Autor Tema: Budizam i seks  (Pročitano 18391 puta)

kondanja

  • Član
  • *****
  • Poruke: 1086
  • Karma: +461/-1
Odg: Budizam i seks
« Odgovor #15 poslato: Jul 13, 2010, 08:15:15 »
Poštovana Kojice,
 
moj problem je samo u umjeravanju sexualnosti (kao što je recimo važno biti umjeren i u ishrani, kao što je i inače važno biti umjeren u svemu, samo što je sexualnost najvažnija, jer ona znači i produžavanje vrste - ništa na ovom svijetu nema tako veliku snagu i toliki značaj! - a ne samo održavanje pojedinačnog bića kao kod ishrane), ali mislim da to nije samo moj problem.
 
A što se tiče tvog predzadnjeg odgovora, po mom mišljenju, to nikada nije tako jednostavno kao što si ti to pojmovno složila i isto tako rekla, tako da izgleda zaista sve štima.
 
Pozdrav
Plemeniti hvali ubijanje bijesa - sa njegovim slatkim vrhom i otrovnim korijenom - jer ubivši ga u sebi kajanja nemamo. (Sn 1.71)

Satya

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 15
  • Karma: +16/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Budizam i seks
« Odgovor #16 poslato: Avgust 15, 2010, 10:53:25 »

moj problem je samo u umjeravanju sexualnosti

Ako ti je to cilj,ono sto bi dodatno moglo pomoci,osim meditacije,jeste odgovarajuca ishrana i yoga-polozaji.
« Poslednja izmena: Avgust 15, 2010, 10:54:56 Satya »

kondanja

  • Član
  • *****
  • Poruke: 1086
  • Karma: +461/-1
Odg: Budizam i seks
« Odgovor #17 poslato: Avgust 15, 2010, 12:02:39 »
Poštovani Satya,
 
hvala ti na konkretnim prijedlozima, razmislit ću o njima. Nadam se da ćemo se još čut na ovaj način različitim povodima.
 
Pozdrav
 
Plemeniti hvali ubijanje bijesa - sa njegovim slatkim vrhom i otrovnim korijenom - jer ubivši ga u sebi kajanja nemamo. (Sn 1.71)

Ruh

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 6
  • Karma: +6/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Budizam i seks
« Odgovor #18 poslato: Januar 11, 2011, 18:40:39 »
Pozdrav,
Želeo bih postaviti pitanje.
Kako meditacija može da pomognje kada je u pitanju samo delimična kontrola seksualne energije?
Naime šta raditi kada naiđe period u kome partneri nemaju jednake potrebe ili je recimo
jedan od njih bolestan?
Hvala unapred.

kondanja

  • Član
  • *****
  • Poruke: 1086
  • Karma: +461/-1
Odg: Budizam i seks
« Odgovor #19 poslato: Januar 11, 2011, 19:40:09 »
Poštovani Ruh,
 
Prema mom znanju (i znanju drugih koje sam preuzeo) i mišljenju, suviše je teško odgovoriti na Tvoje pitanje (o kontroli seksualne energije meditacijom). Pogotovu ovaj forum ne može biti mjesto za to.
No, tvoje potpitanje je veoma pragmatično - mislim, da jednostavno trebaš imati prostog razumijevanja za stanje u kojem se nalazi partner/ica, malo potrpjeti i ništa drugo.
 
Ali seksualnost je veoma važno mjesto u budizmu:
 
- ako ste zaređeni a prekršite zavjet celibata, isključeni ste iz reda;
- Buda govori o celibatu kao rušenju mosta (a onda trebate plivati preko rijeke na drugu obalu ni brzo, ni sporo);
- Ananda (zamisli samo!) pred Budinu parinibanu, pita (između ostalog) kako da se odnose prema ženama, a Buda mu odgovara (dirljivo!), da ih ne gleda.
 
