Autor Tema: saṃskrt  (Pročitano 10422 puta)

Fazlija

  • Moderator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 805
  • Karma: +309/-0
  • Pol: Muškarac
saṃskrt
« poslato: Novembar 30, 2010, 17:32:13 »
Dobra pomagala za poznavatelje samskrta.
Samskrtski rjecnik on-line: http://spokensanskrit.de/
Deklinacija imenica i konjugacija padeza: http://sanskrit.inria.fr/
 :bravo:

Fazlija

  • Moderator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 805
  • Karma: +309/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: saṃskrt
« Odgovor #1 poslato: Decembar 13, 2010, 21:43:11 »
Dva preslatka klinca odlicno govore samskrt:
Dakshinamurthy description in Sanskrit
 :bravo:

Fazlija

  • Moderator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 805
  • Karma: +309/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: saṃskrt
« Odgovor #2 poslato: Decembar 18, 2010, 23:44:58 »
Jos jedan dobar on-line samskrtski rjecnik:
http://www.sanskrit-lexicon.uni-koeln.de/monier/indexcaller.php
 
U moje doba smo listali taj ogromni Monier-Williamsov rjecnik, a sada ga evo sve na dugme...  :ok

Fazlija

  • Moderator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 805
  • Karma: +309/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: saṃskrt
« Odgovor #3 poslato: Decembar 28, 2010, 18:44:07 »
Odlicna vedska web stranica sa obiljem zanimljivog materijala (knjiga, tonskih zapisa i sl.) o ucenju samskrta, pjevanju vedskih himni i ostalih vedskih tekstova: http://www.vedamu.org/ Stvarno odlican izvor za proucavanje veda i samskrta.

Sati

  • Administrator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 4092
  • Karma: +546/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: saṃskrt
« Odgovor #4 poslato: Februar 02, 2011, 11:47:55 »
Za one koji se ozbiljnije bave sanskritom verovatno vredi da pogledaju ovaj link
http://kjc-fs-cluster.kjc.uni-heidelberg.de/dcs/index.php

HAL

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 5
  • Karma: +3/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: saṃskrt
« Odgovor #5 poslato: Septembar 07, 2011, 11:35:58 »
Da li postoji neko ko drži časove sanskrita u Beogradu?
« Poslednja izmena: Septembar 07, 2011, 11:39:42 HAL »

Bodhisattva Mahadeva

  • Punopravni član
  • ***
  • Poruke: 109
  • Karma: +33/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: saṃskrt
« Odgovor #6 poslato: Novembar 23, 2020, 01:29:35 »



Jako zanimljiv razgovor s panditkinjom dr. Branislavom Božinović o prirodi srpskog i sanskrtskog jezika.


Bila sam fascinirana Veljačićevom filozofskom analizom Zapada i njegove civilizacije koja nije imala odgovore na nadolazeće probleme takozvane hrišćanske civilizacije. I shvatila sam da je istina na Istoku. Prvi put sam otišla u Indiju 1974. godine. Otišla sam kao turista, preko agencije "Putnik". I odmah sam shvatila da je to moja zemlja, moj zavičaj i posle mi više nije bio potreban nikakav vodič jer sam se tamo snalazila kao da sam u ovim mojim Vražogrncima. Šalim se. Da biste shvatili indijsku kulturu, običaje, jezik, potrebno vam je deset, petnaest godina da živite tamo.

Sati

  • Administrator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 4092
  • Karma: +546/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: saṃskrt
« Odgovor #7 poslato: Novembar 24, 2020, 10:44:40 »
Hvala na linku. Sa velikim sa zanimanjem kliknuo i upiljio se u ekran  :)
Kad ono, uplaši me neka žena što viče  :dsmeh
Ne sviđaju mi se ljudi koji viču, misleći da su im tako argumenti jači.

I onda gospođa kaže: "Buda je rekao: 'Ne donosite zaključke. Jer kakav god da doneseš je pogrešan'"!?
Voleo bih da je dala referencu, jer ovakva apsurdna rečenica i to pripisana Budi koliko znam nije ostala zabeležena. Nastala je u njenoj glavi, verovatno kao pogrešna interpretacija onoga što Buda jeste rekao prema Kalama sutti. I, naravno, onda Branislava bez problema nastavi da "donosi zaključke" o Darvinovoj teoriji evolucije, kosmičkom zakonu, Indijcima koji su najpre logičari, pa matematičari, pa tek onda metafizičari itd. itd. Očas zaboravila na Budin "savet" da ne donosi zaključke :sesir

I na kraju, generalno ne razumem baš to insistiranje na velikoj bliskosti srpskog sa sanskritom. Kao da svi ostali indoevropski jezici oskudevaju u tim bliskostima i sličnostima. Naravno, one su mnogobrojne ne samo između ta dva jezika, već između svih ostalih koji pripadaju tog grupi. Zato joj i pripadaju. I onda gospođa Branislava do kraja emisije na osnovu te po njij izgleda unikatne sličnosti pravi čitavu mitologiju o nekakvoj specijalnoj bliskosti između Srba i Indijaca, ko god oni bili. Po sistemu nas i Rusa 300 miliona  :kez2:

Sve u svemu, ostavljao si ti ovde i bolje linkove  :andjali

Bodhisattva Mahadeva

  • Punopravni član
  • ***
  • Poruke: 109
  • Karma: +33/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: saṃskrt
« Odgovor #8 poslato: Novembar 27, 2020, 18:29:36 »
Jeste, jeste, na prvi pogled izgleda kao vrlo ljuta baba, ali meni se svidjelo kako je dosljedno iz epistemoloske analize sanskrta izvela svoje razumijevanje temeljnih pojmova indijske filozofije. Na taj nacin se u Indiji klasicno i uci filozofija iz jezika. Vidi se da je naukovala kod brahmana i pandita u Varanasiju ili gdje ono vec rece... Ugrubo je, recimo, shvatila i pohvatala osnovne pojmove, ali nista bez prakse... e, a za to treba da se dodje u drustvo Osrednji put... ne moze drugacije.


I naravno, to si posve u pravu, ta nasa nacionalisticka mitomanija... Srbi najstariji narodi, Srbi nebeski narod, Srbi ovo, Srbi ono, Srbi i sanskrt... od koje izgleda ni baba Branislava nije cijepljena.

Sati

  • Administrator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 4092
  • Karma: +546/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: saṃskrt
« Odgovor #9 poslato: Novembar 28, 2020, 10:48:36 »
Da ja sam naročito osetljiv na tu mitomaniju, pa onda dalje ni ne slušam šta govori.
A možda bi trebalo.
Eto, svako ima neki feler, a ja taj  :zeleni: