Autor Tema: Vesak  (Pročitano 6584 puta)

Sati

  • Administrator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 4092
  • Karma: +546/-1
  • Pol: Muškarac
Vesak
« poslato: April 30, 2011, 16:56:47 »
Bliži se najveći budistički praznik, Vesak, koji obeležava dan Budinog rođenja, probuđenja i smrti.
Planirate li da ga obeležite i kako?
Jeste da nemamo manastire i monahe u blizini, ali imamo Dhammu (a i dukkhu) :kez:

Ja pitao Ađan Muninda, šta on preporučuje za nas samostalce i evo šta je napisao:

Ne postoji fiksna formula za obeležavanje Vesakha puđe, ali po tradiciji ljudi se okupe i zajednički odrecituju ono što su budisti recitovali poslednjih dva i po milenijuma -- Tri utočišta i Pet pravila morala. U zavisnosti od toga o kakvoj se grupi radi, možda će potom imati zajednički obrok, zatim odrecitovati Metta suttu, pročitati odlomak nekog govora o Dhammi ili sutte, meditirati zajedno. Takođe, ako nemaju problem sa ritualima, za tu priliku mogu da naprave mali oltar i ukrase ga cvećem i mirisnim štapićima.

Eto početnih ideja. Možda vi imate još neku?

 :andjali
« Poslednja izmena: Maj 01, 2011, 12:30:41 Sati »

Aparigraha

  • Iskusni član
  • ****
  • Poruke: 265
  • Karma: +173/-1
Odg: Vesak
« Odgovor #1 poslato: April 30, 2011, 17:20:40 »
Obuci cu bar neki deo bele garderobe, ukrasicu deo sobe svecama i cvecem, meditiracu dugo, odrecitovati koju suttu, izaci napolje sa osobama koje volim, uzivati u branju cveca, pevati i radovati se...  :srce  I nesto cu procitati od budisticke literature.
« Poslednja izmena: April 30, 2011, 17:22:17 Aparigraha »
Ne, gospodine! Nisam prosvetljen. Ali sam prilično eliminisan! (Ananda Mangala Mahanayakathera)
ekaggata jit

Sejmyo

  • Iskusni član
  • ****
  • Poruke: 325
  • Karma: +176/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Vesak
« Odgovor #2 poslato: April 30, 2011, 22:06:33 »
Svake godine imamo veliku proslavu za Vesak. Uredimo i okitimo cjeli centar i baštu, naduvamo balone i pripremimo rođendanski kolač  :to . Onda svi članovi dođu sa familijama i prijateljima, svi donesu po jedno jelo ili dezert , dječiji poklon i cvjeće. Onda počnemo sa ceremonijom u kojoj darujemo cvjeće i poklon pred altarom i posipamo slatki čaj preko Budine figure. Te poklone poslje darujemo lokalnom Utočištu za žene (Women shelter?) Poslje toga imamo lutkarsku predstavu Budinog rođenja za klince. Onda svi iziđemo u baštu gdje imamo paradu sa bjelim slonom i muzikom pa onda malu predstavu za djecu, ovaj put je jedna od Jataka priča. Na kraju svega toga je red na gozbu i tako onda ostatak dana uživamo uz druženje i dobru hranu dok ne stigne Budin veliki rođendanski kolač.

Evo par slika ovdje.
Veliko je pitanje života i smrti
Život brzo teče
Vrjeme nikog ne čeka
Budi se! Budi se!
Ne gubi ni moment!

miki

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 32
  • Karma: +32/-0
Odg: Vesak
« Odgovor #3 poslato: April 30, 2011, 22:53:13 »
Pogledajte kako se Vesak slavi u Minhenu. Mislim da cete se iznenaditi. Oni koji ne znaju nemacki neka pogledaju slike sa proslava prethodnih godina. Samo (kliknite na "Bildgalerie" pri vrhu strane. Proslava se svake godine odrzava u jednom veoma lepom parku u Minhenu (Westpark). U parku se nalazi manji azijski kompleks sa lepom bastom uredjenom u kineskom stilu, tajlandskim hramom na jednom manjem jezercetu, japanskom bastom i nepaskom pagodom. Pored tog kompleksa je jezero i na obali jezera podijum za predavanja. To je dakle zaista pravi ambijent za takvu proslavu. U Minhenu inace ima dosta budistickih udruzenja u kojiima su uglavnom Nemci, naravno ima i dosta azijata a i bar jedan Srbin. Vecina udruzenja napravi svoje standove na kojima nudi obavestenja, knjige i slicno. Tajlandjani prodaju njihu hranu na kioscima. Ima dosta azijske muzike i igre, a naravno i predavanja o budizmu.
 
