10, 2010, 15:45:08 »
Ja sam o djainizmu prvi put citao u knjizi hrvatskog kriya yogija i duhovnog ucitelja Danijela Turine "Dragulj u lotosu". Danijel je inace pobornik Advaita Vedante (pisacu na onoj temi o Advaiti o tome, kao i razlici budizma i Advaita Vedante), ali je u toj za sada poslednjoj knjizi, pisao o budizmu (naravno na pozitivan nacin), ali je usput dotakao i malo djainizam.

Ne znam, verovatno je nesto i ispravilo iz mog mozga, kada sam povezao i djainizam, kao reakciju na hinduizam?!

Fazlija

  • Član
  • *****
  • Poruke: 805
  • Karma: +309/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Đainizam, osnovne postavke
« Odgovor #36 poslato: Decembar 11, 2010, 02:22:45 »
Hinduizam, u uzem smislu rijeci, je onaj (najmladji) oblik brahmanizma koji je nastao pocetkom Nove ere i temelji se na puranama i epovima (Mahabharata i Ramayana), a ne na vedama. Dakle, taj oblik religije nije postojao u vrijeme kada je nastajao jainizam.

zelenisok

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 29
  • Karma: +4/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Đainizam, osnovne postavke
« Odgovor #37 poslato: Septembar 10, 2013, 19:48:24 »
Koliko kapiram o djainizmu, on je nastao otprilike u isto vreme kada i budizam, s tim sto se vremenom nije tako i rasirio kao budizam.

A oba nastaju u neku ruku kao odgovor na ortodoksni hinduizam i sve sto je (bilo) lose u njemu.
Mahavira je ziveo u Budino vreme, a na njega se u Dzainismu gleda kao na 24-og osnivaca religije Dzainizma u ovom univerzumu, a sam Dzainizam se smatra vecnim znanjem koju ljudi s vremena na vreme otkrivaju. 23. osnivac, Parsva, je istorijska licnost i ziveo je u 7. veku pre nove ere. Prvi od tih 24 je Risaba za koga neki Dzain spisi kazu da je ziveo pre nekoliko miliona godina.

Bodhisattva Mahadeva

  • Punopravni član
  • ***
  • Poruke: 109
  • Karma: +33/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Đainizam, osnovne postavke
« Odgovor #38 poslato: Oktobar 31, 2020, 21:34:55 »
Jao ljudi, nasao sam apsolutno fantasticno predavanjce o procesu nastanka jainisticke tantre. Prava intelektualna poslastica.

Naime, dr. Alexis Sanderson je vec dugi niz godina vodeci akademski autoritet na polju izucavanja shaivisticke tantre i direktor Instituta za shaivisticke i tantricke studije. U ovom predavanju objasnjava kako su jainisticki autori u prvom tisucljecu Nove ere prepisivali ili tek neznatno mijenjali cijele dijelove shaivistickih svetih spisa (agama) i preuzimali ih u jainisticku tradiciju. Tako je nastala jainisticka tantra. Nesumnjivo pod izravnim utjecajem hinduisticke shaiva tantre (u manjoj mjeri i shakta tantre).



Predavanje dr. Sandersona na YT mozete pogledati - OVDJE

Ovaj proces tantrizacije jainizma nam je jako zanimljiv i u pogledu budizma, jer se na posve jednak nacin odvijala i tantrizacija budizma tj. nastanak vajrayana budizma (tantrickog budizma). Danas se naucno vrlo utemeljeno moze dokazati da je hinduisticka tantricka tradicija (posebno smjerovi shaiva i shakta tantre) izravno utjecala na razvoj jainske i budisticke tantre.

To ne cudi, jer je u razdoblju izmedju otprilike 5. i 12. vijeka Nove ere, hinduisticka tantra (a pogotovo shaiva tantra) bila nesumnjivo glavni i najrasireniji oblik duhovnosti u Indiji. To je doba postupnog povlacenja mahayanskog budizma i razdoblje potpune prevlasti tantricke filozofije nad vedantom. U to doba djeluju veliki ucitelji shaiva tantre u Indiji, poput Somanande (9.st.), Abhinavagupte (10.st.), Kshemaraje (11.st.) i drugih. A tantricke ideje se postupno preuzimaju u jainizam i budizam... upravo na nacin na koji to pokazuje dr. Sanderson.

U stoljecima nakon toga, stvari se u Indiji radikalno mijenjaju. Pod utjecajem muslimanskih progona budizam potpuno nestaje iz Indije (zadrzava se samo u Nepalu), a Tibet postaje glavna zemlja vajrayana budizma. Tibetski jezik zamijenjuje sanskrt kao jezik na kojem se cuva i prenosi tradicija tantrickog budizma. A u Indiji vedanta (negdje od 10. stoljeca pa nadalje) zapocinje svoju brahmanisticku protu-reformaciju, potiskuje tantru i do danasnjih dana ostaje glavna misaona struja indijske filozofije. Jainizam i tantra bivaju izgurani na margine i prezivljavaju samo u manjinskim i izoliranim skupinama sljedbenika na rubovima hinduistickog drustva kojim dominira vedanta.