Autor Tema: Zen priče  (Pročitano 28036 puta)

Sejmyo

  • Moderator
  • Iskusni član
  • *****
  • Poruke: 325
  • Karma: +176/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Zen priče
« Odgovor #45 poslato: Mart 15, 2011, 19:26:55 »
Ja san jos u blokadi. znaci Nansen je od njih trazija dobru rjec, sta bi znacilo da je trazio od njih tocnu rjec a ne dobru rjec tipa "nemoj ubit macku" nego ono, tocan odgovor na tu situaciju.
i sad kako su svi sutili (iz nekog meni morbidnog razloga jer ako se bojis ucitelja jeli uopce nesto ucis?) on rasice macku.

ali da je tu bija Đošu on bi ima tocan odgovor i kao "spasija bi macku"
ali đošu stavi na glavu sandale i izadje vanka da ovome dokaze da je oduzimanje zivota da bi netkoga prosvjetlili jednako kao nosenje sandala na glavi?



:Izmjena:

ok procitao sam malo vise sad o ovom nacinu ucenja i ako krenemo u detalje ovog to bi se trebalo radit izmedju ucitelja i ucenika a ne ovako opcenito. Iako npr ne mozemo to ovde napravit, opet bi cjenio vase objasnjenje o ovoj zadnjoj prici ili komentar na moj uvid u nju, cisto eto.

 :D

Zen ima jednu veoma specifičnu terminologiju i da bi ga mogli dobro razumjeti moramo se sa njom prvo upoznati. Pošto je to malo preopširna tema za brzinski odgovor probaću da malo objasnim o čemu se radi.

Nansen je zatražio "dobru rječ" od monaha. "Dobra rječ" se može razumiti kao "zen rječ". Možda bi mogli i izbaciti "dobru" i ostaviti samo rječ. Dakle nansen im kaže "Reci rječ i spasićeš mačku!" Ovdje se neradi ni o jednoj specifičnoj rječi. Kao što vidimo Đošu nije ništa rekao nego je stavio sandale na glavu (neki učitelji smatraju da je u to doba u Kini stavljanje sandala na glavu bilo kao izjava saučešća). Tu gestu su mnogi na različite načine tumačili, ali i to je sve mimo poente.

Ta njegova akcije se ne treba razumiti kao neko ezoteričko "Zen" značenje. Nansen je sa svojim pitanjem testirao monahe. Sve što je od njih očekivao , da bi spasili mačku, je da djeluju direktno is svoje Istinske Prirode a ne iz dualizma u kojem su se očigledno zatekli. Pošto so ostali zabezeknuti i nisu ništa uradili Nansen je ubio mačku.

Naravno prva stvar koja nam pada napament je "Što ubi mačku!" i sva ostala moralna pitanja oko tog djela. Da li se ovo stvarno desilo? Možda jeste možda nije, nikad nećemo tačno znati. U time jeste srž koana. Oni su alat  namjenjen za testiranje studenta a ne za intelktualno razmaranje ili razumjevanje.

Dakle kad uđete u sobu za dokusan i sjednete pred učitelja vi ste monah a učitelj drži mač i zahtjeva "Kaši rječ ili ode glava!!!"

Izmjena:

Naravno ovaj mač je figurativan a gubljenje glave je zvono (znači idi van). Ali da vam kažem ima tu tenzije koda ćeš glavu izgubit i ja je gubim već godinama. A i koliko vi možete izgubit glavu može i učitelj (ako date pravu "rječ") kao što vidimo iz stiha "I Nansen moli za svoj život". Prava zajebancija  :bravo:
« Poslednja izmena: Mart 16, 2011, 00:27:11 Sejmyo »
Veliko je pitanje života i smrti
Život brzo teče
Vrjeme nikog ne čeka
Budi se! Budi se!
Ne gubi ni moment!

Ex01

  • Punopravni član
  • ***
  • Poruke: 167
  • Karma: +79/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Zen priče
« Odgovor #46 poslato: Mart 15, 2011, 20:04:30 »
Stvari su se veoma rascistile u svojoj nedokucivosti sa ovim objasnjenjem. Sada znam da neznam i moje razmisljanje o tome staje na odredeno vrijeme, hvala ti na tome  :andjali

