Autor Tema: Pitanja & odgovori  (Pročitano 41929 puta)

uneasy

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 41
  • Karma: +40/-0
Odg: Pitanja & odgovori
« Odgovor #30 poslato: Avgust 11, 2010, 22:15:29 »
Pozdrav i tebi, Deks.
Ne bih ti znao odgovoriti na pitanje o korisnosti grupne meditacije, jer meni je uspeh da svaki dan odsedim bar 20 minuta ili više ako sam bolje raspoložen.
'bro doš'o na forum. :sesir
Sjedeći mirno ništa ne čineći proljeće dolazi i trava raste....

Sati

  • Administrator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 4091
  • Karma: +546/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Pitanja & odgovori
« Odgovor #31 poslato: Avgust 12, 2010, 09:22:43 »
Dex, grupna meditacija može biti vrlo korisna, jer posvećenost i istrajnost ostalih članova grupe nas inspiriše i daje snagu i kad nam je bioritam u minusu. A to nam se svima događa. Otuda nisu džabe izmišljeni manastiri (a i kursevi meditacije ja nezaređene), kao mesta zajedničkog duhovnog napora. Sve dok ne dostigneš određeni nivo uvida, neophodna su ti uputstva i primer drugih. Zato je vrlo važan jedan pojam u budizmu, a to je kalyana mitta, "duhovni prijatelj". Ko ga ima, taj je pola psola obavio. Ostaje još samo druga polovina  ;))
Dakle, grupa nas inspiriše i pomaže, ali naravno samo ako njeni članovi (uključujući i nas same) jesu posvećeni i istrajni.

Kontakt beogradske grupe društva "Srednji put" je jasna.kovacevic [at] razbibriga.net
pa probaj, poduka je besplatna. Srećno vežbanje.  :ok

I pitaj slobodno, nije loše ni za sve nas da s vremena na vreme utvrđujemo gradivo :D
« Poslednja izmena: Avgust 12, 2010, 12:25:40 Sati »

Dhammadeepa

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 19
  • Karma: +20/-0
Odg: Pitanja & odgovori
« Odgovor #32 poslato: Avgust 12, 2010, 11:51:15 »
Koliko je korisna grupna meditacija?

Vrlo, vrlo korisna! Da skodi ne moze ;) Neki manastiri cak imaju obaveznu grupnu jutarnju i vecernju meditaciju! Mislim da ti nece biti tesko da istrajes na putu kojim si krenuo, jer su ovde svi ovi divni ljudi na forumu i sve sto ti nije jasno slobodno pitaj :)

dexlukic

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 46
  • Karma: +27/-0
  • Pol: Muškarac
  • Istina je skrivena u nama!
Odg: Pitanja & odgovori
« Odgovor #33 poslato: Avgust 12, 2010, 13:30:54 »
Hvala Vam na korisnim odgovorima. Mislim da ćemo lepo sarađivati.  :ok

dexlukic

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 46
  • Karma: +27/-0
  • Pol: Muškarac
  • Istina je skrivena u nama!
Odg: Pitanja & odgovori
« Odgovor #34 poslato: Avgust 13, 2010, 13:40:39 »
Ja sam Hrišćanin od rođenja, ali se nikada nisam osećao kao Hrišćanin. Naravno, ne želim da kritikujem pomenutu religiju.
Jednostavno neko voli da nosi patike a neko cipele. To zavisi od čoveka i od situacije. Ni patike ni cipele u suštini nisu loše, ali je besmisleno diskutovati šta je bolje. Vi nosite šta vam više odgovara. Slikovito sam želeo da pokažem da mi sami treba da biramo svoj put (to je moje mišljenje). Ja sam sebe pronašao u Budizmu. Još nikome to nisam rekao lično jer ne želim to još da iznosim u javnost. Zato bih želeo da čujem šta Vi imate da mi kažete povodom moje odluke?
Ja mislim da imam pravo da hodam putem za koji ja lično mislim da je ispravan, bio on religijski, sektaški ili neki drugi. Proučavajući sve religije, monoteističke i politeističke, zaključio sam da mi je Budizam najpribližniji. Najpribližniji mojoj ličnosti i zaključcima koje sam donosio samostalno (o životu, okolini, svetu...).

fortytwo

  • Punopravni član
  • ***
  • Poruke: 213
  • Karma: +151/-0
  • Pol: Muškarac
  • paper is the new internet
Odg: Pitanja & odgovori
« Odgovor #35 poslato: Avgust 13, 2010, 15:29:36 »
Ja sam sebe pronašao u Budizmu. Još nikome to nisam rekao lično jer ne želim to još da iznosim u javnost. Zato bih želeo da čujem šta Vi imate da mi kažete povodom moje odluke?

