Budizam > Budistički prevodi

Prevod teksta "Giving Dignity to Life"

<< < (3/3)

milan_kenshi:

Nema ništa od spavanja. Pišem i drugi deo, o drugom pasusu citata iz mog prethodnog posta:

O DŽUNGLAMA
--------------

Ne znam da li konkretno Bhikkhu ima nešto protiv demokratije ili ono u šta se ona može izopačiti. U svakom slučaju, bio sam začuđen upotrebom reči "impersonal" (suprotno od personal) za demokratiju. Znajući kakvi ljudi mogu biti (recimo, istorijski gledano), teško da bih bilo kome preporučio da živi u državnom uređenju koji je više "personal", ličan, jerbo je bogami bilo svakakvih ličnosti. Hoću da kažem, demokratija je neka vrsta druge životne sfere, socijalne sfere, u kojoj možemo da zaradimo dostojanstvo isto kao i u privatnom životu. I tu je izbor na nama. Radije bih da me neko manipuliše sloganima, nego prisilom, pošto protiv slogana i propagande mogu nešto da preduzmem. No dobro, nije Bhikkhu previše o tome pričao ali čini mi se da i u nastavku ovog odeljka kod Bhikkhua vidim trag neke romantične slike kako je nekada bilo bolje, ljudi živeli skladnije sa prirodom, sa sobom i jedni sa drugima, a da su SADA stvari krenule vrlo loše.

Onda ovo treba reći: to apsolutno nije tačno. Gradovi jesu nova vrsta džungli, prljav je kako koji, opasnosti ima raznih, ali daleko manje od onih sa kojima se čovečanstvo suočavalo U BILO KOM TRENUTKU u prošlosti. U svakom periodu ranije istorije ljudi su često imali ozbiljnih problema sa kojima se danas retko srećemo - tipa evo ide susedno selo da nam svima odseče glave jer njima nije rodilo žito pa su gladni. Možda nije najbolji primer baš za naše podneblje (ahem, crne devetesete), karikiram, ali nadam se da razumete šta hoću da kažem. Politička korupcija je izmišljena prvog dana kada i politika, dakle još u plemensko doba. Bezobzirno udovoljavanje niskim pobudama takođe je nešto što su ljudi masovno radili kad god su imali prilike, svih podlosti i moralnih izopačenosti za koje su ljudi sposobni je uvek bilo globalno gledano. Civilizacije koje su živele u harmoniji su uglavnom to uspevale na vrlo kratke vremenske intervale, ako su bile izolovane od spoljnih uticaja, ili su to obične legende. Ima jedno odlično predavanje na TED-u o tome, zaista vredi svih 20 minuta: http://www.ted.com/talks/steven_pinker_on_the_myth_of_violence.html

Ono što možda čini da nam današnje vreme prividno izgleda kao posebno loše nije posledica nazadovanja, već konfuzije i neodlučnosti koje potiču od velike brzine promene svih nivoa društvenog uređenja. To jest, nauka i tehnologija napreduju, onda tehnologija promeni svet u kome živimo, onda taj novi svet promeni nas na načine koje nije bilo moguće predvideti, onda mi novi i promenjeni dalje stvaramo novu tehnologiju i tako sve brže i brže u krug. Nije isključeno da naši standardi (očekivanja) o kvalitetu života brže rastu nego što ponašanje ljudi može da prati (to pominje Steven Pinker u ovom predavanju).

Svakako se treba preispitivati o tome gde idemo i šta smo ono uopšte hteli, svakako treba praviti neke izbore koji će odslikavati i dalje propagirati osnovne ljudske vrednosti. Ali ne treba imati negativnu sliku tog progresa, treba biti pozitivan. Za mene lično, ja vrlo često zapadnem u iskušenje da budizam pretvorim u lični eskapizam, zgađen svim što se događa po svetu. Onda se setim: kad se Buda prosvetlio, nije bio odmah raspoložen da podučava jer je bio skeptičan da će ljudi razumeti. Nešto mi se ne čini da je bio ubeđen da ljudska vrsta u globalu baš tako čvrsto stoji u duhovnom epicentru kosmosa, ako mogu da napravim tu šalu. Srećom su ga ubedili da ne odustane, a danas, zahvaljujući globalnom osvešćivanju, više ljudi ima intelektualnu i emotivnu sposobnost i životnu priliku da razume njegovo učenje nego ikada ranije. I to od Aljaske do Antarktika.

Eto toliko od mene, nadam se da će još nekom biti od koristi sve ovo pisanije, meni je svakako pomoglo da sredim neka svoja razmišljanja.
Odoh da skuvam jednu pozitivnu jutarnju kafu.

Pozdrav,
Milan

Sati:
Pozdrav Milane, tebe baš inspirisao ovaj esej. Ili je ipak u pitanju nesanica :D
Samo ti piši, ne ustručavaj se. Ko zna na kraju možda i ti sam napišeš jedan esej  o dostojanstvu  :ok

Sati:
Nego, kakav je krajnji rezultat?
Jer planiraš da finalno doteraš prevod, pa da ga kačimo na sajt?

milan_kenshi:
Pa mogu da prođem još jedanput i napravim neki miks od onoga što si ti napisao i onih delova koje sam samo ja prevodio. Ako je to dovoljno dobro, važi, poslaću uskoro.

Sati:
ispeglaj još malo, biće dobro  :ok

Navigacija

[0] Indeks poruka

[*] Prethodna strana

Idi na punu verziju