Vladimir Simović

  • Iskusni član
  • ****
  • Poruke: 257
  • Karma: +91/-1
Odg: Zen priče
« Odgovor #47 poslato: Mart 17, 2011, 12:34:02 »
Učitelj i učenik su meditirali kada je u hram ušao nepoznati mladić. Pritrčao je učitelju, naklonio se i rekao: "Želim da budem vaš učenik. Učite me zen-u". Učitelj ga upita: "Odakle si"? "Sa zapada učitelju". "Dobro. Idi pij čaj" - reče učitelj. Vrlo brzo, u hram uđe još jedan mladić i zamoli učitelja da i on postane njegov učitelj. Učitelj upita i njega odakle je a on reče: "Sa severa učitelju". Učitelj mu reče: "Dobro. Idi pij čaj". U tom trenutku uđe i treći mladić i u punoj trci, pun samopouzdanja pritrča učitelju i reče mu: "Učitelju, učitelju...brzo, spreman sam. Dugo sam vežbao i najzad sam spreman...dajte mi vaše najveće učenje, vaše specijalno učenje, vaše tajno učenje" !!! Učitelj reče: "U redu. Idi pij čaj". Kada je on otišao, učenik koji je za sve to vreme sedeo i posmatrao nije mogao da izdrži a da ne upita: "Učitelju, ovaj je došao sa zapada a onaj sa severa. Ovaj poslednji je tražio vrhunsko učenje...i opet ste svima rekli da idu i da piju čaj. Kako to svima isto odgovarate, nisu oni isti"? Učitelj mu reče: "Vrlo dobro si slušao naš razgovor a sada idi pij čaj".

 :andjali
Na kraju je samo tišina

Živa

  • Administrator
  • Stariji član
  • *****
  • Poruke: 70
  • Karma: +21/-0
  • Pol: Žena
Odg: Zen priče
« Odgovor #48 poslato: Mart 17, 2011, 12:38:34 »
A što te tvoje priče nemaju naslov?  :mislilac

Vladimir Simović

  • Iskusni član
  • ****
  • Poruke: 257
  • Karma: +91/-1
Odg: Zen priče
« Odgovor #49 poslato: Mart 17, 2011, 12:43:19 »
Da li bi naslov bilo šta promenio?  :)

Nema naslova jer nisam prepisao priču već sam je čuo direktno od učitelja tokom nekog dhamma govora a tada obično ne kažu naslov već pričom ukažu na poentu teme tog dhamma govora.

Ali to ne znači da ne možemo sami smisliti naslov ako nam je potreban....
Na kraju je samo tišina

Živa

  • Administrator
  • Stariji član
  • *****
  • Poruke: 70
  • Karma: +21/-0
  • Pol: Žena
Odg: Zen priče
« Odgovor #50 poslato: Mart 17, 2011, 12:59:45 »
pa ni priča ništa ne menja..  :mislilac  al eto, značajno je i to što smo saznali izvor...

hvala..  :D

Vladimir Simović

  • Iskusni član
  • ****
  • Poruke: 257
  • Karma: +91/-1
Odg: Zen priče
« Odgovor #51 poslato: Mart 17, 2011, 13:08:03 »
Nema na cemu  :) Pitanje bi bilo sta je to sto od nas trazi informaciju o izvoru onoga sto vidimo?! Da li bi mogli da pogledamo samo to sto dolazi do nase svesti samo tako kako ga vidimo a da pri tome ne pokrenemo bujicu razmisljanja o tome zasto je to tako, ko je to napravio, o cemu je on mislio dok je to pravio i ne znam sta bi jos moglo da nam padne na pamet tada.

Evo pokusacu ukratko da objasnim ovu pricu o ispijanju caja  :) Dolazak ucenika sa severa i sa zapada je bitan da pokaze da samo zen ucenje nije uslovljeno nacionalnom pripadnoscu, rasom, godinama starosti i slicno vec da je zen ucenje namenjeno svim bicima. Takodje, vrlo je bitno da zen ucenje nije samo ucenje za nekog ko se karakterise kao budista vec i za one koji se karakterisu kao hriscani, muslimani i slicno. Sam zen je cist momenat...nicim uslovljen. Ovaj poslednji ucenik koji trazi vrhunsko ucenje je primer uma koji luta i trazi sto vise informacija o ucenju, o tome kako do prosvetljenja i slicno i time komplikuje stvari a zen je vrlo jednostavan...nema niceg komplikovanog...svesnost i cist momenat...razumevanje substance svega...opazanje samog sebe...i zbog toga ucitelj upucuje ucenika da pije caj. Svesno pij caj, budi u momentu, ostvari cist um u tom trenutku dok pijes caj....i to je vrhunsko ucenje Bude.

Valjda sada prica ima nekog smisla i menja nesto  :D
Na kraju je samo tišina

oblica

  • .
  • Član
  • ***
  • Poruke: 1158
  • Karma: +429/-1
Odg: Zen priče
« Odgovor #52 poslato: Mart 17, 2011, 13:19:20 »
A koji učitelj je ispričao tu priču?  :mislilac

Vladimir Simović

  • Iskusni član
  • ****
  • Poruke: 257
  • Karma: +91/-1
Odg: Zen priče
« Odgovor #53 poslato: Mart 17, 2011, 13:27:42 »
 :bravo: :D :D Može čaj?  :kafa:
Na kraju je samo tišina

Sejmyo

  • Moderator
  • Iskusni član
  • *****
  • Poruke: 325
  • Karma: +176/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Zen priče
« Odgovor #54 poslato: Mart 17, 2011, 13:35:35 »
Interesantan pristup. Oba moja učitelja uvjek navode tačno iz koje knjige čitaju i koga citiraju. Nije problem prepričavati priče samo ako to već radiš trebaš da se potrudiš da ih prepričavaš što tačnije. Inače postoji mogućnost da preneseš pogrešnu poruku. Sensei Graf je bila veoma stroga oko toga pogotovo ako citiraš nju, jer ako ne citirač tačno ono šta je rekla stavljaš rječi u njena usta koja ona nikad nije rekla.

Ovo je jedna od Đošuovih priča

Majstor je ispitivao dvojicu novih monaha.
Majstor pita prvog "Da li si prije bio ovdje?"
Monah odgovori "Nisam"
Majstor mu reče "Posluži se čajem"
Majstor onda upita drugoga "Da li si prije bio ovdje?"
Monah odgovori "Jesam"
Majstor mu reče "Posluži se čajem"
Monah upita "Nastranu to što si rekao ovome što nije bio ovdje da se posluži čajem, zašto si rekao onom koji je bio ovdje da se posluži čajem?"
Majstor reče "Glavni monaše!" (head monk - predlog za prevod?)
Glavni monah reče "Da!"
Majstor mu reče "Posluži se čajem."


Prevedeno iz ove knjige
« Poslednja izmena: Mart 23, 2011, 13:05:54 Sejmyo »
Veliko je pitanje života i smrti
Život brzo teče
Vrjeme nikog ne čeka
Budi se! Budi se!
Ne gubi ni moment!

Vladimir Simović

  • Iskusni član
  • ****
  • Poruke: 257
  • Karma: +91/-1
Odg: Zen priče
« Odgovor #55 poslato: Mart 17, 2011, 13:47:07 »
Da Sejmyo...japanski zen je malo strozi u odnosu na koreanski zen. Ima razlike u pristupu. Koreanci su meksi...ali je poenta ista.
Na kraju je samo tišina

Vladimir Simović

  • Iskusni član
  • ****
  • Poruke: 257
  • Karma: +91/-1
Odg: Zen priče
« Odgovor #56 poslato: Mart 17, 2011, 13:52:24 »
A da...ovde imamo pricu "Blatnjav put". Ja sam za tu pricu cuo odavno ali se ne radi o blatu vec o reci. Monah je pomogao devojci da predje reku a inace je bio vrlo lep dan. Te dve price se razlikuju ali je sama poenta ista....
Na kraju je samo tišina

Sejmyo

  • Moderator
  • Iskusni član
  • *****
  • Poruke: 325
  • Karma: +176/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Zen priče
« Odgovor #57 poslato: Mart 18, 2011, 02:23:05 »
Da Sejmyo...japanski zen je malo strozi u odnosu na koreanski zen. Ima razlike u pristupu. Koreanci su meksi...ali je poenta ista.

Loza mog zen centra potiče iz Japana ali je moj učitelj treća generacija Zapadnog Zena. Ja sam čuo priče o Japanskom načinu vješbanja koji nije lak ali to se ne može ni uporediti sa načinom vježbanja na zapadu. Ne koristimo Kjosaku (štap), učitelji nas ne tuku nit nas grde već su veoma ljubazni ali iskreni.

Neznam, možda je to do mene što mislim da treba tekstove precizno prenositi da nebi došlo do efekta "gluhog telefona".
Veliko je pitanje života i smrti
Život brzo teče
Vrjeme nikog ne čeka
Budi se! Budi se!
Ne gubi ni moment!

Ex01

  • Punopravni član
  • ***
  • Poruke: 167
  • Karma: +79/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Zen priče
« Odgovor #58 poslato: Mart 19, 2011, 20:12:58 »
Procitao malo o stapu. Cini se super, zasto ga se ne koristi?

Sejmyo

  • Moderator
  • Iskusni član
  • *****
  • Poruke: 325
  • Karma: +176/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Zen priče
« Odgovor #59 poslato: Mart 23, 2011, 12:57:40 »
Koristi se samo je malo promjenjen izgled i način upotrebe. Štap je kraći i umjesto da te monitor udara po ramenima on ga povuče, sa pritiskom, preko ramena.
« Poslednja izmena: Mart 23, 2011, 13:03:12 Sejmyo »
Veliko je pitanje života i smrti
Život brzo teče
Vrjeme nikog ne čeka
Budi se! Budi se!
Ne gubi ni moment!