Autor Tema: Budizam i Kršćanstvo - sličnosti  (Pročitano 15149 puta)

Vladimir Simović

  • Iskusni član
  • ****
  • Poruke: 257
  • Karma: +91/-1
Odg: Budizam i Kršćanstvo - sličnosti
« Odgovor #15 poslato: Oktobar 03, 2012, 22:25:58 »
Zao mi je sa klipove ali, sta je tu je....Svidja mi se tvoja tema jer govori o slicnostima a one spajaju, ne razdvajaju...rekao bih da je to dobra karma  :D  No, karma krece iz namere. Da li je dobra ili losa, odredjena je pocetnim impulsom uma gde ideja nastaje. Sama ideja bice uslovljena prethodnim akumuliranim iskustvom uma - iskustvom akumuliranim kroz nadrazaje putem cula (s tim da ti u budizmu misao jeste sesto culo). Zbog toga budisti vezbaju svesnost kako bi "strazarili" nad svojim culima i bili u mogucnosti da svaku nameru presretnu pre nego je sprovedena i onda posmatrajuci je odluciti da li ce je realizovati ili ne. Kriterijumi koji odredjuju realizaciju su razni: da li je to delo pravedno; da li je pravi trenutak; da li donosi dobro sprovodiocu i drugima itd itd. Kao sto vidis, moze se reci da postoji dobra i losa karma. Nas narod kaze: "Kako sejes tako ces i znjeti". Ali krug karme je vrlo komplikovan....najvisa instanca je nedostupna umu jer um radi sa mislima, idejama...U konacnoj instanci ne postoji nesto tako kao dobro ili lose. Sama podela je dualnost uma koja nastaje upravo kroz ucenje/karmu u sirem smislu. Imamo primere ljudi koji su citavog zivota pravicni i slicno ali im se nista dobro ne vraca. Sama karma ne poznaje tu podelu na dobro i lose no to ne znaci da je sve jedno sta ces ciniti. Kod ovih stvari, postoji fenomen paradoksa. Prosto se ne moze objasniti visa instanca recima sem ako ne upotrebis neke kontraste, paradokse, nelogicnosti....um na to nije navikao  :)


Tvoje drugo pitanje...o onom trajnom. Hm?! Rekao si da si hriscanin...mozda je najbolje napraviti neku paralelu sa time. U kojoj je sferi Bog?!!!

Seymo ti je lepo rekao. Pogledas osmeh deteta i ne moras dalje ici....osmeh mu je cist, nevin. Ono je prisutno sada i ovde, otvoreno za sve impulse uceci iz njih. Prosvetljenje nije nista imaginarno mada smo skloni da kujemo ideje o prosvetljenju. Sta god smislio da je prosvetljenje...to je samo ideja i nema nista sa prosvetljenjem. Sto vise ideja, to dalje od prosvetljenja. Ti jesi prosvetljen....ili kao hriscanin, ti jesi savrseno Bozije dete onakvo kakvo jesi. Da bi video Boga sve sto treba da uradis je da prestanes da zamisljas i da pogledas ovaj trenutak i sve ono sto on sadrzi bas onakvo kakvo jeste....i eto prosvetljenja :) Put do diplome je sakupljanje znanja, drzanje za znanje...put do prosvetljenja je put zaboravljanja, napustanja :)  Otac kaze nesto tipa: "Necete uci u carstvo nebesko dok ne budete kao deca".


Ako si zadovoljan zivotom, zasto bi se bavio nirvanom?! :) Nirvana je za one nezadovoljne.... Smisao zivota se krije u svakom pojedincu ponaosob...i on jeste individualni :)
Na kraju je samo tišina

abusaef

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 13
  • Karma: +3/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Budizam i Kršćanstvo - sličnosti
« Odgovor #16 poslato: Oktobar 05, 2012, 09:40:31 »
Ovo sa karmom me sada jako posjetilo na mog duhovnog autoriteta Richarda Rorha (Slomljen a blagoslovljen) – on kaže jako slično:
„Proces ide ovako: događaj-pretpostavka-osjećaj-odluka-ponašanje. I na pretpostavci i na odluci i vi i ja možemo rasti, mijenjati se, razvijati se i educirati svoj emocionalni svijet, kao i ponašanje.“
Ali isto tako i ona izjava majke Tereze:“Ako daš sve od sebe svijet će ti izbiti zube – daj sve od sebe!“

