Autor Tema: Budističke grupe na brdovitom Balkanu  (Pročitano 38994 puta)

Sati

  • Administrator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 4091
  • Karma: +546/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Budističke grupe na brdovitom Balkanu
« Odgovor #30 poslato: Februar 04, 2011, 13:25:02 »
Sad nas sigurno ima i vise  :srce Hocemo svoj hram  ;)) A imali smo ga do 1944.  :tuga

Ne bih stavljao ruku u vatru. Videcemo kad se zavrsi popis  :D

Da, hram/manastir bi bila prava stvar. Al kolko ja vidim, trebalo bi poceti sa prostorom u gradu koji bi bio neka vrsta centra za meditaciju, predavanja, okupljanja, gostovanja ucitelja, pa ako hoces i hrama. A kad i ako se napravi kriticna masa, onda se moze razmisljati i o kupovini nekog imanja za manastir
E to mi je zivotni san  :D

Fazlija

  • Član
  • *****
  • Poruke: 805
  • Karma: +309/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Budističke grupe na brdovitom Balkanu
« Odgovor #31 poslato: Februar 04, 2011, 15:45:29 »
Vrlo su profesionalni, nema sta! Odgovaraju u roku 2 dana. Dakle, 240 buddhista je premalen broj da bi dobili svoju rubriku, ali zato 0-3 clana Ananda Marge zasluzuju posebnu rubriku. Molim te da im se zahvalis u nase ime kada te je vec tako dobro krenula ta prepiska s njima...
 :sesir
Mozda da ih pitas koliko se osoba 2002 izjasnilo sljedbenicima Shri Rajnesha, Sai Babe ili AM, pa da vidis po kojem su oni osnovu dobili rubriku. Stvarno ne vjerujem da ih ima vise od 240.

Sati

  • Administrator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 4091
  • Karma: +546/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Budističke grupe na brdovitom Balkanu
« Odgovor #32 poslato: Februar 04, 2011, 20:01:35 »
Prema odgovoru ove gospođe, u njihovom šifrarniku veroispovesti postoji i šifra za budizam. Ali je oni nisu naveli u knjizi 3 u uvodnom delu gde daju izvod iz šifrarnika, zato što ima malo izjašnjenih budista, svega 240.

A ove proorijentalce su sve stavili u jednu grupu, pa ih je zato ispalo ukupno više - 530. I tako uđoše u tabelu. U stvari, ušli smo i mi, ali pod "Pripada veroispovesti koja nije navedena", a takvih ima ukupno 18.768. Tarapana jedna  :kez:

Fazlija

  • Član
  • *****
  • Poruke: 805
  • Karma: +309/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Budističke grupe na brdovitom Balkanu
« Odgovor #33 poslato: Februar 04, 2011, 22:21:18 »
Dakle, 18.768 mikro-sektasa i raznijeh mutikasa :djavo: , 530 hinduista i 240 ravno buddhista... pa dobro, ne stojimo uopce lose svi zajedno...

Sati

  • Administrator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 4091
  • Karma: +546/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Budističke grupe na brdovitom Balkanu
« Odgovor #34 poslato: Februar 04, 2011, 23:10:28 »
Ej ako se udružimo sa ovim mikrosektašima, biće nas... ihaaaj  :kez:
Možemo da tražimo da nas priznaju i kao nacionalnu manjinu  :zeleni:

Fazlija

  • Član
  • *****
  • Poruke: 805
  • Karma: +309/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Budističke grupe na brdovitom Balkanu
« Odgovor #35 poslato: Februar 04, 2011, 23:21:46 »
Taman jednu opcinu da nam daju. Evo, najbolje Gornji Milanovac da nam isprazne i da nas tamo nasele. I odmah da svoje sluzbeno glasilo izdajemo - Kulture istoka... Bilo bi i njima lakse da nas popisuju ako smo svi zajedno :grupa :djavo: :plez:

Sati

  • Administrator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 4091
  • Karma: +546/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Budističke grupe na brdovitom Balkanu
« Odgovor #36 poslato: Februar 04, 2011, 23:31:20 »
Super ideja  :ok
Pišem odmah u Zavod za statisitku, da nas podrže  :zeleni:

U stvari, idem prvo da spavam, nek sazri ideja, a ujutro u akciju  :naocare:

Sati

  • Administrator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 4091
  • Karma: +546/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Budističke grupe na brdovitom Balkanu
« Odgovor #37 poslato: Jul 12, 2011, 23:36:36 »
Bio popis u Crnoj Gori i evo javljaju rezultate, izjasnilo se njih 118 kao budisti  :ok

Fazlija

  • Član
  • *****
  • Poruke: 805
  • Karma: +309/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Budističke grupe na brdovitom Balkanu
« Odgovor #38 poslato: Jul 13, 2011, 00:53:16 »
To su nasi sa liste, predvodi ih Acko  :ok
 
