Autor Tema: Meditacija  (Pročitano 45666 puta)

oblica

  • .
  • Član
  • ***
  • Poruke: 1158
  • Karma: +429/-1
Odg: Meditacija
« Odgovor #30 poslato: Februar 15, 2011, 14:55:52 »
''Čuo sam kako ljudi kažu: "Ah, ova godina mi je bila loša". "Zaista?" "Da, bio
sam cele godine bolestan. Uopšte nisam mogao da vežbam." Hm! Ako ne
vežbaju onda kada im se smrt približava, kad će onda uopšte vežbati? Ako se
dobro osećaju, mislite li da onda vežbaju? Ne. Jednostavno se izgube u sreći.
Ako pate, ni onda ne vežbaju. I u tome se izgube. Zaista ne znam kad ljudi
misle da će imati vremena da vežbaju.''

Ađan Ča

Ex01

  • Punopravni član
  • ***
  • Poruke: 167
  • Karma: +79/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Meditacija
« Odgovor #31 poslato: Februar 15, 2011, 15:31:05 »
zaista upravo je ovako. ako imam para i drustvo je raspolozeno radje cemo se naci i ubit 3 sata nego cu ja iskoristit pola sata od ta 3  za meditaciju. jer kao opusten sam, dobro mi je.

trenutno pokušavam uspostaviti rutinu svakodnevne meditacije + svakodnevnog ustajanja u momentu kad se probudim, i svakodnevnog tuširanja hladnom vodom.

znam, nema jedno s drugim veze, osim ako ne uzmemo u obzir da sam ovo s ustajanjem pokupio iz tekstova o Ađanu Ča, ali mislim da mi treba rutina isforsirana koja ce me usmjeriti.
Nisam zelio raditi stvari tipa rano ustajanje i onda siljenje na meditaciju.
Mnogo je bolje se prisiliti da se ustanem cim otvorim oci (bez ljenog dodavanja 5 minuta ili drjemuckanja / kunjanja), i da se prisilim na hladan tuš ili na hladno umivanje, zatim da poslje dorucka svatim da sam se digao dosta rano, napravio dosta stvari sta u ludilu nebi inace, i onda tako motiviran odem meditirati.

Sati

  • Administrator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 4091
  • Karma: +546/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Meditacija
« Odgovor #32 poslato: Februar 15, 2011, 22:07:43 »
Ovo me je podsetilo na knjigu koju upravo čitam, hodočašće Ađan Sućitta po četiri sveta budistička mesta u Indiji. A onda nevezano za temu knjige, na jednom mestu opisuje svoje rane dane u manastiru pod vođstvom Ađan Sumedha. Svi su bili vrlo motivisani, sedeli po celu noć svake nedelje, na Mesečeve četvrti, išli po zimi sasvim lako obučeni. Ađan Sumedho bi se tako u 4 ujutro iskobeljao iz svoje vreće za spavanje, izašao ispred kuće go do pojasa i trljao snegom. Kad su ga pitali zašto to radi, rekao je: "Osećam jako mnogo averzije prema tome da mi bude hladno i nešto u meni bi da se samo skupim u toj vreći za spavanje." Da bi se oslobodio tog vezivanja, jedini put je da ustane i da mu bude hladno.

A jednom su u Ađan Sumedhovoj sobi kačili neki zastor ispred vrata kroz koja je duvalo i Sumedho krene da kači one kuke što su sasvim gore, ali jedva može da dohvati, propinje se na prste... a Ađan Sućitto ga gleda, pa će: "Tan Ađan, nemojte se mučiti, zašto ne stanete na stolicu..." i već krene da prinese stolicu, a Ađan Sumedho će na to šaljivo: "Sućitto, to je dhuttanga tradicija*, mi sve radimo na teži način"

 :)

*dhuttanga - asketske vežbe za budističke monahe, kao što je zavet da neće leći recimo mesec dana i slično

Ex01

  • Punopravni član
  • ***
  • Poruke: 167
  • Karma: +79/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Meditacija
« Odgovor #33 poslato: Februar 16, 2011, 08:50:45 »
Jao kome jucer. Meditirao kroz jutro 15 min, nakon toga je mozak poceo previse da bjezi. Isao sam na duboko prisiljeno disanje tad da ga probudim, al uvalila se neka ili pjesma ili igra u glavu (uopce ne pamtim vise) i pojela me doslovno.

Gledam, dobro, nije velika prepreka ionako sam samo propušija prošli tjedan i rjetko meditira da sam ocekivao da ce bit prepreka pri vracanju u meditaciju. Ali zato procitam ja o dhuttangi dosta, jer sam mislija da cu nac negdje i o prekaljivanju tj tusiranju hladnom vodom ali nema nista.
Nadjem zato o ne lijeganju. Jao kako mi se svidila cila ideja. Nabrijan jedva cekam vecer, postavljam se na sofu preko puta kreveta, stanem u polu lotus i pustim se.

Klone mi glava, zamantalo me, nakon pola sata me uvatila muka. Manta mi se. Krevet. Krevet.
Stvarno ste bili u pravu, ili ce meditacija nestat ili trava =)
Veceras ponovno probajem, s tim da se ne prepušin sat vremena prije

Sati

  • Administrator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 4091
  • Karma: +546/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Meditacija
« Odgovor #34 poslato: Februar 16, 2011, 09:47:18 »
Možda ne bi bilo loše pre nego što kreneš sa tom vežbom da malo zastaneš i osmotriš koji je razlog da želiš da je vežbaš. To je vrlo teška vežba, trebaće ti mnogo snage  i dobro će ti doći jasna svest o motivima i rezultatima koje želiš da postigneš. Tako ćeš izbeći da to bude samo još jedan ego-trip: "Eto ja to mogu!", što je samo siljenje samoga sebe, tj. jačanje ega. Upravo suprotno od čitave ideje vežbanja u budizmu.

Srećno  :)

unicus

  • Punopravni član
  • ***
  • Poruke: 115
  • Karma: +110/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Meditacija
« Odgovor #35 poslato: Februar 16, 2011, 10:22:04 »
Da samo napomenem kako sam još nedavno poslije recimo večere popio pivo.. i mislio da mi ne može biti prepreka kod večernje meditacije. No...ispostavilo se da i jedina kap toliko sve "izobliči" da sam rekao samome sebi kako to pivo stvarno nema smisla. Kao da sam si time postavio zid u umu. Radim anapanasati (eto, zapamtio sam kako se to zove) i ne mogu doći ni do onog dijela opuštanja kada dah sam po sebi počne biti dublji i sporiji.. a da ne spominjem neko zadubljenje..Zato shvaćam da nekome malo alkohola možda nije toliko loša stvar, ali tada pojedinac mora biti svjestan da od prave meditacije toga dana nema ništa.. Pa kada želiš izabrati i napredovati i ako ti je stvarno stalo do puta prema prosvjetljenju, čak i ona najmanja "kap" najslabijeg alkohola nema što tražiti u tvojem životu..nije li tako? To se spominje u Budinom učenju, ali je sasvim drugačije kada se sam uvjeriš u tu činjenicu. Meni je baš ovo palo na pamet kada je ova tema u pitanju, jer me žalosti što se na npr. pivo gleda tako blagonaklono, čak ga se naziva prehrambenim proizvodom-svašta! :tuga

Aparigraha

  • Iskusni član
  • ****
  • Poruke: 265
  • Karma: +173/-1
Odg: Meditacija
« Odgovor #36 poslato: Februar 16, 2011, 10:28:43 »
Navodno je otkriveno da i Coca cola sadrzi alkohol. A nazvana je bezalkoholnim picem.
I duvanski dim je smetnja meditaciji.
Ne, gospodine! Nisam prosvetljen. Ali sam prilično eliminisan! (Ananda Mangala Mahanayakathera)
ekaggata jit

Vladimir Simović

  • Iskusni član
  • ****
  • Poruke: 257
  • Karma: +91/-1
Odg: Meditacija
« Odgovor #37 poslato: Februar 16, 2011, 13:03:26 »
Ako se totalno obneznanite od alkohola, zasigurno je da necete moci da meditirate jer necete imati nikakvu kontrolu ali pitanje je: ko je taj koji drzi kontrolu? Da li je um u pijanom stanju isti ili drugaciji od samog meditanta i da li je zelja meditanta prema kvalitetu meditacije ista ili razlicita od samog meditanta? Sta je onda stvarnost sadasnjeg momenta?

Ne postoji prava i pogresna meditacija - postoji samo vase misljenje o tome kakva meditacija treba da bude a ona je takva kakvom je praktikujete tog momenta. Ne postoji smetnja meditaciji...postoji samo vas um kome neke stvari ne odgovaraju. Najlaksi nacin da nesto postignete je da date sve od sebe ali da vas rezultat ne opterecuje....ako me razumete. Medjutim, to opet ne znaci da mozete da meditirate bilo kako i da se nadate da ce ta meditacija doneti rezultate.

Na kraju je samo tišina

oblica

  • .
  • Član
  • ***
  • Poruke: 1158
  • Karma: +429/-1
Odg: Meditacija
« Odgovor #38 poslato: Februar 16, 2011, 13:26:03 »
Da li govorimo o kontroli ili svesnosti?  :mislilac

oblica

  • .
  • Član
  • ***
  • Poruke: 1158
  • Karma: +429/-1
Odg: Meditacija
« Odgovor #39 poslato: Februar 16, 2011, 13:33:21 »
Da samo napomenem kako sam još nedavno poslije recimo večere popio pivo.. i mislio da mi ne može biti prepreka kod večernje meditacije. No...ispostavilo se da i jedina kap toliko sve "izobliči" da sam rekao samome sebi kako to pivo stvarno nema smisla. Kao da sam si time postavio zid u umu. Radim anapanasati (eto, zapamtio sam kako se to zove) i ne mogu doći ni do onog dijela opuštanja kada dah sam po sebi počne biti dublji i sporiji.. a da ne spominjem neko zadubljenje..Zato shvaćam da nekome malo alkohola možda nije toliko loša stvar, ali tada pojedinac mora biti svjestan da od prave meditacije toga dana nema ništa.. Pa kada želiš izabrati i napredovati i ako ti je stvarno stalo do puta prema prosvjetljenju, čak i ona najmanja "kap" najslabijeg alkohola nema što tražiti u tvojem životu..nije li tako? To se spominje u Budinom učenju, ali je sasvim drugačije kada se sam uvjeriš u tu činjenicu. Meni je baš ovo palo na pamet kada je ova tema u pitanju, jer me žalosti što se na npr. pivo gleda tako blagonaklono, čak ga se naziva prehrambenim proizvodom-svašta! :tuga
Odlično Unicus  :ok
Jeste, tako je. Ali nemoj se žalostiti. Svako ima priliku da sam za sebe proveri.
To barem nije problem proveiriti, jer od ''kapi'' alkohola niko neće postati alkoholičar.
A kada ovako proveriš jedan opijat, onda si ih sve proverio.
 

Sejmyo

  • Iskusni član
  • ****
  • Poruke: 325
  • Karma: +176/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Meditacija
« Odgovor #40 poslato: Februar 16, 2011, 15:29:22 »
Ako se totalno obneznanite od alkohola, zasigurno je da necete moci da meditirate jer necete imati nikakvu kontrolu ali pitanje je: ko je taj koji drzi kontrolu? Da li je um u pijanom stanju isti ili drugaciji od samog meditanta i da li je zelja meditanta prema kvalitetu meditacije ista ili razlicita od samog meditanta? Sta je onda stvarnost sadasnjeg momenta?

Ne postoji prava i pogresna meditacija - postoji samo vase misljenje o tome kakva meditacija treba da bude a ona je takva kakvom je praktikujete tog momenta. Ne postoji smetnja meditaciji...postoji samo vas um kome neke stvari ne odgovaraju. Najlaksi nacin da nesto postignete je da date sve od sebe ali da vas rezultat ne opterecuje....ako me razumete. Medjutim, to opet ne znaci da mozete da meditirate bilo kako i da se nadate da ce ta meditacija doneti rezultate.

To je tačno sa gledišta "dvije istine" i nekoga ko je dobro utemeljen u meditaciji i svjesnosti svoje istinite prirode. Sa relativnog gledišta to može da bude opasan izgovor da "meditiraš kako hoćes" što ti kažeš ili još gore da radiš šta hoćeš. Sa absolutnog gledišta nema kontrole niti nekog koga da kontroliše. Sve je prvobitna praznina.
« Poslednja izmena: Februar 16, 2011, 15:34:01 Sejmyo »
Veliko je pitanje života i smrti
Život brzo teče
Vrjeme nikog ne čeka
Budi se! Budi se!
Ne gubi ni moment!

Vladimir Simović

  • Iskusni član
  • ****
  • Poruke: 257
  • Karma: +91/-1
Odg: Meditacija
« Odgovor #41 poslato: Februar 16, 2011, 19:14:04 »
Da li govorimo o kontroli ili svesnosti?  :mislilac

O svesnosti ali u ovom kontekstu kontrola prikazuje kvalitet svesnosti jer svesnost postoji bez obzira u kom smo stanju dokle god smo fizicki zivi.
Na kraju je samo tišina

Ex01

  • Punopravni član
  • ***
  • Poruke: 167
  • Karma: +79/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Meditacija
« Odgovor #42 poslato: Februar 16, 2011, 21:30:58 »
@ Sati - zar siljenje sebe nije dobra stvar nekad? Govore cesto ađani o "going against the grain" metodi ponasanja koja koristi. Naravno u nekim stvarima, npr lijepo je djeliti, a jos je ljepse kada nekome dajes veci komad nego sta ga sebi priskrbljujes.
Iako su rjetki ljudi koji to cine, raditi to namjerno nije losa navika jer tako napustamo potrebu za drzanjem nekih stvari.

Inace sam jako ljen, dosta puta stvaram raznorazne isprike za neku situaciju izbjec, ili posao nekako prebaciti na sljedeci dan. Mislim da bi mi jedna vecer bez meditacije ali sa sjedenjem oko 11 sati navecer dok ne klonem dosta pomogla jer bi se u meni istakli ti osjecaji ljenosti koje inace imam samo suocen s nekim problemom.

Jutros sam ponovno nasao ispriku i samo oprao noge umisto cilog tila ladnom vodom i nekako to izbacio iz  glave sve do sad. Imam neki osjecaj da moram ic "kontra sebe" iz cistog razloga da idem kontra sebe. Da pokusam situaciju pogledat iz nekog kuta di provociram svoj ego da izbacuje osjecaje koji bi se samo pojavljivali u kriticnim situacijama.


@mindfulness problem se ne javlja iz psihicke naravi, bar ne koliko ja to trenutno mogu shvatit. Problem se javi kada zatvorim oci, jer mi se pocme povracat. Ne pijem pa neznam kako bi bilo pijan meditirati, ali vjerovatno je osjecaj slican po principu mucnine. Znaci sve je ok, dapace cijelo tjelo treperi pa je zanimljivo ostat fokusiran na nesto ali zatvorit je oci problem.

a dok sam priseban oci mi nije problem drzat otvorene u meditaciji, dok je jucer bio problem jer cim bi se fokusirao na dah ili na nesto osim gledanja - oci bi se same zatvarale

Sati

  • Administrator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 4091
  • Karma: +546/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Meditacija
« Odgovor #43 poslato: Februar 16, 2011, 21:40:03 »
@ Sati - zar siljenje sebe nije dobra stvar nekad?

Nisam rekao ni da je dobra ni da je loša sama po sebi.  :)
Već sam samo pokušao da ti skrenem pažnju na značaj motrenja na motive koji nas navode na jedno ili na drugo.  Po meni su oni ta so koja našim delima daje dobar ukus ili ih čini bljutavima

 :andjali

Ex01

  • Punopravni član
  • ***
  • Poruke: 167
  • Karma: +79/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Meditacija
« Odgovor #44 poslato: Februar 16, 2011, 21:48:08 »
ma mene dosta toga buni znas tako da neznam uvik na sta ljudi tocno ciljaju kad pricaju s menom o ovakvim stvarima.
tipa, cuo sam da je oholost dobra, tj da je dobro rec "ako moze on mogu i ja" pa s tim principom imamo volju koja nas gura napred a kao, oslobodit cemo se te stetne stvari kasnije.
Problem je sta ja ne gledam  tako na ljude i nisam pretjerano kompetitivan tako da ako nesto radim radim to da se izvucem iz te neke komfor zone.

Sta se tice motiva iza neke situacije tu me buni sljedeca stvar.
Npr, razbijat glavu oko necega nije isto sta je bit svjestan.
Npr ako govoris ljut sam, zasto sam ljut, bla bla bla moram prestat biti ljut to nije svjesnost cinjenice da si ljut, ili mozda je, ali je nesvjesnost cinjenice da zeliš cvrsto da otklonis ljutnju a sebi samom tako donosis jos dodane frustracije.

ali, ako primjetis ljutnju, i gledas je samo kao ljutnju, bez zelja i bez motiva onda je to svjesnost (koliko sam ja razumija?)

E sad, problem je sta oba razmisljanja dolaze iz unutar glave, tj unutarnji glas ih govori.
jeli to znaci da ja nebi trebao niti etiketirati ljutnju kao ljutnju nego samo primjetit osjecaj? Ili je primjetiti ljutnju / srecu / pohlepu dobro, dok se ne ulazi u strukturu problema i pocme obsesivno razmisljat.