Autor Tema: Na samom izvoru  (Pročitano 13794 puta)

Caliburn

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 6
  • Karma: +2/-0
Na samom izvoru
« poslato: Mart 16, 2010, 10:02:28 »
Slovenska religija, stara srpska vera, rodoverje, ..., kako god ga zvali, predstavlja zajedničku religiju svih slovenskih naroda, pre dolaska hrišćanstva.

Iako je svako slovenski narod unosio poneku izmenu, zajednički elementi su preovlađujući između verovanja, ponekad prostorno veoma udaljenih slovenskih naroda.

Danas smo svedoci ponovnog procvata ove stare vere, jer sve više ljudi uočava da njihovoj slovenskoj duši više odgovara vera predaka.

Da slovenska religija nije nestala svedoči i obilato narodno i autorsko stvaralaštvo koje svoje motive crpi iz nje, kao i brojni običaji srpskog naroda.
O vitalnosti stare vere najbolje govori to da i posle hiljadu godina hrišćanstva i posle Turaka i ostalih okupatora, institucionalizoane borbe protiv stare vere i organizovanog potiskivanja, Srbi i dan-danas slave Badnjak.

Ova tema je uvodnog karaktera, vrsta opšte diskusije, iz koje ćemo izdvajati posebne teme, u zavisnosti od interesovanja korisnika.

oblica

  • .
  • Član
  • ***
  • Poruke: 1158
  • Karma: +429/-1
Odg: Na samom izvoru
« Odgovor #1 poslato: Mart 16, 2010, 10:03:29 »
U to ime, malo stihova... :)

ZABORAV

Ne sećamo se starih bogova.
Ne sećamo se ko beše Volos, ko Svetovid,
ko behu Dajbog i Vesne. I nije nas stid
što negdašnjih se ne sećamo snova.

Izgubili smo sluh za glas vekova,
kao što se izgubi pamet i vid.
Isto nam je hram i morska hrid, –
svojih predanja ne znamo ni slova.

Nije nas nehaja, ravnodušja stid,
prekoračili smo žurno prag i zid
između novih i starih vremena.

Tvrdimo da smo onakvi kakvi nismo.
Svaki ima svoje Nesveto pismo.
Zvonimo u zvona snom netplaćena.

Desanka Maksimović

Sati

  • Administrator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 4092
  • Karma: +546/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Na samom izvoru
« Odgovor #2 poslato: Mart 16, 2010, 10:04:15 »
Lepo, vidim ja da ćemo mi ovde stići i do indoevropskih korena, samo polako  :dkez:

Caliburn

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 6
  • Karma: +2/-0
Odg: Na samom izvoru
« Odgovor #3 poslato: Mart 16, 2010, 10:07:28 »
SKRENI POGLED PREMA MENI


Skreni pogled prema meni
Hromi vuče

I nadahni me ognjem iz čeljusti
Da propevam u tvoje ime
Pramaternjim lipovim jezikom

Ispiši mi kandžom na čelu
Nebeske crte i reze
Da stasam u tumača tvoga ćutanja

I ugrizi me za levu ruku
Da mi se poklone tvoji vukovi
I da me za pastira izviču

Skreni pogled prema meni
I ne bulji više u srušeni svoj kip
Hromi vuče

Vasko Popa

Acko

  • Punopravni član
  • ***
  • Poruke: 125
  • Karma: +69/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Na samom izvoru
« Odgovor #4 poslato: Mart 16, 2010, 10:08:23 »
Interesantna tema,drago mi je da i ovoga ima na forumu.

Iako me kultura nasih predaka iz predhriscanskog doba veoma zanima,znam relativno malo o tome te ocekujem da ovdje ponesto naucim...;)

Caliburn

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 6
  • Karma: +2/-0
Odg: Na samom izvoru
« Odgovor #5 poslato: Mart 16, 2010, 10:09:17 »
Citat: Acko
Interesantna tema,drago mi je da i ovoga ima na forumu.

Iako me kultura nasih predaka iz predhriscanskog doba veoma zanima,znam relativno malo o tome te ocekujem da ovdje ponesto naucim...;)

Veoma lepo od tebe. :)
Ima li nečega što te posebno zanima?
Inače, ovde je naglasak stavljen na slovensku religiju, koja i danas ima svoje vernike u svim slovenskim zemljama. ;)

Acko

  • Punopravni član
  • ***
  • Poruke: 125
  • Karma: +69/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Na samom izvoru
« Odgovor #6 poslato: Mart 16, 2010, 10:10:11 »
Ne znam da li puno trazim,ali ne bi bilo lose kad bi nam napisao jedan tekstic sa najosnovnijim informacijama vezan za vjerovanja u predhriscanskom dobu ili nesto sl.   :dkez:

Caliburn

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 6
  • Karma: +2/-0
Odg: Na samom izvoru
« Odgovor #7 poslato: Mart 16, 2010, 10:11:05 »
Citat: Acko
Ne znam da li puno trazim,ali ne bi bilo lose kad bi nam napisao jedan tekstic sa najosnovnijim informacijama vezan za vjerovanja u predhriscanskom dobu ili nesto sl.   :dkez:

Postoji anegdota o studentu elektrotehnike, koji je od profesora tražio da mu izloži najosnovnije informacije o njegovom predmetu. Šta god da je profesor ponudio, studentu je bilo preobimno... na kraju je profesor napisao 4 Maksvelove jednačine.

No, sa druge strane od nečega moramo početi. ;)

U samoj srži slovenske religije leži posmatranje prirode i težnja da se sa njom uskladi.

Odnos prema božanstvima slovenskih pagana je istovremeno veliko poštovanje i rođačka bliskost.
Jedan od moji omiljenih primera za ilustraciju je Badnjak.
"Oj, badnjače, badnjače,
ti naš stari rođače!
Dobro si nam došao i
u kuću ušao!
Mili srpski badnjače,
ti naš stari rođače!

..."

Uopšte prema prirodi postoji poštovanje, što rezultira u zdravom i harmoničnom životu.

Drveće i travke, životinje i ljudi, čine zajednicu u slovenskoj religiji.

Još jedna bitna stavka je kult mrtvih. Postoji sijaset običaja vezanih za mrtve, od kojih tragove nekih možemo naći još u kamenom dobu.

Protok vremena u slovenskoj religiji je cikličan ili možda bolje reći spiralan, što je u skladu sa promenama u prirodi tokom njenih ciklusa: dan i noć, godišnja doba, život i smrti, kruženje materije u prirodi.

Uzgred, veliki broj prehrišćanskih verovanja je u opticaju i danas. ;)

Ovo bi bio veoma kratak pregled suštine slovenske religije.
Ima li nešto što te posebno zanima?

Acko

  • Punopravni član
  • ***
  • Poruke: 125
  • Karma: +69/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Na samom izvoru
« Odgovor #8 poslato: Mart 16, 2010, 10:12:13 »
Citat
U samoj srži slovenske religije leži posmatranje prirode i težnja da se sa njom uskladi.

Vrlo zanimljivo...kad bi mene neko,recimo,pitao sta je sustina taoizma,ja bih kao laik dao odgovor vrlo slican ovome sto si ti gore napisao.
Inace,citao sam negdje da su stari Sloveni toliko bili privrzeni prirodi da su cak i svoje rituale izvidili na potpuno otvorenom prostoru,zbog cega danas i ne mozemo naci neke njihove spomenike,hramove i sl.


Citat
Ima li nešto što te posebno zanima?
Citat
Još jedna bitna stavka je kult mrtvih. Postoji sijaset običaja vezanih za mrtve, od kojih tragove nekih možemo naći još u kamenom dobu.

O ovome bih rado cuo jos,jer sam inace posebno zainteresovan za sve sto ide uz umiranje i smrt(posebno u tibetanskom budizmu).

