Autor Tema: Gladovanje  (Pročitano 7113 puta)

Sati

  • Administrator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 4092
  • Karma: +546/-1
  • Pol: Muškarac
Gladovanje
« poslato: Mart 15, 2010, 15:10:24 »
Gladovanje

Gladovanje (upavasa ili anasana) jeste uzdržavanje od uzimanja hrane tokom određenog perioda. Gladovanje se praktikuje iz religijskih, zdravstvenih ili terapeutskih razloga. Svojevremeno su ga Mahatma Gandi i zatvoreni pripadnici IRA koristili i u političke svrhe. Naučna istraživanja su pokazala da redovna kraća gladovanja mogu biti dobra za zdravlje, premda duža gladovanja (više od tri dana) mogu biti opasna. Od onih koji se pripremaju za određene medicinske procedure se često traži da se uzdrže od uzimanja hrane. Razne forme gladovanja praktikuju su u većini religija. Đaini imaju nekoliko vrsta gladovanja, uključujući i ono koje se naziva santhana, gladovanje do smrti. Muslimani bi trebalo da se uzdržavaju od bilo kakvih pića i hrane između zore i večeri tokom meseca ramazana. Gladovanje se često pominje i u Bibliji (Na primer Dela 14,23; Luka 2,37; Matej 6,16 itd), a Isus je jednom gladovao 40 dana (Matej 4,2). Gladovanje, čak ekstremno gladovanje, činilo je deo samo-mučenja (attakilamathana yoga) kakvo su praktikovali askete u Budino vreme. Tokom šest godina Buda (tačnije Bodhisattva) je učio od drugih učitelja i eksperimentisao sa raznim asketskim vežbama, među kojima su bila i dugotrajna gladovanja. Neka do njih opisao je u Mahasihanada sutti, uključujući uzimanje hrane tek jednom u sedam dana ili samo jedan kola plod na dan (M.I,78). Kola je plod Zizyphus jujube, koji ima sasvim ograničenu nutritivnu vrednost.

Kao posledica ovakvog i drugih gladovanja Budino telo je postalo izuzetno mršavo. "I tako čineći, telo mi postade poput kostura. Zato što sam jeo tako malo udovi mi postadoše poput stabljika vinove loze ili bambusa. Zato što sam jeo tako malo rebra su mu štrčala poput krovnih greda na polurazrušenom ambaru. Zato što sam jeo tako malo oči mi upadoše duboko u očne duplje, nalik odblesku vode u dubokom izvoru. Zato što sam jeo tako malo koža na stomaku mi se prilepila za kičmu. I ako bih dodirnuo stomak, osetio bih i kičmu, a ako bih dodirnuo kičmu osetio bih i svoju kožu na stomaku." (Mahā-Saććaka sutta, MN 36)

Čuvena statua "Buda gladuje", koja se danas nalazi u muzeju u Lahoreu, rađena je prema ovom odlomku.

Nema zabeleženih tragova da je Buda posle probuđenja gladovao ili da je to bilo kome preporučivao. Od monaha i monahinja se očekivalo da se uzdržavaju od hrane u vremenu od podneva do sutra ujutro, što je zaista kratak period da bi se mogao nazvati gladovanjem. Takođe, tokom tog vremena dopušteno im je da uzimaju voćne sokove i čaj. Mleko je međutim zabranjeno tokom tog perioda, ali iz nekih nerazumljivih razloga tajlandski monasi ignorišu činjenicu da se tvrdi sir pravi od mleka i jedu ga uveče. Vinaya takođe propisuje da monasi i monahinje mogu da jedu med, šećer, ulje i ghee tokom večeri, ukoliko su bolesni (Vin.III,51). Šrilankanski monasi koji učestvuju u celonoćnom recitovanju takođe koriste mešavinu ove četiri namirnice. Ta mešavina se naziva ćatumadhura. Nezaređeni koji poštuju uposatha dan takođe će se uzdržati od hrane od podneva do jutra sutradan. Budina preporuka monasima i monahinjama d ane jedu noću čini se da je bila motivisana jedino zdravstvenim razlozima. Tak oje rekao: "Ja ne jedem uveče i tako sam oslobođen bolesti i neugode, uživam u zdravlju, snazi i lakoći" (Kitagiri sutta, MN 70).

Dugotrajna gladovanja kakva preporučuju određeni "iscelitelji" nisu dobra za zdravlje i isto tako idu nasuprot Budine ideje srednjeg puta (mađđhima patipada) i izbegavanja ekstrema. Ašvagoša u svom delu Saundarananda-kavya daje ovaj razuman savet u vezi sa jelom: "Radi svoje meditacije i dobrog zdravlja, budi umeren u jelu. Previše hrane u stomaku sprečava disanje, izaziva tromost i pospanost, oduzima energiju. Premalo hrane lišava telo njegove supstance, lepe boje, upotrebljivosti i snage."

