Autor Tema: Meditacija  (Pročitano 45667 puta)

uneasy

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 41
  • Karma: +40/-0
Odg: Meditacija
« Odgovor #15 poslato: Avgust 04, 2010, 19:23:45 »
Nakon svega naučenog o meditativnim zadubljenjima, okovima samsare (engl. fetters) i stepenima prosvetljenosti; sada ova četiri kriterijuma uspešnosti meditacije iz prvog pasusa gornje poruke, dođu kao dugme za resetovanje, hladna izvorska voda.  :ok
 :andjali
Sjedeći mirno ništa ne čineći proljeće dolazi i trava raste....

Sati

  • Administrator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 4091
  • Karma: +546/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Meditacija
« Odgovor #16 poslato: Avgust 04, 2010, 19:29:12 »
Ja sam se vrlo lako prepoznao u onoj drugoj slici, projektovanom modelu, u koji bi pošto-poto sebe da uguram. Ej mlados' ludos' Ali dobro je, sad me to malo popustilo. :kez:

uneasy

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 41
  • Karma: +40/-0
Odg: Meditacija
« Odgovor #17 poslato: Avgust 11, 2010, 19:16:33 »
Okačio sam dole publikaciju Ađan Brama "Osnovna tehnika meditacije". Nisam bio siguran da li da to činim jer većini nas običnih smrtnika koji nešto malo sedimo i dišemo, može da sugeriše da i kakva-takva praksa koju imamo ne valja, i da postavi nerealan cilj; jer ciljna grupa tog uputstva za meditiranje su, kako sam razumeo, zaređeni sledbenici i vrlo posvećeni laici na (možda kišnom) povlačenju sa neograničenim vremenom za sedenje i već ostvarenim značajnim stepenom napuštanja (letting go). Ovo je moj utisak, možda grešim, još sam zelen.

A opet, sa druge strane, Bramov prijemčiv stil u opisivanju meditativnih stanja se meni prilično dopao, pa sam pomislio da bi se to i drugima moglo dopasti.

Ali kao što reče Sati u dobrodošlici novim članovima foruma, bitno je ići u dobrom pravcu i činiti ono što je moguće u skladu sa idealom, bez opterećivanja sebe. :naocare:
Sjedeći mirno ništa ne čineći proljeće dolazi i trava raste....

Satya

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 15
  • Karma: +16/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Meditacija
« Odgovor #18 poslato: Avgust 15, 2010, 18:58:16 »
Citat: miki

 Posle duzeg gledanja, slika predmeta se vidi i kada se zatvore oci. Na paliju se ta slika zove "uggaha-nimitta". Kasnije se javlja i druga vrsta slike "patibhaga-nimitta".
Ја сам се овога често играла кад сам била мала.  :dkez:

А чему то служи?

To je signal postignute koncentracije.

Sati

  • Administrator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 4091
  • Karma: +546/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Meditacija
« Odgovor #19 poslato: Septembar 24, 2010, 13:03:55 »
Možda će vam ovo zatrebati dok meditirate.  :kez:

Meditation timer ili "budilnik" za meditaciju. Podesite vreme koje hoćete da sedite i kliknete na dugme "Begin". Kao znak za početak, zvono će se jednom oglasiti, a na kraju tri puta.

Možete podesiti i vreme koje vam je potrebno dok ne sednete i udobno se namestite pre meditacije, ali to nije obavezno.

Pogledajte ovde:

http://www.meditate.mx/timer

Zanimljivo mi je da autor sajta takođe preporučuje knjigu Henepole Gunaratane: Mindfulness in Plain English kao daleko najbolju knjigu o meditaciji na koju je naišao. Imamo sreću da je ova knjiga prevedena i kod nas i nalazi se na linku:

http://www.yu-budizam.com/knjige/pdf/Gunaratana.pdf

Fazlija

  • Član
  • *****
  • Poruke: 805
  • Karma: +309/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Meditacija
« Odgovor #20 poslato: Septembar 24, 2010, 14:34:01 »
Joj ovo je super stranica za odbrojavanje duzine meditacije...

Fazlija

  • Član
  • *****
  • Poruke: 805
  • Karma: +309/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Meditacija
« Odgovor #21 poslato: Oktobar 22, 2010, 20:47:53 »
Ovo pitanje sam nedavno postavio na mailing listi, ali nisam vidio niti da je doslo na listu, a niti da je itko odgovorio. Stoga ga ponavljam na forumu:
-----------------------------------

Mogu da kazem da sad vec jedno vrijeme radim vrlo redovito vipassanu. Dva puta dnevno po 15-30 min. Po onim uputama sa web stranice (mozda vam se jednom pridruzim na seminarima). I mogu reci da je stvarno dobra i smirujuca tehnika. Upiljim se  :) hocu reci, promatram neku pojavu (tijelo, podrazaji, osjecaji, misli... jos svijest nisam naucio razlikovati) i stvarno kada to dovoljno dugo promatras bez da se u to uplices... stvarno pocinje da se razgradjuje, nestaje, smanjuje se itd. Nakon meditacije se covjek doista osjeca vrlo odmoren i laksi, kao da je nesto otpalo sa njega.

Mali problem mi predstavlja kada niti jedna pojava nije dovoljno jako izrazena da bi prevladala kao glavni predmet sabranosti. Onda uglavnom koristim dva pristupa, pa bih ujedno zamolio iskusnije da mi kazu da li je to u redu? Prvo je moje staro i provjereno iskustvo iz yoge koje kaze: sjedi i meditiraj, ne mici se, ne posustaj, uhvatit ces ti to... pa onda zasjednem po sat-sati i po'. No, vec nakon pola sata meditacije pocinju isplivavati neke misli, osjecaji i sl. koji su tu malo naglaseniji pa taman posluze za promatranje.

Drugi je pristup kada se to ipak ne desi niti nakon malo poduzeg sjedenja. Tada namjerno uzmem jednu misao ili osjecaj od tih koje su kao sve jednako slabo izrazene, pa je namjerno pojacam. Tada je promatram. Tada mogu dosta dobro da je razgradim. Kada oslabi opet je malo namjerno pojacam i promatram. Jel' to u redu?

Vrlo cesto dolazi do smjese osjecaja. Tuga, radost, bijes... a niti jedan ne prevladava. Sve je to jedva primjetno. Niti jednog ne mozes izdvojiti kao jakog i cistog u tom trenutku. Ako promatram tu cijelu smjesu nekako gubim usredotocenost. Oni se mijesaju. Neki slabe dok se na njih usmjeris. Nije da slabe od promatranja, nego vise mislim da bjeze iz motrista zbog nesvjesnog otpora. Drugi nisu dovoljno jaki da postanu predmet sabranosti tj. i oni bjeze cim se na njih usmjerim. Onda radije uzmem jednog od njih. Pojacam ga, izdvojim ga i promatram. Tada se dosta dobro mogu suociti sa strahom od neugode i zeljom da od njega uteknem, ili strahom da ga ne izgubim (ugoda). Pojacavam osjecaj ili misao do granice da je mogu nepristrano promatrati i onda doista vidim da nakon nekog vremena slabi na onaj pravi nacin, razgradjuje se, iscezava, a nakon takve meditacije osjetim lakocu i radost.

Jel' to OK ili sam si ja nesto umislio? :ces

fortytwo

  • Punopravni član
  • ***
  • Poruke: 213
  • Karma: +151/-0
  • Pol: Muškarac
  • paper is the new internet
Odg: Meditacija
« Odgovor #22 poslato: Oktobar 22, 2010, 21:20:34 »
Pojavilo se na listi, bilo je i odgovoreno. Pretpostavljam da je OK prema autorima odgovora da to ovde copy/paste-ujem, s obzirom da Fazlija ima neki tehnički problem da vidi pitanje i odgovore na listi.

Sasa Jovanović:
Citat
Jel si probao sa dahom fazli ?
Uvek prisutan, tesko da mozes da se vezes za udah i izdah i prolazan je...
Bas sve sto ti je neophodno.
Probaj pa javi rezultate :D

S.


Miodrag Marinković:
Citat
Mozda ce te zanimati i samatha, koja u principu omogucava da se postigne
koncentracija, a postignuta koncentracija nam onda pomaze pri vipassani. Samatha
vodi ka meditativnim zadubljenima (Jhāna). Napredak u samathi je medjutim
dosta spor, bar za one koji nisu u manastiru (ili pecini) i redje se vezba nego
vipassana.

Zaninmljivo je i da se Jhāna na kineskom kaze Chán, an japanskom Zen, pa je
eto po tome vaj pravac (pravci) dobio ime.

Na internetu je dostupna knjiga Ajahna Brahma, ucenika Ajahna Chaha u kojoj su
opsirno opisana meditativnim zadubljeninja.

http://www.what-buddha-taught.net/Books/Ajahn_Brahm_The_Jhanas.htm#PART_ONE
Death is as close as our breath. - Ajahn Chah

Sati

  • Administrator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 4091
  • Karma: +546/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Meditacija
« Odgovor #23 poslato: Oktobar 22, 2010, 21:24:37 »
Fazlija, sa sam od onih "srećnika" kojima se TV program u glavi jako retko prekida, tako da nemam tvoj problem sa tim da nijedna pojava nije dovoljno izražena da je ne mogu lako registrovati. Kod mene toga ima napretek  :kez:

Ovo namerno pojačavanje baš ne znam da li je u skladu sa tehnikom. Meni se u takvoj situaciji čini mnogo prikladnije obratiti pažnju na tu svoju potrebu za pojačavanjem. Zašto bih bilo šta pojčavao? Znači da te ipak nešto nagoni na to. A to je verovatno "projekat" koji imaš u glavi: ja bi sad trebalo nešto da posmatram. E okreni se i pogledaj ko piše taj projekat.