Pozdrav
 
 
 
 
Plemeniti hvali ubijanje bijesa - sa njegovim slatkim vrhom i otrovnim korijenom - jer ubivši ga u sebi kajanja nemamo. (Sn 1.71)

Sati

  • Administrator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 4091
  • Karma: +546/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Budizam i seks
« Odgovor #20 poslato: Januar 11, 2011, 20:45:54 »
Pozdrav,
Želeo bih postaviti pitanje.
Kako meditacija može da pomognje kada je u pitanju samo delimična kontrola seksualne energije?
Naime šta raditi kada naiđe period u kome partneri nemaju jednake potrebe ili je recimo
jedan od njih bolestan?
Hvala unapred.

Pozdrav Ruh,
budistička meditacija nema kao primarnu svrhu kontrolu seksualne energije, već direktno viđenje stvarnosti ili onoga što jeste. Ali sigurno da kao "nuzproizvod" vežbanja u smirivanju uma dolazi i manja opčinjenost zadovoljstvom koje nam pruža seks.

Konkretno u slučaju koji navodiš, kada partneri nemaju pojednaku potrebu za seksom ili je jedan bolestan, mislim da je pre svega jako važno izaći iz tačke posmatranja iz koje onaj drugi smatra da je uskraćen, nevoljen ili odbačen. Kao što i sam znaš, postoje mnogi drugi načini da se ispolji ljubav, sem putem seksa. A jedan je i negovanje razumevanja prema drugoj osobi i stavljanje sebe u poziciju da te neko prisiljava (ne mora fizički, već i psihički, kroz ucenjivanje) na nešto za čim nemaš potrebu. Drugo, potrebno je osmotriti koje su druge vrednosti zbog kojih zajednica postoji (ako je dugotrajnija, ne verujem da se održava samo zbog seksa, već mora postojati još nešto) i onda se skoncentrisati na njih i njih dalje razvijati. Dalje, treba se pokušati osloboditi opsesije (ako postoji) da je seks najviši izvor zadovoljstva u životu i da smo bez njega "živi mrtvac". Dakle, reč je o preformulaciji životnih prioriteta.

Važno je takođe pokušati u sebi smanjiti seksualnu želju izbegavanjem situacija u kojima se ona dodatno stimuliše (filmovi, knjige, TV reklame ili ko zna šta još). Sem izbegavanja takvih situacija, kako praktično raditi na tome možeš videti na temi Pali kanon grupa http://forum.yu-budizam.com/pali-kanon-grupa/

gde upravo analiziramo Satipatthana suttu (pogledaj 44. Satipaṭṭhāna sutta (MN 10) – deo 3 i 45. Satipaṭṭhāna sutta (MN 10) -- deo 4), gde u okviru kontemplacije tela imamo i jednu vežbu koja se praktikuje tako što analiziramo delova tela. Ova vežba se često preporučuje monasima radi smirivanja seksualnoiih fantazija. U njoj se telo posmatra ne kao celina koju onda naša percepcija pretvara u primamaljivu sliku zgodne žene/muškarca, već se ta slika dekonstruiše i svaki elemenat od kojeg je sačinjeno telo posmatra sam za sebe. I gle čuda, kada taj deo posmatramo izvučen iz konteksta, on više nema prethodnu gotovo magijsku privlačnost. Na primer, divim se ženinoj kosi. Ali ako izdvojim jednu dlaku te kose i posmatram posejinačno, (pa još u supi :D ), ona će pre izazvati odbojnost nego privlačnost. Isto je i sa bilo kojim drugim delom tela, okom, zubima, prstima, grudima, uvetom itd.

Eto to je nešto što mi je palo na pamet ovako na prvu loptu. Ako se razvija diskusija, možda se setim još nečega :D

Sve u svemu, shvati sve to kao dobrodošlu priliku za vežbanje, a ne katastrofu. Tada si već napravio veliki korak ka ispravnom razumevanju situacije u kojoj si.

 :)

Ruh

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 6
  • Karma: +6/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Budizam i seks
« Odgovor #21 poslato: Januar 11, 2011, 21:44:03 »
Hvala na odgovoru Sati,
Pažljivo sam pročitao.Pokušaću da još malo dublje razmislim o ovome.

