Autor Tema: Tantricka duhovnost  (Pročitano 14155 puta)

Sati

  • Administrator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 4091
  • Karma: +546/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Tantricka duhovnost
« Odgovor #15 poslato: Januar 08, 2013, 20:48:32 »
Ne može sve Fazlija znati... napiši ti ono što znaš  :)

Fazlija

  • Moderator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 805
  • Karma: +309/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Tantricka duhovnost
« Odgovor #16 poslato: April 13, 2013, 23:38:12 »
Ne može sve Fazlija znati... napiši ti ono što znaš  :)
Tko me zaziva  :andjali
Dobro Fazlija, to je sve Ananda Marga. postoje i druge škole, recimo Šri Vidja...
Ustvari, AM ima posebnu temu. Moji prilozi na ovoj temi su najvise prozeti mojim ogranicenim izucavanjem drugih tantrickih pravaca,  uglavnom shaivistickih (trika, natha, lingayata). Ali podrucje je toliko siroko da je svaki prilog tantrickim studijama vrlo dobrodosao.

Fazlija

  • Moderator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 805
  • Karma: +309/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Tantricka duhovnost
« Odgovor #17 poslato: April 13, 2013, 23:47:18 »

Sati

  • Administrator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 4091
  • Karma: +546/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Tantricka duhovnost
« Odgovor #18 poslato: April 14, 2013, 13:15:55 »
 :dd

za legendu   :D

Acko

  • Punopravni član
  • ***
  • Poruke: 125
  • Karma: +69/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Tantricka duhovnost
« Odgovor #19 poslato: Maj 06, 2013, 10:20:46 »
Ako je to 'welcome' upućeno Fazliji, pridružujem se lijepim željama! :)


Toliko sam se oduševio kad sam vidio njegov post na forumu, posle više od godinu dana, da mi je to uljepšalo ovaj radni ponedeljak...  :kez2:

Sati

  • Administrator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 4091
  • Karma: +546/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Tantricka duhovnost
« Odgovor #20 poslato: Maj 06, 2013, 14:52:09 »
legendarnom Fazliji, nego šta...   :andjali

zelenisok

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 29
  • Karma: +4/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Tantricka duhovnost
« Odgovor #21 poslato: Septembar 11, 2013, 19:03:05 »
Kakvo je vase misljenje o Tantri "leve ruke"?

Kada se pomene tantra, meni prvo padaju na pamet koriscenje jantri i panchamakara- vino, meso, riba, novac, i seks- sto u Hinduizmu tradicionalno predstavlja gresne stvari koje treba odbaciti, a u "levom" Tantrizmu se prihvata i praktikuje.

Fazlija

  • Moderator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 805
  • Karma: +309/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Tantricka duhovnost
« Odgovor #22 poslato: Decembar 23, 2013, 21:44:36 »
Kakvo je vase misljenje o Tantri "leve ruke"?

Moje misljenje je da se svaki sustav koji je u Indiji i Aziji dosao u dodir sa tantrom, prije ili kasnije tantrizirao. Taj nam je proces poznat u buddhizmu, jainizmu, ali i u hinduizmu. Hinduizam je ustvari tantrizirani oblik drevne vedske religije koja je ustvari stalno pomalo nagrizana, jos od pra-jainskih, pa kasnije i upanishadskih vremena, da bi konacno bila uzdrmana, poljuljana i oborena velicanstvenom pojavom Buddhe i buddhizma. Takva klasicna vedska religija koja je osvjedocena u Vedama se nikada vise nakon buddhizma nije obnovila u tom obliku. Postojali su neki pokusaji standardizacije u purva-mimamsa sustavu, ali je i ta skola ostala uvijek vrlo marginalan brahmanski pokusaj standardizacije jednog sustava za koji je vec Buddha rekao da nalikuje na 3 stare bacve iz kojih na sve strane curi voda... Ta je religija mogla prezivjeti samo tako da se priklonila jednom svojem vec otprije tantriziranom obliku - vedanti. Upanishadi jasno svjedoce o tom procesu ulaska yogicke terminologije i misaonih vrijednosti na mjesto magijskih obreda i zrtvovanja Veda itd. Jainizam, tantra i buddhizam su svaki sa svoje strane rusili to ogromno drvo vedskog brahmanizma. Konacan je udarac zadao buddhizam, ali je drvo palo u krilo tantre i tako jedino smoglo snage da prezivi.

