Autor Tema: Joga  (Pročitano 12400 puta)

Sati

  • Administrator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 4091
  • Karma: +546/-1
  • Pol: Muškarac
Joga
« poslato: April 24, 2011, 19:56:08 »

Fazlija

  • Moderator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 805
  • Karma: +309/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Joga
« Odgovor #1 poslato: April 30, 2011, 01:46:41 »

Fazlija

  • Moderator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 805
  • Karma: +309/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Joga
« Odgovor #2 poslato: Maj 07, 2011, 22:41:29 »
Kazu mi stariji yoga kolege i veterani da su Hare Krshne u 60'im i 70'im godinama poducavali da tko radi asane da ide ravno u pakao, a sada i oni imaju svoj Atma Yoga sistem (hatha) yoge: http://www.joga.hr/

Sati

  • Administrator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 4091
  • Karma: +546/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Joga
« Odgovor #3 poslato: Maj 07, 2011, 22:58:57 »
Revidirali se  :)

I to organizuju kod tebe u komšiluku.
Šteta da ne navratiš  :kez:

Fazlija

  • Moderator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 805
  • Karma: +309/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Joga
« Odgovor #4 poslato: Maj 07, 2011, 23:01:15 »
Ma ja dubim sam na glavi, ali kod njih navracam u restoran na rucak!

Sati

  • Administrator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 4091
  • Karma: +546/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Joga
« Odgovor #5 poslato: Maj 07, 2011, 23:04:00 »
E to je dobar redosled stvari.
Nemoj samo da pobrkaš ločiće. Da kreneš prvo na ručak, pa onda da dubiš  :kez:

Fazlija

  • Moderator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 805
  • Karma: +309/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Joga
« Odgovor #6 poslato: Maj 08, 2011, 19:02:13 »
Vidio sam i takvih slucajeva... ljudi se najedu dobro, pa udare na asane. Poslje jela odmah stoj na glavi...  :to :smeh
 
Ali za promjenu, evo jednog pravog razgibanog himalajskog yogina, uzivajte  :andjali :
 
YOGI Sumit Saadhak performing amazing yoga skill. In Himalayas www.omandyoga.com
« Poslednja izmena: Maj 08, 2011, 19:23:52 Fazlija »

Aparigraha

  • Iskusni član
  • ****
  • Poruke: 265
  • Karma: +173/-1
Odg: Joga
« Odgovor #7 poslato: Jun 15, 2011, 08:39:01 »
Fantasticno  :ok
Ne, gospodine! Nisam prosvetljen. Ali sam prilično eliminisan! (Ananda Mangala Mahanayakathera)
ekaggata jit

Drukpa Kunley

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 32
  • Karma: +21/-2
  • Pol: Muškarac
Odg: Joga
« Odgovor #8 poslato: Jun 15, 2011, 18:28:54 »
Iz ličnog iskustva dobrobiti redovnijeg praktikovanja joge 2x nedeljno:

1) Prirodno manje spavaš, čak i 6 sati bude dovoljno, a opet prštiš od energije, prosto čovek ne zna odakle mu tolika energija
2) Manje ti se jede, i dovede se kilaža na normalu, a opet i kad žedereš, ne gojiš se tako lako
3) Lakše podnosiš svakodnevni stres, što na poslu, što van, uvek te prati neki mir
4) Čini se da meditacija sebe samu prirodno nameće
5) Neopisiv osećaj blaženosti i mira posle svakog časa joge, kao da si prirodno na nekim drogama
6) Jača se moć koncentracije / sabranosti, što čini praksu meditacije lakšom

Sigurno ima još stvari kojih ne mogu trenutno da se setim. :)

Fazlija

  • Moderator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 805
  • Karma: +309/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Joga
« Odgovor #9 poslato: Jun 15, 2011, 23:03:38 »
Trebalo bi ustvari raditi 2 x dnevno, onda daje najbolje rezultate. Ja ih osobno radim 1 x dnevno. Pored asana neke skole imaju i vrlo kvalitetne dinamicne energetske vjezbe. Tako npr. Yoga u svakodnevnom zivotu ima vjezbu Surya Namaskar (Pozdrav Suncu), Ananda Marga ima vjezbu Kaoshiki, ali i Tandavu, Shivin ples itd. Nazalost na youtube-u nema kvalitetnog prikaza Tandave, ali se nadam da cete dobiti dojam kako se to izvodi. Te vjezbe stvarno odlicno djeluju kada se rade svakodnevno...
 
Baba Ramdev - Yoga Exercise - Surya Namaskar (Sun Salutation) - Yoga Health Fitness
 
DSCF3980.AVI
 
Tandava!
 
 
 
 

fortytwo

  • Punopravni član
  • ***
  • Poruke: 213
  • Karma: +151/-0
  • Pol: Muškarac
  • paper is the new internet
Odg: Joga
« Odgovor #10 poslato: Septembar 12, 2011, 01:26:04 »
Na forumu se u nekoliko navrata spominjalo društvo Joga u svakodnevnom životu - JUSŽ (na primer ovde i ovde), pa sam u tim slučajevima razmišljao da li da napišem nešto o najnovijim dešavanjima u tom društvu ili ne. Dvoumio sam se zato što ono što imam da napišem nije baš pohvalno, pa bi ljudi mogli pomisliti da pišem iz loših motiva, iako je moj motiv da upozorim ljude, ili bar skrenem pažnju na "drugu stranu priče". Prevagnulo je da ipak napišem, jer ja ipak znam da moji motivi nisu loši, kao što znam da ne pišem pod nekakvim afektom ili "sveže uznemiren" - odavno sam čuo vesti, a tek sada javljam.

Naime, JUSŽ ogranak u Srbiji (sa centrom u Novom Sadu i "vežbaonicama" u Beogradu, Somboru i još ponegde) se najvećim delom raspao usled optužbi za seksualno zlostavljanje. Optužbe stižu iz raznih (mahom centralnoevropskih) zemalja, a optužen je sam osnivač pokreta. Čelni ljudi "srpskog odeljka" su istupili, a slični potresi su se desili u Australiji, Austriji, Hrvatskoj, Sloveniji, a verovatno i dalje. Kako su pojedinci iz Novog Sada bili izuzetno uticajni u celoj organizaciji, stiče se utisak da je njihovo odstupanje imalo najjači odjek među svim ostalim JUSŽ "odeljcima", i čak izazvalo lančanu reakciju raspuštanja mnogih centara po Evropi i Australiji. Članovi koji su ostali u JUSŽ tvrde da je optužba lažna i fabrikovana upravo od strane "novosadske grupe", koja je time zloupotrebila svoj ogroman uticaj u organizaciji.

Cela stvar, s obzirom na ozbiljnost optužbi, nije mogla da ostane "interna", već je dospela u novine u Austriji (članak i prevod) i Sloveniji (članak i prevod).

Pozdrav!  :bye
Death is as close as our breath. - Ajahn Chah

Drukpa Kunley

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 32
  • Karma: +21/-2
  • Pol: Muškarac
Odg: Joga
« Odgovor #11 poslato: Septembar 12, 2011, 12:17:04 »
Ja sam svojevremeno pre par meseci, ovde čitao o tim optužbama:

http://sites.google.com/site/paramliar/

Inače, knjiga JUSŽ kao kompletan vodič ostaje mi ok knjiga kao kompletan priručnik hatha yoge, a Mahesvaranandu sam ionako intuitivno u samom startu (još pre ove priče) smatrao kao lažnjaka među duhovnim učiteljima, tako da me sa te strane uopšte nije šokiralo ovo "otkriće o seksualnom zlostavljanju".