Ruh

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 6
  • Karma: +6/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Budizam i seks
« Odgovor #22 poslato: Januar 11, 2011, 21:45:41 »
Poštovani Ruh,
 
Prema mom znanju (i znanju drugih koje sam preuzeo) i mišljenju, suviše je teško odgovoriti na Tvoje pitanje (o kontroli seksualne energije meditacijom). Pogotovu ovaj forum ne može biti mjesto za to.
No, tvoje potpitanje je veoma pragmatično - mislim, da jednostavno trebaš imati prostog razumijevanja za stanje u kojem se nalazi partner/ica, malo potrpjeti i ništa drugo.
 
Ali seksualnost je veoma važno mjesto u budizmu:
 
- ako ste zaređeni a prekršite zavjet celibata, isključeni ste iz reda;
- Buda govori o celibatu kao rušenju mosta (a onda trebate plivati preko rijeke na drugu obalu ni brzo, ni sporo);
- Ananda (zamisli samo!) pred Budinu parinibanu, pita (između ostalog) kako da se odnose prema ženama, a Buda mu odgovara (dirljivo!), da ih ne gleda.
 
Pozdrav
 
Hvala kondanja.

Sati

  • Administrator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 4091
  • Karma: +546/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Budizam i seks
« Odgovor #23 poslato: Januar 11, 2011, 22:09:21 »
Hvala na odgovoru Sati,
Pažljivo sam pročitao.Pokušaću da još malo dublje razmislim o ovome.

Ništa, samo polako. Ništa bez promišljanja.
I eto, u tom je već i počelo vežbanje  :ok

kondanja

  • Član
  • *****
  • Poruke: 1086
  • Karma: +461/-1
Odg: Budizam i seks
« Odgovor #24 poslato: Januar 12, 2011, 12:32:11 »
Predlažem da se pozabavimo pojmom:
 
UMJERENA SEKSUALNOST
 
- što znači, ima li uopće (mentalni, značenjski) smisao (ili nema, kao ni okrugli kvadrat)?
- postoji li (kao prolazni fenomen; ne u nekom esencijalističkom, nepokretnom smislu, metafizičkog bitka)?
- je li je moguće ostvariti?
- umjerenost, kao uravnoteženost, balans,  sabranost (u krajnjoj liniji ili bar na putu ka njoj)?
- šta znači, da smo poslije seksa kao vlagom natopljen panj, iz kojeg nastojimo meditacijom dobiti vatru
-  znači li uživati kunilingus/felacio automatski biti neumjeren u seksu?
 
 :andjali  + :djavo: 
 
 
 
Plemeniti hvali ubijanje bijesa - sa njegovim slatkim vrhom i otrovnim korijenom - jer ubivši ga u sebi kajanja nemamo. (Sn 1.71)

Sati

  • Administrator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 4091
  • Karma: +546/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Budizam i seks
« Odgovor #25 poslato: Januar 12, 2011, 13:47:10 »
Kad kažeš umerena seksualnost, to mi nekako implicira da ima i neumerena seksualnost.

Buda nije imao ništa protiv seksualnih aktivnosti svojih nezaređenih sledbenika, sem u dobro poznatim slučajevima kad se time krši neka već uspostavljena veza. Nije ih smatrao nekakvim "grehom".

Njih bi trebalo da se uzdržavaju samo monasi i monahinje. Ako nisu u stanju, razmonaše se i onda im je široko polje. To je to.

 :)

kondanja

  • Član
  • *****
  • Poruke: 1086
  • Karma: +461/-1
Odg: Budizam i seks
« Odgovor #26 poslato: Januar 12, 2011, 17:44:15 »
Poštovani Sati,
 
Nije mi jasno, kako primjećuješ stvaranje loše karme u svojim analizama nekih sutta, kao što je bezazleno nestrpljenje u autobusu, dok se vozimo na posao, a ne primjećuješ lošu karmu (loše ponašanje) u pretjeranom seksualnom uživanju (ili po analogiji sa prehranom u prejedanju; nedavno su momci Fazlija i Fortytwo opisivali nešto slično samo još bezazlenije tegobe s prehranom, kao, jede mi se slatko,... ali onda opet i slano,... nikad kraja, itd).
 