Dakle, proces tantrizacije mozemo vrlo lako pratiti u hinduizmu, buddhizmu i jainizmu. Medjutim, vrlo malo ljudi obraca paznju na cinjenicu da su po cijelom svijetu u kamenom i ranijim dobima postojali kultovi plodnosti. Najnovija istrazivanja lokaliteta poput Stonehenge-a i slicnih lokaliteta govore da su to bila mjesta vrlo dobre zabave :) za ljude kamenog doba. Naime, nije tesko za pretpostaviti da su ljudi kamenog doba osobito cijenili i mitski obozavali 5 stvari koje su bile vrlo rijetke i vrijedne u njihovim zivotima koji su obilovali gladju, zimom (ledeno doba), pogibeljima (prosjecan zivotni vijek oko 25 godina). Pet stvari koje nisu bile tako svakodnevne, koje su bile vrlo posebne, koje su im davale najvise snage, moci i zadovoljstva. Najbolju vrstu hrane (meso i ribu), opojna pica i prirodne droge te spolnost kao najvazniju za produzenje vrste. To je doba matrijarhata, zene se obozavaju kao nositeljice plodnosti jer je broj clanova plemena najveci kapital koji pleme moze posjedovati. Svijest drvenih ljudi ledenog doba da je samo njihova brojnost ono sto ih moze sacuvati od istrebljenja. Jedino pravo ljudsko bice jeste zena, ona koja moze produziti vrstu. Muskarci su drugorazredni u tom sustavu vrijednosti. Samo pleme s dovoljnim brojem zena moze osigurati opstanak za sve. Plodna zena je jedini i najvredniji predmet obozavanja takvog drustva kojem prijeti stalno istrebljenje od gladi, zime, bolesti, ozljeda... 

Moje je misljenje da je lijeva tantra (vamacara tantra) naknadno nastala kao tantrizirani oblik tog izvornog shaktiskickog kulta ljudi iz kamenog i ledenog doba. Izvorno su se ljudi sastajali na kultnim mjestima poput Stonehenge-a i slicnih da bi obredno slavili plodnost tj. svoju sposobnost prezivljavanja i obnavljanja zivota masovnim orgijama, jedenjem najbolje hrane koju su imali te opijanjem i konzumiranjem droga. Oblici matrijarhalnog ili tek samo matrilinarnog drustva su se zadrzali jos do danas u kulturama Himalaya i okolnih zemalja. Kasnije je tome dodano tantricko metafizicko tumacenje i praksa. Vrhovno nacelo kulta plodnosti je dobilo razmjere apsoluta, uvedena su osnovna tantricka tumacenja (brahman=atman tj. parama brahman=parama shakti=atman) i dodano je ponesto tantricke kundalini yoge - jednako kao sto je mnogo vijekova kasnije na posve isti nacin obredna praksa Veda zamijenjena yogickom praskom sabranosti na ustrb zrtvneog obreda, vedski bogovi rastegnuti do nacela apsoluta, a Vede tj. Upanishadi prihvatili jednu posve drugaciju metafiziku oslobodjenja kroz sabranost osobne svijesti.

U tom procesu tantriziranja kultova plodnosti, i povratnog shaktiziranja tantre, oba sustava su u vecoj ili manjoj mjeri utjecala na onaj drugi. Tako je i sa svim ostalim u Indiji. Sve je utjecalo na sve drugo, ali tantra je izgleda najvise utjecala na sve ostalo. Tako da su za mene kultovi lijeve tantre ili razni shaktiskicki kultovi ustvari tantrizirani oblici izvornog (shaktistickog?) kulta slavljenja plodnosti.

Kada se pomene tantra, meni prvo padaju na pamet koriscenje jantri i panchamakara- vino, meso, riba, novac, i seks- sto u Hinduizmu tradicionalno predstavlja gresne stvari koje treba odbaciti, a u "levom" Tantrizmu se prihvata i praktikuje.


Moram napomenuti da izvorno "mudra" znaci zrno. Osnovna Dhayana mudra je kada se palcem i kaziprstom drzi jedno zrno (medju prstima). To zrno znaci biljku, opojnu biljku, sjemenku konoplje ili neke druge opojne prirodne droge. Kasnije je to tumaceno kao mudra - polozaj ruku, ili vec na druge nacine, ali izvorno ovdje mudra predstavlja drogu u znacenju shaktisticke prakse painca-makara. Meso, riba, alkohol, droga i spolnost su stvari koje daju snagu, opustaju, vode uzivanju. Time i vezivanju za onoga tko im ne pristupa obredno, tj. oslobodjenju za onoga tko je sposoban uvidjeti njihovu pravu bit kao nerazlicitih od same sustine Apsoluta :) Mozemo reci da su 5 stvari izvorne painca-makare bili prvi "prasadam" ili posvecena hrana (da ne kazem pricesna hostija) drvenih ljudi kamenog doba, a kasnije i do danas i svih shaktistickih tantrika :)