Autor Tema: Stručna literatura  (Pročitano 38668 puta)

Sati

  • Administrator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 4092
  • Karma: +546/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Stručna literatura
« Odgovor #30 poslato: Mart 24, 2011, 10:01:23 »
Evo još jedne zvezde: Pali kanon  :kez:

Jutros dobih obavestenje da je na ovom sajtu
http://www.palicanon.org/
pored zbirki dugih govora (Digha nikaya) i onih srednje dužine (Mađđhima nikaya) sada online dostupan i Bhikkhu Bodhijev prevod tematski grupisanih govora (Samyutta nikaya), koji se inače prodaje. Neverovatno!

Da sam znao da će tako biti, ne bih onomad kupovao knjigu  :kez2:

Aparigraha

  • Iskusni član
  • ****
  • Poruke: 265
  • Karma: +173/-1
Odg: Stručna literatura
« Odgovor #31 poslato: Mart 24, 2011, 11:00:02 »
Samo nek se siri budist. biblioteka  :bravo: :srce 
Ne, gospodine! Nisam prosvetljen. Ali sam prilično eliminisan! (Ananda Mangala Mahanayakathera)
ekaggata jit

Sati

  • Administrator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 4092
  • Karma: +546/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Stručna literatura
« Odgovor #32 poslato: Mart 29, 2011, 16:00:23 »
 :to  :to  :to

Rudareći po netu, mogu slobodno reći da sam danas naišao na koh-i-noor  :bravo:

Grandiozno delo prof. Malalasekere
Dictionary of Pali Proper Names, iz 1937-38.
u dva toma, sa ukupno nekih 2560 strana.
sa objašnjenjima svih imena koja se javljaju u Pali kanonu.
Neverovatno! Još ne mogu da dođem sebi  :D

Do sada sam ga koristio onlajn, ali ipak PDF je PDF  :kez2:

Dakle, za one koji su zainteresovani, ono glavno

tom 1
http://www.sub.uni-goettingen.de/ebene_1/fiindolo/gretil_elib/Mal9371__Malalasekera_PaliProperNames_1_1937.pdf

tom 2
http://www.sub.uni-goettingen.de/ebene_1/fiindolo/gretil_elib/Mal9372__Malalasekera_PaliProperNames_2_1938.pdf

Eto lektire za sledećih pet života :kez:


Fazlija

  • Član
  • *****
  • Poruke: 805
  • Karma: +309/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Stručna literatura
« Odgovor #33 poslato: Mart 29, 2011, 23:34:53 »
Jel' se to moze kako nabavit kao knjiga u tiskanom obliku? Mene s vremena na vrijeme moja knjiska samskara zabrije. Vise volim takve stvari imati na polici, nego u racunalu.
 
Ovo si stvarno vrhunski izrudario  :ok  Obozavam ovakve stvari citati  :kafa:  prije i poslje meditacije  :joga:
« Poslednja izmena: Mart 29, 2011, 23:38:27 Fazlija »

Sati

  • Administrator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 4092
  • Karma: +546/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Stručna literatura
« Odgovor #34 poslato: Mart 30, 2011, 09:28:58 »
Ima i u papiru, naravno.
Idi na sajt Pali Text Society
http://www.palitext.com/

pa ćeš naći pod List of Publicatons / Reference

košta negde oko 70 funti... odnosno valjda oko 100 evra

Sati

  • Administrator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 4092
  • Karma: +546/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Stručna literatura
« Odgovor #35 poslato: Maj 08, 2011, 11:30:30 »

Sati

  • Administrator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 4092
  • Karma: +546/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Stručna literatura
« Odgovor #36 poslato: Jun 03, 2011, 21:50:32 »
Kompletno učenje Ađan Čaa  :ok

http://www.ajahnchah.org/book/index.php
« Poslednja izmena: Jun 12, 2011, 11:01:59 Sati »

Sati

  • Administrator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 4092
  • Karma: +546/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Stručna literatura
« Odgovor #37 poslato: Jun 12, 2011, 11:06:02 »
Bhikkhu Nanamoli: A Thinker's Note Book

http://waij.com/oldbooks/thinkersnotebookpages.html?0

Drukpa Kunley

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 32
  • Karma: +21/-2
  • Pol: Muškarac
Odg: Stručna literatura
« Odgovor #38 poslato: Jun 15, 2011, 12:34:03 »
Za one koji znaju engleski, ovo je nešto najsavršenije što sam ikada čitao o budizmu (a autor je iz Theravada Tradicije), a tiče se budizma kroz praksu. Tako koncizno, detaljno, a opet nadahnjujuće... Jednom rečju SAVRŠENO:

http://buddhisttorrents.blogspot.com/2010/03/mastering-core-teachings-of-buddha.html

Fazlija

  • Član
  • *****
  • Poruke: 805
  • Karma: +309/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Stručna literatura
« Odgovor #39 poslato: Jul 23, 2011, 23:13:23 »
Na Wisdombooks-u prodaju zanimljivu knjigu:
 

 
Detaljan opis i analiza najstariji buddhistickih spisa do sada otkrivenih. Fragmenti svitaka na brezovoj kori pisani na gandharskom prakrtu i u kharosthi pismom s pocetka Nove ere. Sacuvani u glinenim posudana nadjenim u pokrajini nekada zvanoj Gandhara (sjeverni Pakistan i istocni Afganistan). Ova knjiga obuhvaca uvod u revolucionaran projekt odgonetavanja i prijevoda drvnig gandharskih buddhistickih spisa.
 
http://www.wisdom-books.com/ProductDetail.asp?CatNumber=17617&Referrer=Sale_Jul_11_4

Sati

  • Administrator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 4092
  • Karma: +546/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Stručna literatura
« Odgovor #40 poslato: Jul 24, 2011, 14:07:20 »

Ivan

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 14
  • Karma: +9/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Stručna literatura
« Odgovor #41 poslato: Avgust 06, 2011, 09:38:10 »
Šravasti Dhammika - Broken Buddha

http://www.buddhistische-gesellschaft-berlin.de/downloads/brokenbuddhanew.pdf

Kontroverzna knjiga, nešto najkritičnije prema Theravadi što sam ikada pročitao. Šravasti Dhammika se od vremena kada je napisao knjigu više ne smatra isključivo Theravada redovnikom već općenito budističkim. Podsjeća me na Veljačićev način kritike bez dlake na jeziku, samo što ovo ide i mnogo dalje od toga.

Ono što nije u skladu s mojim mišljenjem o Theravadi, jest da je Dhammika kritizirao Theravadu iz pozicije liberalizma dominantnog na zapadu, kao što je rečeno na jednom drugom forumu. U svakom slučaju odlična knjiga, posebno za one koji idealiziraju Theravadu i općenito istok, da spoznaju kakva je istina iako po meni iz suviše kritičkog pristupa.

Dhammika tvrdi da se budizam običnih ljudi u Theravada zemljama svodi na služenje redovnicima i ritualne obrede, kao i da sami redovnici rijetko prakticiraju istinski budizam, što uključuje i brojne prakse koje nemaju veze sa izvornim budizmom. To je vjerojatno istina, ali teško je održavati praksu istinskog budizma kod većine budista u Theravada zemljama koje spadaju u najreligioznije zemlje svjeta, u rangu sa najreligioznijim islamskim zemljama, jer tamo su budisti gotovo svi pripadnici glavnih naroda i u nekim zemljama gotovo svi barem jednom u životu bivaju zaređeni na neko vrijeme. Zamislimo kakvo bi bilo stanje u kršćanskim samostanima da se npr. svi Hrvati i Srbi barem jednom tokom života zarede i to u mlađoj dobi. Ne slažem se sa konstatacijom da je Theravada u opadanju, a kamoli nekakvoj krizi, baš suprotno, gledajući nekoliko zadnjih desetljeća je upravo suprotno, npr. ne tako davno u Kambodži je Sangha bila uništena, a danas su gotovo svi stanovnici te zemlje budisti i zemlja spada u najreligioznije na svijetu. Ako bi se napravila usporedba sa Mahayana zemljama, one uglavnom spadaju u najmanje religiozne na svijetu, sa tendencijom opadanja religioznosti, a sve Theravada zemlje spadaju u krug najreligioznijih na svijetu, zato bi po mom mišljenju trebalo biti oprezniji u prosudbi prakse u time zemljama, jer teško je čitave narode usmjeriti u pravom smjeru, kao i iskorijeniti predbudističke prakse prisutne kod budista u tim zemljama, za što bi bili potrebni budističke verzije križarskih ratova ili džihada što je pak teško zamisliti. Budisti su u tim zemljama oduvijek tolerirali predbudističke prakse i zato su one opstale, kao što su i vjerojatno bili načisto sa time da velika većina naroda neće nikada biti zainteresirana za istinski budizam, zato je po meni velika prisutnost ne-budističkih praksi u Theravada zemljama samo odraz tolerancije i odsutnosti volje za nametanjem vjerskih dogmi svekolikom pučanstvu.
« Poslednja izmena: Avgust 06, 2011, 09:45:21 Ivan »

