Autor Tema: Advaita Vedanta - The Pathway of Non-Duality  (Pročitano 43777 puta)

Vladimir Simović

  • Iskusni član
  • ****
  • Poruke: 257
  • Karma: +91/-1
Odg: Advaita Vedanta - The Pathway of Non-Duality
« Odgovor #75 poslato: Novembar 02, 2012, 13:24:08 »
Na kraju je samo tišina

Vladimir Simović

  • Iskusni član
  • ****
  • Poruke: 257
  • Karma: +91/-1
Odg: Advaita Vedanta - The Pathway of Non-Duality
« Odgovor #76 poslato: Novembar 19, 2012, 19:53:03 »
"Kada stvarnost eksplodira u vama, mozete je zvati dozivljajem Boga. Ili, radije, Bog dozivljava vas. Bog zna vas kada vi znate sebe. Realnost nije rezultat procesa; ona je eksplozija. Definitivno je iznad uma, ali sve sto vi mozete da uradite je da dobro poznajete um. Nije da ce vam um pomoci, ali poznavajuci um bicete u stanju da izbegnete da vas um destibilise. Morate biti veoma oprezni ili ce se um igrati sa vama. Kao kada gledate lopova - nije da nesto ocekujete od lopova ali ne zelite da budete opljackani. Na isti nacin, dajete punu paznju umu bez da nesto ocekujete od njega".


Nisargadatta M
Na kraju je samo tišina

Vladimir Simović

  • Iskusni član
  • ****
  • Poruke: 257
  • Karma: +91/-1
Odg: Advaita Vedanta - The Pathway of Non-Duality
« Odgovor #77 poslato: Novembar 22, 2012, 10:20:40 »
"Posmatrajte um kako prerasta u bice, kako funkcionise. Kako posmatrate um, prepoznacete sebe kao posmatraca. Kada stojite nepomicno, posmatrajuci, otkrivate sebe kao svetlost iza posmatraca. Svesnost ne sija sama od sebe; sija zbog svetla iznad nje. Izvor svetla je mrak; nepoznato je izvor znanja. Taj izvor sam JE. Vratite se izvoru i obitavajte tamo. Ja sam nista; ne posedujem nista; ne mogu nista uciniti - a opet, sve potice od mene".


Nisargadatta M
Na kraju je samo tišina

Vladimir Simović

  • Iskusni član
  • ****
  • Poruke: 257
  • Karma: +91/-1
Odg: Advaita Vedanta - The Pathway of Non-Duality
« Odgovor #78 poslato: Decembar 21, 2012, 17:01:17 »
"U prirodi, nista ne miruje, sve pulsira, pojavljuje se i nestaje. Srce, dah, varenje, spavanje i hodanje - rodjenje i smrt, sve dolazi i prolazi u talasima". Ritam, periodicnost, harmonija, alternativna ekstremnost je pravilo. Ne vredi kretati se protiviti obrascu zivota. Ako trazite neprolaznost, idite iznad iskustva".


Nisargadatta M
Na kraju je samo tišina

Vladimir Simović

  • Iskusni član
  • ****
  • Poruke: 257
  • Karma: +91/-1
Odg: Advaita Vedanta - The Pathway of Non-Duality
« Odgovor #79 poslato: Decembar 24, 2012, 14:11:59 »
"Ono sto ti je potrebno docice samo tebi, ako ne trazis ono sto ti nije potrebno. Ipak, malo ljudi postize ovo stanje kompletnog nevezivanja. Ovo je vrlo visoko stanje, ulaz u slobodu".


Nisargaddata M
Na kraju je samo tišina

Vladimir Simović

  • Iskusni član
  • ****
  • Poruke: 257
  • Karma: +91/-1
Odg: Advaita Vedanta - The Pathway of Non-Duality
« Odgovor #80 poslato: Decembar 25, 2012, 10:46:35 »
"U paklu sveta onaj koji moze doneti mir i radost makar na jedan dan u srce jedne osobe, on sam je istina. To sam naucio pateci kroz citav zivot. Sve ostalo je kojestarija".


Swami Vivekananda


Na kraju je samo tišina

Vladimir Simović

  • Iskusni član
  • ****
  • Poruke: 257
  • Karma: +91/-1
Odg: Advaita Vedanta - The Pathway of Non-Duality
« Odgovor #81 poslato: Januar 04, 2013, 10:27:19 »
"Moras doci na to mesto gde ne ostaje nista vise za reci; gde je tisina tvoja poslednja rec".


Mooji


Na kraju je samo tišina

Vladimir Simović

  • Iskusni član
  • ****
  • Poruke: 257
  • Karma: +91/-1
Odg: Advaita Vedanta - The Pathway of Non-Duality
« Odgovor #82 poslato: Februar 06, 2013, 11:18:05 »
"Kad se neko rodi, znamo kako on mora i umreti, ali ne znamo drugu stranu toga - da kad neko umire mora ponovo da se rodi. Ako radjanje vodi u smrt, onda ce i smrt voditi u radjanje, oslim ukoliko ne umrete potpuno. Ta potpuna smrt je samadi. To je najvisa tacka duse; dusa je potpuno prociscena. Vise ne postoji zelja za buducnoscu jer buducnost znaci radjanje; nema vise zelje za sutrasnjim danom jer on znaci radjanje; nema zelje za sledecim trenutkom jer on znaci radjanje. Ako u ovom trenutku potpuno umrete, bez buducnosti, bez sutrasnjeg dana, bez ceznje, bez ikakvih neispunjenih zelja, onda vise nema radjanja. Vas je izbor da budete ponovo rodjeni, iako je to vrlo nesvestan izbor. Ako postanete svesniji, necete izabrati drugacije ili cete to uraditi.

Kad je Buda bio na samrti, neko ga je pitao: "Gde ces biti nakon smrti"? Buda je odgovorio: "Nigde. Dosta! Bio sam u toliko mnogo tela, prosao kroz toliko mnogo zivota....dosta je! Ovog puta necu biti nigde. Umirem potpuno." Pomisao da Buda potpuno umre cinila se tragicnom coveku koji mu je postavio pitanje. Nece se ponovo roditi. Nema vise nade. Covek je zaplakao. Buda mu rece: "Nemoj plakati. Plesi! Ovo je trenutak mog ispunjenja; umirem potpuno. Ovo je najvisi vrh, najvisa mogucnost. Jednostavno se gubim u skomosu, bez zelje, nade i buducnosti. Necu biti nigde zato sto cu biti svuda. Neces me naci ni na jednom jedinom mestu, ali bicu kao so, osetices moj ukus svuda."

To je za Budu nirvana. Nirvana je divan svet. To nije moksa, oslobadjanje; nirvana je drugaciji svet koji poseduje drugaciji kvalitet. Nirvana znaci prestanak. Kao kad sveca prestane da gori. Buda kaze: "Nestacu kao sveca koja prestane da gori." Kad sveca prestane da gori, mozete li reci gde je nestala svetlost? Necete naci plamen, locirati ga, jer vise nema novih zelja. Ali ce, ipak, biti deo kosmosa jer nista ne nestaje iz kosmosa. "

Osho

Na kraju je samo tišina

Vladimir Simović

  • Iskusni član
  • ****
  • Poruke: 257
  • Karma: +91/-1
Odg: Advaita Vedanta - The Pathway of Non-Duality
« Odgovor #83 poslato: Februar 06, 2013, 11:33:12 »
"Sve je izbor. Tesko nam je da to shvatimo jer tada sva nasa patnja postaje nas izbor. U tome je problem. Ako je neko drugi odgovoran, osecacu se lagodno. Tada ne patim zbog sebe. Ako postoji sudbina, ako ima boga, onda je neko drugi odgovoran i prinudjen sam da budem takav kakav jesam. Ovo je bezanje. Nema nikog. Sami ste. Kako onda objasniti patnju? Mislimo da nikada ne biramo patnju, ali to je besmislica; biramo sve. Niko nije spreman da prizna kako bira patnju jer kad biramo, biramo samo fasade. A na na kraju otkrivamo stvarnost onog sto smo izabrali. Svako bira zadovoljstvo i na kraju svako pati jer je zadovoljstvo samo fasada, lazan ekran. Sto mu se vise priblizavate, vise isparava. To se desava svaki put, ali ipak nismo svesni da je zadostovljsto samo lazno lice bola, patnje, mucenja. Niko direktno ne bira patnju; svi je biramo posredno. Ali izbor je nesvestan. Birate zadovoljstvo a izabrali ste patnju; svako zadovolsjtvo zavrsava se u bolu i stvara napeto stanje uma".

