Sedenje - meditacijaTradicionalno, u Kini i Korei, samo su monasi praktikovali meditaciju. Ali zen se je vremenom rasprostranio i na zapadu i tamo su meditaciju počeli da praktikuju i nezaredjeni ljudi. Ovo je promenilo karakteristike zen-a. Sada je zen učenje, učenje za svakodnevni život. Stalno sedenje u meditaciji nije izvodljivo za nezaredjene ljude. Svakodnevni zen znači um koji sedi. Um koji sedi znači um koji se ne pomera. Kako da održite vaš um da se ne pomera? Stavite po strani svoje mišljenje, svoju uslovljenost i posmatrajte situaciju iz momenta u momenat. Kada nešto radite, samo ga uradite. Ovo je svakodnevni zen. Sedeća meditacija je posebna vežba, jedinstvena u zen praksi, koja funkcioniše kao srce celokupnog vežbanja.
Za nezaredjene sledbenike, učenje o velikoj ljubavi, velikom saosećanju i velikom putu Bodhisattva-e je vrlo važno. Da bi dostigli to učenje, vrlo je važno održavati um koji se ne pomera, uvideti ispravno situaciju, ispravnu funkciju i samim tim će se pojaviti ispravan odnos u svim svakodnevnim situacijama.
PozicijaLjudi imaju tendenciju da vide telo, dah i um odvojeno, ali u meditaciji sve ovo postaje jedno. Prva stvar je da obratite pažnju na telo tokom sedenja. Način na koji sedite će dosta uticati na akcije vašeg uma i daha. Kroz dug period razvijanja budizma, uočili su da je najbolji položaj položaj lotusa. Sedenje na zemlji je preporučljivo zato što je taj položaj vrlo stabilan. Možete se koristiti jastučetom da podignete vrlo malo zadnjicu od zemlje kako bi kolena mogla da dotaknu zemlju. Na taj način, zauzećete vrlo stabilnu poziciju.
NogePostoji par mogućnosti kako možete postaviti noge dok se nalazite u sedećem položaju. Prvi način je Burmanski način - ukrštanje stopala ispod butina suprotne noge i kolena položena na zemlji.
Drugi položaj je polu lotus, gde je levo stopalo položeno na desnu butinu a desno stopalo se nalazi ispod leve butine na zemlji. Ovaj položaj nekada ne daje potpunu stabilnost pa je neophodno da lepo podesite telo kako bi imali punu stabilnost.
Najveću stabilnost vam daje položaj lotusa gde su vam stopala ukrštena na unutrašnjem delu butina suprotne noge a kolena položena na zemlji.
Stabilnost i efikasnost su vrlo važni uslovi zbog koga i sedimo ukrštenih nogu. Ne postoji ni jedan izoteričan razlog zašto neko ne bi zauzeo i bilo koji drugi stabilan položaj. Ono što je najvažnije u meditaciji, to je šta radimo sa umom a ne šta radimo sa telom.
Kolena i kičmaKolena trebaju da odmaraju na zemlji, mada je nekada, u zavisnosti od položaja, potrebno da se osoba razgiba da bi mogla udobno da se smesti. Tokom vremena vežbanja, mišići će popustiti i moći ćete da zauzmete udoban položaj. Da bi pomogli da se to desi, sedite na prvoj trećini jastučića, pomerajući svoje telo blago napred. Zamislite da vam je vrh glave zakačen konopcem i da vas taj konopac blago povlaci na gore. Tim povlačenjem ispravite kičmu i onda dopustite mišićima da se opuste i odmore. U tom položaju ćete imati blagi luk u donjem delu kičme pa ćete time moći sa vrlo malo uložene energije da zadržite ispravan položaj.
Lice, usta i nosJednom kada ste zauzeli poziciju, postoji još par stvari koje možete proveriti. Usta treba držati zatvorenim. Ako je moguće, dišite kroz nos. Jezik blago naslonite na nebce. Ovo će reducirati sakupljanje pljuvačke i potrebe za gutanjem. Pogled oborite dole i dopustite mu da se odmara na određenoj tački na nekih 70 do 100 cm od vašeg tela. Tako gledajući, vaši kapci će biti dosta oboreni što će reducirati potrebu za treptanjem. Brada je malo prikupljena ka grudima. Ovako, na prvi pogled, položaj za meditaciju izgleda vrlo disciplinovan ali mišići trebaju biti vrlo opušteni. Ne treba postojati tenzija u telu. Nije potrebna snaga da bi ste održali snagu tela. Nos gleda prava gde gleda i pupak a gornji torzo ne sme ići ni napred ni nazad.
RukeRuke trebaju biti postavljene u kosmičkoj mudri. Jedna, dominirajuća ruka treba da je dlanom okrenuta na gore i da pridržava drugu ruku koja je takodje okrenuta dlanom na gore tako da se zglobovi obe ruke preklapaju. Vaša desna ruka drži vašu levu ruku. Palčevi sa lagano dodiruju podignuti u odnosu na ostale prste tako da daju oblik ovala a ruke možete položiti na svojim stopalima ili butinama u zavisnosti od položaja. Sama kosmička mudra treba da se nađe u visini energetskog centra - hara ili tantien - na taj način usmeravate pažnju na unutra.
Sledi nastavak....