Autor Tema: Budizam i žene  (Pročitano 12645 puta)

Aparigraha

  • Iskusni član
  • ****
  • Poruke: 265
  • Karma: +173/-1
Odg: Budizam i žene
« Odgovor #30 poslato: Februar 26, 2011, 09:55:12 »
Drago mi je da ste se slozili sa tim da je Dhamma posvecena svima i da samim tim ne postoji diskriminacija u odnosu na pol.
Sem toga, ovde http://www.yu-budizam.com/canon/samyutta/sn03-016.html

Buda kralju Pasenadiju kaže:

"Žena, o gospodaru nad ljudima,
može se pokazati boljom od muškarca"



Sve najbolje  :andjali
Ne, gospodine! Nisam prosvetljen. Ali sam prilično eliminisan! (Ananda Mangala Mahanayakathera)
ekaggata jit

Ex01

  • Punopravni član
  • ***
  • Poruke: 167
  • Karma: +79/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Budizam i žene
« Odgovor #31 poslato: Februar 27, 2011, 12:05:28 »

U par knjiga san nasa da bi muskarci trebali na druge nacine pratiti dah od zena jer je nervni sustav gradjen drukcije. Al osim tih nekih detalja nema smisla da je dhamma samo za nekoga.

Sati

  • Administrator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 4091
  • Karma: +546/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Budizam i žene
« Odgovor #32 poslato: Februar 27, 2011, 12:08:19 »
Ja da ti pravo rečem prvi put čujem za tako nešto.
Mada to ne mora ništa da znači  :D

Ex01

  • Punopravni član
  • ***
  • Poruke: 167
  • Karma: +79/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Budizam i žene
« Odgovor #33 poslato: Februar 27, 2011, 12:26:45 »

Ajahn Lee - Keeping the breath in mind.
As soon as you find that your breathing feels comfortable, let this comfortable breath sensation spread to the different parts of the body. To begin with, inhale the breath sensation at the base of the skull and let it flow all the way down the spine. Then, if you are male, let it spread down your right leg to the sole of your foot, to the ends of your toes, and out into the air. Inhale the breath sensation at the base of the skull again and let it spread down your spine, down your left leg to the ends of your toes, and out into the air. (If you are female, begin with the left side first, because the male and female nervous systems are different.)

Sati

  • Administrator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 4091
  • Karma: +546/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Budizam i žene
« Odgovor #34 poslato: Februar 27, 2011, 12:48:38 »
Rekoh da ne mora ništa da znači  :D

Dakle, ako misliš da je to uputstvo važno, isprobaj ga u praksi,
pa javi kakva su iskustva  :)

Ex01

  • Punopravni član
  • ***
  • Poruke: 167
  • Karma: +79/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Budizam i žene
« Odgovor #35 poslato: Februar 27, 2011, 12:52:36 »
mislim da cu radje promatrat di dah sam ide kada udahnem i tako sirit svjesnost. naisa san na problem kad sam pratija ađanova iskustva i savjete od rjeci do rjeci jer tako to ne ide. Treba svjesno paziti na te situacije, jer eto maloprije zaglavio brojeci dah i radeci Buddho pri udisanju i izdisanju da sam kompletno ignorirao gdje dah ide poslje. hm, nemam pojma.

unicus

  • Punopravni član
  • ***
  • Poruke: 115
  • Karma: +110/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Budizam i žene
« Odgovor #36 poslato: Mart 02, 2011, 08:17:42 »
Mislim da je nepotrebno razdvajati osobe na žene i muškarce, ako sve skupa gledamo sa budističkog ugla, iako je to vrlo prisutno u budizmu, kao i svagdje drugdje..To bi bio još jedan nepotreban dualizam.. Jasno je, da u fizičkom tijelu moramo malo imati obzira na razlike koje imamo, ali samo zato da nas sve to ne odvede ne neki neželjeni put. Inače..ako nema tijela..nema duše..nema onog koji misli..dakle nema osobe, već je sve samo trenutno ovdje i sada i već se dalje rastačemo...prolazimo..čemu onda neka posebna pravila za žene u odnosu na muškarce? Osim ako nemaju neku fiziološku svrhu..način na koji funkcioniraju. Ali ovo oko posebnog poštovanja muškog "kolege" i sl... ma brate i sestro potpuno smo isti, istim putem smo krenuli pa zašto da ja moram preskakati jedan jarak a Ti dva jarka kako bi nam prosvjetljenje bilo bliže? Svaka razlika u bilo čemu po mojem mišljenju udaljuje. Ili bolje reći - umjetno pravljenje razlika i novih dualnosti nije potrebno. Ima ih i ovako previše..

Sati

  • Administrator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 4091
  • Karma: +546/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Budizam i žene
« Odgovor #37 poslato: Mart 04, 2011, 20:51:31 »
Glasovi i aktivnosti theravada budistkinja  :)

http://bhikkhuni.net/present/index.html

Sati

  • Administrator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 4091
  • Karma: +546/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Budizam i žene
« Odgovor #38 poslato: Mart 04, 2011, 23:23:54 »
Naiđoh danas na ovaj deo iz Sigalovada sutte, o tome kako Buda vidi odnos muža i žene:

"30. Na pet načina, domaćinski sine, muž treba da se stara o svojoj ženi kao o zapadu: tako što je poštuje, tako što je ne omalovažava, tako što joj je veran, tako što joj prepušta vođenje domaćinstva i tako što joj kupuje nakit. I pet je načina na koji će žena o kojoj se muž tako stara kao o zapadu, njemu to uzvratiti: dobro raspoređuje poslove u kući, blaga je prema posluzi, verna je, čuva ono što je stečeno i vešta je i marljiva u svemu što treba da obavi. Na ovaj je način zaštićen zapad, ovako se uspostavlja mir i razgoni strah."

 :)

kondanja

  • Član
  • *****
  • Poruke: 1086
  • Karma: +461/-1
Odg: Budizam i žene
« Odgovor #39 poslato: Mart 05, 2011, 22:08:26 »
Pozdrav,
 
Uvijek me se u najvećoj mjeri doima Buddhino naglašavanje vjernosti odnosno zabrana preljuba - jer smatram da se u tom činu najintenzivnije sabire sav (ljudski) moral.
 
Utoliko mu izgleda jače značenje nasuprot pozadini vladajućeg površnog mnijenja po kojem preljub izgleda skoro pa poželjan (naročito među muškarcima).
 
Laku noć
(onima koji će ovo večeras pročitati) 
Plemeniti hvali ubijanje bijesa - sa njegovim slatkim vrhom i otrovnim korijenom - jer ubivši ga u sebi kajanja nemamo. (Sn 1.71)

Sati

  • Administrator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 4091
  • Karma: +546/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Budizam i žene
« Odgovor #40 poslato: Mart 08, 2011, 13:27:42 »
Danas je Međunarodni dan žena i to ravno 100 godina kako se ovaj dan obeležava, kao podsećanje da žene u mnogim krajevima sveta i u mnogim oblastima nisu ravnopravne sa muškarcima.

Uz čestitku svim našim članicama, nadam se da se barem ovde osećaju ravnopravnima.
I neka tako i ostane  :andjali




Fazlija

  • Član
  • *****
  • Poruke: 805
  • Karma: +309/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Budizam i žene
« Odgovor #41 poslato: Mart 08, 2011, 18:13:53 »
Svim drugaricana na listi cestitam Dan zena... :cmok

Sati

  • Administrator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 4091
  • Karma: +546/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Budizam i žene
« Odgovor #42 poslato: April 02, 2011, 11:03:34 »
Ako želite da sa svojim partnerom/partnerkom živite zajedno do kraja ovoga, a i u narednom životu, morate biti jednaki u četiri stvari: poverenju (saddhā), vrlini (sīlā), darežljivosti (ćāgā) i mudrosti (paññā). Tako bar kaže Buda u Paṭhama samađīvī sutti (AN 4:55)

Jednom je Blaženi boravio među Bhagama, u Jelenjem parku Bhesakala gaja, blizu Krokodilovog lovišta. Onda se rano izjutra Blaženi obuče, uze svoj ogrtač i zdelu za prošenje hrane, te se zaputi ka domu domaćina Nakulapite. Kad je stigao, sede na unapred pripremljeno sedište. Onda Nakulapitā i Nakulamātā izađoše pred Blaženoga. Kad stadoše pred njega, oni mu se pokloniše, pa sedoše sa strane. Dok su tako sedeli, Nakulapitā ovako reče Blaženome: "Gospodine, još od kad je Nakulamātā kao mlada devojka bila dovedena u moju kuću, u vreme kad sam i ja bio mladić, nisam primetio da sam joj bio ikada neveran, čak ni u mislima, a kamoli telesno. Mi želimo da budemo jedno kraj drugog dokle god ovaj život traje, ali isto tako i u budućem."

A Nakulamātā ovako reče Blaženome: "Gospodine, još od kad sam kao mlada devojka bila dovedena u Nakulapitinu kuću, u vreme kad je i on bio mladić, nisam primetila da sam mu ikada bila neverna, čak ni u mislima, a kamoli telesno. Mi želimo da budemo jedno kraj drugog dokle god ovaj život traje, ali isto tako i u budućem."

Na to im Blaženi ovako reče: "Ako i muž i žena žele da budu jedno kraj drugog dokle god ovaj život traje, ali isto tako i u budućem, trebalo bi da imaju isto poverenje, isti moral, istu velikodušnost, istu mudrost; tada će biti jedno kraj drugog dokle god ovaj život traje, ali isto tako i u budućem."

Kad su oboje ispunjeni poverenjem i darežljivi
sami sebe obuzdavaju, ispravno žive,
tada koračaju zajedno kao muž i žena
puni ljubavi jedno za drugo.

Mnogo blagoslova zadobijaju na tom putu,
živeći zajedno u sreći,
njihovi neprijatelji ostaju poraženi
kada su ravni jedno drugom u vrlini.

Pošto su proživeli u Dhammi u ovome svetu,
jednaki po vrlini i poštovanju pravila,
raduju se posle smrti u svetu božanstava
zajedno uživaju u obilju sreće.

 :D

Sati

  • Administrator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 4091
  • Karma: +546/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Budizam i žene
« Odgovor #43 poslato: Jun 07, 2011, 09:29:39 »
Mreža za pomoć i promociju budističkih monahinja, Malezija i Singapur.
Lepa inicijativa  :)


http://networkedblogs.com/iOP6m


Sati

  • Administrator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 4091
  • Karma: +546/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Budizam i žene
« Odgovor #44 poslato: Jun 07, 2011, 09:33:38 »
Intervju sa Dhammananda Bhikkhuni, monahinjom poznatom i kao "1001 pitanje"  :)

http://networkedblogs.com/iLJ7g