unicus

  • Punopravni član
  • ***
  • Poruke: 115
  • Karma: +110/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Gladovanje
« Odgovor #1 poslato: April 26, 2010, 17:52:28 »
Mislim da je ponekada dobro gladovati jer nam tada očvrsne volja..živost. Ali ne baš onako gladovati po nekoliko dana odjednom. To mi djeluje nekako egoistično. Kao..sam sebe ću mučiti pa ću si dokazati da sam duhovno uznapredovao i sl.  Vjerujem da je u duhovno blagotvornu svrhu dovoljno nekoliko puta mjesečno gladovati  po jedan dan... ako je i jedan dan ja bi to ipak nazvao gladovanje, jer i u tom slučaju osjetim glad..ne? :igra:

Anicca

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 7
  • Karma: +15/-0
  • Pol: Žena
Odg: Gladovanje
« Odgovor #2 poslato: Maj 04, 2010, 09:37:23 »
"Radi svoje meditacije i dobrog zdravlja, budi umeren u jelu. Previšehrane u stomaku sprečava disanje, izaziva tromost i pospanost, oduzimaenergiju. Premalo hrane lišava telo njegove supstance, lepe boje,upotrebljivosti i snage."Moje misljenje,a i ono sto sam iskusila se nakako poklapa sa ovim izrecenim.Ne bih imala ni sta dodati,ni komentarisati.
Sve je bolno,sve je prolazno.(Buda)

unicus

  • Punopravni član
  • ***
  • Poruke: 115
  • Karma: +110/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Gladovanje
« Odgovor #3 poslato: Jun 16, 2010, 14:10:55 »
Bio sam na svadbi prije nekoliko dana.. :zviz: .. Suprotno prehrambenim navikama, previše sam toga pojeo u nekoliko sati. Pišem to samo da potvrdim, kako i nakon 3-4 dana od unošenja previše hrane u svoje tijelo nisam onaj stari.. Nekako sam trom, nekoncentriran za sve.. A radi se samo o hrani, ne i alkoholu, kojeg sam izbjegavao (odnosno nisam imao niti najmanju potrebu za alkoholom). Prema tome, mislim da je bolje malo biti gladniji, nego unijeti u sebe višak hrane.. Nekada davno nisam uopće primijetio koliko hrana može biti preprekom za koncentraciju. Mislim da je povremeno gladovanje pozitivna stvar.....

romeok

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 6
  • Karma: +7/-0
Odg: Gladovanje
« Odgovor #4 poslato: Jun 16, 2010, 16:52:21 »
Nastavak:


Trudim se da jedem redovno (3 X) normalno i uvijek ograničeno (ali mi ni to čak ne ide uvijek od ruke).
Više me muči vlastito ponašanje, kada se vratim s posla koji me redovno jako optereti, otprilike, kao poslije kopanja kanala (dakle nekog teškog fizičkog rada, a radim u prosvjeti), nakon čega mi se čini potpuno, nepravedno svako ograničavanje u duhu discipliniranog življenja, čak ni pomisao o discipliniranom življenju mi ne dolazi na pamet. A, kao što znate, posao nam zauzima otprilike trećinu dana i noći, puno vremena. Već po tome se može zaključiti da je moj način življenja, u budističkom smislu, katastrofa.
Usprkos tome ne odustajem, i nema šanse da odustanem.


Pozdrav, svima, a posebno onom Branku!





Sati

  • Administrator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 4092
  • Karma: +546/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Gladovanje
« Odgovor #5 poslato: Jun 17, 2010, 22:03:44 »
Hvala na pozdravima Romeok, bas sam stigao da kursa meditacije koji smo organzovali i bas smo se prilicno ogranicavali i u pogledu hrane i u pogledu ostalih culnih stimulansa. Sve u svemu uvek tesko, ali i dragoceno iskustvo  :)

sai unuk

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 12
  • Karma: +6/-0
Odg: Gladovanje
« Odgovor #6 poslato: Jun 19, 2010, 17:38:21 »
Bolje sto godina jesti umjereno nego jedan dan gladovati  :D

Fazlija

  • Član
  • *****
  • Poruke: 805
  • Karma: +309/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Gladovanje
« Odgovor #7 poslato: Jun 19, 2010, 23:32:23 »
U yogi se upraznjava post 2 ili 4 dana u mjesecu. Koriste se mjeseceve mjene. Gladuje se na 11. dan svjetle ili tamne polovice mjeseca tj. na (tako je lakse izracunati) na 3. dan prije Ustapa (punog Mjeseca) i Mladjaka (mladog Mjeseca). Ovi datumi se nazivaju eka-dashi (jedanaesto-dnevnica) i obavezni su za post. Po potrebi osoba moze postiti taj dan, ili na jedan dan prije, ili jedan dan poslje tog dana. Dakle, ima na izbor ukupno 3 dana u kojima bilo koji od njih moze izabrati za post. Ako zeli postiti 4 dana u mjesecu, onda osim eka-dashija moze postiti jos i na Ustap i Mladjak. Tada ispada da posti 3 dana prije te na dane Ustapa i Mladjaka (post, pa dva dana jedes, pa post, pa 11 dana jedes pa novi krug...).

Tom prilikom vrlo zdrave osobe poste bez hrane i vode od zalaska sunca prethodnog dana (npr. dan prije iza vecere), cijeli dan na koji post pada, pa sve do zore slijedeceg dana. To zna biti oko 36 sati. Osobe s problemima u zdravlju poste uz obilje vode (osobito bolesnici s bubreznim ili zucnim kamencima i sl.). Osobe koje to ne mogu obicno poste da na taj dan jedu samo sirovo voce i obilje tekucine. Posti se iz zdravstvenih razloga.

 :bb

HAL

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 5
  • Karma: +3/-0
  • Pol: Muškarac
Odg: Gladovanje
« Odgovor #8 poslato: Septembar 04, 2010, 23:01:34 »
Prilično sam impresioniran ovom praksom kao jednim dobrim testom. Mali problem je za ljude kao ja koji su iz grada, koji nakon ovakvog pročišćenja umesto u šumu i na potok izađu na ulicu.

Aparigraha

  • Iskusni član
  • ****
  • Poruke: 265
  • Karma: +173/-1
Odg: Gladovanje
« Odgovor #9 poslato: Oktobar 08, 2010, 15:30:40 »
Smatram da je povremeno gladovanje izuzetno bitno za zdravlje i energiju. Medjutim, ono sto bi trebalo, kada je god to moguce, jeste da ostane oko jedna trecina praznog zeluca za "duhovna kretanja". Otud pospanost i odsustvo zivosti kada je u pitanju prejedanje. Samim tim nam to govori da nismo na vreme uvideli da smo previse pojeli, tj. da ne vodimo racuna o balansu (setite se Dhammikinih reci: radost, balans, prirodnost) .
Ne, gospodine! Nisam prosvetljen. Ali sam prilično eliminisan! (Ananda Mangala Mahanayakathera)
ekaggata jit

uneasy

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 41
  • Karma: +40/-0
Odg: Gladovanje
« Odgovor #10 poslato: Oktobar 08, 2010, 16:06:35 »
16.oktobra prošle godine, na dan hrane, bio je dan "štrajka glađu protiv gladi". Bilo mi je zanimljivo posmatrati glad i leći u krevet nakon celog dana nejedenja. Očigledno da uskratiti telo za tako elementarnu potrebu ostavlja trag na psihu. Pozitivno iskustvo u svakom slučaju.
 :andjali
Sjedeći mirno ništa ne čineći proljeće dolazi i trava raste....

Aparigraha

  • Iskusni član
  • ****
  • Poruke: 265
  • Karma: +173/-1
Odg: Gladovanje
« Odgovor #11 poslato: Oktobar 08, 2010, 21:30:40 »
Bilo mi je zanimljivo posmatrati glad i leći u krevet nakon celog dana nejedenja. 
 :andjali


Bravo uneasy  :andjali
Ne, gospodine! Nisam prosvetljen. Ali sam prilično eliminisan! (Ananda Mangala Mahanayakathera)
ekaggata jit

Sati

  • Administrator
  • Član
  • *****
  • Poruke: 4092
  • Karma: +546/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Gladovanje
« Odgovor #12 poslato: Oktobar 08, 2010, 23:17:27 »
:ok:

Direktno iskustvo i vrlo dragoceno. Značajnije nego 10 pročitanih knjiga.
I sam sam eksperimentisao sa tim. Tokom nekih godinu i po svako ponedeljak bio mi je dan gladi.
Hm, kako um počne da se meškolji kad se približi ponedeljak :D

dexlukic

  • Novi član
  • *
  • Poruke: 46
  • Karma: +27/-0
  • Pol: Muškarac
  • Istina je skrivena u nama!
Odg: Gladovanje
« Odgovor #13 poslato: Mart 03, 2011, 00:49:40 »
Mislim da je jako korisno bar jednom mesečno gladovati. Ja sam najduže gladovao 30 sati (namerno). Više sam počeo da cenim stvari koje do tada nisam. To je dovelo do toga da su počele da me usrećuju male stvari, koje do tada nisu. I upravo tada sam počeo da shvatam ljudsku prirodu vezano za patnju. Oko sebe sam video ljude koji se žale jer im se pokvario automobil, jer nisu stigli kod frizera, jer im je.... Video sam ljude koji u prvi plan izbacuju stvari koje nemaju, umesto da budu srećni zbog onoga što imaju. Elem, gladovanjem se shvati dosta stvari, ali bih preporučio da gladovanje prati i izolovanost od ostatka sveta, TV-a, kompjutera...

Ex01

  • Punopravni član
  • ***
  • Poruke: 167
  • Karma: +79/-1
  • Pol: Muškarac
Odg: Gladovanje
« Odgovor #14 poslato: Mart 03, 2011, 10:57:14 »
To si dobro rekao, izolacija je korisna jer ljudi nadju mnoge nacine da se maknu od sebe.
A kad si primoren ili bit tu sa sobom ili .. spavat.. jer nemas drugi oblik zabave onda tek pocinjes spoznavat prave stvari. Zapravo...

mislim da je dobro prisilit sebe da mi bude "dosadno".
mogao bi dosta naucit