Autor Tema: Slobodna tema  (Pročitano 15565 puta)

Aparigraha

  • Iskusni član
  • ****
  • Poruke: 265
  • Karma: +173/-1
Odg: Slobodna tema
« Odgovor #30 poslato: Februar 05, 2011, 14:38:38 »
http://www.istokpravoslavni.org/files/Pravoslavlje%20i%20budiyam.pdf
Ostadoh bez teksta. Samo mi ostaje da se  :dsmeh Sta se sve nece naci na netu...
Ne, gospodine! Nisam prosvetljen. Ali sam prilično eliminisan! (Ananda Mangala Mahanayakathera)
ekaggata jit

Fazlija

  • Član
  • *****
  • Poruke: 805
  • Karma: +309/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Slobodna tema
« Odgovor #31 poslato: Februar 05, 2011, 16:14:57 »
Ajme meni, koje li lupetanje?! Ne shvacam kako si ljudi s takvim akademskim titulama mogu dopustiti tu razinu nepoznavanja teme o kojoj pricaju?! To je stvarno tuzno! A jadna i Crkva koja si takvim budalastinama maze oci. Ako se doista zele boriti protiv yoge i buddhizma (ili makar izgraditi svoj ideoloski stav u odnosu na njih) trebali bi se upoznati s njihovim ucenjima. Ali vjerovatno su svjesni da u nekoj razumnoj raspravi ne bi imali nista pametno reci, a jos manje bi mogli pobiti ta ucenja svojom teologijiom. Onda im ostaje jedino ovakva demagogija zasnovana na lazima i izmisljotinama. Neku vecer sam se i sam ovako zabavljao citajuci knjigu Krscanstvo i joga od fra. Josipa Blazevica: http://www.kriz-zivota.com/tekstovi.php?id=384&rubrika=7
 
Ove velike crkve (RKC i SPC) imaju valjda te svoje "sektologe" zaduzene za ideolosko obracunavanje s "istocnjacima". I to su sve neki kao dr.sc. koje najavljuju kao velike poznavatelje istocnjacke misli, a kada malo vidis razinu nepoznavanja teme o kojoj pisu, muka ti dodje. I uglavnom ne drze javna predavanja. Boje se izaci u javnu i otvorenu raspravu. Sve su to zatvoreni kruzoci i predavanja po crkvama i kroz knjige koje se onda opet preporucuju po crkvama itd. Ne zna covjek jel' bi ih sazaljevao ili im se smijao...?!
 
Nas je taj fra.Blazevic zvao kao za njegovo istrazivanje... a jedino sto ga je zanimalo je bilo koliko clanova imamo, gdje se sastajemo i moze li on to doci slikati. Imao sam osjecaj kao da pricam s vatikanskom obavjestajnom sluzbom, a ne s istrazivacem. Uopce ga nije zanimalo ucenje, filozofija, knjige... nista?! Uglavnom, cudaci i bezveznjaci...

Sejmyo

  • Iskusni član
  • ****
  • Poruke: 325
  • Karma: +176/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Slobodna tema
« Odgovor #32 poslato: Februar 05, 2011, 16:40:22 »
Jel im toliko opalo članstvo kad se moraju boriti za par stotina budista.  :mislilac
Veliko je pitanje života i smrti
Život brzo teče
Vrjeme nikog ne čeka
Budi se! Budi se!
Ne gubi ni moment!

Sati

  • Administrator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 4092
  • Karma: +546/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Slobodna tema
« Odgovor #33 poslato: Februar 05, 2011, 17:27:22 »
http://www.istokpravoslavni.org/files/Pravoslavlje%20i%20budiyam.pdf
Ostadoh bez teksta. Samo mi ostaje da se  :dsmeh Sta se sve nece naci na netu...

Taman sam mislio sad ću pročitati pravoslavnu kritiku budizma, a ono tek najava.
Šteta što nema teksta predavanja. A možda i nije  :zeleni:

Fazlija

  • Član
  • *****
  • Poruke: 805
  • Karma: +309/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Slobodna tema
« Odgovor #34 poslato: Februar 05, 2011, 22:42:19 »
Kakva im je najava, mogu misliti kakva bi bila kritika... kukala im majka  :smeh   Ta ekipa ne moze izdrzati razgovor s malo upucenijim ucenikom yoge ili buddhizma, gdje bi s nekim prosvjetljenim majstorima?!
« Poslednja izmena: Februar 05, 2011, 22:43:58 Fazlija »

Ex01

  • Punopravni član
  • ***
  • Poruke: 167
  • Karma: +79/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Slobodna tema
« Odgovor #35 poslato: Februar 06, 2011, 12:45:57 »
Posebno je zanimljiva Blaževićeva analiza pojedinih gurua koji su pridonijeli prodoru joge na Zapad: “Svi oni jesu misionari hinduizma na Zapadu. Svi su dobro upoznati s kršćanskom terminologijom i njome se izvrsno služe u susretu s kršćanima, što znači da su prethodno prošli primjerenu formaciju u za to specijaliziranim ustanovama. Svima je zajedničko nastojanje da jogu na Zapadu predstave ‘znanstvenom tehnikom’, a hinduizam religijom superiornijom kršćanstvu.
[/size][/color][/font]
[/size][/color][/font]
[/size][/color]Uuuu, Fazlija skuzili su vas [/font] :zviz: 

Oce to crkve, neznam jeste kada citali staru Pušionu a sadašnji Vladin ured, blog od tipa na Net.hr-u koji je cesto znao crkvi opalit dobar komentar. Evo zadnjeg primjera:
http://danas.net.hr/hrvatska/vbulic/page/2011/02/04/0072006.html

Metta

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 12
  • Karma: +10/-0
Odg: Slobodna tema
« Odgovor #36 poslato: Februar 08, 2011, 21:42:21 »
Izvinjavam se ako pravim preveliki off topic, ali imam jedno pitanje, ustvari imam ih vise, ali za sada me zanima samo jedan odgovor, pa sam mislio da postavim pitanje u ovoj temi, ako smatrate to za problem premestite pitanje gde mislite da je celoshodnije.

Elem, desava li se ikad vama, prilikom meditacije, da vam se mozak pobuni(da se tako izrazim) i ne dozvoljava vam da dodirujete neko pitanje u vasem zivotu za koje mislite da imate problem?

Recimo, ja cesto krenem da meditiram prije ucenja, jer me to mnogo opusti, pomaze mi da se koncentrisem, prelazim veci broj stranica itd...I sada mozak, prirodno,namjerno zeli da bjezi od ucenja, pa prilikom meditacije,  desava se da mi stalo izbacuje neki problem, koji je neprestano  prisutan, bez obzira na moje pokusaje skretanja paznje, problem mi( da se tako izrazim) ne da mira, a nejsmesnije je kada ja udjem i pokusam svesno da resim problem , mozak mi ne dozvoljava, kao da se malo sam pomera od sebe. Imaginarno, desava mi se da zamislim  kao neki kvadrat, gde postoji loptica, i sada kada se naidje na taj problem, kutija se malo zatrese, loptica se prodrma i vrati na svoje mesto.
To mi se desava ponekad, skoro uvek kada meditiram, a kako bas i nisam redovan, u smislu da imam predvidjeno vreme za to, taj problem je veoma ucestal.

Sejmyo

  • Iskusni član
  • ****
  • Poruke: 325
  • Karma: +176/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Slobodna tema
« Odgovor #37 poslato: Februar 10, 2011, 14:04:30 »
Tokom meditacije ti se mogu desiti svakakve čudne stvari ali to ti je sve samo distrakcija od onoga što si namjerio da uradiš, tj da se koncentrišeš na dah. Jedino rješenje tom problemu je da se vratiš na dah svaki put kad ti um odluta.
Veliko je pitanje života i smrti
Život brzo teče
Vrjeme nikog ne čeka
Budi se! Budi se!
Ne gubi ni moment!

Sati

  • Administrator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 4092
  • Karma: +546/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Slobodna tema
« Odgovor #38 poslato: Februar 10, 2011, 17:23:49 »
Nemoj stalno odgurivati to sto pokusava da ti servira tvoj um.
Okreni se prema tome, sta god da je, prihvati ga, lepo ga osmotri sa zanimanjem, zadovoljno klimni glavom, zahvali se umu na daru. Onda to lagano odlozi sa strane i vrati se na dah. Nema razloga za rvanje...

Sejmyo

  • Iskusni član
  • ****
  • Poruke: 325
  • Karma: +176/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Slobodna tema
« Odgovor #39 poslato: Februar 10, 2011, 17:25:14 »
Nemoj stalno odgurivati to sto pokusava da ti servira tvoj um.
Okreni se prema tome, sta god da je, prihvati ga, lepo ga osmotri sa zanimanjem, zadovoljno klimni glavom, zahvali se umu na daru. Onda to lagano odlozi sa strane i vrati se na dah. Nema razloga za rvanje...

+1  :andjali
Veliko je pitanje života i smrti
Život brzo teče
Vrjeme nikog ne čeka
Budi se! Budi se!
Ne gubi ni moment!

Živa

  • Administrator
  • Stariji član
  • *****
  • Poruke: 70
  • Karma: +21/-0
  • Pol: Žena
Odg: Slobodna tema
« Odgovor #40 poslato: Mart 11, 2011, 09:15:14 »

oblica

  • .
  • Član
  • ***
  • Poruke: 1158
  • Karma: +429/-1
Odg: Slobodna tema
« Odgovor #41 poslato: Mart 11, 2011, 09:45:52 »
The Thirsty Baboon
 
neće da pusti...  :mislilac

Ex01

  • Punopravni član
  • ***
  • Poruke: 167
  • Karma: +79/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Slobodna tema
« Odgovor #42 poslato: Mart 11, 2011, 14:37:59 »
E kakvi ste s ljubavlju?

tipa govori se u dosta knjiga da mi uglavnom iskusimo uvjetovanu ljubav tipa "volim osobu dok se ona ponasa u parametrima koji se meni dopadaju, kada se osoba prestane ponasat u okviru tih parametara - moja ljubav se gubi"

Ovo je istina naravno, nakon dvije veze od dvi godine gdje sam curama rekao da ih volim sam san ucinio kidanje veze jer nisam vidio da to vodi negdi dalje. Pokusavao sam im objasnit da mi je jos stalo ali da nemogu gledat u nasu vezu i vdiit da stvari idu dobrim putom jer se cesto svadjamo bla bla.
Kako sam sad dovoljno pametan da uvidim svoju glupost tada, tako sam malo zadovoljniji a s istim curama ne bih bio ponovno. Ali mi je doslo da se zapitam moze li uopce doci do prave ljubavi izmedju dvoje ljudi (znaci ne ove uvjetovane ljubavi) dok nasa meditacija ne dosegne toliki nivo da vise nema sviđanja i nesviđanja tj dopadanja i nedopadanja?


Aparigraha

  • Iskusni član
  • ****
  • Poruke: 265
  • Karma: +173/-1
Odg: Slobodna tema
« Odgovor #43 poslato: Mart 11, 2011, 16:37:51 »
Ko dosegne taj nivo, moze bez problema da se zamonasi  :ok
Ne, gospodine! Nisam prosvetljen. Ali sam prilično eliminisan! (Ananda Mangala Mahanayakathera)
ekaggata jit

unicus

  • Punopravni član
  • ***
  • Poruke: 115
  • Karma: +110/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Slobodna tema
« Odgovor #44 poslato: Mart 29, 2011, 09:24:40 »
http://www.istokpravoslavni.org/files/Pravoslavlje%20i%20budiyam.pdf
Ostadoh bez teksta. Samo mi ostaje da se  :dsmeh Sta se sve nece naci na netu...

Moram priznati da je optuživanje jedne a uzdizanje druge religijske misli..filozofije i sl. veliki znak ne poznavanja ama baš ničega. To je razina djeteta - moje je jedino dobro a ostalo ne vrijedi. Ne znam da li je ovo smiješno ili žalosno. Ako netko želi vjerovati nekome drugome..to je u redu.. ali ako netko vidi svijet baš onakvim kakav jest..i to je u redu..Buda je i sam napomenuo da se ničemu ne vjeruje radi toga što je to netko rekao, pa čak i njemu da ne vjerujemo samo zato jer je to on rekao, nije li tako? Iskušaj sve sam, provjeri..vidi.. uvjeri se..pa onda kreni putem..