Jesam li jasan? Vidiš li ti tu analogijsku vezu o kojoj govorim: nestrpljenje - prejedanje - orgijanje (sa svojom ženom, recimo - dodaću, zbog tebe samo)?
 
Mi se ne bavimo tim krupnim prekršajima u seksualnom ponašanju, preljubom, maloljetnicama koje su pod zaštitom svojih roditelja, itd.... - valjda se podrazumijeva samo po sebi da se to nas, koji smo zainteresirani za budizam, jer to naprosto ne činimo, ne tiče. Uostalom, to su i stvari koje su opće, građanske, pa se kažnjavaju već i određenim pozitivnim zakonima u svakoj demokratskoj zemlji i jednako se dobro mogu braniti sa stajališta pozitivnih zakona kao i sa stajališta budizma.
 
Pozdrav
Plemeniti hvali ubijanje bijesa - sa njegovim slatkim vrhom i otrovnim korijenom - jer ubivši ga u sebi kajanja nemamo. (Sn 1.71)

fortytwo

  • Punopravni član
  • ***
  • Poruke: 213
  • Karma: +151/-0
  • Pol: Muškarac
  • paper is the new internet
Odg: Budizam i seks
« Odgovor #27 poslato: Januar 12, 2011, 19:29:09 »
@Kondanja
Šta je tačno "preterano uživanje"? Kad je preterano? Na koji način te to koči?

Zamišljam scenario u kome bi dvoje koji su u braku ili vezi upražnjavali seks koliko im se prohte, s tim da su oboje zadovoljni učestalošću, kvalitetom i slično. Ginekolozi i urolozi bi mogli reći da li preteruju na način  da počinju da uništavaju svoje telo, a za psihijatra posla ni ne vidim ako su oboje zadovoljni stanjem stvari. Možda se može govoriti o preranom zasićenju? Jer ipak svako uživanje bledi sa prečestim ponavljanjem.

Gde je tu loša karma ja ne vidim, što je možda samo posledica mog nedovoljnog poznavanja budizma - meni samom ovo što sam do sada napisao deluje nekako naivno i neupućeno. Nadam se da nije problem da mi se pojasni, ako ne treba previše kucanja u tastaturu za tako nešto. Inače, ako seksualna aktivnost prosto skreće pažnju sa bitnijih stvari - pa zar uzdržavanje ne skreće još više?

Moj primer sa hranom je unos hrane koji je nedovoljan da mi naškodi (u smislu gojenja i slično) a sasvim dovoljan da posluži kao izgovor da ne radim asane. Nije to neki poremećaj ishrane, već me samo moja podsvest podseća da sam lenj. Sva loša karma je (rekao bih) u propuštenim asanama i eventualnom prelasku toga u naviku ako se stalno ponavlja...

Nešto sam razmišljao o ovoj temi i setio se nečega, pa možda ne bi bilo loše da razmišljam naglas ovde...

...I tako sam ja gledao izvesnu emisiju na hrvatskoj televiziji (nekakav talk show) i pojave se (između ostalih i) dvojica od kojih obojica pričaju i o duhovnosti i o seksu (valjda je to bila tema). I prvi praktikuje jogu i govori kako se treba uzdržavati i od seksa i od hrane i valjda i od sna u nekoj meri, a drugi ima nekakav multi-brak - nekoliko muškaraca i žena u jednom braku (ima ih negde oko 7-8, ako se dobro sećam). I ovaj koji praktikuje jogu sedi tako sav bled, neispavan i gladan i priča kako je svo to uzdržavanje dobro za duh, a ovaj drugi nasmejan od uveta do uveta govori o tome koliko je seks dobar i koliko ga treba praktikovati, kako u njihovom multibraku menjaju partnere i ko zna šta sve ne (iako je u mladosti imao neke periode posta, apstinencije i tome slično), čak i kako je to zgodno što uvek ima neko da čuva decu u tom multibraku dok su ostali negde na putu (ne znam kako su deca registrovana pred zakonom).

