Autor Tema: Bhikkhu Ananda Matteyya (Allan Bennett)  (Pročitano 2480 puta)

Fazlija

  • Član
  • *****
  • Poruke: 805
  • Karma: +309/-0
  • Pol: Muškarac
Bhikkhu Ananda Matteyya (Allan Bennett)
« poslato: Januar 22, 2017, 12:38:10 »


Znameniti buddhisticki magazin Tricycle donosi zanimljiv clanak o Allanu Bennettu (bh. Ananda Matteyya): https://tricycle.org/magazine/allan-bennett/


Allan Bennett je vrlo osebujna licnost, mladi engleski katolik koji se jos za vrijeme svojeg skolovanja opredijelio za buddhizam. Ipak, zbog nemogucnosti da dodje u vezu s izvornim ucenjem buddhizma, pristupa magijsko-teozofskom redu Zlatna zora, koji je u drugoj polovici 19. vijeka u Engleskoj okupljao svojevrsnu elitu duhovnih tragatelja. U Zlatnoj zori Bennett vrlo brzo napreduje i mnogi ga, usprkos njegovoj mladosti, prihvacaju za jednog od najnaprednijih clanova drustva. Bennett se posebno usavrsio u ceremonijalnoj i talismanskoj magiji pa je na tom tragu ubrzo privukao paznju nesto mladjeg Aleistera Crowleya, koji se tih godina tek pridruzio Zlatnoj zori.


Crowley je tada u svojim ranim dvadesetim godinama i tek 3 godine mladji od Bennetta, ali jos uvijek bogati nasljednik iz visokog drustva. Stoga poziva Bennetta, koji zbog uznapredovale bolesti pluca vise nije mogao stalno raditi kao kemicar, sto mu je bila osnovna struka, da zivi kod njega kao njegov ucitelj magije. Po svjedocenju samog Crowleya, Bennettov utjecaj na njega je bio izniman i on je cijeli zivot gajio duboko postovanje prema Bennetu kao svojem prvom ucitelju magijskih vjestina. Crowley unamjljuje luksuzan stan u elitnom dijelu Londona i pretvara ga u magijski hram u kojem dvojac danonocno izvodi svoje magijske obrede.



Ananda Matteyya (Allan Bennett)


Dvije stvari su uskoro uvjetovale fizicko i idejno razdvajanje ove dvojice magijskih prakticara. Prva je cinjenica da je Bennett primjetio da se Crowley sve vise zanima za crnu magiju, koju Bennett nije odobravao, a druga je cinjenica da se zdravstveno stanje samog Bennetta sve vise pogorsavalo. Crowley tada u zelji da spasi zivot prijatelja financira odlazak Bennetta na Sri Lanku, a ujedno time Bennett dobiva priliku da se konacno posveti buddhizmu kao svojem prvotnom zivotnom izboru.


Bennett na Sri Lanki proucava yogu i buddhizam te u jugoistocnoj Aziji ostaje preko 10 godina. U Burmi prolazi zaredjenje za buddhistickog monaha i uzima ime Ananda Matteyya te tako postaje drugi zapadni monah britanskog porijekla u theravadskom monaskom redu. Bennettovim prelaskom na buddhizam rasprsile su se sve Crowleyeve nade da ce Bennett postati misionar njegove nove magijske doktrine Theleme na Istoku. Suprotno od toga, Bennett je postao misionar buddhizma na Zapadu.



Aleister Crowley u mladim godinama kada se druzio sa Allanom Bennettom...


Bennett 1903. osniva Medjunardono buddhisticko drustvo u Londonu te sve cesce posjecuje Britaniju gdje aktivno radi na sirenju buddhizma kao osnivac i jedan od urednika Buddhisticke ilustrirane revije. S izbijanjem Prvog svjetskog rata biva onemogucen redovito odlaziti u Aziju, sto se ponovno pokazalo pogubnim za njegovo zdravlje. Nakon rata isuvise narusenog zdravlja za putovanje te potpuno osiromasen, prvodi posljednje godine zivota u Britaniji u bolesti i siromastvu. U to doba mu vise niti Crowley nije mogao pomoci, jer je i sam bio potpuno propao, u posvemasnjoj besparici i tesko ovisan o narkoticima. Zivot ove dvojice donekle slici na zivotopis Hesseovih junaka Narcisa i Zlatoustog. Tako se 1923. godine u 51. godini zivota prerano ugasio zivot Allana Bennetta, bivseg maga i jednog od prvih misionara theravada buddhizma na Zapadu.

Sati

  • Administrator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 4091
  • Karma: +546/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Bhikkhu Ananda Matteyya (Allan Bennett)
« Odgovor #1 poslato: Januar 23, 2017, 11:06:45 »
Koga zanima više, ima ovde čitava knjižica o njegovom životu

Ananda Metteyja: The First British Emissary of Buddhism

In April 1908 a small Buddhist mission arrived in London from Burma, headed by a tall, lean, ascetic looking monk named Ananda Metteyya. Unlike his companions, Ananda Metteyya was not Burmese but British—the second Westerner, in fact, ever to take the saffron robe. Born in London with the name Allan Bennett, trained as an analytic chemist, he had been drawn by an intense spiritual thirst to the teachings of the Buddha, and in 1901, in Burma, he had entered the order of Buddhist monks. Although the mission did not fulfil its intended purpose, Ananda Metteyya’s eloquent writings and selfless efforts sowed the seeds that would gradually bear fruit in the growth of Buddhism in the West...

nosorogica

  • Iskusni član
  • ****
  • Poruke: 326
  • Karma: +194/-0
  • Pol: Žena
Odg: Bhikkhu Ananda Matteyya (Allan Bennett)
« Odgovor #2 poslato: Januar 23, 2017, 11:11:20 »
Hvala!