Autor Tema: Budizam i Kršćanstvo - sličnosti  (Pročitano 15145 puta)

abusaef

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 13
  • Karma: +3/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Budizam i Kršćanstvo - sličnosti
« Odgovor #30 poslato: Oktobar 09, 2012, 18:53:31 »
Slažem se - imaš pravo.
Ali ne mogu si predoćiti što može učiniti jedan pas koji ima traumu - recimo sudar sa autom ili teror čovjeka. Ne kažem da je nemoguće, ali ne vidim da će taj pas išta sam učiniti. On će instiktivno bježati od auta ili režati na čovjeka. E sada dal može nešto manje učiniti - ne znam tko bi to mogao znati.

Sejmyo

  • Iskusni član
  • ****
  • Poruke: 325
  • Karma: +176/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Budizam i Kršćanstvo - sličnosti
« Odgovor #31 poslato: Oktobar 21, 2012, 13:43:48 »
Predložio bi ti da pročitaš neke od radova Majstora Ekarta (Meister Eckhart), njemačkog theologa iz 14 stoljeća. Za njegove propovjede je rečeno da imaju najviše sličnosti sa budističkim doktrinama pisanu koristeći krišćansku terminologiju.
Veliko je pitanje života i smrti
Život brzo teče
Vrjeme nikog ne čeka
Budi se! Budi se!
Ne gubi ni moment!

miki

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 32
  • Karma: +32/-0
Odg: Budizam i Kršćanstvo - sličnosti
« Odgovor #32 poslato: Oktobar 21, 2012, 20:29:01 »
Predložio bi ti da pročitaš neke od radova Majstora Ekarta (Meister Eckhart), njemačkog theologa iz 14 stoljeća. Za njegove propovjede je rečeno da imaju najviše sličnosti sa budističkim doktrinama pisanu koristeći krišćansku terminologiju.
D.T. Suzuki pise o tome u Knjizi "Misticizam: hriscanski i budisticki", u prvom poglavlju "Majstor Ekhart i budizam".   

Vladimir Simović

  • Iskusni član
  • ****
  • Poruke: 257
  • Karma: +91/-1
Odg: Budizam i Kršćanstvo - sličnosti
« Odgovor #33 poslato: Oktobar 25, 2012, 15:20:16 »




Što znači reinkarnacija?




Ovo pitanje se cesto pojavljuje na svim forumima, u svim religijskim razgovorima. Pocev od pitanja sta je reinkarnacija pa do pitanja koliko puta se mozemo roditi, u kojoj formi i slicno. Onda se javljaju nedoumice po pitanju duse, njenog postojanja...pa potom razlicita resenja tj. odgovori. Smatram da ni jedan od tih odgovora i ako u svojoj relativnoj prirodi jesu tacni, ne zadovoljava u potpunosti sustinu. Gde je sustina? Sustina je u samom unutrasnjem istrazivanju kroz pitanja i odgovore - posmatranje; pocev od samog pitanja ka onome koji pita. Na kraju, sta se reinkarnira?! Svakako, novo rodjenje donosi smrt - smrt donosi novo rodjenje. Ali, sta se radja i sta umire - sta se ne radja i sta ne umire. I to mozemo donekle intelektualno objasniti ali sama sustina citavog tog procesa koji koncipiramo kao "Reinkarnacija" je ne-konceptualna; ne izraziva a moguce je spoznati samo zbog postojanja radjanja i smrti koji jesu ogledalo sustine.
Na kraju je samo tišina

abusaef

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 13
  • Karma: +3/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Budizam i Kršćanstvo - sličnosti
« Odgovor #34 poslato: Oktobar 27, 2012, 09:52:12 »
Evo ja sam razmišljao malo o reinkarnaciji i životinjama (jer mi je to nerazumljivo) ovih dana i sada ujutro mi došla ova vizija. Ne kažem da je istina ...


Znači mi ljudi smo po materijalnoj prirodi jednaki životinjama u potpunosti! Naše tijelo funkcionira identično kao i tijelo večine drugih sisavaca - imamo i iste NAGONE.
U čemu je onda razlika osim po samoj vrsti (čovjek sam, nisam konj, kao što konj nije svinja ...)?
Razlika je u duši, duhu, svijesti ... biti. Dakle ja kao adamov čovjek (materijalni) jedini imam vlast nad svojom životinjskom prirodom. Ja jedini mogu reći NE životinjskim nagonima DOBROVOLJNO (ono što mi kršćani kažemo Bog nam je dao slobodu). Životinja ne može reći NE nagonu, osim ako nije izdresirana od čovjeka, no to je programiranje - nije slobodno NE.


Reinkarnacija u životinju (ali duhovna, na materijalna)
Kao što je Buda rekao - patnja se događa sada i nema smisla istraživati što i kako i patiti zbog toga cijeli život - treba djelovati odmah! Dakle kako, koliko, gdje i zašto oko reinakrancije je zapravo nebitno NAMA i SADA (no volimo istraživa i to je ok sve dok ne postanemo neumjereni u tome - to je onda grijeh).
Ja vidim da čovjek koji popusti nagonu spolnosti (grijeh bluda u kršćanstvu) se istog trenutka reinkarnira u životinju (ne znam koju - konja, zeca ili neku koja je već jako spolno aktivna). Onog trena kada postanemo neumjereni u recimo jelu i piću (prepoznati grijeh u kršćanstvu) mi se reinkarniramo u svinju, voden konja ili tako nešto. Kada nas nagon odvede prema srđbi (opet grijeh) mi se reinkarniramo u bika, ovna ... itd. itd.
Ovo su duhovne reinkarnacije - ne materijalne jer po meni je čovjek uvijek čovjek, a slon slon. Ne vidim smisao da bi čovjek postao slon i time izgubio slobodno DA nagonima. Kako bi time popravio svoj grijeh ili lošu karmu??? Onda bi čovjek ostao zarobljen u životinji, ali ne - mi opet postajemo ljudi jer duhovno mi i dalje imamo mogučnost reći NE. ednostavno ne vjerujem u kažnjavanje tog tipa - ne vidim smisao toga kada čovjek moše shvatiti u sekundi da je pogriješio, pa je duhovna reinkarnacija jedino što mi ima smisla.


Ukratko - reinkarnacija koju ja poznajem je sada ovdje (druge vrste ću upoznati na drugom svijetu - ako postoje). Ako moja duša ili duh ne ovladaju životinjskim nagonima moje prirode, ja postajem životinja. Budizam jasno govori da su sve to privremena stanja, pa ću ponovno postati čovjekom kad tad (ne nužno za ovog života istina  :D ).
Isto tako poznajem i drugi oblik reinkarnacije (čovjek - čovjek reinkarnacija). Zbog karme ili grijeha danas mogu biti u paklu, a već sutra u raju (primjer priče o samuraju i svećeniku iz zen Budizma) ili nekom drugom svijetu (Budisti kažu da ih je 6). Kršćanski grijeh me jako podsjeća na karmu barem u nekim djelovima - jako.


Evo - samo moje mišljenje. Koliko je duboko ili plitko ne znam. Nadam se da ću moći imati bolje i dublje spoznaje jednog dana. Malo je možda nepregledno i dugačko, jer nisam još sabrao misli - samo sam istresao i napravio par korekcija  :) 
« Poslednja izmena: Oktobar 27, 2012, 10:21:19 abusaef »

JovanDamaskin

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 11
  • Karma: +2/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Budizam i Kršćanstvo - sličnosti
« Odgovor #35 poslato: Novembar 12, 2015, 18:09:02 »
Ako si zadovoljan zivotom, zasto bi se bavio nirvanom?! :) Nirvana je za one nezadovoljne.... Smisao zivota se krije u svakom pojedincu ponaosob...i on jeste individualni :)

U ovome je sustina. ;))

Acko

  • Punopravni član
  • ***
  • Poruke: 125
  • Karma: +69/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Budizam i Kršćanstvo - sličnosti
« Odgovor #36 poslato: Novembar 16, 2015, 13:37:53 »
Da, ali samo nirvana donosi potpuno ispunjenje.

Naravno, to ne znači da svi moraju nužno da praktikuju meditaciju i tragaju za probuđenjem, uostalom to i nije tako jednostavan put... Ali istina je da, dok god ne dosegnemo nirvanu, nećemo osjetiti potpuno ispunjenje, mali ili veći dio nas uvijek će ostajati nezadovoljan.

JovanDamaskin

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 11
  • Karma: +2/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Budizam i Kršćanstvo - sličnosti
« Odgovor #37 poslato: Novembar 16, 2015, 16:55:41 »
Da, ali samo nirvana donosi potpuno ispunjenje.

Naravno, to ne znači da svi moraju nužno da praktikuju meditaciju i tragaju za probuđenjem, uostalom to i nije tako jednostavan put... Ali istina je da, dok god ne dosegnemo nirvanu, nećemo osjetiti potpuno ispunjenje, mali ili veći dio nas uvijek će ostajati nezadovoljan.

Takvo ispunjenje je besmisleno. Na ovoj planeti smo da stafetu zivota prenesemo sledecim generacijama, a ne da se dosadjujemo u sreci i samozadovoljstvu :bye


Acko

  • Punopravni član
  • ***
  • Poruke: 125
  • Karma: +69/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Budizam i Kršćanstvo - sličnosti
« Odgovor #38 poslato: Novembar 16, 2015, 19:15:53 »
Meni lično ne smeta, ali nekako mi se čini da nije baš u redu nirvanu nazivati besmislicom, makar ne na budističkom forumu? Hoću da kažem, među čitaocima foruma ima i ljudi koji su početnici u izučavanju budizma, i ne bi nam služilo na čast da ih takvim pisanjem zbunjujemo i navodimo na pogrešan trag, eto jedino zbog toga...

Usput, potraga za probuđenjem i nastavljanje vrste ne moraju se međusobno isključivati, sam Buda je imao sina na kraju krajeva. Možeš nastaviti vrstu, biti aktivan u svjetovnim poslovima i raditi duhovnu praksu sve istovremeno, u onom omjeru za koji osjećaš da ti najviše odgovara.