Ne znam i ne mogu tvrditi da sam u pravu, no ne mogu se složiti sa ovim oko prosvjetljenja – bar za sada.
 Naime smatram da za prosvjetljenje treba spoznaja i onda nakon svega ti postaješ ponovno dijete – u smislu čistoće. Dijete je životinja (ugrubo), čisto jer drugačije ne može biti čak i da hoće – nema mogućnosti biti nešto drugo. Dijete je 100% materijalno i 0% duhovno i njegov svijet je samo mama, hrana i duda – tada dovoljno, ali kasnije ne – zato i imamo pubertet kao neizbježnu promjenu i na toj fizičkoj/materijalnoj razini.
 Sa druge strane čovjek ima puno mogućnosti i one ga redovito zaprljaju – to je pravilo, jer nema čovjeka bez grijeha ili loše karme bar u nekom dijelu života (za razliku od djeteta ili životinje). Prosvijetljena osoba se NE može zaprljati, a pošto se čovjek zaprlja u 100% slučajeva to mi govori da nije prosvijetljen. Možda čovjek treba manje razmišljati – ali to čovjek ne može odmah – jednostavno to treba spoznati sam – kao da smo programirani i moramo ići takvim putem.

Nirvanu traže ljudi koji pate – slažem se, no što je sa drugima koji ju ne traže – da li su stvarno sretni? Budin početak života je izmišljena priča (po mom shvaćanju) koja upravo to opisuje – život u izmišljenom, ljudskom svijetu koji nema veze sa stvarnošću. Isto tako „sretni“ su i narko bosovi, lopovi i ubojice – jer žive u svom svemiru koji nije stvaran. Spoznaja da nije stvaran ih vodi prema prosvijetljenu. Zar to nije i temelj Budizma – gledati stvari onakve kakve stvarno jesu? Svijet djeteta i odraslog čovjeka nije isti.
 :zbunj:
« Poslednja izmena: Oktobar 05, 2012, 09:42:05 abusaef »

Sejmyo

  • Iskusni član
  • ****
  • Poruke: 325
  • Karma: +176/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Budizam i Kršćanstvo - sličnosti
« Odgovor #17 poslato: Oktobar 05, 2012, 15:48:18 »

Ne znam i ne mogu tvrditi da sam u pravu, no ne mogu se složiti sa ovim oko prosvjetljenja – bar za sada.
 Naime smatram da za prosvjetljenje treba spoznaja i onda nakon svega ti postaješ ponovno dijete – u smislu čistoće. Dijete je životinja (ugrubo), čisto jer drugačije ne može biti čak i da hoće – nema mogućnosti biti nešto drugo. Dijete je 100% materijalno i 0% duhovno i njegov svijet je samo mama, hrana i duda – tada dovoljno, ali kasnije ne – zato i imamo pubertet kao neizbježnu promjenu i na toj fizičkoj/materijalnoj razini.
 Sa druge strane čovjek ima puno mogućnosti i one ga redovito zaprljaju – to je pravilo, jer nema čovjeka bez grijeha ili loše karme bar u nekom dijelu života (za razliku od djeteta ili životinje). Prosvijetljena osoba se NE može zaprljati, a pošto se čovjek zaprlja u 100% slučajeva to mi govori da nije prosvijetljen. Možda čovjek treba manje razmišljati – ali to čovjek ne može odmah – jednostavno to treba spoznati sam – kao da smo programirani i moramo ići takvim putem.

Nirvanu traže ljudi koji pate – slažem se, no što je sa drugima koji ju ne traže – da li su stvarno sretni? Budin početak života je izmišljena priča (po mom shvaćanju) koja upravo to opisuje – život u izmišljenom, ljudskom svijetu koji nema veze sa stvarnošću. Isto tako „sretni“ su i narko bosovi, lopovi i ubojice – jer žive u svom svemiru koji nije stvaran. Spoznaja da nije stvaran ih vodi prema prosvijetljenu. Zar to nije i temelj Budizma – gledati stvari onakve kakve stvarno jesu? Svijet djeteta i odraslog čovjeka nije isti.
 :zbunj:


Problem je u tome što svako ime svoju vrstu predstave o tome šta je to prosvjetljenje

A nijedna nije tačna  :kez:
Veliko je pitanje života i smrti
Život brzo teče
Vrjeme nikog ne čeka
Budi se! Budi se!
Ne gubi ni moment!