S druge strane, kažeš da se često mešaju osećanja. Pokušavaju da te osvoje, a ako ne to, onda barem da privuku pažnju. Mislim da opet ne bi trebalo izdvajati bilo koje ili ih analizirati, jer su to sve delovanja kritičkog uma, koji nema veze sa meditacijom. Mi ne razvijamo analitičku funkcija uma, koja nam govori šta je dobro, šta je loše, šta je prijatno, šta je neprijatno i koju strategiju ili "tehniku" da primenimo kako bismo dobili što više od jednoga i što manje od drugoga, pa makar to bila i smirenost, lakoća, radost ili već ko zna šta hoćemo da postignemo meditacijom. Sedeći mirno, ne radeći ništa, mi pre razvijamo ono što Ađan Sumedho naziva "intuitivna svesnost", svesnost koja je sveobuhvatna, toliko sveobuhvatna da se ne opire ni upravo toj analitičnosti koju sam malopre opisao, već i nju uključije i prihvata kao "ono što jeste", ali se sa njom ne poistovećuje. A kako se ne poistovećuje? Tako što imajući veliko poverenje u svesnost, uz veliku strpljivost i ne pokušavajući da zaustavimo misao, na kraju misao sama sebe iscrpi, rasprši se, utihne. I tada ostane samo ta kristalno jasna, ničim nezamućena svesnost, kao prag istinskog uvida.

 :)

Fazlija

  • Član
  • *****
  • Poruke: 805
  • Karma: +309/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Meditacija
« Odgovor #24 poslato: Oktobar 24, 2010, 11:06:48 »
> Pojavilo se na listi, bilo je i odgovoreno.

Bit ce da imam nekih problema s pracenjem liste. Hvala u svakom slucaju na odgovorima i na objavi istih na forumu  :to

> Sasa Jovanović:
> Jel si probao sa dahom fazli ?

Da, prvo radim na dah jedno 10-15 min. a onda prelazim na unutrasnje sadrzaje (misli, osjecaje), ili na neki tjelesni osjet (bol, svrab) vec koji do tada prevlada. Nekako i prije nego sto sam vidio Brankov odgovor prirodno sam odustao od "pojacavanja" i ostao smiren u promatranju, pa makar i dosade, ili zbrke tih nedovoljno ispoljenih i izrazenih sadrzaja i sl. Tada nekako osvjestim nesto oko toga... recimo bas jutros npr. poriv da zadrzavam osjecaj. Neugodan potiskujem u podsvjest i onda se opet njime bavim naknadno, a ugodan zadrzavam u svjesnom dijelu uma i opet se njima bavim. Nekako sam shvatio da trebam da (od)pustim... To je uvid bas od jutros. I naravno, nekako mi bas odgovaraju meditacije od 45-60 min. tada najvise mogu toga da promatram.

> Miodrag Marinković:
> Mozda ce te zanimati i samatha, koja u principu omogucava da se postigne
> koncentracija, a postignuta koncentracija nam onda pomaze pri vipassani. Samatha
> vodi ka meditativnim zadubljenima (Jhāna). Napredak u samathi je medjutim
> dosta spor, bar za one koji nisu u manastiru (ili pecini) i redje se vezba nego
> vipassana.

Je li samatha sabranost na dah?

> Zaninmljivo je i da se Jhāna na kineskom kaze Chán, an japanskom Zen, pa je
> eto po tome ovaj pravac (pravci) dobio ime.
> Na internetu je dostupna knjiga Ajahna Brahma, ucenika Ajahna Chaha u kojoj su
> opsirno opisana meditativnim zadubljeninja.

http://www.what-buddha-taught.net/Books/Ajahn_Brahm_The_Jhanas.htm#PART_ONE

Vec sam skinuo knjige i krecem u citanje!  :ok Hvala!

Fazlija

  • Član
  • *****
  • Poruke: 805
  • Karma: +309/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Meditacija
« Odgovor #25 poslato: Oktobar 24, 2010, 11:15:34 »
Samo jedno pitanje za Branka. Nije li Buddha u onoj nekoj sutti rekao monasima nesto kao... odoh ja u sumu na par dana momci, a vi lijepo meditirajte na neke svoje prljavstine, nelagode i opacine... pa kada se vratim malo da popricamo.

