Autor Tema: Koan  (Pročitano 16666 puta)

Ex01

  • Punopravni član
  • ***
  • Poruke: 167
  • Karma: +79/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Koan
« Odgovor #15 poslato: Mart 17, 2011, 08:41:47 »
S engleskim sam na ti, ali mislim da ucitelj u 4 oka i ucitelj u virtualnom svijetu nisu isto, jer je vazna i fizicka prisutnost koja odaje mnogo o osobi, cak i ono sta osoba ne zeli "odati" odma ucitelj moze (a i nemora) vidit.
Meni je drago da sam se upoznao sa ovim zanimljivim dijelom zena i sigurno ga necu zaboravit. Put pred menom je zamagljen i tko zna di cu bit za 6 miseci, mozda skupim dovoljno para za posjetit prijatelje preko granice i ostati s njima par dana. A mozda i ne, mozda dodjem u zagreb u onaj Zen centar.

Inace, neznam jeste li gledali Simpsone, ali kad Lisa u jednoj epizodi pita Barta koji je zvuk jedne ruke koja pljesce on samo udre prstima jedne ruke po dlanu iste ruke i kaze "di je tu filozofija, evo"  :zeleni:


panda

  • Punopravni član
  • ***
  • Poruke: 132
  • Karma: +43/-0
Odg: Koan
« Odgovor #16 poslato: Mart 17, 2011, 13:36:08 »
Koani su mi uvek delovali kao prosirenje meditacije posmatranja misli.  Ubacis mozgalicu i gledas sta se desava.  :D

Acko

  • Punopravni član
  • ***
  • Poruke: 125
  • Karma: +69/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Koan
« Odgovor #17 poslato: Mart 19, 2011, 22:20:03 »
Odlična tema!

Iako kažem da su me, prije neke 2,5-3 godine, u budizam uvele zen priče i koani, žalim što moram reći da, pogotovo o ovim drugim, ne znam skoro ništa (osim neke isprazne teorije).

I pored toga, nešto mi u njima toliko golica maštu da ne bih žalio da im posvetim ne 20 godina, koliko neko reče, već mnogo, mnogo više.

Hvala ti Sejmyo na brojnim korisnim informacijama, od kojih izdvajam ''program'' rada na koanima počev od onih probojnih pa sve do onih sakupljenih u zbirkama.

Za kraj, jedno iskreno pitanje s moje strane: da li, šta i koliko mi sami možemo,  prije nego naiđemo na učitelja, da učinimo na odabranom probojnom koanu? Pod 'mi' podrazumijevam one koji, na svom duhovnom putu, još uvijek prave sitne korake, nalik bebama?

Hvala na pomoći. 

 

Sejmyo

  • Moderator
  • Iskusni član
  • *****
  • Poruke: 325
  • Karma: +176/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Koan
« Odgovor #18 poslato: Mart 20, 2011, 16:03:36 »
Budizam ti je sav u sitnim koracima i poslje godina meditacije. Dva sitna koraka napred pa jedan sitni nazad.  ;))

Najbolja priprema za koan je da smirimo i koncentrišemo um sa redovnom dnevnom meditacijom na dah.  Druga stvar koju bi preporučio je da ne čitaš previše "tumačenja" koana jel ćeš si napuniti um idejama koje će ti postati prepreke jednog dana i kojih ćeše se teško rješavati.
Veliko je pitanje života i smrti
Život brzo teče
Vrjeme nikog ne čeka
Budi se! Budi se!
Ne gubi ni moment!

Fazlija

  • Član
  • *****
  • Poruke: 805
  • Karma: +309/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Koan
« Odgovor #19 poslato: Mart 20, 2011, 22:55:13 »
I stari Grci su imali koane. Evo naprimjer jedan: na otoku na kojem je obicaj da se svi briju postoji brijac, i on brije sve one koji se ne briju sami - tko brije njega? Ili onaj poznati koan o lazovu: lazov kaze "ja lazem" - da li govori istinu ili laze?

fortytwo

  • Punopravni član
  • ***
  • Poruke: 213
  • Karma: +151/-0
  • Pol: Muškarac
  • paper is the new internet
Odg: Koan
« Odgovor #20 poslato: Mart 21, 2011, 03:35:32 »
I stari Grci su imali koane. Evo naprimjer jedan: na otoku na kojem je obicaj da se svi briju postoji brijac, i on brije sve one koji se ne briju sami - tko brije njega? Ili onaj poznati koan o lazovu: lazov kaze "ja lazem" - da li govori istinu ili laze?
Rasel je to iskoristio da nervira Kantora oborivši njegovu teoriju skupova sledećim pitanjem: Da li skup, koji sadrži sve skupove koji sadrže same sebe, sadrži samog sebe?
I da i ne - oba odgovora su tačna - što je ekstremno redak slučaj u matematici (takve stvari se uglavnom dešavaju kada se upetlja beskonačnost).
Death is as close as our breath. - Ajahn Chah

kondanja

  • Član
  • *****
  • Poruke: 1086
  • Karma: +461/-1
Odg: Koan
« Odgovor #21 poslato: Mart 21, 2011, 18:00:27 »
 
...
Taj paradoks s lašcem, ili sofizam - prvi put čitam da lašca i bricu netko naziva koanom, - nedavno sam čitao o tome raspravu u Filozofskim istraživanjima, časopisu koji izlazi u Zagrebu, od sveučilišnog profesora logike Gorana Švoba - kako je paradoks nazivan dugi niz stoljeća, danas se smatra među nekim priznatim i poznatim logičarima i filozofima, pravim logičkim problemom - a ne nekom običnom igrom riječi ili namjernom logičkom pogreškom, kako se dugo, stoljećima mislilo, - naime, problemom, koji možda implicira postojanje i više od samo dvije istinosne vrijednosti, istine i laži - kako tvrdi u svom (čuvenom) srednjoškolskom udžbeniku logike i Gajo Petrović, što, vjerojatno ima u spoznajnoj teoriji sličnu težinu kao i za Crkvu Kopernikovo otkriće heliocentričnog sustava.
...
 
Pozdrav
Plemeniti hvali ubijanje bijesa - sa njegovim slatkim vrhom i otrovnim korijenom - jer ubivši ga u sebi kajanja nemamo. (Sn 1.71)

miki

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 32
  • Karma: +32/-0
Odg: Koan
« Odgovor #22 poslato: Mart 21, 2011, 21:24:29 »
Taj paradoks s lašcem, ili sofizam ... postojanje i više od samo dvije istinosne vrijednosti, istine i laži .
Pozdrav

U Pali kanonu je cesta takozvana budisticka tetralema.
Budi postavljaju cetiri pitanja cija struktura odgovara sledecim izkazima:
 
1. Da li se moze reci da je izkaz A tacan?
2. Da li se moze reci da izkaz A nije tacan?
3. Da li se moze reci da izkaz A i jeste i nije tacan?
4. Da li se moze reci da izkaz A niti jeste jeste niti nije tacan?
 
Buda uglavnom na sva 4 pitanja odgovara sa ne.

Bodhisattva Mahadeva

  • Punopravni član
  • ***
  • Poruke: 109
  • Karma: +33/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Koan
« Odgovor #23 poslato: Septembar 13, 2014, 12:27:47 »
Uglavnom, zakljucak je da se taj lazov ne brije. A brico laze sve sto kaze...

Tko?

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 2
  • Karma: +2/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Koan
« Odgovor #24 poslato: Jun 30, 2016, 14:14:09 »
 :bye


Kako su koani na zapadu uglavnom poznati preko japanskih tradicija zelio bih samo napomenuti kako ne rade sve zen skole sa njima na isti nacin.


Ignorirajuci za trenutak velike razlike koje mogu postojati izmedju individualnih ucitelja i linija, osobito na kontinentu gdje je Chan/Seon cesto bio puno sireg karaktera i obuhvacao vise razlicite budisticke misli i tradicije, mogli bi generalizirati da je na kontinentu temelj prakse i dalje rad sa jednim kratkim pitanjem/tvrnjom/slucajem izvucenim iz neke od klasicnih prica na koje se ne ocekuje neki konkretan odgovor niti se kroz praksu sukcesivno nesto cesto mjenja i povremenih zivih razmjena. U Japanu je pak doslo do odredjene kodifikacije i sistematizacije predefiniranih setova koana kroz koje se sukcesivno prolazi.

Koan u nasoj tradiciji je meni osobno slicniji Ramaninoj atmavichari nego nacinu koristenja u rinzai zenu prema onome sto ovako indirektno mogu zakljuciti o njihovoj praksi.
« Poslednja izmena: Jun 30, 2016, 14:16:10 Tko? »

Fazlija

  • Član
  • *****
  • Poruke: 805
  • Karma: +309/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Koan
« Odgovor #25 poslato: Jun 30, 2016, 18:27:11 »
Da, Ramana Maharshi je jako slican zenu, mada... ja osobno nisam nikada dublje proucavao njegov rad. Vrlo povrsno znam sto je poducavao.

Fazlija

  • Član
  • *****
  • Poruke: 805
  • Karma: +309/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Koan
« Odgovor #26 poslato: Decembar 02, 2017, 10:55:26 »



Americki zen monah Hyon Gak Sunim svoje odlicno kratko (16 min.) izlaganje pod nazivom "Sto je zen" pocinje jednim koanom:


Veliki indijski svetac je jednom rekao:
Svijet je privid, samo je istinsko Sopstvo stvarno.
Svijet je istinsko Sopstvo.


Cijelo predavanje mozete da pogledate - OVDJE