Autor Tema: Suncarenje (suncana yoga)  (Pročitano 11767 puta)

Bodhisattva Mahadeva

  • Punopravni član
  • ***
  • Poruke: 109
  • Karma: +33/-0
  • Pol: Muškarac

Fazlija

  • Moderator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 805
  • Karma: +309/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Suncarenje (suncana yoga)
« Odgovor #1 poslato: Maj 08, 2011, 19:03:19 »
Dobra i pregledna domaca stranica: http://sungazing-hr.org/

Aparigraha

  • Iskusni član
  • ****
  • Poruke: 265
  • Karma: +173/-1
Odg: Suncarenje (suncana yoga)
« Odgovor #2 poslato: Maj 19, 2011, 18:46:53 »
Zna li neko (gde mogu procitati, i da li na internetu uopste postoji) nesto vise o dojiljama iz Rusije koje ne uzimaju/ne konzumiraju nikakvu vrstu hrane, a koje je samo spomenuo postovani gospodin Hira Ratan Manek? Unapred hvala.
Ne, gospodine! Nisam prosvetljen. Ali sam prilično eliminisan! (Ananda Mangala Mahanayakathera)
ekaggata jit

Aparigraha

  • Iskusni član
  • ****
  • Poruke: 265
  • Karma: +173/-1
Odg: Suncarenje (suncana yoga)
« Odgovor #3 poslato: Maj 30, 2011, 12:18:01 »
Shvatila sam da ipak ne treba ustajati pre suncevog izlaska, bas kao sto je rekao Manek. Imunitet slabi. Eh, da sam ga ranije poslusala...Steta, a bas sam mislila da mi dan moze duze trajati.
Ne, gospodine! Nisam prosvetljen. Ali sam prilično eliminisan! (Ananda Mangala Mahanayakathera)
ekaggata jit

Fazlija

  • Moderator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 805
  • Karma: +309/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Suncarenje (suncana yoga)
« Odgovor #4 poslato: Maj 30, 2011, 16:41:52 »
Ne znam kako u buddhizmu, ali u yozi se preporucuje ustajanje malo prije zore. Tako jedno 45-60 min. prije svitanja. Potom prvo ide kupanje, pa zatim malo uvodnih duhovnih djelatnosti poput pjevanja kirtana, plesa i tako. I onda nekako bas oko samog svitanja zasjest' u meditaciju (kratko, ne duze od pola sata). Pa nakon nje asane i ostale vjezbe (surya namaskar, tandava i sl.) i onda masaza, relaksacija pa na dorucak.
Kaze se u drevnim yoza spisima da je najpogodnije vrijeme za du'ovnu praksu onih sat i pol' koji pocinju s 45 min. prije izlaska sunca i traju do 45 min. nakon izlaska sunca. U tom razdoblju je najbolje obaviti sve ovo gore navedeno. I tako pocinju sve hramske sluzbe u hinduistickim hramovima, i dnevni rasporedi u yoga ashramima. Tako pocinju najcesce i programi na yoga seminarima.
 :joga:

Sati

  • Administrator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 4091
  • Karma: +546/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Suncarenje (suncana yoga)
« Odgovor #5 poslato: Maj 30, 2011, 17:15:56 »
Fazlija, meni ovaj yozi raspored zvuči baš zanimljivo :bravo:

U budističkim manastirima ustaju ko u 4 ko u 5, bez obzira na Sunce  :zeleni:

Aparigraha

  • Iskusni član
  • ****
  • Poruke: 265
  • Karma: +173/-1
Odg: Suncarenje (suncana yoga)
« Odgovor #6 poslato: Maj 30, 2011, 17:16:22 »
Manek veli da je najbolje ustati sat vremena nakon izlaska sunca. Ja ustajem oko 5h, cesto i ranije, tacnije, malo pre izlaska sunca. To nepodudaranje me je zbunilo. Mozda je stres ucinio svoje. Sreca da je sve to prolazno. Hvala Fazlija za upute.
Ne, gospodine! Nisam prosvetljen. Ali sam prilično eliminisan! (Ananda Mangala Mahanayakathera)
ekaggata jit

Sati

  • Administrator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 4091
  • Karma: +546/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Suncarenje (suncana yoga)
« Odgovor #7 poslato: Maj 30, 2011, 17:17:38 »
E bogami ja ustajem u 7.
nekad pre nekad posle izlaska sunca (tj. dizanja roletni)  :zeleni:

Aparigraha

  • Iskusni član
  • ****
  • Poruke: 265
  • Karma: +173/-1
Odg: Suncarenje (suncana yoga)
« Odgovor #8 poslato: Maj 30, 2011, 17:20:45 »
Fazlija, meni ovaj yozi raspored zvuči baš zanimljivo :bravo:

U budističkim manastirima ustaju ko u 4 ko u 5, bez obzira na Sunce  :zeleni:


Tada je najlepse i izgleda najzdravije...
Ne, gospodine! Nisam prosvetljen. Ali sam prilično eliminisan! (Ananda Mangala Mahanayakathera)
ekaggata jit

Sati

  • Administrator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 4091
  • Karma: +546/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Suncarenje (suncana yoga)
« Odgovor #9 poslato: Maj 30, 2011, 17:25:09 »
Ha sad dal je najzdravije ne znam, viđao sam i monahe sa zdravstevenim tegobama.
Mislim da nije presudno vreme ustajanja, već šta rade posle toga  :kez:

Nego zapričasmo se, a ja vidim da je meni radno vreme već isteklo.
Ovaj Fazlija me samo zagovara ovde  :zeleni:

Pozdrav svima, odoh ja sad  :bye

Aparigraha

  • Iskusni član
  • ****
  • Poruke: 265
  • Karma: +173/-1
Odg: Suncarenje (suncana yoga)
« Odgovor #10 poslato: Maj 30, 2011, 17:31:57 »

Mislim da nije presudno vreme ustajanja, već šta rade posle toga  :kez:




Mudro, nema sta  :ok 
Pozdrav  :bye
Ne, gospodine! Nisam prosvetljen. Ali sam prilično eliminisan! (Ananda Mangala Mahanayakathera)
ekaggata jit

Fazlija

  • Moderator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 805
  • Karma: +309/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Suncarenje (suncana yoga)
« Odgovor #11 poslato: Maj 30, 2011, 17:39:49 »
Da, to je opcenito indijski obicaj da se ustaje izmedju 4h i 5h ujutro bez obzira na sunce, pa ne vjerujem niti da buddhisti tu bitno odstupaju. U Ananda Marzi zvono zvoni obicno u pola pet ujutro, pa strka u kupatilo pod 'ladnu vodu i u 5:00 pocinje pjesma... ori se kirtan.
Samo ne razumijem kako Hira kaze da je najbolje ustajati sat nakon izlaska sunca, ako samo 45 min. nakon izlaska mozes da gledas u sunce?! Onda bi njegovi sljedbenici prespavali sigurne minute za gledanje u sunce?!
Treba tu razlikovati zoru i izlazak sunca. Zora je kada se pocne daniti. Kada prvo svjetlo pocinje razbijati mrak. Obicno se istocni obzor osvijetli, dok je zapadni jos potpuno crn. To je samo svjetlo koje dolazi posredno od sunca koje se jos uvijek nalazi ispod obzora. Tako zora ustvari traje obicno tih 45 min. prije samog izlaska sunca. Onda tek samo sunce pocinje da se pomalja iznad obzora. To je tek izlazak sunca.
Isto tako i kod sumraka. Ponekad kada je cist zapadni obzor (npr. na cijelom Jadranu koji se proteze zapadno od obale) moze se lijepo gledati zalazak sunca sve do zadnjeg trena kada sunce nestane u moru, ali ne nastupi odmah noc. Sumrak jos traje nekih 30-45 minuta dok ima tog odbijajuceg svjetla koje jos dopire od sunca koje je vec ispod zapadnog obzora.

Fazlija

  • Moderator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 805
  • Karma: +309/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Suncarenje (suncana yoga)
« Odgovor #12 poslato: Maj 30, 2011, 17:50:21 »
Nego zapričasmo se, a ja vidim da je meni radno vreme već isteklo.
Ovaj Fazlija me samo zagovara ovde  :zeleni:
Eto, tako ti je kada radis u kapitalistickom preduzecu pa te drze bezevez na poslu do 5h, a ti hvatas krivine i pises po forumima po' radnog vremena. Produktivnost nista... boli te briga. Motivacija na minimumu. Ne pomaze ni' gledanje kroz prozor bez obzira bilo sunca ili ne bilo?!
 
A ja lijepo u sopstvenom socijalistickom preduzecu radim ko' co'ek od 9h do 3h. Dodjem kuci, jedem lijepo, pa odmaram zasluzeno ko pravi samoupravni neimar, i u 5h vec debelo zavaljen u krevetu piskaram na laptopu, il' gledam kakve poucne filmove na TVju ili videotu...

Aparigraha

  • Iskusni član
  • ****
  • Poruke: 265
  • Karma: +173/-1
Odg: Suncarenje (suncana yoga)
« Odgovor #13 poslato: Jun 10, 2011, 15:04:28 »
Mozda u suncarenju lezi odgovor na to zasto je tako tesko decicu naterati da jedu?  :ces Mi odrasli smo nauceni na jelo? Zato HRM kaze da se moze ziveti od prane. Kao sto smo nauceni jesti, tako se od toga mozemo i oduciti. Ako ne razmisljam o hrani, mogu danima da ne jedem nista (i da opet nemam manjak kilograma :zeleni: ) .
Ne, gospodine! Nisam prosvetljen. Ali sam prilično eliminisan! (Ananda Mangala Mahanayakathera)
ekaggata jit

Ex01

  • Punopravni član
  • ***
  • Poruke: 167
  • Karma: +79/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Suncarenje (suncana yoga)
« Odgovor #14 poslato: Jul 01, 2011, 12:10:48 »
ma zeznuta je ta hrana. Ne pojedem nista cjeli dan sve 5.
Sljedeci dan odlucim umjereno jest cijeli dan i sve ode kvragu. Nakon prvog obroka (oko podne) samo se otvori apetit i moga bi do sutra jest. Nekad gledam to djubre sta stavljan u sebe i znan da ce mi za 5 minuta opet bit za jest.


kad uspijem dan dobro zapocet (hladan tus, razgibavanje i neki lagani posao) taj dan ide glatko.