Autor Tema: Zen priče  (Pročitano 28037 puta)

oblica

  • .
  • Član
  • ***
  • Poruke: 1158
  • Karma: +429/-1
Odg: Zen priče
« Odgovor #30 poslato: Januar 30, 2011, 12:02:03 »
Potčinjаvаnje duhа

Jednа mlаdа ženа se ozbiljno rаzbole. "Toliko te volim" , reče svom mužu, "i ne želim dа
te nаpustim. Nemoj otići od mene nijednoj drugoj ženi. Ako to učiniš, vrаtiću se kаo duh
i prouzrokovаću ti beskrаjne pаtnje."
Uskoro ženа preminu. Muž poštovаŠe njenu poslednju želju prvа tri mesecа, аli ondа
srete drugu ženu u koju se zаljubi. Uskoro se veriše.
Odmаh posle veridbe, duh se poče svаke noći pojаvljivаti pred čovekom, optužujući gа
što nije održаo obećаnje. Duh beše prevejаn. Znаo je tаčno štа se dogаđа između
njegа i njegove nove drаgаne. Kаdа god bi svojoj verenici dаo neki poklon, duh bi gа
opisаo u detаlje. Čаk bi ponovio i rаzgovor, što je čovekа toliko mučilo dа nije mogаo
noću okа dа sklopi. Neko mu reče dа svoju muku ispričа učitelju zenа koji je živeo u
blizini selа. Nаposletku, u očаjаnju, jаdnik otiđe do njegа dа trаži pomoć.
"Tvojа bivšа ženа je poslаlа duhа i znа sve što i ti", komentаrisаo je učitelj. "Štа god
urаdiš ili kаžeš, štа god pokloniš svojoj drаgаni, on znа. Morа dа je vrlo mudаr duh.
Zаistа, trebаlo bi dа se diviš tаkvom duhu. Sledeći put kаd se pojаvi, nаgodi se sа njim.
Reci mu dа toliko mnogo znа dа od njegа ne možeš ništа dа sаkriješ i dа mu, аko ti
odgovori nа jedno pitаnje, obećаvаš dа ćeš rаskinuti veridbu i ostаti sаm."
"Koje to pitаnje morаm dа mu postаvim?", upitа čovek.

oblica

  • .
  • Član
  • ***
  • Poruke: 1158
  • Karma: +429/-1
Odg: Zen priče
« Odgovor #31 poslato: Januar 30, 2011, 12:05:24 »
Otvori svoju sopstvenu riznicu

Dаiđu u Kini poseti učiteljа Bаsoа. Bаsа gа upitа: "Štа trаžiš?"
"Prosvetljenje", odgovori Dаiđu.
"Imаš svoju sopstvenu riznicu. Zаšto trаžiš vаn nje?", zаpitа Bаso.
Dаiđu upitа: "Gde je mojа riznicа?"
Bаso odgovori: "To što trаžiš je tvojа riznicа".
Dаiđu je bio prosvetljen! Posle togа uvek je požurivаo svoje prijаtelje:
"Otvorite svoje sopstvene riznice i upotrebite to blаgo."

Sati

  • Administrator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 4091
  • Karma: +546/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Zen priče
« Odgovor #32 poslato: Januar 30, 2011, 21:28:54 »

Aparigraha

  • Iskusni član
  • ****
  • Poruke: 265
  • Karma: +173/-1
Odg: Zen priče
« Odgovor #33 poslato: Januar 31, 2011, 18:34:45 »
Dvadeset svestenika i jedna svestenica, koju su zvali Eshun, vezbalo je meditaciju sa nekim zen uciteljem.
Eshun je bila veoma lepa iako joj je glava bila obrijana i haljina prosta. Nekoliko svestenika se tajno zaljubilo u nju. Jedan od njih joj je napisao ljubavno pismo, trazeci da se tajno sastanu.
Eshun nije odgovorila. Sledeceg dana ucitelj je odrzao predavanje grupi i, kada je ono bilo zavrseno, Eshun ustade. Obracajuci se onome koji joj je pisao, rece: „Ako me zaista toliko volis, dodji i zagrli me sada."


Nista ne postoji

Dok je još bio mlad učenik zena, Jamaoka Tešku je išao od jednog učitelja do drugog. Svratio je i kod Dokuona iz Sokokua.

Želeći da pokaže šta je postigao, reče: "Um, Buda i osjećajna bića, na kraju krajeva, ne postoje. Prava priroda svih pojava je praznina. Ne postoji spoznaja, ni zabluda, ni mudrost, ni prosječnost. Nema davanja i ničega da se primi."

Dokuon, koji je mirno pušio, ništa ne reče. Iznenada udari Jamaoku svojom bambusovom lulom. Ovo mladića vrlo razljuti.
"Ako ništa ne postoji", upita Dokuon, "odakle je ova ljutnja došla?
« Poslednja izmena: Mart 12, 2011, 09:03:04 Živa »
Ne, gospodine! Nisam prosvetljen. Ali sam prilično eliminisan! (Ananda Mangala Mahanayakathera)
ekaggata jit

Vladimir Simović

  • Iskusni član
  • ****
  • Poruke: 257
  • Karma: +91/-1
Odg: Zen priče
« Odgovor #34 poslato: Mart 11, 2011, 09:29:43 »
Jedan covek spavajuci tokom noci u tisini sela i toplini svog kreveta, usni san koji mu je nagovestio da ce sutra dan kroz selo proci monah koji ce nositi izuzetno vredan dijamant koji bi mogao ako ga nekada proda da resi sve njegove finansijske probleme. On ih tada nije imao ali ko zna - mmozda nekada zatreba. Skupi se on tako rano prepodne i izadje napolje kako bi docekao monaha. Kada je monah naisao, on iskoci ispred njega i viknu: "Daj mi odmah dijamant koji nosis". Monah mu rece: "Cekaj da pogledam, nisam siguran da imam ono sto zelis". Monah trazeci taj predmet po svojoj odezdi, nadje jedan sjajan kamen. "Jel ovo ono sto trazis?" "Da, to je to, dajmi ga odmah". I monah dade sjajni kamen coveku. Covek utece a monah nastavi svojim putem. Kada je covek dosao kuci, poceo je traziti mesto gde ce sakriti kamen da ga niko ne nadje...ali takvog mesta nije bilo. Stavio ga je kod sebe u dzep jer mu se to ucinilo najsigurijim mestom. A onda je odlucio da ne izlazi napolje da ga neko ne bi pokrao. Uvece je lego da spava i posto nije bio siguran da li neko zna za njegov dijamant i da li ce neko pokusati da ga pokrade, nije smeo da se uspava. Cele noci se je prevrtao, znojio ali od spavanja - nista. Ujutru je shvatio koliko mu taj kamen cini problem u zivotu i resio da ga vrati monahu. Nasao je monahu i ponudio mu ga natrag. Monah mu rece: "Ne trebas mi ga vratiti. Ja to ne zelim od tebe. Kamen ne cini tvoj problem. Zelim da ga zadrzis ali da ga pustis".

 :andjali
Na kraju je samo tišina

Vladimir Simović

  • Iskusni član
  • ****
  • Poruke: 257
  • Karma: +91/-1
Odg: Zen priče
« Odgovor #35 poslato: Mart 12, 2011, 09:06:35 »
U jednom zen hramu bejahu dva monaha koji su izuzetno voleli macke. Setajuci jednog dana u sumi, jedan monah opazi macku i istog casa je pokaza drugom monahu. Drugi monah pritrca i uzede macku u ruke. Krenuse njih dvojica ka hramu kako bi i drugima pokazali sta su pronasli. Medjutim, na putu do hrama nastade svadja izmedju njih dvojice - ko ce da bude vlasnik macke? "Ja sam je prvi video" !!! "Ja sam prvi dosao do nje" !!! Svadja se je nastavila i kada su stigli u hram i za to cu njihov ucitelj. Prisao im je i pitao ih o cemu se radi? "Ja sam prvi video macku i macka je moja", rece prvi monah. "Ja sam je prvi uzeo u ruke i ona je moja", rece drugi monah. U tom casu ucitelj uzede macku iz ruku drugog monaha i podize je visoko u vazduh a u njegovo drugoj ruci, izvadi veliko secivo i rece: "Ako mi ne kazete cija je macka, odrubicu joj glavu" !!! Monasi ponovise istu pricu od malopre i ucitelj odrubi glavu macki.

 :andjali
Na kraju je samo tišina

Ex01

  • Punopravni član
  • ***
  • Poruke: 167
  • Karma: +79/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Zen priče
« Odgovor #36 poslato: Mart 14, 2011, 01:28:43 »
Zen je brutalan brale =)
E sad se dovodi u pitanje jeli to losa kamma za ucitelja ili nije s obzirom da je tija njih šokirat i dokazat im kako je njihova besmislena prepirka uzela zivot jednom bicu. Ali pitanje je jeli besmislena prepirka uzela zivot jednom bicu ili jedan tip sa satarom jer zapravo macka je macka.

Al' opet ako je ovu dvojicu "probudilo" onda je ocito da je dobra kamma u pitanju.

?

 :ces

Sejmyo

  • Moderator
  • Iskusni član
  • *****
  • Poruke: 325
  • Karma: +176/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Zen priče
« Odgovor #37 poslato: Mart 14, 2011, 22:39:07 »
Momonkan: Koan 14 - Nansen ubi mačku

Nansen je vidio monahe istočne i zapadne sale kako se svađaju oko mačke.
On uze mačku i reče monasima:

"Monasi! Ako i jedan od vas može da mi kaže dobru rječ, spasićete mačku!"

Niko nije odgovoroio. Nansen smelo presječe mačku na dvoje.

Te večeri Đošu se vratio i Nansen mu je rekao o ovome. Đošu je skinuo sandale, i stavljajući ih na glavu, izišao.

Nansen reče:

"Da si bio ovdje, mogao bi spasiti mačku."


Mumonov komentar:

Zašto je Đošu stavio sandale na glavu? Ko god odgovori na ovo pitanje, on će razumjeti tačno na koji način je Nansen sproveo zapovjest (edikt). Ako ne (odgovori), neka pazi glavu.


Stih

Da je Đošu bio tu
Sproveo bi zapovjest suprotno
Đošu ote mač
I Nansen moli za svoj život.
« Poslednja izmena: Mart 16, 2011, 00:30:39 Sejmyo »
Veliko je pitanje života i smrti
Život brzo teče
Vrjeme nikog ne čeka
Budi se! Budi se!
Ne gubi ni moment!

Ex01

  • Punopravni član
  • ***
  • Poruke: 167
  • Karma: +79/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Zen priče
« Odgovor #38 poslato: Mart 14, 2011, 23:13:23 »
sorry ne berem. Moze malo detaljnije? Nisam upoznat s likovima dobro to mora bit problem

Vladimir Simović

  • Iskusni član
  • ****
  • Poruke: 257
  • Karma: +91/-1
Odg: Zen priče
« Odgovor #39 poslato: Mart 15, 2011, 01:23:06 »
Kada upalis bateriju, ona daje svetlost svugde u sobi. Ipak, svetlost se prostire svugde po sobi ali ne i na samoj lampi odakle dopire svetlo. Ako postavis ogledalo pravo ispred lampe, svetlo ce se odbiti i osvetliti lampu. Isto tako je i sa umom. On je u stanju da gleda izvan sebe i da pokusava da razume spoljne stvari na osnovu konceptualnog, logicnog i kategorizacionog uma. Ali u tom procesu spoljnog posmatranja on ne vidi samog sebe. Zbog toga gde god usmeris um, postavi jedno ogledalo da reflektuje onog ko posmatra.

 :andjali
Na kraju je samo tišina

oblica

  • .
  • Član
  • ***
  • Poruke: 1158
  • Karma: +429/-1
Odg: Zen priče
« Odgovor #40 poslato: Mart 15, 2011, 08:22:50 »
sorry ne berem. Moze malo detaljnije? Nisam upoznat s likovima dobro to mora bit problem

jeste.. ko je sad taj Jošu?  :mislilac

Sejmyo

  • Moderator
  • Iskusni član
  • *****
  • Poruke: 325
  • Karma: +176/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Zen priče
« Odgovor #41 poslato: Mart 15, 2011, 13:02:36 »
sorry ne berem. Moze malo detaljnije? Nisam upoznat s likovima dobro to mora bit problem

jeste.. ko je sad taj Jošu?  :mislilac

Đošu Đušin (na japanskom)  (778–897) je bio Veliki Zen Majstor koji je bio poznat po korištenju koana. Zaređen u svojoj osamnestoj godini on je postao student i kasnije nasljednik Zen Majstora Nansen Fugena. Jošu se smatran jednim on najvećih Zen Majstora Tang dinastije. Njegov najpoznatiji koan je prvi u kolekciji "Slučajevi Plave Litice" i "Kapija Bez Vrata" i ide ovako:

Monah upita Đošoua "Da li pas ima buda prirodu ili nema?" Đošu je odgovorio "MU! (ništa)"

Ovo je veoma popularan (prvi) probojni koan koji moramo da prođemo i demonstrujemo svom učitelju da bi počeli da radimo na, recimo, ovom koanu sa mačkom.

----------------------------------

Odlično, pošto ne kontam ni ja o čemu se radi ovdje. Ali u tome i jeste poenta pošto se radi o koanu a ne o običnoj priči. Ja bi mogao da nađem tumačenje nekog učitelja, i istoriju likova u koanu, ali i to nas ne bi dovelo ni milimetar bliže razumjevanju principa ovog slučaja. Samo sam htio da pokažem da se o koanu ne može raspravljati pošto nisu za to namjenjeni.
« Poslednja izmena: Mart 15, 2011, 13:15:26 Sejmyo »
Veliko je pitanje života i smrti
Život brzo teče
Vrjeme nikog ne čeka
Budi se! Budi se!
Ne gubi ni moment!

oblica

  • .
  • Član
  • ***
  • Poruke: 1158
  • Karma: +429/-1
Odg: Zen priče
« Odgovor #42 poslato: Mart 15, 2011, 13:18:46 »
Aha. Đošu je Jošu.  :stid
...večeri Đošu se vratio i Nansen mu je rekao o ovome. Jošu je skinuo sandale, i stavljajući ih na glavu, izišao.
Ovde mi nije bilo jasno odakle se Jošu stvorio. Sad mi je jasno.

Ex01

  • Punopravni član
  • ***
  • Poruke: 167
  • Karma: +79/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Zen priče
« Odgovor #43 poslato: Mart 15, 2011, 14:33:14 »
Ja san jos u blokadi. znaci Nansen je od njih trazija dobru rjec, sta bi znacilo da je trazio od njih tocnu rjec a ne dobru rjec tipa "nemoj ubit macku" nego ono, tocan odgovor na tu situaciju.
i sad kako su svi sutili (iz nekog meni morbidnog razloga jer ako se bojis ucitelja jeli uopce nesto ucis?) on rasice macku.

ali da je tu bija Đošu on bi ima tocan odgovor i kao "spasija bi macku"
ali đošu stavi na glavu sandale i izadje vanka da ovome dokaze da je oduzimanje zivota da bi netkoga prosvjetlili jednako kao nosenje sandala na glavi?



:Izmjena:

ok procitao sam malo vise sad o ovom nacinu ucenja i ako krenemo u detalje ovog to bi se trebalo radit izmedju ucitelja i ucenika a ne ovako opcenito. Iako npr ne mozemo to ovde napravit, opet bi cjenio vase objasnjenje o ovoj zadnjoj prici ili komentar na moj uvid u nju, cisto eto.

 :D
« Poslednja izmena: Mart 15, 2011, 14:41:33 Ex01 »

Sejmyo

  • Moderator
  • Iskusni član
  • *****
  • Poruke: 325
  • Karma: +176/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Zen priče
« Odgovor #44 poslato: Mart 15, 2011, 19:01:44 »
Aha. Đošu je Jošu.  :stid
...večeri Đošu se vratio i Nansen mu je rekao o ovome. Jošu je skinuo sandale, i stavljajući ih na glavu, izišao.
Ovde mi nije bilo jasno odakle se Jošu stvorio. Sad mi je jasno.

Izvini Kojice, moja greška. Prvi put sam prevodio sa Jošu pa sam promjenio na Đošu. Englesko "J" je naše "Đ"  :zviz:
Veliko je pitanje života i smrti
Život brzo teče
Vrjeme nikog ne čeka
Budi se! Budi se!
Ne gubi ni moment!