Usput,da li u staro-slovenskim vjerovanjima mozemo naici na nesto sto bi bio pandan istocnjackim tradicijama,kao sto je,recimo,meditacija ili slicne tehnike(ili cak nirvana)?

Caliburn

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 6
  • Karma: +2/-0
Odg: Na samom izvoru
« Odgovor #9 poslato: Mart 16, 2010, 10:12:54 »
Citat: Acko
Inace,citao sam negdje da su stari Sloveni toliko bili privrzeni prirodi da su cak i svoje rituale izvidili na potpuno otvorenom prostoru,zbog cega danas i ne mozemo naci neke njihove spomenike,hramove i sl.

Postojali su hramovi slovenske religije, no bili su građeni od drveta, inače je tačno da se obredi uglavnom izvode na otvorenom, jer na kraju krajeva, ipak su posvećeni prirodi.


Citat: Acko
O ovome bih rado cuo jos,jer sam inace posebno zainteresovan za sve sto ide uz umiranje i smrt(posebno u tibetanskom budizmu).

Smrt se posmatra kao normalna pojava.
Pokojniku se ukazuje poštovanje i smatra se on pomaže svojim potomcima ukoliko se izvrše svi potrebni rituali.
U opštem slučaju smrt i zagrobni život nisu nešto loše, jer se radi o prelazu iz jednog u drugi svet.
Mada ima i specijalnih slučajeva, kao što je vampir. No, vampir, iako po formi spada u kult mrtvih (pokojnik koji se povampiri), po svojoj suštini spada u deo posvećen posmatranju prirode.
Danas se smatra da je vampir bio objašnjenje za izvesne zarazne bolesti.
Glavno oružje protiv vampira je beli luk - snažan prirodni antiseptik.
Zanimljivo, zar ne?
Zapravo, vampir je mitološko tumačenje jedne proste prirodne pojave.
I ne, nije tačno da vampir beži od krsta... to je zaista idiotska ideja... pokopan je ispod jednog, zar ne?  :misli:

Uzgred, verovanje da ako se staje na kućni prag, da se time staje domaćinu kuće na gušu je deo kulta mrtvih.
Potiče još iz praistorijskog obreda sahranjivanja pokojnika ispod praga kuće u kojoj je živeo, kako bi njegov duh nastavio da bdi nad kućom i njenim žiteljima, a potomcima tog pokojnika.
Iz tog obreda, nastao je i mit o uziđivanju živih ljudi radi podizanja neke građevine (vidi narodnu pesmu "Zidanje Skadra").


Citat: Acko
Usput,da li u staro-slovenskim vjerovanjima mozemo naici na nesto sto bi bio pandan istocnjackim tradicijama,kao sto je,recimo,meditacija ili slicne tehnike(ili cak nirvana)?

Ne da ja znam. Zapravo, verovatno nikada nećemo saznati.
Problem je što su nosioci slovenske religije prestali da budu sveštenici (oni koji poseduju ukupno znanje religije), jer su bili proganjani i ubijani od strane hrišćana. Njihovo mesto je preuzeo običan narod, u skladu sa time koliko je zapamtio od obreda i rituala, s tim što je kroz vekove i kroz kontakt sa hrišćanstvom dosta toga zaboravljeno ili je zaboravljeno zbog čega se nešto čini, a došlo je i do delimične distorzije usled sinkretizma sa pravoslavljem.

Fazlija

  • Član
  • *****
  • Poruke: 805
  • Karma: +309/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Na samom izvoru
« Odgovor #10 poslato: April 01, 2010, 22:35:06 »
Citat
Usput, da li u staro-slovenskim vjerovanjima mozemo naici na nesto sto bi bio pandan istocnjackim tradicijama,kao sto je,recimo,meditacija ili slicne tehnike(ili cak nirvana)?

Stara vjera Slavena je slicna drugim indo-evropskim vjerama, pa tako i Vedama. Naravno, starijem dijelu Veda kakav je zabiljezen u najstarijim zbirkama (samhitama) i brahmanama; ali ne i aranyakama i upanishadima jer su ti slojevi Veda vec nastali u Indiji pod yogickim (tantrickim?) utjecajem.
 
Stvarno bih preporucio procitati onu Katicicevu knjigu, ili makar onaj clanak o poglavljima u knjizi koji je objavljen na forumu.
 
Od samadhija, nirvane i ostalih dostignuca sabranosti svijesti niti pomena, jer to nije sastavni dio niti jedne indo-evropkse vjere... Zato je i Buddha odbacio autoritet Veda.

Acko

  • Punopravni član
  • ***
  • Poruke: 125
  • Karma: +69/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Na samom izvoru
« Odgovor #11 poslato: April 04, 2010, 19:58:06 »
Zanimljiv i prije svega vrlo jasan odgovor.

Fazlija

  • Član
  • *****
  • Poruke: 805
  • Karma: +309/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Na samom izvoru
« Odgovor #12 poslato: Jul 04, 2010, 10:55:21 »
U Hrvatskoj se jos na mnogo mjesta oko ljetne ravnodnevnice (21.06.) pale vatre... ali vise ne u cast slavenskog boga Peruna, nego sv.Ivana Krstitelja tzv. Ivanjski krijesovi. Ivan Krstitelj vjerovatno nije slucajno izabran kao svetac koji je zamijenio Peruna Gromovnika jer su krscani kroz najvecu pagansku svecanost Slavena vjerovatno zeljeli pokazati njihovo obracenje na novu vjeru.

Ovdje su neki linkovi na nekoliko mjesta ovogodisnjih proslava.

Zagreb:
http://www.vecernji.hr/vijesti/zapalili-ivanjski-krijes-zabavljali-se-puckoj-festi-kotlovinom-clanak-1429

Karlovac:
http://www.kaportal.hr/ivanjski-krijes-2010

Pozega:
http://www.pozega.hr/Kulturna-dogadjanja/Ivanjski-krijes.html

Selce:
http://croinfo.net/vijesti-regija/4672-qivanjski-krijesq-obnova-tradicije-27062010-u-selcu.html

Krapina:
http://www.zagorje.com/articles/1448/show.aspx
« Poslednja izmena: Jul 04, 2010, 11:02:09 Fazlija »

fortytwo

  • Punopravni član
  • ***
  • Poruke: 213
  • Karma: +151/-0
  • Pol: Muškarac
  • paper is the new internet
Odg: Na samom izvoru
« Odgovor #13 poslato: Jul 04, 2010, 13:01:54 »
U Srbiji je Perun zamenjen svetim Ilijom (sada on drma gromove sa neba), a naziv Vidovdan se, zbog istorijske bitke, zadržao do danas. Hrast je bio sveto drvo Slovenima i danas se koristi kao badnjak.

Ali meni je najzanimljivije kako su neki hvatali paralele sa Indijom, jer su navodno slovenski jezici najbliži sanskritu od svih evropskih jezika - slovenački i dan danas ima dvojinu. Zato se poredi krsna slava kod Srba sa indijskim ličnim bogom ( http://en.wikipedia.org/wiki/Ishta_Deva )
Death is as close as our breath. - Ajahn Chah

Fazlija

  • Član
  • *****
  • Poruke: 805
  • Karma: +309/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Na samom izvoru
« Odgovor #14 poslato: Jul 04, 2010, 23:07:27 »
Malo je nezahvalno procjenjivati koji je jezik blizi ili dalji samskrtu. Njemacki ima slicnu strukturu koja dobro trpi duge slozenice, slovenski ima dvojinu i sl. I sam samskrt je izveden iz pra indoevropskog.

A ovo sa krsnom slavom, tj. obiteljskim svecom zastitnikom i osobnim bozanstvom u hinduizmu jeste slicno, ali ipak nije isto. Tako to bozanstvo predstavlja Najvisu stvarnost, a kod nas je svetac samo zastitnik i zagovornik.

Sto se Peruna tice, da najcesce je zamijenjen Ilijom Gromovnikom. To i Katicic lijepo pokazuje u svojoj knjizi.