Autor Tema: Susret s drugim vjerama  (Pročitano 5656 puta)

fortytwo

  • Punopravni član
  • ***
  • Poruke: 213
  • Karma: +151/-0
  • Pol: Muškarac
  • paper is the new internet
Odg: Susret s drugim vjerama
« Odgovor #15 poslato: Maj 04, 2011, 01:42:49 »
Citat
šta kažeš na ovaj mentalno napregnuti iskaz
Hehe, sjajan je - primetio sam inače (na primer u prvoj tvojoj rečenici koju dole citiram) tvoj specifični obadir (jedne ili više) reči usled težnje da ne dođe do zabune (ili zablude) o onome što si hteo reći/saopštiti/podeliti sa nama.

Ali tvoj (ispravni) komentar ( - živeo ispravan govor!):
Citat
tko uopće ima(?) i kada(?) potrebu i kao najvažnije zašto(?) da govori o najunutarnjijim i najvažnijim stvarima o sebi/Drugom ili o (svom) životu/nečemu
me podsetio na moje bavljenje problemom slobodne volje. Jedino prihvatljivo mišljenje sam tada našao kod Svami Vivekanande, a onda sam naišao na budističku ideju da sama činjenica da postavljamo pitanje govori o tome da... imamo neki problem sa time, da se tako izrazim. Da nisam u nečemu osujećen ne bih ni postavljao pitanje slobode, slobodne volje i slično. Dakle pitanje slobodne volje mi sada nije toliko bitno u smislu nekog univerzalnog odgovora, već u smislu da je "simptom" nečega kod mene. Mislim da je korisno sa većinom pitanja postupati na taj način.

Pozdrav!
Death is as close as our breath. - Ajahn Chah

Ex01

  • Punopravni član
  • ***
  • Poruke: 167
  • Karma: +79/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Susret s drugim vjerama
« Odgovor #16 poslato: Maj 04, 2011, 10:28:31 »
dobra usporedba s kašikon.
nekidan sam na after partiju imao monolog o 4 plemenite istine i o cinjenici da nauceno znanje nije isto sta i spoznato i tako..
bilo je ljepo. Prijatelj me slusao jedno 2 sata u komadu. oko 5 ujutro je svanilo sunce pa smo malo i šutili ali eto npr ja cinjenicu da pratim budisticku filozofiju uglavnom krijem ili sam prebacujem na šalu.


doduse jos me nitko nije ismijao na racun moje filozofije osim sta mi je prijatelj iz švedske rekao da cu zaglavit u konceptu umjesto da istrazujem iznutra sam. Tipa ono ruka koja pokazuje na mjesec i sam mjesec. Na neki nacin bi i mogao bit u pravu. Pre lako je zapeti u budizmu i pocet ga citati kao neku SF knjigu ili dobar triler.

Aparigraha

  • Iskusni član
  • ****
  • Poruke: 265
  • Karma: +173/-1
Odg: Susret s drugim vjerama
« Odgovor #17 poslato: Maj 06, 2011, 18:47:42 »
Plasim se da bi SF sve vise mogao postajati realnost. Stjuart Sverdlov veruje da je theravada budizam izvorno najcistiji (zajedno sa zen bud.) , ne sadrzi reptoidne formacije i elemente  :zeleni:  Meni je svakako zbog toga lakse  :kez: 
Ne, gospodine! Nisam prosvetljen. Ali sam prilično eliminisan! (Ananda Mangala Mahanayakathera)
ekaggata jit