Ivan

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 14
  • Karma: +9/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Stručna literatura
« Odgovor #42 poslato: Avgust 06, 2011, 09:56:00 »
Citat: Šravasti Dhammika
The one redeeming feature of all this Theravadin hypocrisy surrounding money is that at least it
provides opportunities to sometimes have a really good laugh. Once, on arriving in a certain
southeast Asian city, I had no choice but to stay in a large, rich and very popular Thai temple. The
day after my arrival the abbot told me that I must accompany him and several other monks to a
private home for a dana. After we had eaten and were leaving the lady of the house stood at her
door with envelopes bowing to each monk as they passed and dropping an envelope into their
shoulder bags which they opened for her. I did not have a shoulder bag and so put out my hand to
take the envelope. The women hesitated for a moment before giving it to me, unsure that she was
‘doing it right.’ The abbot spent much of the journey back to the temple scolding me for having
taking the envelope directly, which he said, was ‘against Wini’ (i.e. Vinaya). As soon as we got
back to the temple he rummaged through a cupboard until he found an old shoulder bag, threw it to
me and said angrily, ‘Wini! You must practice Wini!’ and then mumbled something in Thai about
‘farang' monks. Two nights later I was awoken by a loud noise, I fumbled for the clock to see what
the time was and found that it was about 1.30 am. I lay in bed for a while trying to think what the
strange noise coming from downstairs could be and finally got up and see what it was. As I turned
the corner and began to descend the stairs I was confronted by the most amazing sight I have ever
beheld. There on the huge table in the dining room was a pile of coins and bank notes which must
have been five or six inches high and which spread from one end of the table to the other, a distance
of about twenty five feet. All the monks sat around the table counting the money and putting it in
neat piles and the abbot sat at the far end, cigarette in mouth and notebook in hand, adding up the
monthly take from all the donation boxes which were lying upturned on the floor. The strange noise
I had heard was the metallic click and jingle of thousands of coins being gathered up and counted. I
could not help laughing to myself and returned to my room, lay down on my bed and drifted back to
sleep while chanting that old Theravadin mantra Wini, Wini, Wini, Wini!

 :smeh

Sati

  • Administrator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 4092
  • Karma: +546/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Stručna literatura
« Odgovor #43 poslato: Avgust 06, 2011, 16:03:44 »
Koliko se sećam, Dhammiki je neko tu knjigu ukrao još dok je bila u pripremi i odjednom se pojavila na internetu. Verovatno bi u završnoj verziji malo ublažio svoj sarkazam. Ali nije ni ovako loše. Uživao sam svojevremeno čitajući je.

Između ostalog, i zato je Dhammika u panteonu mojih omiljenih monaha  :to
« Poslednja izmena: Oktobar 26, 2011, 15:51:24 Sati »

Sati

  • Administrator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 4092
  • Karma: +546/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Stručna literatura
« Odgovor #44 poslato: Avgust 07, 2011, 11:46:01 »
Monah Yuttadhammo, početak serije predavnja o Dhammapadi, jako zanimljivo

Dhammapada Verse One: Mind Precedes All Things