Svelo se na to da ja tako gledam tu dvojicu i imam šta da vidim: jedan iscrpljen i iznemogao od nekog svog praktikovanja joge, drugi u punoj snazi, vitak, nasmejan, duhovit od nekog svog pratikovanja multibraka utemeljenog u nekakvoj njegovoj životnoj filozofiji inspirisanoj Indijom... Umesto da crno-belo zaključim da je joga loša, a grupni brak sjajan, ja zaključim da prvi verovatno u svom pokušaju da praktikuje jogu nešto radi pogrešno, a drugi je našao ono što je tražio u životu. Prvi je govorio kako se seksualna energija zaludno troši ako se oslobađa na uobičajeni način i kako joga ima metode da se seksualna energija bolje iskoristi - sve to zvuči logično i odlično čak, ali nekako ne bih rekao da osoba koja to uspešno radi izgleda bledo, malaksalo, neispavano i jednostavno isceđeno. Ovaj drugi tu energiju troši li troši na standardni način, i čovek prosto blista.

I izvedem opet onaj stari zaključak da je cela stvar svodi na ono što već znamo - da je poenta duhovnosti zapravo rad na onome što trenutno vidimo kao potrebno za menjati na sopstvenu dobrobit. A šta je to konretno, zavisi od osobe do osobe - koliko ljudi toliko puteva, Bude su davale samo smernice, a nije svaki recept za svakoga. A koliko nam je naša praksa na dobrobit - tu smo sami sudije. Kao što je ovde negde naveo Sati - ti si sve ono sa čime treba da radiš.

Ovo je bilo neko moje razmišljanje naglas, nadam se da nije previše offtopic, a ako i nije nešto korisno, možda je nekome bilo zanimljivo pročitati.
Death is as close as our breath. - Ajahn Chah

kondanja

  • Član
  • *****
  • Poruke: 1086
  • Karma: +461/-1
Odg: Budizam i seks
« Odgovor #28 poslato: Januar 12, 2011, 20:36:09 »
@Fortytwo,
 
Jedan od odgovora na tvoje pitanje, šta je tačno "preterano uživanje" bi bio onaj koji si i sam naveo, "prečesto ponavljanje"! - I to je (moralno ali jednako i budistički) štetno, kao što je štetno i biti nestrpljiv i prejedati se i biti lenj.
 
I zato o seksualnosti (kao o ravnopravnoj, jednako vrijednoj temi) treba pisati kao i o svemu drugom.
 
Sa zadovoljstvom sam čitao ono o priči s TV-a.
 
Pozdrav
 
 
 
 
 
 
 
 
Plemeniti hvali ubijanje bijesa - sa njegovim slatkim vrhom i otrovnim korijenom - jer ubivši ga u sebi kajanja nemamo. (Sn 1.71)

Sati

  • Administrator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 4091
  • Karma: +546/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Budizam i seks
« Odgovor #29 poslato: Januar 12, 2011, 20:44:45 »
Dragi Kondanja, shvatam da ti na to drugačije gledaš i to je sasvim OK. I upravo zato razmenjujemo mišljenja :)

Izneo sam svoj stav da ne znam šta je to preteran seks, ako je dobrovoljan. Ako dvoje ljudi koji su u vezi imaju seks makar i tri puta na dan. Svaki dan. I ako su time oboje zadovoljni.

To što neće imati mnogo vremena za meditaciju, jogu, džoging, naučno-obrazovne serije na TV i bavljenje biodinamičkom poljoprivredom, što će imati manjak energije i biti stalno pospani ili već ne znam šta, to ne shvatam kao neki velik problem. Sve dok je to njihov izbor.

Što se tiče loše karme, stvarno ni nju ne vidim. Karma je delo koje je učinjeno s namerom. Lošu karmu dakle stvara loša namera. A nju zaista ne nalazim kod našeg srećnog i bezbrižnog para :)

Druga je stvar šta je korisno i šta je nekorisno u odnosu na neki cilj. Ali o tome koliko shvatam nije ovde reč. Ili jeste? Ako jeste, onda je opet stvar sasvim jasna. Buda je preporučio celibat monasima kao korisnu alatku da bi što pre stigli do cilja - probuđenja...