Ovdje jos nisu bili potpuni rezultati. Uglavnom, kategorije ce biti katolici i nesto drugo  :ces  Dakle, kod nas ce se tesko razaznati koliko ima kojih istocnjaka  :tuga

kondanja

  • Član
  • *****
  • Poruke: 1086
  • Karma: +461/-1
Odg: Budističke grupe na brdovitom Balkanu
« Odgovor #39 poslato: Jul 13, 2011, 09:05:39 »
pitanja i odgovori u Crnoj Gori su bili detaljni i konkretni kao nikad prije (što je napredak, dobro) kako mi se čini (iako, vjerojatno - nisam upoznat - samo u odnosu na našu 'dominantu vjersku mapu, Zapadnu'
Plemeniti hvali ubijanje bijesa - sa njegovim slatkim vrhom i otrovnim korijenom - jer ubivši ga u sebi kajanja nemamo. (Sn 1.71)

Sati

  • Administrator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 4091
  • Karma: +546/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Budističke grupe na brdovitom Balkanu
« Odgovor #40 poslato: Jul 13, 2011, 09:29:59 »
To su nasi sa liste, predvodi ih Acko  :ok

Kako nasi sa liste? pa mi ni nemamo 118 clanova  :kez:
Ajde Acko kreni u akciju da ih organizujes pa da ih kolektivno uclanimo na sajt  :to

Fazlija

  • Član
  • *****
  • Poruke: 805
  • Karma: +309/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Budističke grupe na brdovitom Balkanu
« Odgovor #41 poslato: Jul 13, 2011, 20:18:36 »
Na jednog Crnogorca koji se uclanio na listu i vrijedno surfa buddhisticke vijesti, dolazi jos 10 njih koji radje cekaju da im ovaj isprica sto ima novoga na listi. I to kad zbrojis, tocno se poklapa sa popisom stanovnistva u nasoj najmanjoj buddhistickoj republici  :bravo:

Sati

  • Administrator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 4091
  • Karma: +546/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Budističke grupe na brdovitom Balkanu
« Odgovor #42 poslato: Jul 13, 2011, 21:18:21 »
Da, kad sam čitao opise Budinog života i kako su Sakyani bili planinsko pleme, vrlo gordo jer su smatrali da vode poreklo od boga Sunca, pomišljao sam da bi Crnogorci mogli biti balkanski Sakyani  :D

Acko

  • Punopravni član
  • ***
  • Poruke: 125
  • Karma: +69/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Budističke grupe na brdovitom Balkanu
« Odgovor #43 poslato: Jul 19, 2011, 10:53:15 »
Evo da se, nakon povrtaka iz posjete Tibetu tj. sjeveru Crne Gore, javim na ovu temu i bačim svoj skromni komentar:

da, u Crnoj Gori se na nedavno završenom popisu (čak) 118 ljudi izjasnilo kao budisti - iz moje petočlane familije čak dvoje, sestra i ja.  :D

To možda nije brojka koja može da parira nekim ostalim konfesijama, no ono što je meni važno jeste sledeće: naime, 118 ljudi nam je i više nego dovoljno da, recimo, oformimo neku organizaciju, udruženje, šta god... po ugledu na prijatelje iz ostalih republika - Srednji Put mi prvi pada na pamet. Ja ću, svakako, pokušati da dođem do što većeg broja tih ljudi, planirao sam da preko mejl liste pošaljem jedan mejl da vidimo ima li tu koga, ako ne tu je caffe-del-montenegro, najveći cg forum (na koji, doduše, skoro nikad ne ulazim, ali znam da je jedan mali dio foruma bio posvećen istoku i istočnim učenjima)... Treba tu, svakako, uložiti malo truda, no mislim da bi to bila stvarno odlična ideja.

Mogli bismo, recimo, da organizujemo međurepublička druženja na nekoj od crnogorskih vrleti i bespuća (osjećećete se kao na Tibetu, garantovano  :kez2: ), ili na nekoj od mnogobrojnih plaža, ili ljeti u Podgorici, jednom od najtoplijih evropskih gradova, da vježbamo sabranost na +45 itd. itd.

Raspisah se ja pošteno, preostaje mi da se bacim na rad i, ako da Buda, možda ispane nešto od svega ovoga, mislim da bi to bilo odlično.

Vedro.   :med

Sati

  • Administrator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 4091
  • Karma: +546/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Budističke grupe na brdovitom Balkanu
« Odgovor #44 poslato: Jul 19, 2011, 12:07:09 »
E vala Sakyanine, svaka ti je zlatna  :kez:

Ajde organizujte se, pa da pravimo balkansku budističku federaciju. Slovenija, Hrvatska i Srbija imaju budističke organizacije. Ne znam šta čekaju Bosanci i Makedonci. Ili možda i oni nešto imaju. Ako neko zna, neka javlja.

integracija + elektrifikacija = nirvanizacija  :kez2: