Autor Tema: Koan  (Pročitano 16655 puta)

Sejmyo

  • Moderator
  • Iskusni član
  • *****
  • Poruke: 325
  • Karma: +176/-1
  • Pol: Muškarac
Koan
« poslato: Mart 14, 2011, 13:31:39 »
Jedna od jedinstvenih medotda kojim se koriste Chan/Zen učitelji da direktno ukažu na našu Istinsku Prirodu je Koan. U isto vrjeme Koan je jedna od onih stvari koje ljudi, kada se prvi put sretnu sa njim, pogrešno shvaća ili tumači. To nije slučajnost jel je njegova svrha da zbuni razum i postavi mu pitanje na koje ne može da da odgovor. Zato je bitno da se rad na koanu izvodi uz pomoć učitelja koji ih je sam prošao sa svojim učiteljem.

Sljedi djelimični prevod dharma govora od Sensei Sunjane Graf u kojem ona objašnjava istoriju, značajost i način na koji se radi sa koanom.


(Sensei) Danačnji Teišo (dahrma govor) se odnosi više na sam Koan nego na neki specifični koan slučaj. Čitaćemo odlomke iz knjige Zen Prašina. (Ovdje Sensei objašnjava kako se sluša Teišo pa preskačem taj dio za sada). Ovaj prvi dio knjige "Zen Prašina" daje istoriju Koana. Nažalost nećemo ići u previše detalja što se tiče istorije ali bi bilo korisno da pročitamo jedan mali dio knjige koju je napisao Rinzai Majstor Čung Pen Ling Pen, Čho Hon Mjo Hon na japanskom, koji je živio od 1263 do 1323 za vrjeme Šang dinastije.

Jednom ga je neko upitao zašto se učenja Bude i Patrirjarha naziva "javna evidencija" što znači Koan, ili na kineskom Kong An, i on je odgovorio na sljedići način:

"Koani se mogu uporediti sa evidencijom javnog pravnog suda. Da li vladar uspjeva da dovede red u svom domenu ili ne u suštini zavisi od postajanju zakona. Kong, ili javni, je jedina staza koju podjednako prate svi Mudraci i Dostojni Ljudi, najviši princip koji služi kao staza za cjeli svjet. An, ili evidencija, su ortodoksni zapisi koji bilježe sta su mudraci i dostojni ljudi smatrali principima. Nikad nije bilo vladara koji nisu imali javno sudstvo i nikad nije bilo javnog sudstva da nije imalo sudsku evidenciju koja se koristi kao pravni primjer zakona kako bi se mogla suzbiti nepravda u svjetu."

"Kad se ove javne evidencije (ili koani) koriste onda principi i zakoni dolaze na snagu. Kad oni doću na snagu svjet će postati ispravan. Kada je svjet ispravan kraljevo vladanje će biti u dobrom redu. Dakle, kad koristimo rječ Koan u odnosu na učenja Buda i Predaka mislimo na istu stvar. Koani ne predstavljaju lično mišljenje jedne osobe nego najviši princip koji jednako primamo mi i stotine hiljada Bodisatvi tri svjeta i deset smjerova.""Ovaj princip se podudara sa duhovnim izvorom, se poklapa sa misterioznim značenjem, uništava rađanje i smrt, prevazilazi strasti. On nemože da se razumije logikom, niti se može prenjeti rječima, nemože se objasniti pisanom rječi, ne može se izmjeriti pameću. On je kao otrovan bubanj koji ubija sve koji ga čuju, ili kao velika vatra koja uništi sve koji joj se približe. Što je poznato kao "Specijalna transmisija Lešinarskog Vrha" je bila trasmisja ovoga. Što je poznato kao "Bodidarmino direktno pokazivanje u Šaolin Šu (manastiru)" je pokazivanje na ovo."

(Sensei) Samo da objasnim par termina. Referenca na "Otrovni bubanj" dolazi iz Nirvana Sutre gdje Buda kaže "Predpostavimo da čovjek uzme razne vrste otrova i pospe ih po bubnju i onda ga udari u sred skupine ljudi. Iako ovi ljudi nemaju želju da ga slušaju, svi koji čuju taj zvuk će umrjeti. I u ovom slučaju Čung Pen Ling Pen poredi Dharmu sa ovim bubnjem. I kad je čuješ, kad je stvarko čuješ, prodire do srži i uništava separaciju i dualizam koja nastaje iz ega i intelekta. Naravno to se ne može razumjeti razumom, to je izvan razuma, nemože se prenjeti rječima. Sve Sutre, sva pisanja, sve izreke Starješina su ništa! One te neće donjeti ni trunku bliže istini ako ne sjedneš i ne pogledaš u svoj um. On nastavlja:

"Koani su nešto što samo ljudi prosvjetljenog uma mogu da koriste da dokažu svoje razumjevanje."

(Sensei) Ovdje on govori o Koanima na kojima se radi kada prođemo kroz svoj početni Koan (koji se isto naziva "probojni koan" koji nam otkriva našu istinsku prirodu kroz direktno iskustvo (Kenšo)). Da pokušamo da radimo na narednim koanima bez bilo kakvog uvida u našu Istinsku Prirodu je absolutno uzaludno. Pa onda kaže:

"Oni sigurno nisu namjenjeni da se koriste da bi povećali svoje znanje i da nam služe kao teme za beskorisne diskusije.

(Sensei) Na zadnjem (zen) seminaru u Vermontu jedan veoma prijatan, mlad čovjek, je digao ruku za vrjeme perioda za pitanja i reče "Znate, ja sam čitao ove knjige sa koanima i to meni nema nikakvog smisla" i ja sam mu odgovorila "Tačno, to je odlično". Ljudi, nažalost, uzmu ove knjige pa čitaju komentare u Momonkanu i Hekigan Roku (kolekcije koana) i očekuju da će od toga dobiti neki uvid ili mudrost. Uvid dolazi od tebe samoga, iz tvog uma! On to nemože da nađe ni u jednoj knjizi. Da nastavim:

"Takozvani Časni Zen Majstori su glavni činovnici javnog sudstva monaške zajednice. A rječi, transmisija zena i kolekcije njihovih izreka su javna evidencija sudskih slučajeva za koje su se oni intenzivno zalagali. Povremeno ljudi bivših vremena u intervalima kada nisu učili i kad su imali malo vremena sami iza zatvorenih vrata, bi uzeli ove javne evidencije i uredili ih, dali bi svoje mišljenje o njima, hvalili ih sa stihovima i pisali bi svoje odgovore na njih. Sigurno ovo nisu radili samo da bi pokazali svoju učenost i kontradiktovali Dostojne Ljude starih vremena. Upravo, oni su to radili jel nisu htjeli da dozvole da se ova velika Dharma iskvari."

(Sensei) Ovdje on naravno hvali te ljude, ne krivi ih. Oni su to uradili poslje dolaska do dubokok razumjevanja i uvida, tako da su bili u položaju da komentiraju o njima. Oni su skupljali pojedine koane i uredili su ih u knjige.




Staću ovdje sa prevodom u nadi da će ovaj kratki članak donjeti bar malo razumjevanja po pitanju koana i zašto je bitno da se na njima radi sa iskusnim učiteljem. Oni su u suštini samo bitni u toj relaciji između studenta i učitelja. Ako ih izvučemo iz ovog konteksta i postavimo same za sebe oni nemaju nikakvog smisla. Ako probamo da ih tumačimo na jedan osvakodnevni način može doći do svakakvih zabuna. Većina ovih kratkih zen priča na ovom forumu su koani i ja ću probati da ih označim kao takve tako da imamo na umu o čemu se radi kad ih čitamo.


 
« Poslednja izmena: Mart 14, 2011, 13:54:20 Sejmyo »
Veliko je pitanje života i smrti
Život brzo teče
Vrjeme nikog ne čeka
Budi se! Budi se!
Ne gubi ni moment!

Sati

  • Administrator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 4091
  • Karma: +546/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Koan
« Odgovor #1 poslato: Mart 14, 2011, 14:56:02 »
Staću ovdje sa prevodom u nadi da će ovaj kratki članak donjeti bar malo razumjevanja po pitanju koana i zašto je bitno da se na njima radi sa iskusnim učiteljem. Oni su u suštini samo bitni u toj relaciji između studenta i učitelja. Ako ih izvučemo iz ovog konteksta i postavimo same za sebe oni nemaju nikakvog smisla. Ako probamo da ih tumačimo na jedan osvakodnevni način može doći do svakakvih zabuna. Većina ovih kratkih zen priča na ovom forumu su koani i ja ću probati da ih označim kao takve tako da imamo na umu o čemu se radi kad ih čitamo.

 :alal

Ovo je bas dragoceno, imajuci u vidu popularnost zen prica. Tajna njihove popularnosti je po meni u tome sto ih je moguce tumaciti na razne nacine. A iz ovoga proizlazi da su sva ta tumacenja verovatno pogresna. Da, izvlacenje iz konteksta bas ume da nas zavede.

Sejmyo

  • Moderator
  • Iskusni član
  • *****
  • Poruke: 325
  • Karma: +176/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Koan
« Odgovor #2 poslato: Mart 14, 2011, 21:18:04 »
Citat
Tajna njihove popularnosti je po meni u tome sto ih je moguce tumaciti na razne nacine.

Tumačenje možemo da ostavimo za iskusne učitelje i Zen Majstore. U kontekstu rada na koanu ako počneš da tumačiš koan svom učitelju za vrjeme dokusana (intevjua) odma ćeš da čuješ njegovo zvono (koje označava kraj dokusna). U stara vremena bi doibio i po glavi ako počneš da pametuješ i pričaš priče i da se praviš da znaš neko značenje.

Koan trening počinje sa takozvanim probojnim koanom. Njih ima više kao na primjer "Šta je zvuk jedne ruke?", "Ko sam ja?", "Koje je bilo moje lice prije rođenja?" i popularni Jošuov "Mu" koan. Princip svih ovih probojnih koana je jedan te isti i svrha je da student dođe do uvida u svoju Istinsku Prirodu (Kenšo, Satori). To može da potraje jednu, dve, pet, deset čak i dvadeset ili više godina. Sve zavisi od individualnca. Kada uspiješ da demonstuješ pred učiteljem uvid u taj prvi koan i on potvrdi da je taj uvid pravilan tek onda ideš na 100 koana iz Hekiganroku kolekcije, pa onda poslje toga Momon kolekciju (31 koan) i par drugih.

Rad na tim narednim koanima se ne svodi samo na taj kratki koan, komentar i stih (koji su na forumu uvjek izostavljen). Da bi razumjeli princip koana trebaš da se prvo upoznaš sa istorijiom i međusobnom odnosu "glumaca" u koanu. Uvid u koan potiče iz "njihovih cipela" u kojima sam moraš pvo da se prošetaš.

Prvi put prolaziš kroz sve te koane "brzinski" (brzinski je ovdje opet veoma relativno). Kad sa tim završiš onda ideš kroz sve njih još jednom, ovaj put sporije i detaljnije. Koani imaju više "slojeva" uvida. Prvi put ćeš uviditi u princip, drugi put taj uvid moraš da proširiš. Kad sve to protutnjaš onda tek može biti priče o nekoj sankciji da i ti sam učiš druge.

Dakle bilo koji učitelj koji radi sa koanima je sam na njima trenirao veoma dugo vremena. Sensei Graf je znala da kaže "Prvih deset godina se možeš smatrati početnikom pa sljedećih 10 apsolventom".
« Poslednja izmena: Mart 14, 2011, 22:14:14 Sejmyo »
Veliko je pitanje života i smrti
Život brzo teče
Vrjeme nikog ne čeka
Budi se! Budi se!
Ne gubi ni moment!

fortytwo

  • Punopravni član
  • ***
  • Poruke: 213
  • Karma: +151/-0
  • Pol: Muškarac
  • paper is the new internet
Odg: Koan
« Odgovor #3 poslato: Mart 15, 2011, 14:01:36 »
Uh, dobra tema, sad treba da vidimo koliko nas koji volimo koeane možemo da sagledamo koliko nemamo pojma o njima!  :zeleni: Šta je bolje za duhovni razvoj od toga?!

Zen Stories to Tell Your Neighbors (http://users.rider.edu/~suler/zenstory/zenstory.html) ima nakon svake priče komentare čitalaca i tu se najbolje vidi koliko mi različito shvatamo koane (doduše nisu sve priče koani, ali ima nekih). Sejmyo je objasnio kako koani funkcionišu u svom kontekstu, a ja nekako mislim da mi štošta ovde na Zapadu radimo van konteksta. Zato mi se sviđaju ti neki spojevi Istok-Zapad, kao što je to učinjeno na temi "Jedna stvar koju možete da učinite za sebe" - zapadni "shrink" sarađuje sa Tibetancima i napravi nešto itekako upotrebljivo za nas Zapadnjake.

Nego meni nije jasna jedna stvar - zar je moguće da je jedna te ista statička zbirka koana podobna za sve nas ovako različite? Zar to nije kao kad bi psihijatar svima davao istu dijagnozu, ili lekar svima isti lek? Zar nisu koani nastali da bi konkretne ljude uputili na istinu, a ne bilo koga ko je zaintersovan da ih rešava?

Ukratko - zar ne bi prava praksa koana bila kada bi zen učitelj za svakog od svojih učenika osmislio koan koji je upravo njemu porteban u datom trenutku? To nikako nije lako, ali zar ne bi bilo najprirodnije?

Inače, meni je koan bio koristan ako mi je ukazao na nešto kod sebe, kao što je to učinio moj omiljeni koan - Zen i žarač za vatru  - prvi koji sam shvatio, tj prvi koji mi je bio od koristi. A da li je to pesnik hteo da kaže - nemam pojma  :zeleni: , meni je koristilo, a to mi je bitno.  :to
Death is as close as our breath. - Ajahn Chah

Sejmyo

  • Moderator
  • Iskusni član
  • *****
  • Poruke: 325
  • Karma: +176/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Koan
« Odgovor #4 poslato: Mart 15, 2011, 19:51:05 »
Citat
Nego meni nije jasna jedna stvar - zar je moguće da je jedna te ista statička zbirka koana podobna za sve nas ovako različite? Zar to nije kao kad bi psihijatar svima davao istu dijagnozu, ili lekar svima isti lek? Zar nisu koani nastali da bi konkretne ljude uputili na istinu, a ne bilo koga ko je zaintersovan da ih rešava?

Ukratko - zar ne bi prava praksa koana bila kada bi zen učitelj za svakog od svojih učenika osmislio koan koji je upravo njemu porteban u datom trenutku? To nikako nije lako, ali zar ne bi bilo najprirodnije?

Odlično pitanje. Ovo je tipična greška koju sam i ja u početku pravio. Moja greška je bila malo drukčija i ja sam mislio da za svaki koan svako ima drugačiji odgovor. Ti ga posmatraš kao ljek. Obadvojica smo pravili grešku ali u isto vrjeme ima tu i malo istine.

Svaki koan nosi jedan veoma specifičan Princip ili Uvid ili Istinu. On je isti za sviju od onih starih kineza pa do nas dan danas. Čak je isti za Gotamu. Ako uvidš u njegovo značenje neće biti sumnje ili greške o čemu se radi. Kad ga probiješ (koan) stojaćeš u Đošuovim sandalama sjediti na Gotaminom jastuku. Istina je istina pa što onda praviti nove koane? Nema potrebe popravljati auto ako fino vozi i radi bez problema zar ne?

Koan jeste ljek, ali ljek za specifičnu bolest. Prvi "probojni" koan je ljek za dualnost. Kad ga progutamo i kad postane dio nas onda idemo na sve ostale. Oni nas lječe od veoma prefinjenih boljki ega za koje su svaki od njih specifično namjenjen.

Takođe demonstracija (što sam ja pogrešno mislio da je odgovor) je jedinstvena za svakog od nas ali veoma slična u isto vrjeme. Demonstriramo istu istinu. Isto kao što bi ja opisao ukus čokolade malo drukčije od tebe ali pričamo o istoj čokoladi.
« Poslednja izmena: Mart 15, 2011, 19:53:15 Sejmyo »
Veliko je pitanje života i smrti
Život brzo teče
Vrjeme nikog ne čeka
Budi se! Budi se!
Ne gubi ni moment!

Ex01

  • Punopravni član
  • ***
  • Poruke: 167
  • Karma: +79/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Koan
« Odgovor #5 poslato: Mart 15, 2011, 20:10:54 »
Oces reci da je koan isti za sve jer svi djelimo iste probleme u cijeloj prici. Od pocetne dualnosti do..
Hm..
Ako ih je neophodno proucavati s uciteljem, jeli ima smisla uopce traziti neke od njih i probat ih rijesiti.
pojavljuje se zanimanje u meni o prvim nivoima, i npr, znam da nemam odgovor na "whats the sound of the one hand clapping " ili ona "ako stablo padne u sumi i nitko ga ne cuje jeli napravilo zvuk"

doduse za ovaj drugi imam odgovor "nije bilo nikoga da podari zvuku zivot" ali onda mi se opet mota milijun stvari po glavi, tipa.. jeli se ovde prica o takvom zvuku ili se ovde prica o pojavi koju mozak etiketira kad zvucni valovi dodju do uha i onda do mozga.

jao smorit cu te malo ovakvim ptianjima nadam se da te ne smeta  :zeleni:

Vladimir Simović

  • Iskusni član
  • ****
  • Poruke: 257
  • Karma: +91/-1
Odg: Koan
« Odgovor #6 poslato: Mart 15, 2011, 20:41:55 »
Jos uvek razmisljas  :D
Na kraju je samo tišina

Ex01

  • Punopravni član
  • ***
  • Poruke: 167
  • Karma: +79/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Koan
« Odgovor #7 poslato: Mart 15, 2011, 23:43:38 »
 :naocare:
Mlad sam ja Budist. Ne frustriram se zbog toga.
Mislim da je bio 15.1. kad sam Fazliju zbog budizma kontaktirao preko e-maila.

Vladimir Simović

  • Iskusni član
  • ****
  • Poruke: 257
  • Karma: +91/-1
Odg: Koan
« Odgovor #8 poslato: Mart 16, 2011, 00:11:36 »
Šalim se ja..samo napred  :ok
Na kraju je samo tišina

Sejmyo

  • Moderator
  • Iskusni član
  • *****
  • Poruke: 325
  • Karma: +176/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Koan
« Odgovor #9 poslato: Mart 16, 2011, 02:34:35 »
Oces reci da je koan isti za sve jer svi djelimo iste probleme u cijeloj prici. Od pocetne dualnosti do..
Hm..

Koan je samo prst koji pokazuje na istinu i ništa više. Istina je ista za sviju.

Citat
Ako ih je neophodno proucavati s uciteljem, jeli ima smisla uopce traziti neke od njih i probat ih rijesiti.
pojavljuje se zanimanje u meni o prvim nivoima, i npr, znam da nemam odgovor na "whats the sound of the one hand clapping " ili ona "ako stablo padne u sumi i nitko ga ne cuje jeli napravilo zvuk"

doduse za ovaj drugi imam odgovor "nije bilo nikoga da podari zvuku zivot" ali onda mi se opet mota milijun stvari po glavi, tipa.. jeli se ovde prica o takvom zvuku ili se ovde prica o pojavi koju mozak etiketira kad zvucni valovi dodju do uha i onda do mozga.

jao smorit cu te malo ovakvim ptianjima nadam se da te ne smeta  :zeleni:

Ako te interesuje koan praksa onda moraš da počnes sa probojnim koanom prije nego što možeš da razumiješ i jedan drugi. Znači izabereš jedan od sljedećih:

- Koji je zvuk jedne ruke?
- Ko sam ja?
- Šta je um?
- Đošuov "MU"
- Koje je moje originalno lice prije nego što sam rođen?

Kraći su lakši. Onda se koncentrišeš na to pitanje za vrjeme meditacije i svakodnevnog života ali ne na jedan mehanički način ili kao mantru. Moraš da probudiš želju da stvarno nađeš odgovor na to pitanje. To oni zovu "upitni um" ili "um sumnje". Kad se malo upoznaš sa pitanjem možeš da ponavljaš samo "srž" koana, dakle "ruka", "ko", "um", "Mu, ili "lice".

Ova praksa nije ni laka ni prijatna i zato je najbolje to raditi sa iskusnim učiteljem koji može da nas posavjetuje po pitanju doživljaja u toku meditacije. On je takođe tu da nas podrži, usmjeri i bodri da ne odustanemo.

Evo šta kaže Zen Majstor Momon o koan praksi:

Razbudi svoje cjelo tjelo sa svih tri stotine šezdeset kostiju i zglobova i njegovih osamdeset četri hiljade kožnih pora. Prikupi duh velike sumnje i koncentriši se na ovu rječ "MU". Nosi je bez prestajanja dan i noć. Biće kao da si progutao usijanu metalnu kuglu, koju nemožeš ispljunuti čak ni kad bi htjeo. Sve iluzorne ideje i varljive misli koje se se skupile do sada će biti od jednom uništene, i kada dođe vrjeme, vanjsko i unutrašnje će biti spontano ujedinjeno. A onda će se od jednom eksplozivni preobražaj desiti, i ti ćeš iznenaditi nebesa i tresti zemlju. To će biti kao da ste oteli veliki mač hrabrog generala Kanua i sad ga držite u ruci.
« Poslednja izmena: Mart 16, 2011, 04:44:59 Sejmyo »
Veliko je pitanje života i smrti
Život brzo teče
Vrjeme nikog ne čeka
Budi se! Budi se!
Ne gubi ni moment!

Ex01

  • Punopravni član
  • ***
  • Poruke: 167
  • Karma: +79/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Koan
« Odgovor #10 poslato: Mart 16, 2011, 10:38:31 »
 :srce
probam pa vidim. posaljem na private viđenje.

Vladimir Simović

  • Iskusni član
  • ****
  • Poruke: 257
  • Karma: +91/-1
Odg: Koan
« Odgovor #11 poslato: Mart 16, 2011, 11:24:13 »

Ako ih je neophodno proucavati s uciteljem, jeli ima smisla uopce traziti neke od njih i probat ih rijesiti.
pojavljuje se zanimanje u meni o prvim nivoima, i npr, znam da nemam odgovor na "whats the sound of the one hand clapping " ili ona "ako stablo padne u sumi i nitko ga ne cuje jeli napravilo zvuk"


Smisao je samo onakav kakvim ga ti nacinis. U originalu, nema nikakvog smisla bilo sta uciniti ali sam covek daje smisao svemu. I koan je samo red nabacanih slova sve dok taj koan ne procita neki covek i da mu smisla. Kakvog bi smislao ima isti taj koan da je napisan na japanskom a ti ne znas japanski?! Bez njega, smisla, postoji samo uzrok i posledica. Ovo je vrlo vazna poenta. Dok nisi svestan toga, ti juris za smislom kako bi ga ostvario i tako nastane patnja. Kada si svestan originala, kada je tvoj centar dovoljno jak da posmatra samu kreaciju smisla, nestaje patnja a dolazi mudrost. Nemoj pokusavati da resis koan vec ga resi....ovog trenutka zaustavi sva nagadjanja, misljenja i resi koan. Lako reci a tesko uciniti  :D
Bilo bi dobro zadrzati um "Ne znam"...stanje u kome si se nasao kada si napisao ovo sto sam blondirao medju tvojim recima.
« Poslednja izmena: Mart 16, 2011, 11:26:51 Vladimir Simović »
Na kraju je samo tišina

Sejmyo

  • Moderator
  • Iskusni član
  • *****
  • Poruke: 325
  • Karma: +176/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Koan
« Odgovor #12 poslato: Mart 16, 2011, 13:30:46 »
Citat: Vladimir Simović

Smisao je samo onakav kakvim ga ti nacinis. U originalu, nema nikakvog smisla bilo sta uciniti ali sam covek daje smisao svemu. I koan je samo red nabacanih slova sve dok taj koan ne procita neki covek i da mu smisla. Kakvog bi smislao ima isti taj koan da je napisan na japanskom a ti ne znas japanski?!

Koan ima svoju svrhu i ne bi funkcioniso da ga ne razumiješ. Ja shvatam da ti ovo pišeš sa Krajnjeg (absolutnog) stava i slažem se se tim samo problem je u tome što to nije velika pomoć nekome ko je tek počeo da hoda Stazom. Svrha probojnog koana i jeste da nas dovede do "ne znam" uma. Ovdje bi htjeo da dodam da se ovdje ne radi o običnom "ne znam" koji potiče iz intelekta koji nema informaciju koju tražiš. Ovo duboko "ne znam", o kojem Vladimir govori, će da postavi u pitanje sve što znaš, sve što misliš da znaš, sva tvoja mišljenja i ubjeđenja, čak i samog sebe. Zato Zen  Majstor Čung Pen Ling Pen poredi koan sa "otrovnim bubanjem" koji će da te ubije (ego) ako ga čuješ ili "velikom vatrom" koja će da spali sve što joj priđe.
« Poslednja izmena: Mart 16, 2011, 13:33:30 Sejmyo »
Veliko je pitanje života i smrti
Život brzo teče
Vrjeme nikog ne čeka
Budi se! Budi se!
Ne gubi ni moment!

Sejmyo

  • Moderator
  • Iskusni član
  • *****
  • Poruke: 325
  • Karma: +176/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Koan
« Odgovor #13 poslato: Mart 16, 2011, 13:49:03 »
:srce
probam pa vidim. posaljem na private viđenje.

Ne šalji ništa!  :D
Ja nisam u poziciji da učim druge, pogotovo ne kad se radi sa koanima. Ovo govorim zato što sam već previše rekao i neću da ti dodajem okove umjesto da ih se rješavaš. Zen učitelji znaju biti veoma beskorisni, ako mogu to tako da nazovem, ništa ti ne pomažu. Ja sam godinama imao taj osjećaj da moj učitelj suzdržava informacije ili neko učenje. Kasnije sam vidio da je za to cjelo vrjeme ustvari neprestalno pokazivao to što tražim i tačno govorio šta treba da radim, samo ja sam mislio da mi to ne treba nego nešto drugo.

Ja mogu odgovoriti na opširna pitanja ali ako tražiš instrukcije trebao bi da nađeš učitelja. Učitelj nije samo tu da ti pomogne u praksi. Njemu govoriš sve i svašta iz svog života, probleme, prepreke, promjene šak intimne stvari. Dokusan je privatni razgovor koji je povjerljiv(?) između vas dvoje.

Završavam, zaksniću na posao!  :bye
Veliko je pitanje života i smrti
Život brzo teče
Vrjeme nikog ne čeka
Budi se! Budi se!
Ne gubi ni moment!

Sejmyo

  • Moderator
  • Iskusni član
  • *****
  • Poruke: 325
  • Karma: +176/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Koan
« Odgovor #14 poslato: Mart 17, 2011, 01:42:04 »
:srce
probam pa vidim. posaljem na private viđenje.

Neznam kakav si sa engleskim ali naletio sam na interesantan i meni novi forum http://www.zenforuminternational.org/

Ima dosta aktivnih Zen učitelja i ovdje čak možeš da pitaš učitelja bilo šta.


Izmjena:

Izgleda da mi je pamet izlapila. Htjeo sam da se registrujem na ovom forumu a onda mi reče da je moja email adresa već registrovana. Očigledno sam ja tu već bio prije ali skroz zaboravio  :ces
« Poslednja izmena: Mart 17, 2011, 01:46:30 Sejmyo »
Veliko je pitanje života i smrti
Život brzo teče
Vrjeme nikog ne čeka
Budi se! Budi se!
Ne gubi ni moment!