Ono što ja imam da kažem je bolje od mene rekao veliki japanski zen učitelj (i osnivač Soto škole) Dogen:
Ljudi koji istinski prate Put se veoma trude da sakriju cinjenicu da su budisti.
(People who truly follow the Way would do well to conceal the fact that they are Buddhists. prevod na engleski uradio Reihō Masunaga a širi kontekst i nešto drugačiji prevod sa japanskog: http://global.sotozen-net.or.jp/common_html/zuimonki/05-03.html )

U svakom slučaju, zapitaj se šta "izlaženjem u javnost kao budista" dobijaš (ako išta uopšte i dobijaš), tj. koja bi bila svrha toga, a šta bi mogao da izgubiš. Moje je mišljenje da privatnosti nikad nije previše, ljudskih predrasuda nikad nije premalo, a da ja ne bih bio suviše sugestivan, jer je to ipak tvoja odluka, staću ovde.

Pozdrav!
Death is as close as our breath. - Ajahn Chah

Sati

  • Administrator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 4091
  • Karma: +546/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Pitanja & odgovori
« Odgovor #36 poslato: Avgust 13, 2010, 16:03:51 »
Ja sam Hrišćanin od rođenja, ali se nikada nisam osećao kao Hrišćanin. Naravno, ne želim da kritikujem pomenutu religiju.
Jednostavno neko voli da nosi patike a neko cipele. To zavisi od čoveka i od situacije. Ni patike ni cipele u suštini nisu loše, ali je besmisleno diskutovati šta je bolje. Vi nosite šta vam više odgovara. Slikovito sam želeo da pokažem da mi sami treba da biramo svoj put (to je moje mišljenje). Ja sam sebe pronašao u Budizmu. Još nikome to nisam rekao lično jer ne želim to još da iznosim u javnost. Zato bih želeo da čujem šta Vi imate da mi kažete povodom moje odluke?
Ja mislim da imam pravo da hodam putem za koji ja lično mislim da je ispravan, bio on religijski, sektaški ili neki drugi. Proučavajući sve religije, monoteističke i politeističke, zaključio sam da mi je Budizam najpribližniji. Najpribližniji mojoj ličnosti i zaključcima koje sam donosio samostalno (o životu, okolini, svetu...).

Dex, podsetio si me na moja razmišljanja pre mnogo godina kad sam rešio da živim u skladu sa Budinim učenjem. A posebno mi se sviđa ovaj deo gde kažeš da ne želiš da kritikuješ. Sasvim dobra polazna tačka  :ok

Što se tiče iznošenja u javnost itd. nemaš gde da žuriš. Neka ta odluka prvo sazri u tebi i nek sagledaš šta ona praktično znači. Mislim takođe da je daleko korisnije i za tebe i za druge pokazati delima da si budista, nego rečima. Vežbaj svoj um, čini dobra dela i izbegavaj ona loša. Postani dobar čovek. To je mnogo značajnije (i naravno mnogo teže) od raznih deklarisanja.

 :bye

dexlukic

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 46
  • Karma: +27/-0
  • Pol: Muškarac
  • Istina je skrivena u nama!
Odg: Pitanja & odgovori
« Odgovor #37 poslato: Avgust 13, 2010, 22:26:38 »
U svakom slučaju, zapitaj se šta "izlaženjem u javnost kao budista" dobijaš (ako išta uopšte i dobijaš), tj. koja bi bila svrha toga, a šta bi mogao da izgubiš. Moje je mišljenje da privatnosti nikad nije previše, ljudskih predrasuda nikad nije premalo, a da ja ne bih bio suviše sugestivan, jer je to ipak tvoja odluka, staću ovde.
Izlaženjem u javnost apsolutno ništa ne dobijam. Ideja o budizmu je potpuno sazrela u meni i ja se osećam kao budista. Naravno mislim da bih to rodbini malo teže objasnio, a čak mislim i da me ne bi shvatili.  :D
Usvojio sam budističke principe i počeo da živim kao budista, da meditiram i t.d. Dosta čitam o Budinom učenju i primenjujem njegovo učenje na sopstveni život. Mnogo se bolje osećam i poprilično sam zadovoljan. Tako da ponavljam, izlaženjem u javnost ne bih ništa dobio, ali ću jednog dana, za 5, 10 ili više godina reći to i svojoj okolini. Za sada sam im rekao samo da meditiram.  ;))

dexlukic

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 46
  • Karma: +27/-0
  • Pol: Muškarac
  • Istina je skrivena u nama!
Odg: Pitanja & odgovori
« Odgovor #38 poslato: Avgust 13, 2010, 22:30:28 »
Mislim takođe da je daleko korisnije i za tebe i za druge pokazati delima da si budista, nego rečima. Vežbaj svoj um, čini dobra dela i izbegavaj ona loša. Postani dobar čovek. To je mnogo značajnije (i naravno mnogo teže) od raznih deklarisanja.
Apsolutno se slažem s vama. :bravo:

dexlukic

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 46
  • Karma: +27/-0
  • Pol: Muškarac
  • Istina je skrivena u nama!
Odg: Pitanja & odgovori
« Odgovor #39 poslato: Avgust 18, 2010, 22:48:10 »
Koja je suštinska razlika između Vađrayana, Mahayana i Theravada budizma?

Uzgred, već nedelju dana upražnjavam vipasana meditaciju iz Theravada budizma i poprilično sam zadovoljan za sada.  ;))

Sati

  • Administrator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 4091
  • Karma: +546/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Pitanja & odgovori
« Odgovor #40 poslato: Avgust 19, 2010, 09:13:44 »
Za početak pogledaj ovaj kratak tekst
Theravada i mahayana budizam

 :)

dexlukic

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 46
  • Karma: +27/-0
  • Pol: Muškarac
  • Istina je skrivena u nama!
Odg: Pitanja & odgovori
« Odgovor #41 poslato: Avgust 19, 2010, 14:40:45 »
Za početak pogledaj ovaj kratak tekst
Theravada i mahayana budizam
Pročitao sam ovaj tekst i pre nego što sam mislio da postavim pitanje, ali mi i dalje nije jasno koje su to suštinske razlike. Koliko ja shvatam većih razlika nema, a i te razlike koje postoje su minimalne. Da li sam u pravu?

Sati

  • Administrator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 4091
  • Karma: +546/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Pitanja & odgovori
« Odgovor #42 poslato: Avgust 19, 2010, 16:42:13 »
Mislim da bi se i autor tog teksta složio sa tobom, jer kaže:

"Mnogo godina sam proučavao mahayanu i što sam je više upoznavao  to sam se više uveravao da jedva da postoje razlike između theravade  i mahayane u pogledu osnovnih učenja."

Ipak je sve to budizam, pa je i za očekivati da su razlike uglavnom površinske, u onom delu u kojem je budizam šireći se upijajo u sebe lokalne kulturne forme, predanja i običaje. Tako smo dobili raznolikost u jedinstvu, da se tako izrazim, što shvatam kao prednost u smislu one marketinške doskočice: za svakog ponešto  :D A mi smo svi različitih afiniteta, pa ćemo prema tome i odabrati školu koja najviše odgovara našem mentalnom sklopu, dosadašnjem iskustvu i sklonostima, a ponekad se verovatno radi i o čistoj slučajnosti, sa kojom školom ili učiteljem smo prvo došli u kontakt.  :bye

ps. i ovde imaš neke od odgovora na tvoje pitanje:
Istorija i razvoj
 
« Poslednja izmena: Avgust 19, 2010, 16:47:41 Sati »

dexlukic

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 46
  • Karma: +27/-0
  • Pol: Muškarac
  • Istina je skrivena u nama!
Odg: Pitanja & odgovori
« Odgovor #43 poslato: Avgust 19, 2010, 17:21:26 »
ps. i ovde imaš neke od odgovora na tvoje pitanje:
Istorija i razvoj
Zahvaljujem.  :ok

Sati

  • Administrator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 4091
  • Karma: +546/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Pitanja & odgovori
« Odgovor #44 poslato: Avgust 19, 2010, 19:31:02 »
Nema na čemu.  :kez:

Nego sad videh i ovu temu na ovom forumu, ne znam jesi li je pročitao:
http://forum.yu-budizam.com/zajednicke-teme/mahayana-i-theravada/

 :)