Autor Tema: Budistička ikonografija  (Pročitano 10308 puta)

Sati

  • Administrator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 4092
  • Karma: +546/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Budistička ikonografija
« Odgovor #15 poslato: Jul 03, 2016, 09:40:52 »
Još jednom otkrili Budine ostatke! Ovo nešto učestalo  :kez2:
Meni cela priča više liči na pokušaj Kineza da preotmu Indijcima "primat" u budističkom svetu.
Očekujem da Indijci usko pronađu čitav kostur, bez obzira što je Buda bio kremiran.
Ili je ovo pokušaj zapadnih "naučnih" medijia da lansiraju još jedno "senzacionalno otkriće".
Naravno, u pozadini je jedino lova  :tuga

I to što je posle kremacije "posmrtne ostatke tadašnji kralj podijelio je na hiljade djelova" je dezinformacija.
Mahaparinibbana sutta, koja opisuje poslednjih nekoliko meseci Budinog života i smrt, lepo kaže:

Podela posmrtnih ostataka

"34. Tada kralj Māgadhe Ađātasattu, sin kraljice Videhi, doznade da je u Kusinari umro Blaženi. I posla poruku Malama u Kusinari: "Blaženi je pripadao kasti ratnika, a i ja takođe. Zaslužujem da dobijem deo posmrtnih ostataka Blaženog i održim svetkovinu tome u čast."

35. I Lićhave iz Vesalija doznadoše da je u Kusinari umro Blaženi. I poslaše poruku Malama u Kusinari: "Blaženi je pripadao kasti ratnika, a i mi takođe. Zaslužujemo da dobijemo deo posmrtnih ostataka Blaženog. Podići ćemo stupu iznad tih ostataka i održati svetkovinu tome u čast."

36. I Sakje iz Kapilavatua doznadoše da je u Kusinari umro Blaženi. I poslaše poruku Malama u Kusinari: "Blaženi je bio najveći u našem narodu. Zaslužujemo da dobijemo deo posmrtnih ostataka Blaženog. Podići ćemo stupu iznad tih ostataka i održati svetkovinu tome u čast."

37. I Bulije iz Alakape doznadoše da je u Kusinari umro Blaženi. I poslaše poruku Malama u Kusinari: "Blaženi je pripadao kasti ratnika, a i mi takođe. Zaslužujemo da dobijemo deo posmrtnih ostataka Blaženog. Podići ćemo stupu iznad tih ostataka i održati svetkovinu tome u čast."

38. I Kolije iz Ramagame doznadoše da je u Kusinari umro Blaženi. I poslaše poruku Malama u Kusinari: "Blaženi je pripadao kasti ratnika, a i mi takođe. Zaslužujemo da dobijemo deo posmrtnih ostataka Blaženog. Podići ćemo stupu iznad tih ostataka i održati svetkovinu tome u čast."

39. I braman iz Vetadipe doznade da je u Kusinari umro Blaženi. I on posla poruku Malama u Kusinari: "Blaženi je pripadao kasti ratnika, a ja sam braman. Zaslužujem da dobijemo deo posmrtnih ostataka Blaženog. Podići ću stupu iznad tih ostataka i održati svetkovinu tome u čast."

40. I Male iz Pave  doznadoše da je u Kusinari umro Blaženi. I poslaše poruku Malama u Kusinari: "Blaženi je pripadao kasti ratnika, a i mi takođe. Zaslužujemo da dobijemo deo posmrtnih ostataka Blaženog. Podići ćemo stupu iznad tih ostataka i održati svetkovinu tome u čast."

41. Ali kada čuše za to Male iz Kusinare obratiše se okupljenima sledećim rečima: "Blaženi je preminuo u našem gradu. Nećemo da se odvajamo od bilo kojeg dela posmrtnih ostataka Blaženoga." Onda braman Dona ovako reče prisutnima:

    'Od mene samo jedna reč, molim vas, gospodo da me saslušate!
    Naš Buda nas je uvek učio da budemo trpeljivi;
    Neprikladno će biti ako se napravi spor
    I rat i krvoproliće, oko starateljstva
    Nad ostacima njegovim, koji beše najbolji među ljudima!
    Zato, gospodo, složimo se prijateljski
    Da načinimo osam delova — tako da se nadaleko
    podignu stupe i videvši ih, čovečanstvo će
    u Probuđenom poverenje pronaći!'

"Neka tako bude, bramanu! Sam podeli ostatke na jednake delove."

A braman Dona reče okupljenima: "Neka tako bude, gospodo." I pravedno podeli posmrtne ostatke Blaženog na jednake delove i kad to učini obrati se okupljenima sledećim rečima: "Neka ova urna, gospodo, bude data meni. Nad tom urnom podići ću stupu i u njenu čast svetkovinu održati." I urna bi predata bramanu Doni.

42. Onda Morije iz Pipalivane doznadoše da je u Kusinari umro Blaženi. I poslaše poruku Malama u Kusinari: "Blaženi je pripadao kasti ratnika, a i mi takođe. Zaslužujemo da dobijemo deo posmrtnih ostataka Blaženog. Podići ćemo stupu iznad tih ostataka i održati svetkovinu tome u čast."

Nijedan deo ostataka Blaženoga nije preostao, posmrtni ostaci Blaženoga već su razdeljeni. Ali uzmite odavde prah." I oni uzeše odatle prah."

Kao što vidimo, gloženje oko mrtvog Bude ima vrlo dugu istoriju, a ovo danas je samo nastavak, uz pomoć "nauke" dakako  :kez2:

Fazlija

  • Član
  • *****
  • Poruke: 805
  • Karma: +309/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Budistička ikonografija
« Odgovor #16 poslato: Jul 03, 2016, 12:58:13 »
Nije neobicno da su poslali kakve relikvije u Kinu kada se tamo buddhizam ustalio. Tako su slali i na Sri Lanku i svuda gdje su odlazila buddhisticka poslanstva. Tako da me ne bi zacudilo da su Gupte ili tako neka velika indijska buddhisticka dinastija kineskom caru poslali dio izvornih relikvija koje su se cuvale negdje po Indiji.

Sati

  • Administrator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 4092
  • Karma: +546/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Budistička ikonografija
« Odgovor #17 poslato: Jul 04, 2016, 07:24:31 »
Moguće. Ali mi čudno da tako nešto nisu otkrili u samoj Indiji, gde bi po logici stvari takvo otkriće trebalo da bude lakše, jer su ostatke rasejali diljem brda i dolina  :)
« Poslednja izmena: Jul 04, 2016, 23:56:48 Sati »

Fazlija

  • Član
  • *****
  • Poruke: 805
  • Karma: +309/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Budistička ikonografija
« Odgovor #18 poslato: Jul 04, 2016, 20:56:23 »
Moguće. Ali mi čudno da tako nešto nisu otkrili u samoj Indiji, gde bi po logici stvari takvo otkriće trebalo da bude lakše, jer su ostatke raseli diljem brda i dolina  :)


Sto se tice otkrica u samoj Indiji, meni se nalazi iskopine u mjestu Piprahwa cine apsolutno autenticni...

Sati

  • Administrator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 4092
  • Karma: +546/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Budistička ikonografija
« Odgovor #19 poslato: Jul 05, 2016, 00:02:55 »
Hm, posle čitanja knjige
Charles Allen: The Buddha and Dr Fuhrer: An Archaeological Scandal
nisam baš ostao ubeđen u autentičnost nalaza.

 :sesir