Budizam > Theravada

Bhikkhu Ñanajivako (Čedomil Veljačić)

<< < (2/12) > >>

Sati:
Pa kad sam čuo za Veljačića i njegov odlazak na Šri Lanku naravno da mi je prva misao bila da se i ja zaputim tamo.
U tom smislu sam mu, između ostalog, i pisao. Ali je on onda počeo da me odgovara od toga. I uspeo  :D
Poznato je da nije imao visoko generalno mišljenje o monasima na Šri Lanci i nazivao ih je "popovima", verovatno zato što se njihova uloga svodila na ritual i na zanemarivanje prakse meditacije.

Eto, i tako otpade Šri Lanka i umesto na Istok, ja odoh na Zapad. Tokom boravka u Londonu sam posećivao šrilankansku viharu, sredom sam išao na časove meditacije koje je vodio rezidencijalni monah. I onda jednoga dana vidim tamo neki letak, na kojem piše Amaravati Buddhist Monastery. Pa pomislim, kad sam već tu, što ne bih otišao i da vidim kako to izgleda. I tako stigoh do šumske škole, o kojoj naravno u to vreme nisam imao pojma. Dakle, čista slučajnost. Ako tako nešto postoji.  :D

Fazlija:

--- Citat: Sati ---Ali je on onda počeo da me odgovara od toga. I uspeo  :D Poznato je da nije imao visoko generalno mišljenje o monasima na Šri Lanci i nazivao ih je "popovima", verovatno zato što se njihova uloga svodila na ritual i na zanemarivanje prakse meditacije.
--- Kraj citata ---

Pa od koga je Veljacic naucio meditaciju, ako je tamosnji monasi nisu upraznjavali? Jel' ti sto pisao o tome da li uopce meditiraju tamo? Jel' ti sto pisao o tome zasto ne ode u Burmu ili Tajland ako nije zadovoljan s redovnicima na Sri Lanci?

Sati:

--- Citat: Fazlija ---
--- Citat: Sati ---Ali je on onda počeo da me odgovara od toga. I uspeo  :D Poznato je da nije imao visoko generalno mišljenje o monasima na Šri Lanci i nazivao ih je "popovima", verovatno zato što se njihova uloga svodila na ritual i na zanemarivanje prakse meditacije.
--- Kraj citata ---

Pa od koga je Veljacic naucio meditaciju, ako je tamosnji monasi nisu upraznjavali? Jel' ti sto pisao o tome da li uopce meditiraju tamo? Jel' ti sto pisao o tome zasto ne ode u Burmu ili Tajland ako nije zadovoljan s redovnicima na Sri Lanci?
--- Kraj citata ---

Shvatio sam ga da govori o trendu i o većini, ali naravno da ima i pozitivnih primera. Za njega je najsvetliji verovatno bio Nanaponika Thera.

Inače zanimljivo je da sam sasvim slučajno otkrio da je on na Šri Lanki živeo jedno vreme  i sa Š. Dhammikom. Evo šta Dhammika o tome piše u dva pisma koja mi je poslao:

... Interesting that you mentioned Ven Nyanajivako, who was a friend of mine. In fact, in 1978 he stayed with me for a few months. He always had trouble finding a place to live that suited him. We used to have long talks about western philosophy. In fact, I think I have an old photo of him and me. Ill see if I can find it and send it to you...

... This is what I recall about Nyanajivako. He came to stay with me because he was having difficulties finding a suitable place for himself. This is not uncommon for Western monks in Sri Lanka. To be honest, monasteries are not always particularly very spiritual places; some westerners have difficulties adapting to the Sri Lankan way of doing things, lack of knowledge of the local language can cause misunderstandings etc. I know in Nyanajivako's case it was because he was very particular about having a clean bathroom/toilet and unless he had his own, he was not comfortable. He asked if he could stay with me at the large bungalow at Peradeniya and I agreed. Previously I had met him when he was staying with Ven Nyanaponika, at a place he was staying at in Neureliya (in the mountains) and on several other occasions.  When he was at my place we mainly met for lunch and often had long talks afterwards, usually about eastern and western philosophy. I always found him polite, deeply learned (a bit theoretical) and very happy to share with others his vast knowledge. He was never dogmatic and was interested to receive opinions different from his own. I think the only thing about him which made me feel uncomfortable was that he was slightly anti-Semitic, which I put down to his pre-war upbringing and education. However, like many anti-Semitist, while he didn’t like 'Jews' he liked individual Jews. Nyanaponika was Jewish and I know Nyanajivako had the highest respect for him - as a scholar, a meditator and as a monk. At that time there were very few foreigner things available in Sri Lanka. However an American friend of mine at the university used to give me his Time magazines when he was finished with them and I would pass them onto N, which he really appreciated. I think he felt a bit 'cut off' in Sri Lanka. After a few months he told me he had managed to find another place to stay and he left. He gave my servant a very generous amount of money as he left. A few years later he visited me to give me an article he had written about Evola, the Italian Buddhist in the 1930, I think it had been published in the Buddhist Studies Review. We never met again. in those days there were three types of western monks in SL - those who came before WWII, those who came after (mainly existentialists,  N was representative of this group) and the 'hippy generation' group, of which I was one.  We tended to communicate within our own group and although N was known to us all, he didn’t really mix much with others. I looked through my old photos but cant find one of N. My other old photos are in Australia. Sorry....

Eto, svet je mali i često možeš nabasati na informacije koje te zanimaju, samo ako malo kopaš...  :D

Fazlija:
Da, Sartre i Schopenhauer su ga malo vozili na svoju stranu. Otuda i mucnina nad svijetom. Dobro kaze Dhammika, egzistencijalisti.

Sto se tice anti-semitizma, mislim da ga je Dhammika posve krivo razumio. Veljacic nije bas gajio obiteljske katolicke konzervativizme proistekle iz odgoja, bas suprotno. Vrlo je kritican bio prema svim tzv. biblijskim religijama, i tvrdio da su one sve zajedno samo krivotvorina i izopacenje jednog starijeg arhajskog kulturnog sloja koji je bio prisutan u pred-historijskim kulturama Sredozemlja, Bliskog istoka, Indije i Kine. Bio je vrlo ljut na ta biblijska izopacenja, Bibliju (jednako Thoru, kao i Novi zavjet) je smatrao krivotovorinom. Vjerovatno niti o Ku'ranu nije imao mnogo bolje misljenje. Trazio je (i vjerovatno nasao) jainske utjecaje u pred-islamskoj i pred-biblijskoj Arabiji. Mozda je iz toga Dhammika zakljucio da ima nesto protiv Jevreja, ali mislim da je imao protiv sve tri biblijske religije jednako.

Sati:
Ma ne kažem ja ni da je Dhammika u pravu ni da nije.
Otkud znam, kad Veljačića nikada nisam ni sreo, niti sa njim razgovarao.
Po onome što sam čitao, nigde nisam našao bilo kakav trag tome.
Tako ga je Dhammika video, a meni se učinilo zanimljivim da sa vama podelim  :D

Navigacija

[0] Indeks poruka

[#] Sledeća strana

[*] Prethodna strana

Idi na punu verziju