Osho
Na kraju je samo tišina

Vladimir Simović

  • Iskusni član
  • ****
  • Poruke: 257
  • Karma: +91/-1
Odg: Advaita Vedanta - The Pathway of Non-Duality
« Odgovor #84 poslato: Februar 12, 2013, 10:24:13 »
"Kada pogledam u vas, vidim cistu ljubav u formi ljudskog bica. Ustvari, zeleo sam reci: praznina se javlja u formi ljudskog bica. Mozda cete pitati: "Zar ne postoji velika razlika izmedju ljubavi i praznine"? Ne vidim nikakvu razliku izmedju ciste ljubavi i praznine. Ljubav u svojoj najvecoj ekspresiji je jedinstvo bica a jedinstvo je sinonim za sveukupnost pa zbog toga je ne vidim razliku izmedju sveukupnosti i praznine".

Mooji
« Poslednja izmena: Februar 12, 2013, 17:04:25 Sati »
Na kraju je samo tišina

Vladimir Simović

  • Iskusni član
  • ****
  • Poruke: 257
  • Karma: +91/-1
Odg: Advaita Vedanta - The Pathway of Non-Duality
« Odgovor #85 poslato: Februar 13, 2013, 14:23:52 »
"Zivot je vredan tog imena samo onda kada reflektuje stvarnost kroz akciju. Ni jedan univerzitet vas nece nauciti da zivite tako da kada vreme za umiranje dodje mozete slobodno da kazete: Ziveo sam dobro, nemam razloga da zivim opet. Mnogi umiru sa zeljom da zive opet. Toliko gresaka je nacinjeno, toliko toga nezavrsenog. Vecina ljudi vegetira ne zivi. Oni veselo sakupljaju iskustvo i obogacuju memoriju. Ali iskustvo je poricanje Stvarnosti koja nije culna niti konceptualna, niti telo, niti um; ukljucuje to i prevazilazi ga".


Nisargadatta M
Na kraju je samo tišina

Vladimir Simović

  • Iskusni član
  • ****
  • Poruke: 257
  • Karma: +91/-1
Odg: Advaita Vedanta - The Pathway of Non-Duality
« Odgovor #86 poslato: Februar 18, 2013, 00:49:42 »
"Bice brakova, bice dece, zaradjivace se novac radi odrzavanja porodice; sve ce se to dogoditi u prirodnom toku dogadjaja, sudbina se mora ispuniti; proci ces kroz sve to bez otpora, saucavajuci se sa zadacima kako dolaze, pazljivo i temeljno kako sa malim, tako i sa velikim stvarima. Ali generalni stav ce biti nevezivanje, dobra volja, bez ocekivanja povracaja, davanja bez pitanja. U braku nisi ni muz ni zena vec ljubav izmedju dvoje. Vi ste jasnoca i dobrota koja sve cini urednim i srecnim. To moze izgledati nejasno vama ali ako mislite malo, videcete da je misticno prakticno, da vas cini kreativno srecnim. Vasa svest se podize do najvisih dimenzija, odakle sve mozete posmatrati mnogo jasnije sa mnogo vise inteziteta. Shvatate da licnost koja postajete rodjenjem i koja umire je privremena, lazna. Vi niste osecajna, emocionalna i intelektualna licnost, obavijena zeljama i strahom. Pronadjite svoje pravo bice. Ko sam Ja? To je fundamentalno pitanje za filozofiju i psihologiju. Idite dublje".

Nisargadatta M

Na kraju je samo tišina

Vladimir Simović

  • Iskusni član
  • ****
  • Poruke: 257
  • Karma: +91/-1
Odg: Advaita Vedanta - The Pathway of Non-Duality
« Odgovor #87 poslato: Februar 20, 2013, 00:28:30 »
"Kada je um odsutan, nastaje savrsen mir".


Ramana Maharshi


Na kraju je samo tišina

Vladimir Simović

  • Iskusni član
  • ****
  • Poruke: 257
  • Karma: +91/-1
Odg: Advaita Vedanta - The Pathway of Non-Duality
« Odgovor #88 poslato: Februar 25, 2013, 10:56:49 »
"Kada ste opsednuti necim, fokusirate se samo na to i sve ostalo prestaje da postoji"


Deo izjave intervjua nekog psihologa
Na kraju je samo tišina

kondanja

  • Član
  • *****
  • Poruke: 1086
  • Karma: +461/-1
Odg: Advaita Vedanta - The Pathway of Non-Duality
« Odgovor #89 poslato: Februar 25, 2013, 20:52:24 »
...šta li je mislio time...
Plemeniti hvali ubijanje bijesa - sa njegovim slatkim vrhom i otrovnim korijenom - jer ubivši ga u sebi kajanja nemamo. (Sn 1.71)