Autor Tema: Zen u Torontu  (Pročitano 10334 puta)

Sejmyo

  • Moderator
  • Iskusni član
  • *****
  • Poruke: 325
  • Karma: +176/-1
  • Pol: Muškarac
Zen u Torontu
« poslato: Januar 14, 2011, 04:44:22 »
Evo da malo da napišem malo o mojoj praksi u mom lokalnom Zen Centru pošto me zamolio Seti. Linija učitelja potiče od Roshi Philip Kapleau koji je poslje drugog svjedskog rata služio u američkoj vojsci kao sudski prevodilac u Njemačkoj i poslje toga i u Japanu. U toku te posjete Japanu se zainteresovo za Zen. 1965 godine, poslje 13 godina treninga, njegov učitelj mu je dozvolio da i on uči druge. Poslje toga je otišao u Ameriku i poceo da piše knjige i uči sviju koji su htjeli da znaju više o Budizmu. Više detalja ima u wikiju, pa da nedužim.

Jedna od stvari koje je Roshi Kapleau promjenio bila je izbacio većinu Japanskih kulturnih običaja. To nije bilo lako jer je morao biti veoma pažljiv da , kako ovdje kažu, "ne izbaci bebu sa prljavom vodom". U isto vrjeme je počeo da prevodi "chants" (ne znam koju našu rječ da koristim ovdje) sa japanskog na engleski. To se nije svidjelo njegovom učitelju i oko toga se nisu nikad složili. Roshi Kapleau je znao da bi se Budizam proširio po zapadu mora da se prilagodi tom društvu, isto kao što se prilagodio kad je iz Kine prešao u Japan a prije toga is Indije u Kinu. Znači ne sjedimo na podu, ne jedemo sa štapicima i "chants" koje su se mogle prevesti recitujemo na engleskom. Bitno je da razumiješ ono što recituješ.

Kapleau-ov učitelj, Haku'un Yasutani, je dobio Inka od obe škole zen-a u Japanu (Soto i Rinzai). Njegov pristup širenju Darme je bio isključiv fokus na Upāsaka (imamo li rječ za to?) i studiranje svih načina meditacije koje možemo naći kroz te dve škole.

Što se tiče svakodnevnih aktivnosti u centru imamo jutarnju meditaciju (1 sat) i recitovanje od ponedaljka do petka. Utorak i četvrtak i večernje sjedenje (1.5 sati). Nedelja je 1 sat sjedenja, 1 sat Teisho (Prezentacije Dharme od učitelja), 45 minuta rada oko centra, ručak i druženje. U toku godine se održava namanje 4-6 Sesshin-a trajanja od 3 do 7 dana kao i razne ceremonije (Jukai, Budin rodjendan i prosvjetljenje, itd).

Evo I par slika.
« Poslednja izmena: Januar 14, 2011, 04:49:12 Sejmyo »
Veliko je pitanje života i smrti
Život brzo teče
Vrjeme nikog ne čeka
Budi se! Budi se!
Ne gubi ni moment!

Sati

  • Administrator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 4092
  • Karma: +546/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Zen u Torontu
« Odgovor #1 poslato: Januar 14, 2011, 12:31:48 »
Hvala Sejmyo na informacijama.

Samo oko ovih reči koje si pitao.
Chants bi ja preveo sa sveti tekstovi,
a ovo za upasaka nisam siguran jel isto u zenu.
U theravadai upāsaka i upāsika su nezaređeni sledbenik i sledbenica.
Što bi onda značilo da u vašoj liniji nema monaha, već samo lay teachera.
mada mi je to malo čudno  :ces

Fazlija

  • Član
  • *****
  • Poruke: 805
  • Karma: +309/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Zen u Torontu
« Odgovor #2 poslato: Januar 14, 2011, 15:32:37 »
Hvala na predstavljanju vaseg zen-centra. Chanting bi se moglo prevesti kao pjevanje. Pjevanje sutri ili mantri. Moze i malo arhaican glagol "pojanje", nije problem.

Sejmyo

  • Moderator
  • Iskusni član
  • *****
  • Poruke: 325
  • Karma: +176/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Zen u Torontu
« Odgovor #3 poslato: Januar 14, 2011, 17:55:54 »
Hvala Sejmyo na informacijama.

Samo oko ovih reči koje si pitao.
Chants bi ja preveo sa sveti tekstovi,
a ovo za upasaka nisam siguran jel isto u zenu.
U theravadai upāsaka i upāsika su nezaređeni sledbenik i sledbenica.
Što bi onda značilo da u vašoj liniji nema monaha, već samo lay teachera.
mada mi je to malo čudno  :ces


Svi članovi našeg centra su nezaređeni sljedmenici osim učitelja koji je ordiniran kako treba. Neznači da možeš postati monah samo to treba vremenda. Ili da objasnim ovako. Nemožeš recimo da dođeš i da tražiš da odmah postaneš monah nego će te učitelj pitati da to uradiš. Ali to tek poslje mnogo dugih godina prakse i treninga. Moj sadašnji učitelj je recimo se bavio zen meditaciom od 1970 i počeo je svoj trening sa Roshi Kapleau-om. 1995 godine ga njegov tadašnji učitelj Sensei Sunyana Graef zamolila da se ordinira i da postane abbot (?)Toronto Zen centra.

Naš centar je mladi list na tom stablu koje je posadio Roshi Kapleau. Recimo Rochester Zen Centar koji je on osnovao je danas narastao do granice kad mogu da imaju više zaređenih monaha koji tu žive i treniraju kao da su manastiru. Vermont Zen Centar ima 3-4 monaha pored Sunyana Sensei.

Puno ljudi dođe i prođe kroz naš mali centar. Svakog drugog mjeseca imamo seminar u centru gdje oni koji su zainteresovani mogu da dođu i da se upoznaju sa budizmom, centrom i meditaciom. Tu uglavnom bude između 20-30 ljudi. Od tih 20 će možda jedan, max dvoje, da dođe i da to isproba na neki duži period. Neko će ostati godinu, neko dve a neko i pet godina. Pa onda odjednom prestanu dolaziti, iz ko zna kojih razloga. Neki su tu već 20+ godina.

Ja mislim da je to jedan od razloga tom pristupu ordinacije. Ako ti je stvarno stalo do toga onda nema veze da li si ordiniran ili nisi, imaš prvo 10+ godina meditacije i treninga ispred sebe. Druga stvar je vjerovatno činjenica da su svi ti centri mali kad ih usporediš sa nekim na istoku i financije su problem. Rochester i Vermont imaju velike (bogate) dobročinitelje koji su ih podarili sa zemljom i novčanom podrškom tako da mogu da rastu i da se šire.
Veliko je pitanje života i smrti
Život brzo teče
Vrjeme nikog ne čeka
Budi se! Budi se!
Ne gubi ni moment!

Fazlija

  • Član
  • *****
  • Poruke: 805
  • Karma: +309/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Zen u Torontu
« Odgovor #4 poslato: Januar 15, 2011, 20:40:00 »
Uh Semjyo, to ispada kao da pises iz srednjovjekovnog Japana, a ne iz Kanade  :ok  Bogati dobrocinitelji koji stare zen samostane obilato daruju zemljom i novcem. Ispada kao da je tebe zadesila losija karma, pa zivis u nekom manjem i siromasnijem samostanu. A sto si ti tamo stalan stanovnik zen centra ili zivis normalnim zivotom negdje u gradu, a dolazis meditirati u centar? Dobio sam dojam da si stalan stanovnik zen centra, samo ne zaredjeni redovnik?

Sejmyo

  • Moderator
  • Iskusni član
  • *****
  • Poruke: 325
  • Karma: +176/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Zen u Torontu
« Odgovor #5 poslato: Januar 15, 2011, 21:39:48 »
Uh Semjyo, to ispada kao da pises iz srednjovjekovnog Japana, a ne iz Kanade  :ok  Bogati dobrocinitelji koji stare zen samostane obilato daruju zemljom i novcem. Ispada kao da je tebe zadesila losija karma, pa zivis u nekom manjem i siromasnijem samostanu. A sto si ti tamo stalan stanovnik zen centra ili zivis normalnim zivotom negdje u gradu, a dolazis meditirati u centar? Dobio sam dojam da si stalan stanovnik zen centra, samo ne zaredjeni redovnik?


Ništa manje nego odlična karma moj Fazlija. Ni u snu nebi ništa loše mogao da kažem o svom centru bio on mali ili ne. Čak šta više nekad je manje i bolje  ;)) . Svako ima priliku da ode na Dokusan bez frke i učitelj je pristupačan svima. Mi već planiramo da se malo širimo samo neznamo baš kuda jel je sadašnji centar već maksimalne veličine za to zemljište. Od kako sam ja počeo da posjećujem centar puno se toga promjenilo. Cjelu smo baštu proširili, uredili i otvorili prema naselju (prije je bila visoka ograda oko bašte). Prije par mjeseci, jedne sunčane nedelje dok sam meditirao u zendu, čujem dve komšinice što prječicom prolaze kroz naš centar i baštu. Jedna od njih se hvali ovoj drugoj "Ovo je naš zen centar i preljepa zen bašta". Zar nije preljepo kad ljudi koji nemaju veza sa centrom njga svojim zovu. Tako me to taknulo, i znao sam da taj trud i rad koji ulažemo u tu baštu ima veliki uticaj na naselje i na cjeli grad.

Ja sam ti normalan čovjek, oženjen i imam petogodišnju kćer, a živim veoma blizu centra. Centar ima mjesta za stanovnike i trenutno ih je troje koji tu žive. Ja pokušavam da što češće idem na sjedenja i ceremonije. Ali ponekad se moraš i o svom životu pozabaviti pa onda nisam redovan koliko bi htio.
Veliko je pitanje života i smrti
Život brzo teče
Vrjeme nikog ne čeka
Budi se! Budi se!
Ne gubi ni moment!

Fazlija

  • Član
  • *****
  • Poruke: 805
  • Karma: +309/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Zen u Torontu
« Odgovor #6 poslato: Januar 16, 2011, 13:06:20 »
Odlican opis centra, tvoje uloge unutar njega i pozitivnog utjecaja na cijelu zajednicu  :bravo:  Odlicno, stvarno odlicno, puni ti hvala na ovako iscrpnom opisu  :andjali

Sejmyo

  • Moderator
  • Iskusni član
  • *****
  • Poruke: 325
  • Karma: +176/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Zen u Torontu
« Odgovor #7 poslato: Mart 02, 2011, 18:24:19 »
Evo uradili su novu web stranicu sa puno više slika i informacija.
Veliko je pitanje života i smrti
Život brzo teče
Vrjeme nikog ne čeka
Budi se! Budi se!
Ne gubi ni moment!

Sati

  • Administrator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 4092
  • Karma: +546/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Zen u Torontu
« Odgovor #8 poslato: Mart 02, 2011, 20:14:08 »
Aaaa, ima i slika one biblioteke u kojoj su letele knjige  :D

Lep sajt, nema šta  :bravo:

Fazlija

  • Član
  • *****
  • Poruke: 805
  • Karma: +309/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Zen u Torontu
« Odgovor #9 poslato: Mart 05, 2011, 23:18:38 »
Prekrasna web stranica  :ok