Budisticko udruzenje "Buddha Haus" koje ja redovno posecujem ce takodje imati svoj stand, a Bhante Kaccayana iz manastira koji takodje pripada udruzenju takodje ce odrzati predavanje. On je inace do pre dve-tri godine bio nekoliko godina u manastiru u Burmi, kod Pa Auk Sayadaw-a.
 
http://www.vesakh-muenchen.de/
 
P.S.
Zanimljivo je da se na tom istom prostoru, tacnije na bini pored jezera nedeljom okupljaju stariji Nemci koji (uce da) igraju balkansa kola. Puste CD ili kasetofon i opice Vranjansko kolo ili nesto slicno. Medjutim dosta se trude da ne pogrese pa zbog nedostatka spontanosti je to ipak dalako od onog pravog. Jednom sam tako prosao tuda bas kada su igrali uz "Igrale se delije nasred zemlje Srbije". Igarju Nemci i najverovatnije nemaju pojma o recima te pesme, ali im sve to pretstavlja zadovoljstvo. A posle toga neko albansko kolo.

kondanja

  • Član
  • *****
  • Poruke: 1086
  • Karma: +461/-1
Odg: Vesak
« Odgovor #4 poslato: Maj 01, 2011, 08:34:29 »
hoću da kažem, iako ne moram i nitko od mene ne traži, da biram - meni je Satijev prijedlog najjednostavniji, najrazumniji, najprilagođeniji, najljepši, najskromniji i najbolji
Plemeniti hvali ubijanje bijesa - sa njegovim slatkim vrhom i otrovnim korijenom - jer ubivši ga u sebi kajanja nemamo. (Sn 1.71)

Sati

  • Administrator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 4092
  • Karma: +546/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Vesak
« Odgovor #5 poslato: Maj 01, 2011, 12:40:46 »
 :to

Zahvaljujem na zanimljivim idejama i opisima. Nadam se da će vam i ove godine biti podjednako lepo.
A neće škoditi ni ako nam linkujete i neke sličice kad se prašina od proslave slegne  :kez:

oblica

  • .
  • Član
  • ***
  • Poruke: 1158
  • Karma: +429/-1
Odg: Vesak
« Odgovor #6 poslato: Maj 17, 2011, 10:47:45 »
Srećan praznik svima!  :srce
 
 :med

panonac

  • Iskusni član
  • ****
  • Poruke: 454
  • Karma: +270/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Vesak
« Odgovor #7 poslato: Maj 17, 2011, 18:15:17 »
SRECAN PRAZNIK!
put je dug, vremena je malo

panonac

  • Iskusni član
  • ****
  • Poruke: 454
  • Karma: +270/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Vesak
« Odgovor #8 poslato: Maj 17, 2011, 21:07:33 »
put je dug, vremena je malo

Sati

  • Administrator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 4092
  • Karma: +546/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Vesak
« Odgovor #9 poslato: Maj 19, 2011, 21:28:29 »
Dragi prijatelji, evo i mene natrag, pa da podelim sa vama neke od fotografija.
Baš ste mi nedostajali  :D

Proslava Vesaka 2011, Bangkok

fortytwo

  • Punopravni član
  • ***
  • Poruke: 213
  • Karma: +151/-0
  • Pol: Muškarac
  • paper is the new internet
Odg: Vesak
« Odgovor #10 poslato: Maj 20, 2011, 02:10:02 »
Sjajne slike!
Death is as close as our breath. - Ajahn Chah

Aparigraha

  • Iskusni član
  • ****
  • Poruke: 265
  • Karma: +173/-1
Odg: Vesak
« Odgovor #11 poslato: Maj 20, 2011, 20:05:37 »
Hvala sto si ih podelio sa nama  :ok A imao si i lepo drustvo  :kez: :bye
Ne, gospodine! Nisam prosvetljen. Ali sam prilično eliminisan! (Ananda Mangala Mahanayakathera)
ekaggata jit

Sati

  • Administrator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 4092
  • Karma: +546/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Vesak
« Odgovor #12 poslato: Maj 20, 2011, 21:26:13 »
E društvo je bilo posebno  :D

Negde oko 1500 budista iz 86 zemalja sveta. Plus domaći. Ma šta da ti pričam  :bravo:

Aparigraha

  • Iskusni član
  • ****
  • Poruke: 265
  • Karma: +173/-1
Odg: Vesak
« Odgovor #13 poslato: Maj 21, 2011, 05:55:52 »
Eh, a macu si zaboravio:




 :D





Ne, gospodine! Nisam prosvetljen. Ali sam prilično eliminisan! (Ananda Mangala Mahanayakathera)
ekaggata jit

Sati

  • Administrator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 4092
  • Karma: +546/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Vesak
« Odgovor #14 poslato: Maj 21, 2011, 13:01:21 »
Nije bila delegat, samo posmatrač  :kez2: