Autor Tema: Odakle početi?  (Pročitano 5646 puta)

Sati

  • Administrator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 4092
  • Karma: +546/-1
  • Pol: Muškarac
Odakle početi?
« poslato: Januar 06, 2011, 11:36:44 »
Pokušao sam da sebe stavim u ulogu apsolutnog početnika, koji se zainteresovao za budizam i želi nešto o njemu da nauči. Međutim, danas na internetu ima toliko toga, da je verujem teško snaći se. Nekada smo patili zbog manjka informacija, danas patimo zbog viška. Nikako da izbijemo na taj srednji put.  :D

Elem, smisao ove teme je da predložimo tačku od koje treba početi u upoznavanju sa budizmom.
Moj predlog je

Valpola Rahula: Čemu je Buda podučavao

Imate li vi neke svoje predloge?

Fazlija

  • Član
  • *****
  • Poruke: 805
  • Karma: +309/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Odakle početi?
« Odgovor #1 poslato: Januar 06, 2011, 12:12:08 »
Uvijek savjetujem ljudima naseg govornog podrucja da pocnu od www.yu-budizam.com  :bravo:
Ta stranica nekako daje najbolje temelje za pocetnu, srednju i naprednu razinu proucavanja Buddhinog puta.

Sati

  • Administrator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 4092
  • Karma: +546/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Odakle početi?
« Odgovor #2 poslato: Januar 06, 2011, 12:21:53 »
Znam, ali me upravo to brine da je sajt postao preglomazan... :(

Fazlija

  • Član
  • *****
  • Poruke: 805
  • Karma: +309/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Odakle početi?
« Odgovor #3 poslato: Januar 06, 2011, 18:03:30 »
Ne, ne, stranica ima vrhunski kulturni, akademski, intelektaulni i duhovni znacaj na sirem govornom podrucju srpsko-hrvatskog jezika. Nije preglomazna, upravo je monumentalna zbog svojeg znacaja i obima informacija koje nudi, i ako treba zakupit cemo jos vise prostora. Naravno, treba razmisljati da na njoj jednom cijela Tipitaka bude dostupna, a da je prati i izdavanje knjiga (da ne ostane samo na web izdanju). Taj dio bi se mozda mogao odraditi sa Demetrom (koju isto financira Min.kulture)? Ne znam kako kod vas, ali u Hrvatskoj da tako nesto postoji moglo bi se traziti neko nadlezno ministarstvo (npr. Min.kulture i sl.) da sponzorira jedan takav projekt. Branko, ozbiljno razmisli o osnivanju partnerske theravada organizacije u Hrvatskoj, a ja cu im svakako pomoci da se malo organiziraju i nastupe prema nadleznim tijelima. Vec sada postoje prekogranicni EU programi suradnje HR-SR preko kojih bi se to mozda moglo financirati. Zamisli da si placen za taj posao i da se samo time bavis? Gdje bi ti bio kraj? Osim toga, treba malo iskoristiti i srpsku liniju utjecaja, jer u svim hrvatskim ministarstvima postoje i srpski predstavnici na razini zamjenika ministara ili pomocnika ministara. Uglavnom znam te ljude, ili znam ljude koji njih znaju. Tako da sto se tice stranice, to je sasvim u redu, a postoji i mogucnost sirenja. Postoji neka mogucnost da bih uskoro mogao poslovno u Budimpestu, pa bi bilo zgodno da se oko toga (a i inace) malo nadjemo.
 
Naravno, ne treba biti autista, pa je tvoje pitanje o drugim izvorima sasvim legitimno. Mada ja ne vidim niti jedan domaci izvor koji bi nadilazio www.yu-budizam.com

Fazlija

  • Član
  • *****
  • Poruke: 805
  • Karma: +309/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Odakle početi?
« Odgovor #4 poslato: Januar 06, 2011, 18:22:47 »
Stranica ako je preglomazna (sto nije, ali mozda jednom covjeku za odrzavanje jeste), onda bi je trebalo prepraviti na nacin da se ili osnuje jedno ne-konfesionalno kulturno drustvo npr. drustvo srpsko-tajlandskog prijateljstva ili tako nesto, ili (ako cemo prekogranicno) da je vode zajednicki npr. dvije ili vise organizacija iz SR i HR ili BiH. Npr. jedno ili dva buddhisticka drustva i jos barem jedna ne-konfesionalna akademska ili kulturna organizacija. Da se informacije o sumarskoj skoli i Drustvu (o)Srednji put odvoje od sadrzaja stranice, a sama stranica vodi kao ne-konfesionalni kulturni projekt. Moze se sastaviti urednisto stranice da ne pada sve na tebe i sl.
 
Vidis kako npr. Hare Krshne to rade:
 
Ovo je njihovo kulturno drustvo koje naizgled nema nikakve veze sa Hare Krshna pokretom:
http://www.udrugalotos.hr/
- ta udruga suradjuje s hrvatskim ministarstvima, indijskom ambasadom, organizira predstave indijskog plesa u HNK, izlozbe u knjiznicama i muzejima, tiska knjige iz indijske kulturne bastine... naravno, sasvim slucajno samo one naslove koje vole Hare Krshne. Nece tiskati buddhizam ili tantru, a niti neke suvremene laicke naslove. Sve to financiraju razliciti donatori, ministarstva, strane ambasade. Javljaju se na sve natjecaje za multikuturalnost, medjunardonu suradnju i sl.
 
Onda posebno i posve dovojeno imaju svoje konfesionalne organizacije koje (naizgled i formalno) s onima gore nemaju nikakve veze:
http://portal.vvz.hr/
http://www.facebook.com/pages/Vaisnavska-Vjerska-Zajednica-Rijeka/67585453459
http://www.avadhuta.hr/
 
Covjek ujutro ide na posao u Lotos, organizira gostovanje indijskog plesa ili reviju indijskog filma, prevodjenje Ramayane. Ako posao prodje i dobiju novac, naravno da ce izbor filmova, naslova knjiga i sl. biti lagano koloriran vaishnavskim tonovima. Popodne dodje kuci, odmori malo, pa ode na mantijanje u Hare Krshna hram. Tako se to radi. Sta kazete na to?  :smeh
 
« Poslednja izmena: Januar 06, 2011, 18:29:06 Fazlija »

Sati

  • Administrator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 4092
  • Karma: +546/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Odakle početi?
« Odgovor #5 poslato: Januar 07, 2011, 13:08:46 »
Nisam mislio da umanjujem značaj sajta saveznog ministartsva za budizam.
Jedino što mi je palo na pamet je da kad neko ko je početnik vidi to obilje informacija ne ostaje mu ništa drugo nego da se obeshrabri  :D

Zato sam počeo da razmišljam kako postaviti smerokaze. Ili možda reorganizovati onaj deo "Uvod" da ima više linearnu strukturu koja te vodi korak po korak u otkrivanju novih informacija.

Ej dobri su ovi Hare. Pada mi na pamet da bi i u Srbij itrebalo da napravimo društvo srpsko-tajlandskog ili srpsko-šrilankanskog prijateljstva.
Ima li volontera koji bi da se angažuju?  :)

Fazlija

  • Član
  • *****
  • Poruke: 805
  • Karma: +309/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Odakle početi?
« Odgovor #6 poslato: Januar 07, 2011, 20:05:05 »
Moze se napraviti neko orijentolosko drustvo opce prakse, bez naglasavanja buddhizma, Tajlanda ili Sri Lanke. A onda, zna se, nasi ljudi na kljucnim polozajima  ;))
 

Sati

  • Administrator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 4092
  • Karma: +546/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Odakle početi?
« Odgovor #7 poslato: Januar 08, 2011, 01:17:33 »
orijentološko ili ornitološko?  :kez:

Fazlija

  • Član
  • *****
  • Poruke: 805
  • Karma: +309/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Odakle početi?
« Odgovor #8 poslato: Januar 08, 2011, 14:52:30 »
Posudit cemo vam mi nekoliko nasih vrsnih 'ticara:
 
http://www.pcap.hr/index.php?option=com_content&view=article&id=135:ornitoloki-park-petrovac&catid=30:projekti&Itemid=98
 
Imamo sve sto zatreba. Samo javite. Malo nas je, al' smo dobro rasporedjeni i pomazemo kolegama buddhistima ako zatreba.
« Poslednja izmena: Januar 08, 2011, 15:02:50 Fazlija »

Sati

  • Administrator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 4092
  • Karma: +546/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Odakle početi?
« Odgovor #9 poslato: Januar 08, 2011, 17:57:51 »
OK. Prihvaćena suradnja.  :ok
Ajd sad kao istaknuti 'tičar zaviri na deo "Uvod" sajta i kaži jel se snalaziš tamo kao budista početnik ili ne? :D
Da li bi ga trebalo preorganizovati da čitaoca vodi kroz glavne elemente učenja, bez suvišnih bočnih skretanja?
To se inače u budističkom vokabularu naziva strimlajnovanje  :kez:

Fazlija

  • Član
  • *****
  • Poruke: 805
  • Karma: +309/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Odakle početi?
« Odgovor #10 poslato: Januar 09, 2011, 00:21:58 »
Mislim da se previse brines. Bas sam jucer gledao? Ponukao me je onaj momak sa forum.hr-a koji se brine da mu ne padne secer u krvi ako ode u posjetu buddhistickom samostanu?! Nisam mogao da vjerujem koje sve izgovore ljudi ne nalaze? Onda sam bas isao gledati yu-budizam.com i pokusao se unesti u ulogu sto bih mislio da nista ne znam, da sam zbunjen, preplasen i nesiguran, i da trazim prve informacije o buddhizmu u zivotu... Jedino sto bih mijenjao jeste da se rubrika Uvod stavi na prvo mjesto (prije novosti na sajtu... mozda da se tu radije koristi pojam stranica, a ne sajt? ali to nema veze sa pocetnicima). No jednom kada udjes u uvod, onda je sve jasno. Sve ide po redu, nista ne fali?!
 
Mozda jedino kada bi covjek bas bio vrlo izbirljiv, onda onaj cijeli desni stupac o theravadi, saborima i raskolima zajednice da se makne u zasebnu rubriku o skoli theravade. To nekog pocetnika moze zbuniti, kakva sada theravada, sto je to? Ili mozda nekoga preplasi previse informacija samo u uvodu. Ali i to bas kada mislim sto sve najgore moze da se dogodi nekome na stranicama o buddhizmu? Ima svakakvih ljudi. Nikada ne znas koga sto moze zbuniti?
 
Ne mozes svima ugoditi. Tko trazi taj ce se malo zanimati i citati. Ne moze biti mnogo bolje. Imas sve po redu, imas sve na svojem jeziku. Imas osnovne stvari izlozene u posebnoj rubrici (mozda samo da i one karte Indije kuda je Buddha hodao i buddhistcke blagdane maknes u rubriku s theravadom, jer to pocetnike vjerovatno ne zanima, a nekome bi mogao da padne i secer). Ko ne razumije, moze slobodno da ide kod Sai Babe. Evo sta o tome kaze moj omiljeni Ajahn Joil: Otac Joil o sai babi, vracarama i gatarama. Tako to rjesavaju Crnogorci. U Crnoj Gori kada se turisti zale na uslugu, konobar im kaze: ako ste dosli da zanovijetate, mozete odmah da idete u Grcku. A mi tu razmisljamo jel' pocetnicima sto fali. Da, fali im, hljeba preko pogace...

Sati

  • Administrator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 4092
  • Karma: +546/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Odakle početi?
« Odgovor #11 poslato: Januar 09, 2011, 09:45:11 »
OK ako ti tako kažeš, ništa ne diramo.
Pa kome padne šećer padne, sam je kriv  :kez:

Možda jedino da Joletu damo prostor za blog, da već jednom razotkrije tu "satanizovanu fukaru"  :smeh

oblica

  • .
  • Član
  • ***
  • Poruke: 1158
  • Karma: +429/-1
Odg: Odakle početi?
« Odgovor #12 poslato: Januar 09, 2011, 18:03:31 »
Pokušao sam da sebe stavim u ulogu apsolutnog početnika, koji se zainteresovao za budizam i želi nešto o njemu da nauči. Međutim, danas na internetu ima toliko toga, da je verujem teško snaći se. Nekada smo patili zbog manjka informacija, danas patimo zbog viška. Nikako da izbijemo na taj srednji put.  :D

Elem, smisao ove teme je da predložimo tačku od koje treba početi u upoznavanju sa budizmom.
Moj predlog je

Valpola Rahula: Čemu je Buda podučavao

Imate li vi neke svoje predloge?
Ja nisam baš tako davno bila počentik, da ne bih mogla da se setim šta mi je najbliže/najrazumljivije
bilo na sajtu yu budizam. http://www.yu-budizam.com/lib/dhammika/dhammika.html
Dobra pitanja i dobri odgovori. Pa dobro, ima i boljih ili detaljnijih odgovora i objašnjenja,
ali za početak sasvim dovoljno.

Sati

  • Administrator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 4092
  • Karma: +546/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Odakle početi?
« Odgovor #13 poslato: Januar 09, 2011, 20:32:02 »
Važi, Dhammika je onda na dobrom mestu. Prvi je link u Uvodu.
Ne znam da li da u Uvodu bude link i na Rahulu  :ces

oblica

  • .
  • Član
  • ***
  • Poruke: 1158
  • Karma: +429/-1
Odg: Odakle početi?
« Odgovor #14 poslato: Januar 09, 2011, 20:49:31 »
Pa i moglo bi. Samo, da se početnici ne prepanu.  :kez: Neće znati odakle da krenu da čitaju.