Sati

  • Administrator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 4091
  • Karma: +546/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Budizam i Kršćanstvo - sličnosti
« Odgovor #18 poslato: Oktobar 05, 2012, 16:57:59 »
Problem je u tome što svako ime svoju vrstu predstave o tome šta je to prosvjetljenje
A nijedna nije tačna  :kez:

Čekaj, kako znaš da baš nijedna nije tačna? Možda barem jedna jeste  :kez2:

Sejmyo

  • Iskusni član
  • ****
  • Poruke: 325
  • Karma: +176/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Budizam i Kršćanstvo - sličnosti
« Odgovor #19 poslato: Oktobar 05, 2012, 21:11:01 »
Ima jedna ali ti ne mogu reći  :zviz:
Veliko je pitanje života i smrti
Život brzo teče
Vrjeme nikog ne čeka
Budi se! Budi se!
Ne gubi ni moment!

abusaef

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 13
  • Karma: +3/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Budizam i Kršćanstvo - sličnosti
« Odgovor #20 poslato: Oktobar 06, 2012, 09:44:12 »
A ne mogu se Sejmyo složiti niti sa tobom oko ovoga  :) .
Ako imaš 2 milijarde ljudi u 3, 4 najveće religije, sa 100nama učitelja koji su svoj živo dali za proučavanje biti našeg postojanja - i svi govore o istome (barem u većem dijelu) onda valjda postoji neki put i neka karta. Mislim da Đainizam govori o relativizmu, jer nemaš cjelokupno znanje - no opet relativizam dovodi do puno teorija i kaosa gdje se svaka istina izgubi u moru neistina. Tu dolazi bitnost vjere - kao nešto najprihvatljivije, najlogičnije i najbliže istini - kao temelj (kao kg ili zakon relativnosti - nešto što smo dogovorili kao polazište za dalje). Neki djelovi su sigurno osobne prirode i ovise o svakom posebno - ali ako sve ovisi samo o meni onda je to New Age (a životopis Paulo Coelha mi govori da to i nije baš pametan put - već lutanje i konstantko skretanje u zlo).

Recimo ona praznina i ne puno razmišljanja mi više ide u kontekstu - ne otkrivaj sam toplu vodu jer je već otkrivena, koristi se njome sada. Ako imam meditacije za ovo ili ono - meditiram, a ne razmišljam o nekim novim i možda boljim - osim ako nisam znanstvenik pa istražujem (iako i ja sada više istražujem umjesto da se molim ili meditiram  :andjeo: ).
 
« Poslednja izmena: Oktobar 06, 2012, 09:51:36 abusaef »

Sejmyo

  • Iskusni član
  • ****
  • Poruke: 325
  • Karma: +176/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Budizam i Kršćanstvo - sličnosti
« Odgovor #21 poslato: Oktobar 06, 2012, 16:08:50 »
To se ja malo zezam sa tobom i Satijem. Suhi budistički humor  :)

Citat
Ako imaš 2 milijarde ljudi u 3, 4 najveće religije, sa 100nama učitelja koji su svoj živo dali za proučavanje biti našeg postojanja - i svi govore o istome (barem u većem dijelu) onda valjda postoji neki put i neka karta.


Slažem se u potpunosti. Odgovori mogu doći samo od hodanja tim putem. Da nam ga može neko drugi dati već bi svi bili prosvjetljeni.

Pošto se iskustvo "buđenja" (prosvjetljenja) nalazi van našeg intelekta, misli, rječi i razuma, svaka ideja o prosvjetljenju je automatski netačna ili u najboljem slušaju nekomplatna.
Naravno samo iskustvo buđenja je isto za sviju, razlike su u nijansama uvida u prirodu uma i svjeta oko nas.


Nažalost jedini način komuniciranja je da koristimo jezik i rječi koliko god one bile nepotpune. Diskusija o ovoj temi može biti komplikovana i kada se vodi među samim budistima koji rade u istom sistemu ideja. Kada se ona vodi između dvije različite tradicije bilo bi dobro da se složimo oko toga šta prosvjetljenje uopšte znači. Krišćanstvo i Budizam imaju sličnosti ali isto tako imaju i svoj jedinstveni vokabular koji možda koristi iste rječi ali im pridaje drugačija značenja.
Veliko je pitanje života i smrti
Život brzo teče
Vrjeme nikog ne čeka
Budi se! Budi se!
Ne gubi ni moment!

Anahata

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 1
  • Karma: +1/-0
  • Pol: Žena
Odg: Budizam i Kršćanstvo - sličnosti
« Odgovor #22 poslato: Oktobar 06, 2012, 17:30:13 »
Prosvijetljenje je kundalini aktivacija. Postoji nekoliko načina na koji se može aktivirati, a meditacija je najbezbjedniji.