A oni se u medjuvremenu poubijali od muke. Kad se vratio Buddha pita Anandu, nesto nam se prorijedila zajednica itd.

Pa nije li to da im nije zadao da promatraju sto god naidje, nego da prizovu i pojacaju bas neugodne sadrzaje i da ih promatraju? Onda sam nacuo da imaju i neke meditacije gdje meditiras na prostornost zemlje, na vatru, onda nesto na boje, na prazan prostor i sl. Sve su to sadrzaji koji se obicno ne pojavljuju sami od sebe u umu, nego ih treba namjerno dozvati i odrzavati dok se na njih meditira. Ne znam, mozda grijesim, mozda cu nesto o tome procitati u tim knjigama koje bas skinuh, ali u svakom slucaju ne znam dovoljno o tim stvarima u buddhizmu pa sasvim sigurno grijesim?!

Cisto me zanima onako iz opce du'ovne kulture, mada sam (kao sto rekoh) vec i sam nekako naisao na to da ne "pojacavam" nego da otpustim i promatram.


miki

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 32
  • Karma: +32/-0
Odg: Meditacija
« Odgovor #26 poslato: Oktobar 24, 2010, 22:01:22 »
Mislim da je podela na samathu i vipassanu nastala prema cilju ka kome smo usmereni. Kod samathe je cilj smirenje uma i postizanje koncentracije (samadhi), a kod vipassane je cilj posmatranje uma i uvid u njegovu prirodu. Postoji vise razlicitih metoda koje se koriste za postizanje koncentarcije i danas je najrasprostanjenija koncentracija na dah (anapanasati). Cedomil Veljacic u knjizi Budizam u dva poglavlja opisao meditativna zadubljenja (jhāna) i to bi bila samatha. Cini mi se da je problem u tome, sto je u podela na samathu i vipassanu neki nacin vestacka i u meditativnoj praksi su one cesto isprepletane.
 
Sto se tice pitanja za Branka, cini mi se da je pravilo ne pojacavati, ali i da ipak postoji vise izuzetaka. Na primer pri metta meditaciji treba pojacavati osecanje ljubavi. U nematerijalnim meditativnim zadubljenjima (arupa jhāna) se takodje zamislja ili barem pojacava dozivljaj na primer beskonacnog prostora ili beskonacne svesti.
 
Kao metoda za postizanje koncentracije se moze koristiti i kasina, tj. umesto daha koncetrisemo se na primer na predemet odredjene boje. U tom slucaju cilj je postizanje postizanje koncetracije i radi se o usmeravanju snopa paznje na jednu tacku (ekaggata). To usmeravanje onda u stvari pojacava dozivljaj.
 
Medjutim kada zelimo da razvijamo uvid, onda nakon postizanja dovoljne koncentracije treba biti vise pasivan, dakle posmatrati i registrovati.

miki

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 32
  • Karma: +32/-0
Odg: Meditacija
« Odgovor #27 poslato: Oktobar 24, 2010, 22:12:56 »
Ta suta koju pominjes, u kojoj monasi meditiraju o smrti pa onda izvrse samoubistvo, meni je zanimlijiva zbog toga sto tu Buda nije nepogresiv, kao u ostalim sutama. Sta o onda reci o danasnjim uciteljima. Pomislio sam kava bi bila reakcija, da se to danas desi. U stvari bilo je slicnih dogadjaja u nekim hriscanskim sektama, ali je to bilo planirano samoubistvo, a u ovom slucaju su monasi bili previse revnosni.

dexlukic

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 46
  • Karma: +27/-0
  • Pol: Muškarac
  • Istina je skrivena u nama!
Odg: Meditacija
« Odgovor #28 poslato: Decembar 11, 2010, 02:13:50 »
Zdravo svima,

Zeleo bih da znam mogu li da popricam s nekim iskusnijim clanom o meditaciji? Praktikujem je duze vremena, ali sam skoro imao neka cudna iskustva tokom meditacije pa bih da znam da li se to nekome od Vas desavalo? Ne bih javno na forumu da pisem o tome, pa bih voleo da me neko kontaktira preko privatne poruke.

Veliki pozdrav i svako dobro!

Sati

  • Administrator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 4091
  • Karma: +546/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Meditacija
« Odgovor #29 poslato: Februar 13, 2011, 22:18:45 »
Postavio sam jednu vođenu meditaciju ovde

Godwin Samararatne: Kontemplacija misli i osećaja

pa iskoristite  :D

(da biste snimili fajl na svoj kompjuter, desnim tasterom kliknite na audio link i iz menija odaberite "Save Link As...")
« Poslednja izmena: Februar 13, 2011, 22:20:36 Sati »