Bio sam njegovom predavanju krajem novembra prošle godine u BGu. Meni je bilo bitno šta se tu oseća na neverbalnom nivou, jer tako procenjujem sve duhovne učitelje... Nije da se tu ništa ne oseća, ali to je tako slabo, da ne može da se poredi sa nekim drugim duhovnim učiteljima, koji prosto kidaju i cepaju na atome na tom neverbalnom nivou.
« Poslednja izmena: Septembar 12, 2011, 12:24:25 Drukpa Kunley »

Sati

  • Administrator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 4091
  • Karma: +546/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Joga
« Odgovor #12 poslato: Septembar 12, 2011, 23:00:01 »
Ja sam o ovome čuo tek pre neki dan.
Šteta da se raspadne tako uhodana i verujem korisna organizacija :(
Ali me čudi da nikakva istraga nije pokrenuta u Austriji. Ili možda jeste?

fortytwo

  • Punopravni član
  • ***
  • Poruke: 213
  • Karma: +151/-0
  • Pol: Muškarac
  • paper is the new internet
Odg: Joga
« Odgovor #13 poslato: Septembar 15, 2011, 13:54:31 »
Meni su bili prilično korisni, ali nažalost i dok su funkcionisali, cela stvar nije mogla da prođe bez kulta ličnosti, kako osnivača, tako i pojedinih srpskih "predstavnika" - harizma nekih od njih je bila ogromna. Jedna od stvari koja je i inače karakteristična za kultove jeste da nisu preterano govorili o izvorima svojih znanja, što je impliciralo da ih je sve što znaju baš joga naučila. Kasnije sam jasno video odakle su neke stvari "preuzimane", pa čak i donekle plagijarizovane, što mi je ostavilo nekako gorak ukus u ustima. Daleko je pošteniji pristup mnogih budista koji sarađuju sa psihijatrima, neurolozima (plodovi tog rada se vide i na ovoj temi), kao i onih koji naprave skoro sekularan sistem poput Goenke - kada tako nešto vidiš, kada vidiš da neko zaista može da napravi sistem koji je i koristan i popularan istovremeno, a da nije morao da stvara kult ličnosti da bi sistem popularizovao, to onda eliminiše bilo koji izgovor ljudi koji su oko sebe stvorili kult. Ipak je krajnje pošteno bilo upozorenje koje smo svi dobili na prvom "predavanju": za sve što nam se dobro desi dok smo tu - sami smo krivi i za sve što nam se loše desi dok smo tu - sami smo krivi. U svakom slučaju, za onaj iznos članarine - i nije bilo loše! A i ne mogu da kažem da sam oštećen u onoj meri kao ostali, ne smem da se poredim sa ljudima koji su JUSŽ-u posvetili mnogo godina, energije i emocija.

Evo vesti i iz Hrvatske ovde. U slovenačkom članku se spominje da postoje poteškoće sa pokretanjem tužbe, u hrvatskom članku su konkretniji i kažu da takve optužbe zastarevaju posle pet godina. Ovaj hrvatski članak mi do sada deluje najbolje napisan (tj. u odnosu na prethodna dva).
Death is as close as our breath. - Ajahn Chah

Fazlija

  • Moderator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 805
  • Karma: +309/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Joga
« Odgovor #14 poslato: Septembar 16, 2011, 21:08:27 »
Mislim da mi koji nismo clanovi te organizacije to ne bi smo trebali raspravljati. Informacije su proturijecne. S jedne strane su to vrlo ozbiljne optuzbe i dolaze od jako mnogo osoba, a s druge strane dolaze od ljudi koji tvrde da su sve znali godinama ranije (?!). Sredisnja tijela JUSZ su pozvala da se protiv sw.Maheshvaranande podignu sudske optuznice te su najavili da ce u suprotnom sami tuziti za klevete sve one koji javno iznose takve informacije. Radi se o vrlo uglednoj yoga skoli koja ima vrijedan sustav vjezbanja i vjerujem da se ne bi trebalo upustati u rasprave o njihovim unutrasnjim problemima. Osobito ne u ovako nejasnim i proturijecnim okolnostima oko cijelog slucaja.