Sati

  • Administrator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 4091
  • Karma: +546/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Budizam i Kršćanstvo - sličnosti
« Odgovor #23 poslato: Oktobar 06, 2012, 20:56:15 »
Izgleda da reč probuđenje za svakog znači nešto drugo  :ces

Vladimir Simović

  • Iskusni član
  • ****
  • Poruke: 257
  • Karma: +91/-1
Odg: Budizam i Kršćanstvo - sličnosti
« Odgovor #24 poslato: Oktobar 06, 2012, 23:54:00 »
Ja se svakog jutra probudim. Ovih dana me uhvatio virus pa se budim i vise puta na dan.
Na kraju je samo tišina

Sati

  • Administrator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 4091
  • Karma: +546/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Budizam i Kršćanstvo - sličnosti
« Odgovor #25 poslato: Oktobar 07, 2012, 14:23:42 »
Za mene bi jedna definicija probuđenja bila razumevanje da su rešenja naših problema u nama, a ne izvan nas.

abusaef

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 13
  • Karma: +3/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Budizam i Kršćanstvo - sličnosti
« Odgovor #26 poslato: Oktobar 09, 2012, 12:32:19 »
Može još dodatna pitanja  :) ? Ovo je jako bitno po meni, jer i mi kršćani često nailazimo na podsmjehe - zbog neznanja, jer ljudi često doslovno sve shvačaju i ne vide dubinu stvari.


Što znači reinkarnacija? Da li Budizam govori i o tome da se možemo roditi kao ptica, žaba ili cvijet?
Znači postoje svijetovi u krugu života (tražim na netu i ne mogu ih pronaći, ali sam čitao u knjizi pa se nešto sječam). To su ti svjetovi u koja ulazimo i izlazimo za vrijeme našeg života (pakao i raj kako je dolje super objašnjeno u priči o samuraju i redovniku) - mjesto gdje nismo stalno.


Mogu li zaključiti da je reinkarnacija zapravo duhovno rođenje u materijalnom životu - SADA??? Znači danas proživljavam pakao, a sutra raj je se nešto dogodilo i ja sam reinkarnirao! Isto tako već sutra mogu iz tog raja ići u neki drugi od tih 5 ili 6 svjetova koje opisuje Bodizam - ali sve su to svijetovi unutar mog sadašnjeg života!?




Priče o životinjama mi nemaju smisla - kako će čovjek napredovati i pokušati nešto popraviti ako je postao žaba  :) ??? Ali opet našao sam tekstove gdje pišu neki ljudi da je to svojstveno Budizmu (ne znam kako je u Hinduizmu).





Mladi samuraj susreo je starog redovnika. Nakon što mu je propisno iskazao poštovanje priupitao ga je: Redovniče, recite mi, kako izgleda pakao i kako izgleda raj.
Redovnik mu je odgovorio: Gledaj ti priglupi samuraju, nemam ja vremena da ga trošim na tebe, odlazi od mene.
Samuraj, čuvši ovaj odgovor pobjesni i izvuče sablju spreman da napadne redovnika.
Prije nego ga je napao redovnik mu se obrati: Vidiš samuraju, ovo sada je za mene pakao.
Samuraj se zamisli i shvati te kaže: Oprostite mi što sam ovako postupio. Objasnili ste mi što je pakao i ja sada to razumijem. Hvala vam.
Redovnik mu tada odgovori: Vidiš samuraju, ovo sada je za mene raj.
« Poslednja izmena: Oktobar 09, 2012, 13:18:46 abusaef »

Sejmyo

  • Iskusni član
  • ****
  • Poruke: 325
  • Karma: +176/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Budizam i Kršćanstvo - sličnosti
« Odgovor #27 poslato: Oktobar 09, 2012, 15:23:41 »
Dobro pitanje. Evo mog mišljenja.


Prvo da kažem nešto o terminu "reinkarnacija". Većina ljudi koji čuju taj termin smatraju da se reinkarniše neka trajna duša (atman). Dakle "Ja" umrem "Ja" se reinkarnišem kao životinja. Buda iz samog početka poriče postojanje takve trajne duše, tog "Ja" koje putuje iz života u život. Pokušavam da nađem neki termin koji bi bio prigodniji, možda nam Sati može pomoći.


Druga predpostavka je da taj proces počinje poslje našeg sadašnjeg života. Buda nam govori da smo mi u tom krugu života od pamtivjeka. Mi smo bili kroz svih 6 svjetova po ko zna koliko puta. Dakle protutnjali smo bezbroj puta kroz pakao, svjet gladnih duhova, životinja, ljudi, polu bogova (titana) i bogova, i u momentu se nalazimo tu gdje jesmo i onda u zavisnosti od naših akcija (karma) iz ovog i iz prijašnjih života idemo dalje.


Ja smatram da životinje znaju biti veći "ljudi" od ljudi tako da ih nebi baš tako lako odpisao. Koliko je samo priča iz današnjeg doba gdje vidimo životinje koje spašavaju ljudske živote. A i sam Buda priča o svojim bivšim životima u kojima je bio majmun, papagaj, jelen, itd. Jataka priče su pune takvih primjera. Između ostalog Buda nas uči da sva živa bića imaju Buda prirodu, prema tome žaba može da radi na svom duhovnom putu u svom žabljem kapacitetu.


Citat
Mogu li zaključiti da je reinkarnacija zapravo duhovno rođenje u materijalnom životu - SADA??? Znači danas proživljavam pakao, a sutra raj je se nešto dogodilo i ja sam reinkarnirao! Isto tako već sutra mogu iz tog raja ići u neki drugi od tih 5 ili 6 svjetova koje opisuje Bodizam - ali sve su to svijetovi unutar mog sadašnjeg života!?

To se može na neki način prevesti u naše sadašnje živote kao što ti kažeš. Mi se u suštini rađamo i umiremo svaki momenat u neku ruku. To je ta netrajnost. Jednog momenta sam ljut (pakao) drugog momenta sretan (raj) itd. Kontinuitet misli koji se stalno mjenja, kao rjeka koja teče. Ako je posmatramo površno možemo reći to je ta rjeka, uvjek ista. Ali ako obratiš pažnju onda vidiš da u stvari ta rjeka nikad nije ista. Valovi se pojavljuju i nestaju, korito rjeke se ispira i mjenja; boja je drugačija iz dana u dan u zavisnosti od taloga, vremena dana, temperature, oblaka. Tako je i sa našim egom, koji mi smatramo trajnim, ili nekim "Ja", duhom, dušom. Ako se stalno mjenja u zavisnosti od okolnosti onda nije trajno. Nešto trajno se ne mjenja. Dakle ako to nisam "Ja", ko sam onda? To pitanje je srž Budizma po mom mišljenju. Ako njega rješiš, rješićeš pitanje života i smrti.


P.S.
Ne shvataj moje zezanje kao podsmijavanje. Drago mi je da pitaš. Da je više ljudi kao ti nebi imali toliko problema u ovom svjetu.
« Poslednja izmena: Oktobar 09, 2012, 15:32:20 Sejmyo »
Veliko je pitanje života i smrti
Život brzo teče
Vrjeme nikog ne čeka
Budi se! Budi se!
Ne gubi ni moment!

abusaef

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 13
  • Karma: +3/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Budizam i Kršćanstvo - sličnosti
« Odgovor #28 poslato: Oktobar 09, 2012, 15:39:38 »
Ja sam razmišljao da li je čovjek najineligentnije stvorenje na Zemlji i iskreno ne znam  :D . Uzmimo npr. delfine - jako su inteligentni i mi to znamo, no mi mislim da smo inteligentniji jer jedini stvaramo strojeve, lijekove i sl - što niti jedna druga životinja ne stvara. No bi li mi ljudi bili to što jesmo da imamo samo peraje, odnosno što bi bili delfini da imaju ruke i noge  :) ???


E sada definitivno ne znam što su životinje i što je u njima. Kad ih gledam meni su one sve iste - ne vidim da je neki pas bolji od drugoga i da se može sam popraviti ili pokvariti. Ima inteligentnijih pasmina, ali ... ne znam, a kada ne znaš onda filozofiraš ... a to je baš bilo ono protiv čega je bio Buda i smatrao manje bitnim...

Sejmyo

  • Iskusni član
  • ****
  • Poruke: 325
  • Karma: +176/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Budizam i Kršćanstvo - sličnosti
« Odgovor #29 poslato: Oktobar 09, 2012, 18:39:06 »
Da li inteligencija ima uticaj na nečiju narav? Svi smo mi vidili pse koji bi te napali ako bi slučajno prišao a isto tako ima ih koji su tako dobri da im možeš uzeti hranu iz usta. Pogledaj u istoriju koliko veoma inteligentnih ljudi može učininiti najveća zla, ili onih neobrazovanih koji su činili toliko dobro.


Čuo sam jednu dobru izreku: Razum je odličan sluga a užasan gospodar.
Veliko je pitanje života i smrti
Život brzo teče
Vrjeme nikog ne čeka
Budi se! Budi se!
Ne gubi ni moment!